Online cenzura v Íránu: Proč je cenzurována? | VPNOpřehled

Pro Íránce je cenzura skutečností života. Podle nezávislé organizace hlídacího psa, Freedom House, Írán „zůstává jednou z nejhorších zemí na světě pro svobodu internetu“. Íránská telekomunikační společnost (TCI) a ministerstvo kultury a islámského poradenství spolupracují s nativními poskytovateli internetových služeb (ISP) na implementaci softwaru pro kontrolu obsahu pro webové stránky a e-mail. Ale jak k tomu došlo? V tomto článku se můžete dočíst o stavu cenzury v Íránu, o důvodech a způsobech kolem něj.


Stát cenzury v Íránu

V roce 2010 nezisková svoboda skupiny pro obhajobu tisku, Reportéři Sans Frontières, zahrnula Írán na seznam třinácti zemí, které označila jako „nepřátelé internetu“. Napsali dopis tehdejšímu vysokému komisaři OSN pro lidská práva, Navi Pillay, na protest proti íránské celonárodní cenzuře internetu. Což obsahovalo pasáž o cílení na nativní aktivisty svobodné řeči.

Jen za poslední tři roky íránští poskytovatelé internetových služeb zablokovali přístup celkem k 886 doménám. Převážná většina těchto omezení se týkala západních zpravodajských médií a webových stránek skupin pro lidská práva. Tyto weby se připojují ke státní černé listině desítek tisíc podobných webů. Jsou blokováni pro produkci nebo projevování „nemorálního“ nebo „neislámského“ obsahu.

I přes tato rozsáhlá omezení však internet nadále hraje velkou roli v životech a politice každodenních Íránců. Jako součást znovuzvolení prezidenta Hassana Rouhaniho v roce 2017 zahájil svou kampaň na Instagramu. Doufal, že osloví 41 milionů uživatelů internetu a téměř 50 milionů majitelů chytrých telefonů v Íránu.

Na opačném konci spektra mnoho z nich použilo telegram aplikace Telegram k propagaci a organizaci rozsáhlých pouličních protestů, které se objevily na celém Íránu na konci roku 2017 / začátkem roku 2018. To přimělo vládu Rouhani k zablokování přístupu k Telegramu i Instagramu..

V tomto článku se budeme zabývat komplikovaným problémem íránské internetové cenzury. Uvidíte, jak všudypřítomná omezení jsou a jak obyčejní Íránci hledají způsoby, jak je obejít.

Proč je internet v Íránu tak těžce cenzurovaný??

V roce 1993 se Írán stal pouze druhou zemí na Středním východě, která získala přístup k internetu. Od té doby se používání internetu v republice výrazně zvýšilo. Odhadovalo se, že do září 2017 bylo aktivních 56 milionů uživatelů pevné a mobilní širokopásmové sítě.

Iránský stát zpočátku reguloval jen lehce. S rostoucí popularitou využívání internetu však náboženské a soudní orgány Íránské islámské republiky začaly podnikat kroky k omezení přístupu k obsahu, který považovaly za „kontrarevoluční“, „antiislámský“ nebo „antisociální“ “. Snažili se přizpůsobit cenzuru internetu stávajícím omezením médií, politické příslušnosti a náboženského projevu.

Teokratická vláda Íránu prosazuje cenzuru, aby posílila vnitřní stabilitu státu. Přístup k obsahu, o kterém se má za to, že ohrožuje politickou bezpečnost Íránu, je přísně zakázán. Vláda navíc sleduje komunikaci, aby zabránila reformistickým nebo kontrarevolučním protestům.

Írán těžce cenzuruje obsah, který odporuje morálním omezením státního náboženství, šíitskému islámu Twelverské myšlenkové školy. Přístup k pornografii, zdrojům LGBTQ nebo k jakémukoli materiálu, který porušuje islámské striktnosti v ikonografii a ideologii, je zcela zakázán.

