Jak procházet internet anonymně VPNOpřehled

Mnoho vašich online akcí není tak soukromé, jak si myslíte. V dnešní době se nesčetné strany pokoušejí sledovat naše chování online co nejblíže. Naši ISP, správci našich sítí, náš prohlížeč, vyhledávače, aplikace, které jsme nainstalovali, platformy sociálních médií, vlády, hackery a dokonce i weby, které navštěvujeme, všichni do jisté míry víme, co děláme online. Pokud nechcete, aby váš partner našel speciální dárek k narozeninám, který jste si objednali, bude stačit použití anonymního režimu. Pokud však nechcete, aby někdo věděl, co děláte online, jednoduchý režim inkognito nebude.


Chcete surfovat, streamovat nebo stahovat anonymně? Existuje několik způsobů, jak chránit vaše soukromí online. V tomto článku vám představíme několik metod a tipů, které můžete použít k zachování anonymity online. Řekneme vám vše o účinnosti VPN, proxy serverů a Tor, což jsou nástroje, které vám pomohou zůstat pod radarem.

Tip 1: Bezpečné a anonymní prohlížení pomocí VPN

VPN štítPoužití VPN (Virtual Private Network) je vhodný způsob anonymního prohlížení internetu. Pokud jste připojeni k serveru VPN, vaše připojení je zabezpečené. Software zajišťuje, že veškerý váš online provoz je šifrován pomocí speciálních protokolů, takže tato data již nemohou ostatní číst.

Vaše IP adresa navíc zůstává skrytá, protože jste automaticky převzali IP adresu VPN serveru, který používáte. IP adresa je identifikační číslo vašeho internetového připojení a může odhalit vaši polohu a nakonec vaši identitu. VPN zakrývá tuto IP adresu za svou vlastní. Takto navštívené weby nebudou moci zobrazit vaši skutečnou IP adresu a nebudou vás moci identifikovat.

Mnoho poskytovatelů VPN neprokazuje vaši aktivitu, když používáte jejich služby. Toto je produkt, který vám slibují: anonymní prohlížení. Tito poskytovatelé nabízejí svým uživatelům zaručenou anonymitu díky jejich bezpečnému a zabezpečenému připojení VPN.

Šifrovaný tunel VPN vás chrání před různými skupinami

Kombinace maskované IP se zabezpečeným připojením zajišťuje uživatelům VPN, že jejich chování online již nemůže sledovat nikdo. Ne všichni poskytovatelé VPN jsou však přísní, pokud jde o splnění tohoto slibu. Pokud chcete své internetové připojení anonymizovat, je důležité hledat důvěryhodného a dobrého poskytovatele VPN s zásadou nulových protokolů. Zásada nulových protokolů zajišťuje, že poskytovatel VPN neregistruje žádnou z vašich online aktivit. Tímto způsobem ani vláda nemůže přimět poskytovatele, aby tyto informace předal, protože prostě není co dát. Většinou je chytré jít za prémiovou VPN, protože vaše soukromá data nejsou vždy v bezpečí v rukou bezplatného poskytovatele VPN.

ExpressVPN: důvěryhodný obr

Příkladem důvěryhodného poskytovatele VPN je ExpressVPN. ExpressVPN má velké množství serverů po celém světě a nabízí silné možnosti zabezpečení. Pokud si předplatíte jejich služby, získáte přístup k softwaru, který chrání všechna vaše zařízení a funguje pro Windows, Mac, Android a iOS. Na jedno předplatné se můžete současně připojit k internetu až pěti zařízeními. ExpressVPN je velmi vhodný pro ty, kteří chtějí mít možnost surfovat, streamovat a stahovat s úplnou anonymitou.

ExpressVPN je velmi uživatelsky příjemný. Po získání předplatného můžete aplikaci nainstalovat a připojit se k zabezpečenému serveru VPN několika kliknutími. Aplikace se spustí na pozadí vašeho zařízení, zatímco můžete procházet a streamovat jako obvykle, pouze bezpečně a anonymně. Pokud se chcete o tomto poskytovateli dozvědět více, přečtěte si prosím naši úplnou recenzi na ExpressVPN.

