6 Nastavení ochrany osobních údajů v systému Windows 10, která byste měli upravit dnes

Dramatické změny ve Windows 8 vyvolaly hodně kontroverze. Windows 10 je však stále populárnějším operačním systémem. Nejnovější verze nyní pohání téměř 35% všech počítačů a jejich počet každým rokem roste. Uživatelé počítačů stále více důvěřují problémům s ochranou osobních údajů a společnost Microsoft si toho všimla. Společnost Microsoft se pokouší být transparentnější o změnách, které můžete provést na ochranu vašeho soukromí v operačním systému.


Proč je Windows katastrofou na ochranu soukromí

Ochrana osobních údajů přenosného počítače Windows 10Windows 10 od začátku vyvolává obavy mezi odborníky na ochranu soukromí. Ve výchozím nastavení zaznamenává systém Windows každý stisk klávesy a značku, kterou uděláte na zařízení se systémem Windows 10. Pokud spolupracovník vloží tento druh softwaru do počítače, pravděpodobně se budete cítit narušeni a rozzlobení. Windows toto nastavení vypnuli pouze díky nedávné aktualizaci.

Windows také ve výchozím nastavení sleduje vaši polohu na všech zařízeních, ve kterých používáte systém Windows 10, jako soukromý vyšetřovatel, který vás neustále sleduje. Pokud máte s sebou tablet Windows, telefon nebo jiné přenosné zařízení, systém Windows ví, kde jste. Z ordinace lékaře do obchodu s potravinami, do práce i doma, Windows ví, kde jste, a sleduje. Toto je zlatý důl informací pro inzerenty. Údaje o poloze umožňují inzerentům přístup do obchodů, ve kterých chcete nakupovat, v sousedství, ve kterém bydlíte, a ještě mnohem více.

Cortana poslouchá

Jedním z největších přírůstků systému Windows v posledních několika letech byl virtuální asistent Cortany. Tento systém může odpovídat na otázky týkající se počasí, provozu nebo definice pojmu „rušivý“. Chcete-li používat Cortana, musíte souhlasit s tím, že Windows 10 „vás poznají“. To umožňuje Cortaně číst každý stisk klávesy a každou ručně psanou poznámku vytvořenou na vašem zařízení. Cortana může také poslouchat váš hlas a analyzovat vaši řeč. Vypnutím této funkce deaktivujete Cortana, ale obnovíte velkou míru soukromí vašeho používání Windows. Podívejme se, jak můžeme Cortanu vypnout.

V nabídce Start klikněte na ikonu ozubeného kola pro Nastavení.

nastavení soukromí windows10

Odtud vyhledejte ikonu ve tvaru zámku pro „Soukromí“ a klikněte na ni.

nastavení soukromí windows10

Toto je obrazovka ochrany osobních údajů v systému Windows 10. Uvidíme několik nastavení, která byste mohli zvážit změnit zde. Mezitím se podívejte do levého sloupce pod „Oprávnění Windows“ a klikněte na „Řeč, inkoust, & psaní na stroji”.

nastavení soukromí windows10

Toto je obrazovka „Poznání vás“, která vysvětluje, jak Cortana používá a shromažďuje tyto informace. Nejasné prohlášení vás ujistí, že místní slovník pomáhá „vytvářet lepší návrhy pro vás“. Toto slabé ujištění nestačí k tomu, aby mnoho přesvědčilo, aby se vzdali svého soukromí. Klikněte na políčko označené „Vypnout hlasové služby a návrhy na psaní“. Pop-up vás varuje, že tím deaktivujete Cortanu. Klepnutím na tlačítko „OK“ přijmete a Cortana již nebude moci sledovat vše, co v systému Windows děláte.

Zastavte systém Windows od sledování všech vašich tahů

Nastavení polohy jsou jedny z nejrušivějších invazí do vašeho soukromí. Další narušení soukromí sleduje vaši aktivitu online, údaje o poloze vás dokonce sledují offline. Služby určování polohy umožňují systému Windows 10 přístup k informacím o tom, co děláte, když počítač nepoužíváte. Navštivte gynekologa v novém pravidelném vzorci a společnost Microsoft může analyzovat informace, aby předpověděla, že jste těhotná. Společnost Microsoft může vědět o vašem těhotenství dříve, než to řeknete i těm nejbližším. Zabezpečení nastavení polohy může být jedním z nejdůležitějších kroků ochrany osobních údajů, které můžete podniknout. Pojďme se podívat, jak můžeme upravit nastavení polohy v systému Windows.

Na obrazovce Nastavení vyhledejte pod oprávněními aplikace „Poloha“, jak je uvedeno výše.

nastavení soukromí windows10
Zde vypněte nastavení polohy. V části „Služba určování polohy“ klikněte na posuvník a vypněte nastavení polohy. Mějte na paměti, že v horní části obrazovky je varování, že každá osoba používající toto zařízení může mít vlastní nastavení polohy. Pokud někomu povolíte přístup k vašemu zařízení, může systém Windows tohoto uživatele i nadále sledovat.

Dále na obrazovce uvidíte „Historie polohy“. Kliknutím na tlačítko „Vymazat“ můžete z tohoto zařízení vymazat svou historii polohy. Tato funkce vymaže pouze data ze zařízení, nikoli ze serverů společnosti Microsoft.

