Bezpečné používání webové kamery: Kdo vás sleduje? | VPNOpřehled

Možná to byli Jetsons, kteří nás poprvé seznámili s myšlenkou mít telefonní hovory doprovázené živým videem. Realitě by však trvalo celá desetiletí. Webová kamera připojená k vašemu počítači je schopna streamovat živé videohovory, umožňuje vám vysílat živá videa na Facebooku, nebo pouze zveřejňovat vaše videa na YouTube a dalších prodejnách. Pokud si však vážíte soukromí, můžete mít obavy, zda je vaše webová kamera skutečně bezpečná. Chraňte se před hackováním webové kamery v několika jednoduchých krocích.


Špehování webové kamery – realita nebo paranoia?

Mohlo by se zdát, že starosti s někým, kdo na vás špehuje prostřednictvím vaší webové kamery, je trochu paranoidní a možná se příliš obává soukromí. Varování uživatelů Instagramu si však v roce 2016 všimlo pásky nad webovou kamerou počítače na pozadí fotografie zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga v roce 2016. Ředitel FBI James Comey navíc veřejně řekl, že přijetí takových opatření je prostě rozumné. Možná je ta myšlenka tak šílená.

V mnoha případech je pro hackera směšné snadné získat kontrolu nad vaší webovou kamerou. Ve skutečnosti tak mnoho hackerů dělá pouze pro zábavu. Tajné nahrávky lidí v ohrožených pozicích mohou být také ziskové na pornografických stránkách nebo na temném webu. I když mnozí možná nechtějí uvažovat o myšlence, ti, kteří se zabývají ochranou soukromí, mohou najít jednoduché způsoby, jak zajistit bezpečné používání webové kamery.

Kdo může získat přístup k vaší webové kameře?

Získání přístupu k webové kameře může být stejně jednoduché jako malý kód. Všichni podvodní agenti, kteří potřebují přístup k vašemu zařízení, jsou jen malou trhlinou v zabezpečení. Jakmile se objeví, mohou rozšířit mezeru a získat tak plnější přístup. Se všemi různými typy malwaru v okolí možná nikdy nebudete vědět, odkud virus pochází. Kybernetická kriminalita se neustále vyvíjí a musíme držet krok. Zde je několik nejčastějších způsobů, jak by hacker mohl získat přístup k vaší webové kameře.

Vzdálený počítačový technik

Kdokoli, kdo měl přístup k vašemu počítači na dálku, se může později vrátit ke své webové kameře. Opravy vzdáleného počítače jsou běžné. Technici se přihlašují k počítači a řeší problémy se softwarem, aniž by museli přijít domů. Zatímco se tito poskytovatelé služeb pokoušejí prověřit své zaměstnance, i ty nejlepší metody screeningu nedokážou zachytit každé špatné jablko. Jednoduchý kousek kódu, který vám zůstane na vašem počítači, by technikovi umožnil přístup k vašemu počítači znovu později.

Infikovaný e-mail

spamE-maily mohou snadno obsahovat přílohy, ve kterých je zabudován infekční kód. Odesílatel nemusí mít velmi složitý kód, aby získal minimální přístup k počítači. Jakmile je jejich noha ve dveřích, může i mírně kvalifikovaný hacker získat přístup k vaší webové kameře a dalším informacím v počítači.

Škodlivé webové stránky

Hackeři často investují triviální množství peněz do nákupu webové domény, která je velmi blízko názvu domény populární webové stránky. Pouze jejich webové stránky mají malé překlepy. Vraťte zpět dvě písmena a najednou se nacházíte na webu, který dokáže doručit tolik kódu, který vám umožní přístup k vašemu počítači.

Odkazy poslané e-mailem nebo přes sociální média mohou také přimět nic netušícího uživatele k přistání na škodlivém webu. Vše, co hacker potřebuje, je, abyste přistáli na svých stránkách jen jednou. To je dostačující k dodání kódu, který jim otevře zadní dveře, aby k nim později získali přístup.

Jaká zařízení jsou ohrožena?

Každé zařízení, které používáte, má fotoaparát, může být napadeno pro škodlivé použití. Všechny výše uvedené triky budou fungovat téměř s jakýmkoli zařízením. Ačkoli je obtížné některé z nich prolomit, realitou je, že nakonec může být napadeno jakékoli zařízení. Hackeři neúnavně pracují na vývoji nových metod přístupu k zařízením. Ať už používáte stolní počítač, notebook, tablet nebo smartphone, někdo vás může potenciálně sledovat prostřednictvím vaší webové kamery. Přijetím správných kroků k ochraně svých zařízení však můžete odradit většinu hackerů.

Jak mohu chránit sebe?

Jeden bezpečný způsob, jak zabránit neoprávněnému použití vaší webové kamery, již byl zmíněn. Jednoduchý kousek pásky přes objektiv bude určitě fungovat. Nevýhodou je samozřejmě to, že jej také nemůžete použít. Pokud si pravidelně užíváte Skype, fotografujete nebo nahráváte pomocí svého fotoaparátu nebo streamujete živá videa na sociálních médiích, možná budete zklamaní, že se budete muset zcela vzdát své webové kamery..

Udržování aktuálnosti antivirových programů je vždy dobrá rada a může vás ochránit před známými hrozbami pro zabezpečení vašeho počítače. Rovněž udržování aktuálního operačního systému vašeho zařízení pomocí nejnovějších oprav pomůže zařízení chránit před neoprávněným vstupem.

Vždy dávejte pozor na odkazy v e-mailech od uživatelů, které neznáte, protože by to mohlo být phishing. Nezapomeňte, že pokud e-mail vypadá chytře, je lepší nechat jej neotevřený, než riskovat infekci. Pokud se domníváte, že vám společnost mohla zaslat e-mail, kontaktujte je přímo a problém vyřešte, místo aby riskoval otevření potenciálně škodlivého e-mailu.

Jak může být VPN nejlepší ochranou pro vaši webovou kameru

Aby hacker získal přístup k vašemu počítači a vaší webové kameře, často potřebuje jednu kritickou informaci – vaši IP adresu. Vaše IP adresa je jedinečný kód, který identifikuje umístění vašeho zařízení v kyberprostoru. Aby mohl jakýkoli program odesílat informace do počítače online, musí mít tuto adresu.

VPN-připojení-internetVPN chrání vaši webovou kameru tím, že udržuje vaši IP adresu skrytou. Při použití kvalitní služby VPN je váš požadavek na informace zašifrován na server VPN. VPN poté předá žádost o informace, které jsou zaslány zpět na IP adresu VPN serveru – nikoli přímo vám. VPN poté zašifruje informace a odešle je vám. Jakýkoli škodlivý kód, který se pokouší získat přístup k vaší webové kameře, má pouze IP adresu vašeho VPN serveru. Tyto informace jsou hackerům téměř zbytečné, protože VPN často zvládne stovky dalších klientů prostřednictvím svých serverů v daném okamžiku. Hacker nemůže přesně určit vaše zařízení, a proto nemůže získat přístup ke své webové kameře.

VPN poskytuje mnoho dalších výhod v zabezpečení vašeho soukromí a poskytuje vám přístup ke službám streamování videa omezeným na omezené zeměpisné oblasti. Další informace o tom, jak VPN může chránit vaše soukromí, naleznete v našem článku o vstupech a výstupech VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me