Co je to MAC adresa? Kde najdu svůj? | Přehled VPN

Každé zařízení má MAC adresu, ale ne každý ví, co to je. Tento MAC nemá nic společného s Apple. V tomto případě MAC znamená Media Access Control. Je to jedinečná adresa, kterou výrobci zařízení dalo. MAC adresa se někdy také nazývá hardwarová adresa nebo fyzická adresa zařízení. Identifikuje síťový adaptér v počítači, notebooku, tabletu nebo mobilním zařízení. Síťový adaptér nebo síťová karta zajišťuje, že se váš počítač může připojit k síti. MAC adresa je vyžadována pro zařízení v síti pro vzájemnou komunikaci. Zajišťuje také, že váš router může odesílat informace na správné zařízení v síti.


Jaká je funkce MAC adresy

MAC adresaMAC adresy jsou 48bitové kódy, což znamená, že se skládají z řady dvanácti číslic a písmen. Každá MAC adresa má jedinečnou kombinaci. To umožňuje identifikaci zařízení. Internetová karta nebo adaptér vašeho zařízení vysílá tuto adresu MAC, aby se zařízeními v jejím okolí stala známou. Tímto způsobem router ví, kam se mají zasílat informace.

Pro ilustraci: Pokud k routeru připojíte více zařízení doma, všechna zařízení mají stejnou adresu IP, ale každé zařízení má svou vlastní adresu MAC. Z tohoto důvodu mohou být informace zasílány do správného zařízení v síti. To je velmi užitečné a dokonce zásadní: zajišťuje to, aby vaše výsledky vyhledávání neskončily v notebooku vašeho spolubydlícího.

Více MAC adres na jednom zařízení

Jedno zařízení může mít více MAC adres. Je to proto, že adresa MAC není jedinečná pro každé zařízení, ale také pro každé připojení k internetu. Máte tedy jinou adresu MAC pro připojení k síti Ethernet než pro připojení Wi-Fi. I když používáte VPN, pro toto připojení k internetu získáte novou MAC adresu. Abych to shrnul, třebaže na většině zařízení pravděpodobně používáte pouze jednu MAC adresu, může jich být mnohem více.

Níže vidíte, jak to vypadá, když má vaše zařízení více MAC adres. Nejprve je zde MAC adresa ethernetového připojení, následovaná daty aktuálně používaného Wi-Fi připojení. Poslední dva bloky zobrazují informace o připojení VPN s technologií NordVPN a Surfshark, které byly použity v tomto počítači. Ve všech těchto případech lze MAC adresu nalézt za „Fyzickou adresou“.

MAC adresy

Kde najdu svou MAC adresu?

Nalezení vaší MAC adresy není příliš komplikované, i když se to může zdát. Nejprve často najdete MAC adresu na fyzické nálepce na vašem zařízení. Obvykle je tam jen jedno číslo. To může být problematické, protože nyní víte, že je možné mít více MAC adres (protože můžete mít i více připojení). Chcete-li přesně zjistit, jakou adresu MAC má vaše aktuální připojení, musíte přejít do nastavení zařízení. Níže je uveden podrobný plán pro nalezení vaší MAC adresy ve Windows, Android a iOS.

Vaše adresa MAC v systému Windows

Podle pokynů níže vyhledejte adresu MAC v zařízení Windows. První vysvětlení platí konkrétně pro Windows 10 a druhá metoda funguje také pro starší verze operačního systému. Podobně to bude fungovat i pro jiné systémy.

Ve Windows 10 najdete MAC adresu následujícím způsobem:

 1. Klikněte na logo připojení na hlavním panelu.Adresa MAC Windows 10
 2. Klikněte na “Síť & Nastavení Internetu„.
 3. Objeví se nové okno. Klikněte na „Změňte vlastnosti připojení„.Adresa MAC Windows 10
 4. Vaši MAC adresu najdete hned za „Fyzická adresa (MAC)„Pod“Vlastnosti„.Adresa MAC Windows 10

Poznámka: Pokud chcete vidět všechny různé adresy MAC v zařízení, můžete kliknout na „Zobrazit vlastnosti sítě“ namísto „změnit vlastnosti připojení“ ve stavu v kroku 3..