Správní orgány

Za používání internetové cenzury a její prosazování odpovídá Nejvyšší rada virtuálního prostoru. Íránský nejvyšší vůdce Ayatollah Ali Khamenei zřídil tento výbor v roce 2012 s cílem omezit volný přístup k obsahu na internetu.

O zjišťování případů trestného obsahu (CDICC) rozhoduje cenzura. Teoreticky zakládají své činy na zákonu o počítačových zločinech z roku 2009 (CCL).

Ve skutečnosti má často konkurenční povaha íránských náboženských, demokratických a soudních orgánů za následek spletitou, politicky motivovanou a často reaktivní aplikaci omezení. Vynikajícím příkladem je krátká blokace Instagramu, kterou v íránské vládě během voleb v roce 2017 přijaly tvrdá linie. Tímto blokem chtěli zabránit reformistickému kandidátovi a nyní prezidentovi Hassanovi Rouhanimu v přímém přenosu jeho kampaně. Žádný vládní orgán oficiálně neprohlásil odpovědnost za blokovací příkaz.

Jak je internet v Íránu cenzurován?

Keylogger HackerV roce 2016 Írán investoval 36 milionů dolarů do vývoje technologie „inteligentního filtrování“. To bylo založeno na existujícím čínském softwaru. Tento software by orgánům umožnil selektivně cenzurovat přístup svých občanů k internetu.

Íránští poskytovatelé internetových služeb trvale blokují stovky tisíc webových stránek, včetně Twitter, Facebook, YouTube, Google a WordPress. Populární aplikace pro zprávy Viber byla zablokována, když bylo odhaleno, že je ve vlastnictví izraelských občanů. Když Telegram v dubnu 2017 zahájil bezplatné šifrované hlasové volání, generální prokurátor vydal všem poskytovatelům internetových služeb příkaz k okamžitému a trvalému zablokování funkce.

Poskytovatelé internetových služeb se musí řídit. V zemi tedy není připojení k internetu, které by občanům umožnilo navštívit blokované webové stránky.

Státní komunikace

Před poskytnutím přístupu k internetu se poskytovatelé internetových služeb musí nejprve zaregistrovat u ministerstva kultury a islámského poradenství a iránské telekomunikační společnosti (TCI). Íránští poskytovatelé internetových služeb musí implementovat software pro kontrolu obsahu. Tento software omezuje přístup ke státům blokovaným webovým serverům a sleduje e-mailovou komunikaci. K dnešnímu dni vláda zavřela nejméně dvanáct íránských poskytovatelů internetového připojení pro nedostatečné filtrování obsahu.

TCI také vlastní největší íránský ISP, společnost Data and Communication Company (DCC). Islámský revoluční gardový sbor (IRGC) je většinovým akcionářem TCI. Tím je zajištěno, že vláda má úplnou kontrolu nad procesem prověrky nových poskytovatelů internetových služeb. Mají také pravomoc svévolně uzavřít stávající ISP.

Největší íránský poskytovatel mobilních služeb, Íránská mobilní telekomunikační společnost (MCI), je dceřinou společností TCI. Druhou největší mobilní sítí, MTN Iran Cell, je 51% vlastněn Iran Electronics Industries, společností, která je dceřinou společností ministerstva obrany a logistiky ozbrojených sil. To umožňuje vojenským a bezpečnostním silám sledovat komunikaci a omezovat přístup k mobilnímu internetu kombinovaného 75 milionů íránských mobilních uživatelů.

Vlastnictví obsahu a „Speed ​​Throttling“

Íránská vláda také praktikuje „omezování rychlosti“. To omezuje přístup k internetu a aplikacím pro zasílání zpráv v době politické nejistoty. Během voleb 2009 a 2013, během událostí arabského jara a během pouličních protestů 2017–18 se rychlost připojení snížila na omezenou komunikaci..

