Anonymous online: Je Tor (The Onion Router) legální? | Přehled VPN

Logo Tor The Onion RouterTor (The Onion Router) nabízí efektivní způsob anonymního prohlížení internetu a dokonce získání přístupu k temnému webu. Chcete-li okamžitě odpovědět na otázku, mnozí se zajímají: používání prohlížeče Tor je zcela legální téměř všude na světě. Je však vždy moudré zkontrolovat, zda tomu tak ve skutečnosti je v zemi, ve které právě pobýváte.


Obecně si nemusíte dělat starosti s policií, která vás zaokrouhlí nahoru, protože jste použili Tor ke sledování videa na YouTube nebo k vyhledávání Google. Pokud však používáte prohlížeč Tor a využíváte jeho zvýšené anonymity při účasti na nezákonných činnostech, samozřejmě se na vás stále vztahuje zákon. Pokud to zjistíte, můžete mít velké potíže.

Tor a Edward Snowden

Poměrně pravidelně se Tor považuje za úzce spojenou s trestnou činností. Je tomu tak proto, že mnoho zločinců používá Tor pro své praktiky na temném webu. Prohlížeč zajišťuje, že uživatelé jsou na internetu více anonymní, což z něj činí dokonalý nástroj. Definice toho, co je považováno za trestné nebo nezákonné, se v jednotlivých zemích liší – a může se hodně lišit. To je také případ počítačové kriminality. Například online prodej harddrugu a zbraní je nezákonný téměř po celém světě. V některých zemích však lze za trestný čin považovat i poskytnutí kritického stanoviska k diktatuře nebo úniku státních dokumentů.

Příkladem šedé praxe, do které se mohou zapojit online praktiky, je případ Edwarda Snowdena. V roce 2013 Snowden předal širší veřejnosti tajné dokumenty o NSA a jejich špionáži. Z tohoto důvodu je nyní žádán americkou vládou. To, co Edward Snowden udělal (odhalil státní tajemství), je podle amerického práva nezákonné. Mnozí však tvrdí, že Snowden měl pravdu v tom, co dělal. Nemají přece všichni občané právo vědět, kdy někdo – někdo – sleduje své pohyby a naslouchá jejich konverzacím? Toto je morální dilema, ve kterém soukromí hraje obrovskou roli.

Edward Snowden mimo jiné použil Tor k odhalení tajných dokumentů NSA široké veřejnosti. Vyzval také ostatní, aby používali prohlížeč Tor, kdykoli se připojí online. Podle něj je to jeden z mála způsobů, jak vám umožní zůstat v anonymitě a používat vaše právo volně publikovat. Vlády a oficiální organizace, jako je NSA v USA, vás tam nebudou moci následovat – většinou. Snowden použila prohlížeč k činnostem, které byly v rozporu se zákonem. Jeho volání ostatním však nebylo trestné: navrhl, aby více lidí chránilo jejich soukromí online tím, že surfovalo po webu pomocí prohlížeče Tor. Tam jsou některé diskuse o tom, jak bezpečný je prohlížeč Tor ve skutečnosti, ale faktem zůstává, že Tor ztěžuje vládám, webům a dalším organizacím špehovat lidi online..

Tor a nezákonné praktiky

Kromě případu Snowdena existuje mnoho dalších, většinou méně známých nebo kontroverzních příkladů, kde byl Tor použit pro nezákonné podnikání. Silk Road je pravděpodobně nejslavnější případ. Silk Road byla online tržiště pro nelegální zbraně, drogy a další produkty. Web byl vysledován zpět ke svému zdroji a offline. Na tmavém webu však musí existovat podobná tržiště. I když Tor není sám o sobě nelegální, stále poskytuje uživatelům anonymní přístup k těmto druhům platforem a stránek. Dalo by se tedy říci, že Tor nepřímo podporuje kriminalitu, protože zajišťuje, že zločinci nejsou tak snadno identifikovatelní.

Kdykoli dojde k něčemu tak velkému, jako je vypnutí Silk Road, dochází k častým debatám o tom, zda je třeba Tor prohlížeč potřebovat nebo ne. To pak vede k širším debatám o online anonymitě obecně. Úvahy, které lidé budou muset udělat, jsou mezi bojem proti počítačové kriminalitě a péčí o jejich soukromí online. Je těžké najít rovnováhu, která se často stává nejen legální, ale i etickou záležitostí.

Široká veřejnost často spojuje Tor s nelegálními činnostmi na temném webu, a to z důvodu zpravodajských případů, jako je Silk Road. Tor vám umožňuje hostovat webové stránky, které jsou přístupné pouze pro ostatní uživatele Tor, což Torovi nepomůže. Nelegální tržiště a fóra jsou snadno nastavitelná a okamžitě přístupná pro „správné“ publikum. Prohlížeč Tor takové postupy usnadňuje, i když to není důvod, proč byla platforma zřízena.

Tor a soukromí

Seznam s lupouTor může být často používán zločinci, ale to neznamená, že samotný prohlížeč je podle definice trestný. Naopak: Tor pomáhá vytvářet online prostředí, které je vše o svobodě a soukromí. S Torem můžete procházet bez ostatních (například hackerů, vlád a vašeho šéfa), kteří se dívají přes rameno. Posiluje to vaše právo na zveřejňování a vaši svobodu projevu. Pokud mluvíme o online bezpečnosti a anonymitě, Tor je skvělá iniciativa.

Přesto se Tor musel vypořádat s několika bezpečnostními otázkami. Několik oficiálních organizací, mezi nimi CIA a FBI, dokázaly obejít a dokonce porušit Torovu bezpečnost. Tímto způsobem byli schopni vystopovat jednotlivce, kteří byli spojeni s určitými nezákonnými praktikami. Navíc, v roce 2017, slabé místo v Torově systému vytvořilo možnost odhalit Linux a MacOS IP adresy, čímž se zrušila anonymita prohlížeče.

Vždy mějte na paměti, že i s prohlížečem Tor můžete být vy a vaše online data nějakým způsobem odhalena. Pokud však budete dodržovat (místní) zákon, nemělo by to být pro vás problém. Použití prohlížeče Tor obvykle není samo o sobě problematické. I přesto, abyste se ujistili, že pracujete s nejlepší možnou ochranou online, můžete Tor vždy používat v kombinaci s připojením VPN. Pokud tak učiníte, váš online provoz je zabezpečen dvěma různými způsoby a máte navíc vrstvu šifrování chránící vaše soukromí a anonymitu.

Závěr

Používání Tor není nezákonné. Prohlížeč Tor poskytuje uživatelům anonymní přístup k bezplatnému internetu. Stejně jako je tomu u všech, lze tento přístup využít jak dobrými, tak špatnými způsoby. Konec konců, Tor také umožňuje lidem navštěvovat zločinecké weby a tržiště na temném webu. Přesto nabízí Tor důležitou a přiměřenou možnost anonymního šíření důležitých informací. Zkrátka: legálně můžete Tor používat bez jakýchkoli následků, pokud věci, které děláte online, nejsou v rozporu se zákonem.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me