CyberGhost: Uživatelsky přívětivá VPN

Druhou dobře fungující VPN je CyberGhost. CyberGhost je uživatelsky přívětivý poskytovatel VPN, který vám pomůže anonymně procházet. Mají velké množství serverů po celém světě, což velmi usnadňuje nalezení serveru, který vyhovuje vašim potřebám. Jejich servery zajistí, že budete moci procházet internet bez omezení. Můžete dokonce použít Netflix a volně stahovat torrenty s CyberGhostem. Aplikace CyberGhost se velmi snadno používá, a pokud máte potíže s tím, CyberGhost má také skvělý tým zákaznické podpory, který vám pomůže.

Pokud pro web HTTP, který se pokoušíte navštívit, existuje alternativa HTTPS, CyberGhost zajistí, že budete automaticky přesměrováni na zabezpečenou verzi webu. Tímto způsobem můžete kdykoli procházet anonymně a bezpečně. Přečtěte si naši podrobnou recenzi CyberGhost a dozvíte se více o této VPN.

Tip 2: Použijte správný prohlížeč

Je moudré vrátit se k základům a ujistit se, že ti pomáhají chránit vaši anonymitu. Ale který prohlížeč je v tomto případě nejlepší použít? Různé populární prohlížeče mají velmi odlišné způsoby, jak zacházet s ochranou soukromí uživatelů. Mají také různé úrovně bezpečnosti. V této části probereme několik známých možností prohlížeče.

Drž se dál od Microsoft Internet Explorer a Edge

Logo Microsoft EdgePři zvažování bezpečnosti a soukromí online vám doporučujeme nepoužívat prohlížeče společnosti Microsoft (Internet Explorer a Edge). Internet Explorer již neobdrží žádné aktualizace, díky čemuž je tento prohlížeč velmi zranitelný a vystavuje své uživatele různým rizikům, včetně mnoha forem počítačové kriminality. Microsoft Edge je oficiálním nástupcem aplikace Internet Explorer a získává aktualizace zabezpečení. Úroveň ochrany osobních údajů v těchto prohlížečích však stále není skvělá. Nemá žádnou sledovací ochranu, kterou používají jiné prohlížeče. Toto a další způsoby, jakými společnost Microsoft postrádá z hlediska ochrany soukromí, nás vedou, abychom vám poradili, abyste se vyhýbali Internet Explorer a Edge, pokud se chcete zaměřit na ochranu vašeho soukromí.

Google Chrome: Nechoďte do Googlu kvůli ochraně osobních údajů

Logo Google ChromeProhlížeč Chrome podporuje několik blokování vyskakovacích oken a další rozšíření prohlížeče zaměřená na ochranu soukromí. Chrome je přesto majetkem společnosti Google, což je špatná zpráva pro vaše soukromí. Google profituje z toho, že má o svých uživatelích co nejvíce dat. Tato data se používají k zobrazování personalizovaných reklam ak vylepšení vyhledávače Google. Spousta lidí kritizuje Google za to, jak se vypořádávají s ochranou osobních údajů. Například bylo zpochybněno, proč jsou uživatelé Chrome často automaticky přihlášeni pomocí svých účtů Google nebo Gmail. Tímto způsobem Google může sledovat veškerou vaši aktivitu při procházení a připojit ji k vám jako osobě. Tyto informace jsou poté synchronizovány na všech vašich zařízeních. Používáte smartphone s Androidem s aplikacemi, jako jsou Mapy Google? Potom o vás Google okamžitě ví. Pokud si ceníte svého soukromí, prohlížeč Chrome není tou nejlepší volbou.

Apple Safari odvede svou práci dobře

Logo Apple SafariV poslední době si prohlížeč Apple Safari dělá opravdu dobře, pokud jde o soukromí. Prohlížeč viděl zavedení nových funkcí, které zastavují digitální otisky prstů, takže je pro ostatní strany mnohem obtížnější vás sledovat online. Má také inteligentní prevenci sledování. Tím se automaticky odstraní sledovací soubory cookie první strany, které webové stránky umístí do prohlížeče Safari po sedmi dnech. Díky tomuto systému jsou webové stránky schopny sledovat návštěvníky mnohem kratší dobu. Kromě toho nabízí Safari některá užitečná rozšíření, která zlepšují vaše soukromí online. K tomu se vrátíme později.

