Co je to otisky prstu v prohlížeči a proč je to problém? | VPNOpřehled

V dnešní době může být strašně obtížné zůstat online anonymní. Existuje mnoho metod, které vás mohou identifikovat online. Kontrola IP adresy je jednou z nejjednodušších a nejjednodušších metod detekce. Můžete také odhalit svou totožnost pomocí souborů cookie, malwaru, pomocí stejné e-mailové adresy na různých webech nebo jednoduše přihlášením do účtu se svým skutečným jménem a obrázkem.


Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zůstali relativně anonymní online. VPN může maskovat (změnit) vaši IP adresu. Nezakrývá však všechny podrobnosti o vašem zařízení a prohlížeči. Například stále předáváte, jaký operační systém používáte, jaké máte rozlišení obrazovky nebo jaká písma jste nainstalovali do zařízení. Sledovatelé se k tomu chopili a podařilo se jim to využít k jejich identifikaci. Tento článek vás seznámí se základy snímání otisků prstů v prohlížeči a s tím, co o nich potřebujete vědět.

V dnešní době stále více a více lidí chrání své soukromí online. Z tohoto důvodu musely společnosti najít nové techniky, které vás identifikují online. Nejtrvalejší a nejdůkladnější technika zdaleka je otisk prstu prohlížeče (někdy se také nazývá otisky zařízení).

Co je to otisky prstu v prohlížeči?

Otisk prstu v prohlížeči je způsob, jak mohou webové stránky a další sledovače online přiřadit jedinečný profil (nebo „otisk prstu“), abyste vás mohli sledovat na webu. Tento otisk prstu pak shromáždí vaše internetové chování, vzorce, zájmy, a tak narušuje vaše soukromí pro reklamu nebo jiné nespecifikované účely.

Takže i bez vaší skutečné IP adresy vás může otisky prstu v prohlížeči identifikovat a sledovat prostřednictvím dat specifických pro uživatele. Namísto pokusu zjistit skutečnou adresu IP se otisky prstů zaměřují na uživatelsky specifická data o prohlížeči a počítači, který používáte. Mohou použít podrobnosti, například rozlišení obrazovky, grafickou kartu, pluginy atd., K přiřazení jedinečného otisku prstu. Otisky prstů prohlížeče se někdy nazývají „nestvůry bez příchuti“, protože nemusí být nainstalovány ve vašem počítači ani v prohlížeči. Poznají vás, aniž by cokoli implantovali. Metoda snímání otisků prstů je podrobnější než soubory cookie, nemusí být nainstalována, nelze je smazat a zatím pro ně neexistuje řešení.

Jak funguje otisk prstu prohlížeče?

Netěsnící informace o notebookuPři návštěvě webu je váš prohlížeč naprogramován tak, aby na něj předával určité množství informací, aby bylo možné jej přesně načíst. S některými jednoduchými kódy a požadavky mohou webové stránky požádat prohlížeče, aby odhalily nesmyslné množství dat o vašem prohlížeči a zařízení. Jedná se o podrobnosti, jako je váš operační systém, rozlišení obrazovky, písma, rozšíření, pluginy, grafická karta, nejnovější aktualizace. Seznam pokračuje a zanechává je s jedinečnou kombinací detailů, díky nimž můžete být online identifikovatelní. Počítače jsou složité a mají tolik různých úrovní a verzí softwaru, hardwaru, firmwaru, aktualizací, nastavení, preferencí atd. To znamená, že každý uživatel může být jedinečně identifikován pomocí těchto různých nastavení. A to je přesně to, co se stane s otiskem prstu v prohlížeči.

Jedinečný kód

Tyto podrobnosti však neodhalují, kdo jste. Není to přímo. Koneckonců ne každý jedinečný otisk prstu nebo počítač je přiřazen ke jménu nebo jednotlivci. Protože každý otisk prstu (tj. Jedinečná kolekce konkrétního zařízení a dat prohlížeče) nemá jméno, mohou vám jej přiřadit. Poskytují jedinečný kód otisku prstu. Právě teď máte, i když o tom nevíte. Otisk prstu prohlížeče vypadá takto:

cd1df51c8e2cfa514dfd8b59de2ed757

Tento řetězec písmen a číslic o vás neříká nic konkrétního, je to však identifikátor. Je to způsob, jak vás web pozná, když přijdete a odejdete, na co se podíváte, jaký obsah vás osloví atd. Při procházení webu se zaznamenává konkrétní chování, zájmy, webové stránky a vzory. Mohou je připojit k řetězci čísel a písmen. Pokud se přihlásíte na web, který obsahuje vaše osobní údaje, jako je Gmail nebo Facebook, připojíte se k tomuto identifikátoru. Je to dočasné, protože lidé neudržují stejný prohlížeč a zařízení navždy. Nakonec dostanete nový a poté se změní váš otisk prstu.

Jaké jsou konkrétní příklady otisku prstu prohlížeče?