Majitelé musí zaregistrovat své webové stránky na Ministerstvu kultury. Platformy uvnitř Íránu navíc podléhají pravidelným žádostem o odstranění veškerého obsahu, který vláda považuje za nepřijatelný. Webové stránky se zprávami a blogy nemohou informovat o domácích zprávách žádným způsobem. Rovněž nemohou volně hovořit o konkrétních tématech, jako jsou politické nepokoje, ekonomické potíže a důkazy o korupci. Kromě toho jsou na stole také témata, jako je íránská jaderná dohoda nebo kontroverzní politické osobnosti, jako je bývalý prezident Mohammad Khatami..

Trest za přístup k omezenému obsahu je tvrdý. Obecně se jedná o dlouhé tresty odnětí svobody, značné pokuty a omezení svobody pohybu a projevu.

V reakci na útok Stuxnet v roce 2010 na jaderné odstředivky zahájil Írán výstavbu své vlastní národní informační sítě známé jako SHOMA. Účelem SHOMA, účtovaného jako „halal internet“, je zlepšit rychlost internetu. Kromě toho chtějí přesunout většinu obsahu dostupného pro íránské prohlížeče na domácí servery. To umožňuje větší škálu možností monitorování a cenzury.

K lednu 2017 byly iránským poskytovatelům internetových služeb objednány 50% slevy na domácí provoz, kteří mají přístup na seznam 500 webových stránek schválených regulačním úřadem pro komunikaci.

Jak Íránci obcházejí internetovou cenzuru?

Vzhledem k rostoucím pokusům íránských správních, soudních a náboženských orgánů omezit přístup na internet a provádět invazivnější sledování osobních komunikací, íránští občané neustále vyvíjejí nové metody k překonání státní cenzury..

Statistiky poskytnuté v rámci projektu Tor, který nabízí anonymní přístup k internetu prostřednictvím svého webového prohlížeče Tor, ukazují, že počet uživatelů pocházejících z Íránu se během protestů v prosinci 2017 zdvojnásobil. Aplikace Zprávy Telegram je stále populární způsob komunikace, i když vláda to pravidelně blokuje. Vláda navíc často obtěžuje, zatkne a uvězní skupinu správců kvůli obsahu zpráv zveřejněných na jejich skupinách. Lidé však aplikaci nadále používají při pokusu obejít vládní cenzuru.

VPN-připojení-internetKromě toho jsou služby VPN stále populární metodou obcházení omezení internetu. Íránská vláda hraje s poskytovateli VPN nepřetržitou hru na kočku a myš. Neustále se snaží detekovat a blokovat IP adresy populárních poskytovatelů VPN. Naštěstí poskytovatelé VPN pravděpodobně nebudou ustupovat.

Íránská vláda využívá software Deep Packet Inspection (DPI) k detekci a blokování provozu z portů VPN. To nutí poskytovatele VPN, aby používali metody, které zakrývají provoz VPN jako běžný přenos HTTPS. Služby VPN, které jsou schopny zaměnit vládní software, s největší pravděpodobností budou v Íránu schopny zajistit nefiltrovaný přístup k internetu.

Závěrečné myšlenky

Jako autokratická teokracie mají íránská vláda a její „Nejvyšší vůdce“ zásadní zájem na cenzuře internetu. Tímto způsobem omezují obsah, který neodpovídá jejich sociálním, politickým a náboženským ideálům. Vojenská a revoluční garda má kontrolní podíl ve státním telekomunikačním monopolu. To způsobuje, že cenzura a monitorování komunikace jsou rozšířené a všudypřítomné.

Technologie, kterou používají k provádění této cenzury, je stále sofistikovanější. Používají omezení inteligentního obsahu k selektivnímu blokování webových stránek. Navíc využívají důkladnou kontrolu paketů k boji proti používání VPN. Íránští občané chycení metodami obcházení cenzury čelí tvrdému trestu. Tento trest může zahrnovat i významné vězení.

I přes rizika a omezení Íránci nadále používají metody, jako jsou VPN, telegram a prohlížeč Tor, aby se pokusili obejít vládní omezení. Touha po volně přístupném internetu roste. To vše vede k reformistickým politikům v Íránu, aby učinili prohlášení o omezení internetové cenzury v budoucnosti. Kdo ví? Mohlo by to dokonce vést ke změnám!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map