Mozilla Firefox: nejlepší a nejznámější prohlížeč pro ochranu soukromí

Logo FirefoxuPokud se nás zeptáte, Mozilla Firefox je nejlepší „normální“ prohlížeč pro uživatele, kteří si cení jejich soukromí. Firefox obsahuje několik bezpečnostních funkcí, například ochranu před phishingem a malwarem. Kromě toho uživatelé aplikace Firefox automaticky dostanou varování, kdykoli se web pokusí nainstalovat doplňky. Pokud jde o soukromí, Firefox je velmi bezpečnou volbou také proto, že nabízí užitečná rozšíření, která chrání uživatele před všemi druhy sledování a narušení soukromí. Tyto doplňky jsou, častěji než ne, konkrétně pro Firefox.

Na rozdíl od většiny ostatních prohlížečů je Firefox otevřeným zdrojovým kódem. To znamená, že si každý může prohlédnout kód, který tvoří software Firefoxu. Díky tomuto průhlednému způsobu práce nemohla Mozilla jednoduše zabudovat funkce sledování, i když by to chtěla. Někdo by si toho všiml a předvedl to, což by bylo pro Mozillovu pověst hrozné.

Anonymní prohlížení další úrovně: prohlížeč Tor

Logo Tor The Onion RouterPokud opravdu chcete procházet anonymně, může být zajímavou možností prohlížeč Tor. Tor (Onion Router) je online síť pro šifrovanou a anonymní komunikaci. Tor funguje téměř stejně jako ostatní prohlížeče jako Firefox, Safari a Chrome. Na rozdíl od ostatních prohlížečů však Tor umožňuje anonymní procházení. Síť Tor se skládá z tisíců serverů po celém světě. Veškerý datový přenos, který jím prochází, je rozčleněn na malé kousky, které jsou následně zašifrovány a odeslány přes několik serverů, než skončí v cílovém místě. Tento proces stojí čas, a proto může být prohlížeč Tor relativně pomalý. Ale bez ohledu na to, jak pomalý je, ujišťuje se, že nikdo nemůže vidět, co děláte online.

Dívka načítání internetového souboru přes Tor Nodes

Důležitou vedlejší poznámkou k použití Tor je, že šifruje pouze část toho, co děláte online. Chráněn je pouze internetový provoz, který prochází prohlížečem. Služby jako Skype a WhatsApp mají přístup k internetu bez použití prohlížeče. Tor ti tady nemůže poskytnout ochranu.

Další věc, kterou stojí za zmínku, je to, že Tor poskytuje uživatelům přístup k temnému webu. Surfování po tmavé síti by mělo být prováděno s velkou péčí. Tato „temná část“ internetu není regulována, což znamená, že přichází s mnoha riziky pro vaši bezpečnost. Například je zde velmi snadné spustit malware. Proto je pro většinu z nás použití VPN spolu s prohlížečem Firefox jednodušší, lepší a bezpečnější alternativou.

Tip 3: Anonymní prohlížení pomocí proxy

Použití proxy serveru také poskytuje určitou anonymitu online. Při použití serveru proxy odešlete žádost o informace tomuto serveru proxy, který ji poté odešle na správný web. Web bude moci zobrazit pouze IP adresu proxy serveru, nikoli vaši vlastní. Proxy server nemá stejnou úroveň šifrování jako VPN. Přestože navštívené weby nebudou moci přímo zjistit, kdo jste, vaše IP adresa a online provoz jsou stále mnohem snazší odhalit, než by tomu bylo při používání VPN. Ostatní strany budou stále vidět, co děláte. Jedinou věcí, která jim brání v poznání vaší identity, je IP serveru proxy. To vše proto, že vaše připojení nechrání proxy.

Osoba připojující se k internetu prostřednictvím serveru proxy

Proxy servery jsou většinou považovány za lehčí a bezplatné alternativy k VPN. Mohou vyhovovat vašim potřebám, ale mějte na paměti, že nemají stejné bezpečnostní standardy jako VPN.

Tip 4: Použijte anonymní vyhledávač

DuckDuckGoK dispozici je také možnost použití anonymního vyhledávače. DuckDuckGo je pravděpodobně nejznámější anonymní vyhledávač. Anonymní vyhledávače, jako je DuckDuckGo, jsou alternativy pro Google, Bing, Yahoo a další vyhledávače, které rádi shromažďují a používají vaše data. Při používání služby DuckDuckGo se vyhledávané výrazy a odkazy, na které jste klikli, nesledují. Navštěvované weby navíc nebudou moci zjistit, které hledané výrazy jste použili. Stále však vědí, že jste navštívili jejich stránku. K této registraci dochází prostřednictvím vaší adresy IP. Prostřednictvím DuckDuckGo můžete hledat na internetu s větší anonymitou než běžný vyhledávač, ale nemůže vám nabídnout úplnou anonymitu nebo soukromí.

