5 očima, 9 očima a 14 očima vysvětleno | VPNOpřehled

Oko na notebooku


Pokud vás zajímá soukromí, možná jste slyšeli o výrazech „5 očí“, „9 očí“ a „14 očí“. Tyto termíny se používají k popisu koalice zemí, které spolupracují na získávání a sdílení nejrůznějších údajů. Tyto země se v podstatě staly téměř celosvětovou organizací s přístupem k obrovským objemům informací.

Pokud žijete v jedné z koaličních zemí, mohlo by být dobré vědět, že vaše vláda by mohla sdílet informace o vás s ostatními členy těchto aliancí. To má vážné důsledky pro vaše soukromí online. Co tyto země 5, 9 a 14 očí přesně dělají, jak vznikly a jaké důsledky mají jejich kroky na vaše soukromí, budou projednány v tomto článku..

Původ 5 očí

Původní spojenectví 5 očí bylo vytvořeno ve 40. letech 20. století. Začalo to jako unie mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím: tzv. Dohoda UKUSA. To umožnilo snadnější výměnu informací mezi USA a Spojeným královstvím. Kanada, Austrálie a Nový Zéland se později připojily k dohodě UKUSA, protože spolupracovaly země Commonwealthu se společným právním systémem. Takto se zrodilo 5 očí, také známých jako FVEY.

Vývoj monitorovacího systému ECHELON

Během studené války vyvinul FVEY systém, který jim umožnil zachytit sovětskou komunikaci. Tento systém, nazývaný monitorovací systém ECHELON, se nyní používá ke sledování komunikace miliard občanů po celém světě.

Široká veřejnost se dozvěděla o systému ECHELON v 90. letech, který způsobil malé pobouření v Evropě i ve Spojených státech. Útoky z 11. září a následná válka proti teroru byly použity k argumentaci za pokračování a dokonce zvýšení monitorovacích postupů. Od té chvíle se zaměření pozornosti přesunulo na internet. To dává smysl, protože internet byl na vzestupu a v tomto okamžiku se na něm většina naší komunikace děje.

5 očí a nárůst špionáže po celém světě

Keylogger HackerS rozšířením systému ECHELON a výměnou dat mezi pěti zeměmi se ukázalo, že hromadný dohled by se stal celosvětově daným. Dokonce i dnes je komunikace mezi úředníky země nebo dokonce občany zachycena a sdílena s ostatními pěti zeměmi ve velkém měřítku. Vzhledem k dohodě se rozsah dohledu v průběhu let zvýšil.

Právní předpisy ve Spojených státech uváděly, že NSA nesmí špehovat své vlastní občany. Protože se tato pravidla v jiných zemích liší, může být pro Spojené státy snazší mít cizí organizaci, například jednu ze Spojeného království, špehovat své občany. Díky alianci 5 očí může Spojené království tyto informace snadno sdílet s NSA. Země tak vytvářejí příležitost obejít své vlastní zákony na ochranu soukromí a používat hromadný dohled nad svými občany.

Mezitím bylo v různých zemích zavedeno několik nových zákonů o špionáži. V současné době je americkému NSA povoleno přistupovat k telefonním záznamům, sledovat lidi, ať jsou kdekoli, a v případě potřeby hacknout zařízení. Spojené království se navíc dohodlo na zavedení nového zákona o špionáži a Rusko a Čína se dohodly na spolupráci, pokud jde o (cyber) špionáž, aby se mohly lépe chránit před kybernetickými útoky.

Rozšíření aliance 5 očí: 9 očí a 14 očí

Postupem času se aliance 5 očí rozšířila o další země. Tyto různé spojenectví se rozrostly do velké sítě zemí, které si navzájem sdílejí citlivé informace. To zahrnuje komunikaci mezi občany a organizacemi.