Ještě dále si můžete vybrat jednotlivé aplikace, které používají služby určování polohy. Můžete se rozhodnout zakázat jednotlivé aplikace, které chcete omezit přístup k vaší poloze. Chcete-li omezit jednotlivé aplikace, musíte projít seznam a vypnout každou z nich, kterou chcete omezit. Některé aplikace, včetně Cortany, nebudou fungovat bez přístupu k vaší poloze.

Nastavení předvoleb reklamy

Microsoft se připojil k davu poskytovatelů softwaru, kteří rozšiřují svůj tok příjmů prodejem cílené reklamy. Za tímto účelem musí společnost Microsoft vyvinout podrobné profily vašich zájmů a aktivit. Inzerenti zaplatí více za cílení reklam na skupiny lidí, kteří si pravděpodobně své produkty koupí. Společnost Microsoft použije reklamní ID na každého uživatele. To pomáhá sledovat vaše zájmy na základě toho, co děláte na svém počítači a online. Společnost Microsoft používá tato data k vytvoření vašeho profilu, který lze prodat inzerentům..

Na obrazovce Nastavení najdete možnosti reklamy, jak jsou zvýrazněny výše. Microsoft se zdá, že ponechání tohoto nastavení bude přínosem pro vás. Představují to pro vás způsob, jak zobrazit pouze relevantní reklamy. Pokud však chcete zachovat větší soukromí, kliknutím na posuvník vypněte cílené reklamy. Stále se vám budou zobrazovat reklamy, ale inzerenti nebudou moci cílit na váš profil.

Microsoft stále sleduje vaše stisknutí kláves

Dříve jsme dříve změnili nastavení ochrany osobních údajů, abychom Cortanovi zabránili v sledování vašich úhozů. Nemohli byste být obviňováni z toho, že jste uvěřili, že to společnosti Microsoft brání v zaznamenávání každého stisknutí klávesy. To není pravda. Toto nastavení zastaví pouze zaznamenávání stisknutí kláves pro Cortanu. Microsoft pokračuje v protokolování úhozů pro všechny ostatní služby systému Windows 10. Nastavení protokolování stisků kláves najdete stále pod položkou ‘Diagnostika & zpětná vazba’.

Na obrazovce nastavení soukromí klikněte na ‘Diagnostika & zpětná vazba’. Je uveden v seznamu „Oprávnění Windows“, jak je uvedeno výše.

nastavení soukromí windows10

Pokud jste to intuitivně nepochopili ‘Diagnostika & zpětná vazba “by obsahovala klíčová nastavení ochrany osobních údajů, nejste sami. Některá z nejdůležitějších nastavení však leží pod tímto podivně matoucím názvem. V blízkosti středu obrazovky uvidíte ‘Vylepšení inkoustu & rozpoznávání psaní ‘. Zde uvidíte stejné sledování sledovaných dat z klávesnice nebo výkresu, jaké bylo dříve vidět pod ‘Řeč, inkoust, & psaní na stroji’. Je neobvyklé a matoucí mít zdánlivě stejné nastavení ve dvou různých nabídkách, které nejsou propojeny.

Zjistíte, že toto nastavení zůstává zapnuté, i když jste toto nastavení vypnuli v jiné nabídce. Klepnutím na posuvník vypnete toto nastavení pro Windows 10. To by mělo zabránit systému Windows ve sledování vstupů na vašem zařízení, ať už z klávesnice nebo dotykové obrazovky..

Pod diagnostickými údaji uvidíte, že ve výchozím nastavení je vybrána možnost „Plná“. Tímto se odešlou jak kritická diagnostická data do vašeho zařízení, tak i data o navštívených webech. Možnosti „Plná“ i „Základní“ zdůrazňují, že na bezpečnost nebo funkčnost vašeho zařízení nebude mít žádný vliv bez ohledu na to, který si vyberete. Jedinou změnou je, zda dobrovolně poskytnete údaje společnosti Microsoft o navštívených webech. Chcete-li tento přístup omezit, vyberte možnost „Základní“.

V dolní části této obrazovky najdete nastavení „Přizpůsobené zážitky“. To společnosti Microsoft umožňuje přizpůsobit systém Windows 10 na základě diagnostických dat, která se rozhodnete sdílet se společností. To zahrnuje cílené reklamy založené na tom, jak zařízení používáte. Konkrétněji, reklamy založené na navštívených webech jsou sledovány v nastavení „Plná“ pro sdílení diagnostických údajů. Tato cílená reklama zůstává v platnosti, i když jste vypnuli cílené reklamy na předchozí obrazovce ochrany osobních údajů. Jednoduše klikněte na posuvník a vypněte toto nastavení pro Microsoft.

Berete soukromí vážně

Zdá se užitečné, aby reklamy, které vidíte, byly relevantnější. Náklady na vaše soukromí však nejsou vždy tak zřejmé. Omezení nastavení ochrany osobních údajů může mít velký vliv na zachování osobních údajů. I po provedení těchto kroků můžete mít obavy. Můžete si dělat starosti, že systém Windows 10 a další aplikace ve vašem zařízení stále shromažďují vaše osobní informace. Existuje jednoduchý krok, kterým můžete výrazně zvýšit své soukromí: použijte VPN.

Virtuální privátní síť (VPN) pomáhá anonymizovat používání připojených zařízení. Místo přímého připojení k internetu se připojujete prostřednictvím VPN routeru, který může být od vás vzdálen několik kilometrů. To vám umožní být online, aniž byste o sobě měli příliš mnoho informací.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me