DuckDuckGo nemá stejný rozpočet a pracovní sílu jako velké firmy jako Google. To znamená, že prezentovaný výsledek vyhledávání nebude tak optimalizovaný. Někteří však tvrdí, že to je vlastně dobrá věc pro ty, kteří se zaměřují na soukromí. Koneckonců, DuckDuckGo ukazuje každému, kdo zadá stejná klíčová slova stejné výsledky vyhledávání. Google naopak upravuje vaše výsledky podle vašeho uživatelského profilu. Nepřesnost DuckDuckGo tedy ukazuje, že skutečně dodržují svůj příslib anonymity. Doporučujeme vyzkoušet DuckDuckGo a zjistit, zda se vám to líbí.

Druhým anonymním vyhledávačem je Startpage. Jedná se o vyhledávací systém šetrný k soukromí, který získává výsledky vyhledávání od Googlu, ale nepoužívá sledování. Doporučujeme také vyzkoušet tento.

Tip 5: Minimalizujte sledování pomocí správných rozšíření prohlížeče

Existuje mnoho rozšíření prohlížeče, které pomáhají zvýšit vaše soukromí a bezpečnost online. Tato rozšíření se často snadno instalují a používají. Kromě adblockeru, správce hesel a rozšíření prohlížeče VPN můžete také vyzkoušet konkrétní doplňky a rozšíření, které minimalizují sledování.

Ochrana osobních údajů Jezevec a duchové

Badger a Ghostery na ochranu soukromí jsou rozšíření prohlížeče, která detekují a blokují sledovací soubory cookie třetích stran, které se ukládají během prohlížení v počítači. Blokováním těchto souborů cookie zabráníte třetím stranám, aby vás sledovaly online. Nainstalovali jste Badger nebo Ghostery a navštívili jste webovou stránku, která se pokouší nainstalovat sledovací cookies třetích stran? Pak tato rozšíření vstoupí v platnost. Dobré pro vás, špatné pro online obchodníky a velmi dobré pro vaše soukromí.

Tip 6: Dávejte pozor na Facebook a Google

Je známo, že Facebook sdílí osobní informace svých uživatelů s inzerenty. To je důvod, proč ženy mají tendenci dostávat reklamy na hygienu žen ve svém krmivu na Facebooku, zatímco muži tomu tak není. Facebook však tuto praxi posouvá mnohem dále: sleduje také to, co děláte, když nejste na jejich stránkách. Pokud jste hledali pojištění automobilu online, je pravděpodobné, že se u zdroje na Facebooku zobrazí relevantní reklama. Facebook vám to umožňuje mírně změnit v nastavení soukromí vašeho účtu. Po změně těchto nastavení již možná nebudou zobrazovat vybrané doplňky, ale stále se vám budou zobrazovat. Navíc o vás budou shromažďovat informace. Prostřednictvím jejich vlastních služeb není možné vypnout jejich sledování, můžete jen mírně vyladit to, co se objeví ve vaší zprávě.

Google také umožňuje vypnout přidání personalizace. To opět neznamená, že všechny přidané položky zmizí, ani Google přestane sledovat váš přenos dat. Zpravidla lze říci, že tyto velké společnosti, které jsou postaveny na zvýšení příjmů, nás nepřestanou sledovat, pokud to znemožníme například prostřednictvím připojení VPN.

Závěrečné myšlenky

Existují různé kroky k lepší ochraně vaší online bezpečnosti a soukromí. Chcete anonymně procházet internet? Zde jsou tipy, které vám rádi poskytneme:

  • Použijte prohlížeč Mozilla Firefox nebo Tor
  • Použijte VPN
  • Použijte anonymní vyhledávač
  • Minimalizujte sledování pomocí správných rozšíření prohlížeče

Pokud tyto tipy zkombinujete, bude vaše soukromí online mnohem lépe chráněno. Budete moci procházet internet zcela anonymně. Použití proxy je také možnost, ale to je zcela zbytečné, pokud již používáte VPN (což je lepší alternativa).

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me