Plocha s logy prohlížečů Edge Brave VivaldiVýpis všech možných způsobů otisků prstů počítače nebo prohlížeče by nebyl možný. Jednoduše je toho příliš mnoho. Přemýšlejte o jakémkoli malém detailu, který má váš počítač nebo prohlížeč, který jiný nemá – a poté je vynásobte každou jednotlivou proměnnou. Seznam je nekonečný.

Existují však některé velmi specifické „kategorie“, u kterých můžete zkontrolovat. Patří sem mimo jiné: písma, rozlišení monitoru, záhlaví, WebGL, WebRTC, mediální zařízení API, typy MIME, webové řečové rozhraní API, dotykové rozhraní API, stav baterie API, doba provozu systému, časové pásmo a offset hodin, otisky výkonu JavaScriptu, a mnoho dalších.

Konkrétní pohled na některé z těchto kategorií a způsob porovnání otisků prstů v prohlížeči najdete na adrese browserleaks.com 

Některé další weby, kde můžete získat lepší představu nebo cit pro otisk prstu prohlížeče, jsou:

  • Panopticlick EFF
  • https://amiunique.org/fp
  • http://uniquemachine.org/
  • https://hidester.com/browser-fingerprint/

Zajímavé je, že jeden test nemusí být schopen vás identifikovat, zatímco jiný test vás může identifikovat. Existuje tolik různých technik, že je prakticky nemožné oklamat každou metriku.

Proč je takový problém v otisku prstu prohlížeče?

Prohlížeč otisků prstů poskytuje společnostem se špičkovou technologií, jako je Facebook a Google (stejně jako jejich reklamní zákazníci), represivním režimům, hackerům, stalkerům atd. Příležitost napadnout soukromí každého bez ohledu na souhlas uživatele nebo dokonce znalosti. To způsobuje, že lidé, kteří si přejí být jednoduše ponecháni na pokoji, nebyli ovlivněni reklamami, vyšetřovat kontroverzní témata nebo státní nepopulární názory, nemohou tak učinit beze strachu z vyšetřování nebo online represí. Současné pokyny Evropské unie k ochraně soukromí na internetu navíc stanoví, že občané musí být informováni o druhu metod sledování, které jsou používány na webové stránce, a musí před aktivním sledováním aktivně souhlasit nebo „aktivovat“. Aplikace otisku prstu v prohlížeči je hlavním porušením těchto pokynů k ochraně osobních údajů.

Existuje řešení otisku prstu v prohlížeči?

Krátká odpověď: ne. Toto je tragická věc týkající se otisku prstu. Neexistuje žádné jediné řešení nebo metoda, které můžete podniknout a které by magicky vyřešily problém. Existuje však několik věcí, kterým se můžete vyhnout, abyste se ujistili, že vás o něco obtížněji sleduje.

Co byste určitě neudělali?

Naštěstí existuje několik věcí, kterým se můžete vyhnout, abyste omezili problém otisků prstů v prohlížeči. Žádné z nich nelze provést zvlášť obtížně, ale vyžadují konzistenci.

  • Nepoužívejte jeden prohlížeč pro všechno: oddělte své činnosti podle prohlížečů. Každý prohlížeč tak má jedinečný otisk prstu a nemůže být propojen. To znamená, že můžete například oddělit své chování při stahování od chování na sociálních médiích.
  • Nepřihlaste se k účtu, který obsahuje vaše osobní údaje, pomocí prohlížeče, který používáte pro anonymní účely.
  • Nepoužívejte procházení bez VPN. Díky otisku prstu prohlížeče je pro vás obtížnější zůstat v anonymitě, ale to neznamená, že by vás sledovatelé měli snáze sledovat. Skrytí vaší IP adresy a šifrování internetového provozu je stále platnou a důležitou součástí ochrany vaší online bezpečnosti a anonymity.
  • Nemyslete si, že tento problém můžete vyřešit instalací rozšíření nebo změnou některých nastavení v prohlížeči. Čím více rozšíření nainstalujete nebo čím více upravíte nastavení v prohlížeči, tím je pravděpodobnější, že mohou sledovat vaši aktivitu pomocí otisku prstu..

Celkem

Otisky prstů v prohlížeči jsou tak velkým problémem, protože narušují vaše soukromí tak, že se nemůžete plně chránit pomocí VPN, konkrétního prohlížeče, zvláštních rozšíření prohlížeče nebo nějaké jiné formy softwaru pro ochranu soukromí. Neexistuje dokonalé řešení problému otisků prstů v prohlížeči. Je smutné, že se snáze identifikujete, když změníte mnoho nastavení. Pokud nainstalujete rozšíření, které vám umožní zkreslit rozlišení obrazovky, bude to právě ten uživatel z jednoho milionu, který má rozšíření, které zkreslí rozlišení obrazovky. Díky tomu budete lépe identifikovatelní pomocí otisku prstu prohlížeče.

Nejlepší způsob, jak snížit otisk prstu, je použití více prohlížečů pro různé účely.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me