Cenzura v Turecku: Přečtěte si o tom vše zde! | VPNOpřehled

Od roku 2010 se svoboda tisku a svoboda přístupu na internet v Turecké republice neustále snižují. Novináři jsou často uvězněni nebo mají omezený pohyb. Některé odhady naznačují, že Turecko je odpovědné za jednu třetinu všech novinářů uvězněných na celém světě.


Od pokusu o převrat v roce 2016 se cenzura internetu také výrazně zvýšila. Více než 100 000 webových stránek bylo trvale nebo opakovaně zablokováno, včetně YouTube, Twitter, Facebook, Dropbox, Wikipedia, WhatsApp, Periscope a Imgur.

Kromě blokování a cenzurování webových stránek má turecká vláda mnoho způsobů, jak omezit používání internetu. Někdy praktikují omezení šířky pásma nebo úplně vypnou internet. Dále monitorují komunikaci a stíhají jednotlivce za prohlášení na sociálních médiích. Tyto akce vedly k tomu, že dům svobody snížil hodnocení země na „ne zdarma“.

V tomto článku prozkoumáme, jak a proč turecká vláda cenzuruje přístup k internetu. Kromě toho si můžete přečíst, jaká média jsou a nejsou přístupná v republice. Konečně můžete zjistit, jak se turečtí občané snaží tato omezení obejít.

Proč je internet cenzurován v Turecku?

Politická situace v Turecku za poslední desetiletí se stala stále více nestabilní. Od roku 2016 země utrpěla více než tucet teroristických útoků, ekonomické problémy a neúspěšný vojenský převrat.

V reakci na tyto politické otřesy zavedla Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) pod vedením prezidenta Recep Tayyipe Erdogana rozsáhlá omezení svobody slova. Dále zvýšily vliv islámu na vládní politiku.

Důvody, které turecká vláda uvádí pro taková rozsáhlá omezení médií, internetu a tisku, jsou různé. Říká se, že chtějí stabilizovat stát a sledovat teroristické aktivity. Zakazují také média, která jsou podle islámu zakázána a stíhají případy urážky na cti nebo pomluvy.

V reakci na tato tvrzení několik organizací, včetně Domu svobody, Reportérů bez hranic a Komisaře pro lidská práva Rady Evropy, zjistilo, že omezení přístupu k médiím, svobody projevu a projevu a přístupu na internet významně upřednostňovala sociální a politické cíle AKP.

Jak turecká vláda cenzuruje internet?

Cenzura může mít různé tvary. Níže si můžete přečíst, jaké zákony turecká vláda používá k zavedení cenzury. Navíc se můžete naučit, kdy a jak tyto metody cenzury používají.

Nařízení

Od 20. července 2016 je Turecko ve „stavu nouze“ a uděluje prezidentovi Erdoğanovi a jeho kabinetu mimořádné pravomoci. To vládě umožnilo obejít parlamentní a ústavní kontroly. V důsledku toho byli schopni vydat řadu výkonných nařízení, která blokovala webové stránky, ukončila komunikační sítě a vedla k 50 000 zatčením.

Dne 15. srpna 2016 prezident Erdoğan vydal vyhlášku č. 671, kterou se mění zákon o digitálních komunikacích. Vyhláška udělila vládě pravomoc přijímat „veškerá nezbytná opatření“ k blokování webových stránek, omezování přístupu k internetu a cenzurování médií ve vztahu k „národní bezpečnosti, veřejnému pořádku, prevenci kriminality, ochraně veřejného zdraví a veřejné morálky nebo ochraně práva a svobody “.

Vyhláška č. 671 rovněž zavazuje telekomunikační společnosti, aby splnily jakýkoli vládní příkaz do 2 hodin od jejího přijetí.

V případech, kdy se nepoužije vyhláška č. 671, se k cenzuře mediálního pokrytí často používá článek 7 protiteroristického zákona. Budou naznačovat, že „legitimizuje, oslavuje nebo podněcuje násilné metody nebo hrozby“. Článek 7 se často používá k cenzurování zpravodajských médií o policejních a vojenských akcích. Zejména v politicky volatilní většině kurdské jihovýchodní oblasti.

Kritika prezidenta Erdoğana nebo jeho vlády v tisku nebo na sociálních médiích často vede k stíhání jednotlivců. Pro webové stránky to může znamenat zablokování nebo zrušení podle článku 125 tureckého trestního zákoníku.

Článek 125 obsahuje trest odnětí svobody v délce jednoho roku za pomlouvání veřejného činitele. Článek 299 ukládá trest odnětí svobody až na čtyři roky za urážku prezidenta.

Omezení připojení

Páteř pro tureckou internetovou infrastrukturu poskytuje poskytovatel internetových služeb (ISP) TTNET, dceřiná společnost Türk Telekom. Turecký ministerstvo financí vlastní 30% akcií společnosti Türk Telekom. To jim umožňuje významnou kontrolu nad největším poskytovatelem internetu v zemi.