U všech systémů Windows můžete také najít svou MAC adresu podle následujících kroků:

 1. Stiskněte tlačítko Klávesa Windows a “r” ve stejnou dobu. Objeví se následující okno:MAC adresa Windows
 2. Vyplnit “cmd“A stiskněte OK.
 3. Vepište “getmac / v / fo seznam“V zobrazeném okně. Nezapomeňte zahrnout mezery, protože bez nich nebude fungovat. Jakmile jej zadáte, stiskněte klávesu enter.MAC adresa Windows
 4. Zobrazí se přehled všech vašich připojení k internetu. Čísla a písmena, která se objevují za sebou Fyzická adresa doplňte svoji MAC adresu.MAC adresa Windows

Vaše adresa MAC v systému Android

Chcete-li najít svoji adresu MAC v systému Android, postupujte takto:

 1. Jít do “Nastavení “ a stiskněte „O zařízení„.Adresa MAC Android
 2. Klepněte na „Postavení„.Adresa MAC Android
 3. Vaši MAC adresu najdete pod „MAC adresa Wi-Fi„.Adresa MAC Android

Vaše adresa MAC v systému iOS

Jaká je vaše MAC adresa v iPhone, se dozvíte takto:

 1.  Přejděte do nastavení a klikněte na „Všeobecné„.MAC adresa iPhone
 2.  Nyní klikněte na „O„.MAC adresa iPhone
 3. Zde najdete svou MAC adresu za „Adresa Wi-Fi„.MAC adresa iPhone

Spoofing vaše Mac adresa

HackerJe možné změnit vaši MAC adresu na něco méně identifikovatelného. Tomu se říká „spoofing“. Samotné lákání není nezákonné. Existují však lidé, kteří změní svou MAC adresu, aby se mohli anonymně účastnit nezákonných činností. Hackeři to například dělají, takže věci, které dělají online, nelze vysledovat zpět k nim. Pravidelní uživatelé internetu mohou chtít změnit svou MAC adresu, aby mohli používat licenci s několika lidmi současně nebo aby mohli anonymně procházet.

Sdílení licence

Někteří poskytovatelé internetu a softwarové společnosti sledují počet zařízení, která využívají jejich služby, při pohledu na jejich MAC adresy. To jim umožňuje omezit počet lidí, kteří mohou použít jedno předplatné. Někteří lidé úmyslně mění svou MAC adresu, aby získali přístup ke službě, aniž by dosáhli tohoto limitu. To je však v rozporu s pravidly služby. V podstatě je to podvod, a proto je nezákonný. Nedoporučujeme spoofing vaší MAC adresy pro sdílení licencí s velkými skupinami lidí.

Zastavte sledovače

Jedním z hlavních důvodů, proč většina lidí skrývá svou MAC adresu, je soukromí. V tomto digitálním světě mnoho společností dychtí po ruce na vašich online datech. Čím více o uživatelích vědí, tím více peněz může například účtovat za cílené reklamy. Přestože vaše identita nemusí být přímo spojena s vaší MAC adresou, veškeré vaše chování při procházení může být spojeno navzájem. Webové stránky a další strany mohou tyto informace použít k vytvoření podrobného profilu o vás. Pokud tomu chcete zabránit, možná budete muset zkopírovat vaši MAC adresu. Tímto způsobem můžete během procházení zůstat docela anonymní. Naštěstí většina vašich MAC adres obvykle není na webové stránky sdělena. Většinu času mohou webové stránky vidět pouze vaši IP adresu. Mnoho lidí mění svou IP adresu, například pomocí VPN.

Jaký je rozdíl mezi IP adresou a MAC adresou??

Mnoho lidí se často ptá, jaký je rozdíl mezi IP adresou a MAC adresou. Tyto dva se mohou zdát velmi podobné, ale nejsou. Směrovač přidělí IP adresu a používá se pokaždé, když o něco z webu požádáte. Z důvodu vaší IP adresy web ví, kam mají zaslat své informace. IP adresa může být viděna jako adresa sítě routeru. Všechna zařízení, která přistupují k internetu přes tento router, mají stejnou IP adresu.

Vaše adresa MAC se u jednotlivých zařízení liší. Vzhledem k vašemu MAC router ví, na které zařízení se mají informace poslat. Tímto způsobem můžete být na stejném připojení k internetu, ale nemusíte přijímat vzájemná vyhledávání. To je také dobrá věc: bez MAC by použití stejného připojení k internetu jako rodina, spolubydlící nebo dokonce cizinci ve Starbucks mohli způsobit docela trapné situace.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map