Mezi 9 zemí Eyes patří původních 5 zemí Eyes, Nizozemsko, Francie, Dánsko a Norsko. Zatímco 9 očí je většinou rozšíření o 5 očí, spolupráce mezi těmito devíti zeměmi je méně intenzivní než v případě 5 očí. Konečně je zde také 14 aliance Eyes, která zahrnuje přidání Belgie, Itálie, Německa, Španělska a Švédska. I zde je cílem získat informace a v případě potřeby je sdílet. 14 očí však není ve své spolupráci tak přísné a intenzivní jako 9 očí a 5 očí. Bez ohledu na to těchto 14 zemí sdílí navzájem citlivé informace, aniž by muselo projít příliš velkým problémem. Tyto informace dokonce zasahují do soukromé komunikace mezi občany.

Chraňte se před hromadným dohledem

Vzhledem k tomu, že stále více a více našich životů se odehrává na internetu a soukromí na internetu se stává důležitým hlediskem, je dobré znát pojmy jako spojenectví 5, 9 a 14 očí. Takové projekty mohou potenciálně narušit vaše soukromí. Vládní agentura ve vaší zemi může zachytit vaši soukromou komunikaci. Následně mohli sdílet tuto komunikaci a další osobní údaje s vládními agenturami v jiných zemích. Vaše vláda to může udělat bez vašeho přímého svolení.

Někteří uživatelé internetu se nyní rozhodnou používat VPN, aby se před těmito silami chránili. VPN je velmi účinná, pokud chcete chránit své soukromí online a skrýt váš přenos dat před zvědavýma očima. Je však třeba si uvědomit jednu věc: pokud chcete konkrétně použít VPN, abyste se ujistili, že uniknete z dosahu zemí 5, 9, 14 očí, měli byste zvolit VPN, která není umístěna v jedné z těchto zemí. . Příklady prémiových poskytovatelů VPN, kteří nepodléhají hromadnému sledování 14 zemí Eyes:

ExpressVPN

ExpressVPN je obrovským hráčem na trhu VPN. Tento poskytovatel se nachází na Britských Panenských ostrovech. Proto se nebudete muset starat o 5 očí a dalších aliancí, pokud tuto VPN neustále používáte.

NordVPN

V době psaní je NordVPN největší VPN na světě. Sídlo jejich společnosti se nachází v Panamě. Tato země není součástí aliancí 5, 9 nebo 14 očí.

CyberGhost

CyberGhost je další populární VPN. Tento dodavatel má týmy pracující v Rumunsku a Německu. Jejich hlavní kancelář je však v Rumunsku, což je staví mimo jurisdikci 5, 9 a 14 očí.

Přehled 5 očí, 9 očí a 14 očí

Níže naleznete rychlý přehled zemí, které tvoří 5 aliancí Eyes, 9 Eyes a 14 Eyes..

5 zemí očí
9 Očních zemí
14 Očních zemí
Spojené státySpojené státySpojené státy
Spojené královstvíSpojené královstvíSpojené království
AustrálieAustrálieAustrálie
KanadaKanadaKanada
Nový ZélandNový ZélandNový Zéland
NizozemíNizozemí
FrancieFrancie
DánskoDánsko
NorskoNorsko
Belgie
Itálie
Německo
Španělsko
Švédsko

Závěrečné myšlenky

Pět zemí Eyes, 9 Eyes a 14 Eyes tvoří gigantickou západní alianci, která si vyměňuje citlivé informace a používá hromadný dohled. Stala se téměř celosvětovou špionážní sítí. Dohody o aliancích umožňují těmto zemím obejít své vnitrostátní zákony na ochranu soukromí a stále dostat ruce na více informací, než by měly mít. V důsledku toho, pokud žijete v jedné ze 14 zemí Eyes, vaše vláda by mohla sdílet jakékoli informace s vládními agenturami v ostatních 13. Proto použití VPN ke zlepšení vašeho online soukromí nemusí být tak špatný nápad. Dobrá VPN zajišťuje, že žádná agentura nemůže zachytit váš internetový provoz. Možná si myslíte, že nemáte co skrývat, ale s tolika očima sledujícími, kdo ví, co by mohli vidět – a k čemu by mohli vaše informace použít.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me