Turecká vláda opakovaně omezovala šířku pásma, aby svým občanům v době občanských nepokojů zabránila přístupu na internet. V roce 2016 se vypnutí telefonu a internetu dotklo více než 12 milionů obyvatel 10 tureckých měst po dobu 6 hodin. O měsíc později podobné zastavení pozastavilo přístup k mobilním a pevným internetům do 11 měst. To znamenalo, že 6 milionů občanů bylo odříznuto od internetu.

Přístup k určitým zpravodajským a sociálním webovým stránkám byl selektivně omezen, aby se omezilo šíření informací. Spojení s Facebookem, Twitterem, YouTube a WhatsApp byly během teroristického útoku na letiště Ataturk v Istanbulu, pokusu o převrat v roce 2016, bombového útoku na Gaziantep v roce 2016 a atentátu na ruského velvyslance Andreyho Karla zcela nebo úplně blokovány..

Odstranění obsahu a filtrování

Turecká vláda aktivně filtruje internetový obsah a blokuje přístup k více než 100 000 webům. Pomocí hloubkové inspekce paketů (DPI) analyzují poskytovatelé internetových služeb nešifrovaný internetový provoz. Tímto způsobem mohou také zablokovat uživatelům přístup k obsahu, který vláda zakázala.

Turecký úřad pro informační a komunikační technologie (BTK) vyžaduje, aby se všichni poskytovatelé internetových služeb před poskytováním služeb připojení připojili k osvědčení o činnosti. V rámci této registrace jsou poskytovatelé internetových služeb a internetové kavárny povinni dodržovat vládní omezení. Pokud nebudou dodržovat, riskují zrušení certifikátu.

Turecká vláda odpovídá za více než 75% veškeré žádosti o odstranění podané na Twitter. Od roku 2016 trvale předkládali největší počet žádostí o odstranění ročně.

Od roku 2016 se BTK a turecké bezpečnostní služby aktivně pokoušejí blokovat VPN a šifrované e-mailové nebo zasílané zprávy. Tato omezení byla odůvodněna doporučením šifrovaného zasílání zpráv nebo e-mailu usnadňující komunikaci teroristickými skupinami.

Sledování aktivity uživatelů

V roce 2014 byla Národní zpravodajské organizaci (MİT) udělena rozšířená pravomoc pro přístup k komunikačním datům bez nutnosti soudního příkazu. Stejné rozšířené síly chránily agenty MİT před stíháním podle civilního práva.

Bylo mnoho případů zatčení, stíhání a uvěznění jednotlivců za vydávání protivládních prohlášení nebo propagaci „teroristické propagandy“ na sociálních médiích..

Poskytovatelé internetových služeb jsou povinni ukládat interní protokoly distribuce IP pomocí softwaru dodávaného společností BTK. Tyto záznamy musí být uchovávány po dobu 1 roku a na požádání k dispozici BTK. Znovu je mohou získat bez soudního příkazu. Od roku 2011 jsou všichni dodavatelé šifrovacího softwaru povinni poskytnout BTK šifrovací klíče, než budou moci nabízet své produkty tureckým občanům nebo společnostem..

Co přesně je cenzurováno tureckou vládou?

Nařízení o publikacích na internetu a potlačování trestných činů spáchaných prostředky tohoto zveřejnění zákona zakazuje poskytovatelům internetových služeb poskytovat přístup k veškerému obsahu týkajícímu se „sexuálního zneužívání dětí, užívání drog, poskytování nebezpečných látek, prostituce, obscénnosti, hazardních her, propagace sebevražd a zločiny proti Mustafovi Kemal Atatürkovi, zakladateli Turecké republiky. “.

Oplzlost

90% všech webů na černé listině BTK je uvedeno jako „obscénní“. To znamená, že byli zablokováni kvůli uvádění sexuálního obsahu, pornografie nebo kvůli určitým sexuálním klíčovým slovům ve své doméně. To se vztahuje na webové stránky LGBTQ.

Kritika islámu

Webové stránky lze také blokovat kvůli kritice nebo ponižování islámu, islámských osobností nebo podpoře ateismu. Bylo také zjištěno, že weby obhajující evoluční teorii jsou aktivně filtrovány.

Kritika státu

Vzhledem k určitým nejasným definicím podle nedávných tureckých zákonů mohou být webové stránky zablokovány nebo ukončeny kvůli „kritice tureckého státu“ nebo „propagandě teroristické organizace“. To vedlo k zásahu na zpravodajských webech, které obsahují všechna stanoviska, která jsou v rozporu s názory vlády.

V letech 2016 až 2017 BTK blacklisted 17 zpravodajských webů, které byly považovány za kritizující stát, vládu nebo prezidenta. Dalším populárním důvodem pro blacklisting webových stránek může být přehlídka sympatie s kurdskou menšinou. Například zpravodajská místa, která pokryla aktuální události způsobem, který byl sympatický s kurdským obyvatelstvem Turecka nebo Kurdistánskou dělnickou stranou (PKK), byla zařazena na černou listinu..

Wikipedia je v Turecku trvale zablokována poté, co odmítla odstranit články o konfliktu v Sýrii a státem podporovaném terorismu, které byly považovány za kritické vůči tureckému státu. Webové stránky sociálních médií, jako je Twitter, Facebook, Whatsapp a Periscope a běžně se škrtily nebo blokovaly.

Pravidelně je také omezen přístup k Dropbox, OneDrive, GitHub a Google Drive. Důvodem je uvolnění tisíců e-mailů od ministra financí a státní pokladny Berat Albayrak v roce 2016 na tyto služby hackerskou skupinou Redhack.

Turecká vláda nedávno podnikla kroky k regulaci streamovacích služeb. Návrh vyhlášky, který vláda vydala v únoru 2018, by vyžadoval, aby služby globálního streamování, jako jsou Netflix, Spotify a YouTube, získaly licence na vysílání od Nejvyšší rady pro rozhlas a televizi (RTÜK).

Jak turečtí občané obcházejí internetovou cenzuru?

Vzhledem k tomu, že se bloky na sociálních médiích, nestraníckém zpravodajství a politických názorech, které jsou v rozporu se současnou vládou, zvyšují, turečtí občané stále více hledají způsoby, jak těmto omezením zabránit..

VPN-připojení-internetSlužby VPN jsou i nadále nejoblíbenějším způsobem získání neomezeného přístupu k internetu. BKT se však nadále pokouší omezit přístup k oblíbeným službám VPN.

Pomocí softwaru DPI (Deep Packet Inspection) je BTK schopna identifikovat a blokovat provoz z portů VPN. Pokud jste turecký rezident nebo právě navštěvujete Turecko, je výběr služby VPN, která dokáže maskovat její provoz, protože běžný přenos HTTPS, důležitým krokem v tom, že budete moci trvale přistupovat k filtrovanému obsahu..

Šifrované aplikace pro zasílání zpráv, jako je Telegram, zůstávají populární, ačkoli počet uživatelů v Turecku klesl od roku 2016. Je tomu tak proto, že poté, co byly v roce 2016 zatčeny stovky tureckých občanů za používání aplikace Bylock, je mnoho uživatelů opatrných při používání podobných aplikací..

V prosinci 2017 BTK nařídil IPS, aby začal aktivně blokovat IP adresy, které běžně používá anonymní síť Tor. Zatímco turečtí poskytovatelé internetového připojení byli zvláště úspěšní v blokování IP adres veřejně dostupných výstupních uzlů Tor, turečtí uživatelé webového prohlížeče Tor se vrátili zpět tím, že vytvořili rostoucí počet „mostů“ Tor.

Tyto mosty nejsou uvedeny v hlavním adresáři Tor. Používají řadu nástrojů pro manipulaci s dopravou, aby zabránili tomu, aby je DPI identifikovala jako Tor provoz. Vytvoření dalších mostů Tor umožnilo použití Tor v Turecku zůstat stabilní navzdory pokusům BTK o zablokování přístupu k němu.

Závěrečné myšlenky

Od pokusu o převrat v roce 2016 byla svoboda tisku a svoboda přístupu na internet v Turecku popsána v „Freedom Hours“ jako „silně negativní trajektorii“..

Poskytovatelé zpravodajských médií založené na webových stránkách jsou zablokováni nebo ukončeni kvůli kritice vládnoucí strany Spravedlnost a rozvoj (AKP). Turecko stíhá obyčejné občany za zveřejňování politických názorů na sociálních médiích. Kromě toho země vede svět ve vězněných novinářích.

Přístup k obsahu na internetu je výrazně omezen. Uživatelé mohou očekávat pravidelné omezení šířky pásma a blokování webů sociálních médií, jako jsou Twitter a Facebook.

Turecké bezpečnostní služby monitorují hodně komunikace. Když se snaží někoho usvědčit z urážky vlády nebo podpory terorismu, často používají e-maily a příspěvky v sociálních médiích.

Zdá se, že neexistuje žádná naděje na to, že tato omezení brzy zaniknou. Turečtí občané tak stále hledají způsoby, jak je obejít. Činí tak využíváním služeb VPN, aplikací šifrovaných zpráv a anonymních prohlížečů. Tímto způsobem mohou přistupovat k obsahu, který BTK považuje za nevhodný. A co je nejdůležitější, mohou svobodně vyjadřovat své politické názory beze strachu z represálií.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map