Cenzura v Číně: Jak se dostat kolem Velkého Firewallu

Čína má jeden z nejvíce restriktivních programů cenzury internetu na světě, známých také pod názvem Velká čínská brána firewall. Jedná se o vysoce kontroverzní systém s kritiky, kteří tvrdí, že Firewall omezuje svobodu slova, brání přístupu k informacím a potlačuje inovace. Čtěte dál a dozvíte se více o Velkém čínském firewallu, proč ho vláda vynucuje a jaké kroky můžete podniknout, abyste to obešli.


Co je velký Firewall v Číně?

Velký firewall odkazuje na internetový cenzurní program prováděný čínskou vládou. Byl vyvinut ministerstvem veřejné bezpečnosti země, který tento program i dnes provozuje.

Základ Firewallu byl položen v 90. letech, kdy Fang Binxing vyvinul software „Golden Shield“, který umožnil vládě sledovat jakýkoli přenos dat a blokovat určité IP adresy. Čínská vláda začala rozšiřovat své úsilí na počátku roku 2000 schválením dalších předpisů. Cenzura se dramaticky zvýšila poté, co se v roce 2012 dostal k moci Xi Jinping. Xi chtěl, aby veškerý online obsah prospíval komunistické straně. Výsledkem bylo omezení disidentů, podpora komunistických hodnot a zabránění západním myšlenkám ovlivňovat čínskou společnost.

V posledních letech se cenzura internetu v Číně dále zvýšila. To zahrnuje opatření k blokování určitých webových stránek, k zamezení anonymního zveřejňování na sociálních médiích a k tomu, aby společnosti byly odpovědné za to, jak zákazníci používají své produkty. Díky velkému firewallu je přístup na internet v Číně velmi omezený. Nemůžete používat webové stránky, jako jsou Google, Facebook a YouTube. Rovněž jsou zakázány platformy jako Skype a WhatsApp.

Jak je vynucen Firewall?

Čínská vláda používá řadu metod k vynucení Firewallu. Některé z nich jsou technologické, jako je filtrování adres URL, narušení serverů DNS a blokování sítí VPN. Kromě toho vláda neustále pracuje na zdokonalování své technologie a kybernetické bezpečnosti.

Vláda také vynucuje autocenzuru v čínských společnostech. Přijali zákony, díky nimž jsou společnosti zodpovědné za veškerý svůj online obsah. To znamená, že společnosti musí zajistit, aby žádný jejich obsah nebo platformy neobsahovaly zakázaná témata. Pokud tyto zákony poruší, budou jim uloženy pokuty, odstávky a další závažné důsledky.

Další metodou, kterou vláda používá, je zaměstnávání stovek tisíc čínských občanů k prosazování cenzurních zákonů. Tito zaměstnanci jsou najati, aby sledovali internetový obsah, hlásili porušení zákonům a upravovali obsah. Pokroky v AI umožní automatizaci těchto monitorovacích činností.

Proč čínská vláda prosazuje cenzuru?

Čínská vláda zkrátka vynucuje cenzuru, aby chránila čínskou společnost před zahraničními vlivy a západními myšlenkami. V 80. letech vyvinul prezident Deng Xiaoping v Číně tržní ekonomiku a implementoval „politiku otevřených dveří“. Zároveň prohlásil: „Pokud otevřete okno na čerstvý vzduch, dojde k vhazování některých mušek.“ Jinými slovy, ačkoli politika otevřených dveří bude přínosem pro čínskou ekonomiku, budou do toho také pronikat nežádoucí západní myšlenky. Současný prezident Xi sdílí stejný přístup a snažil se omezit západní vlivy tím, že zavedl mnohem více omezení přístupu na internet.

Mohou se lidé obejít?

Velký Firewall je možné obejít, nejčastěji pomocí VPN. Je však důležité si uvědomit, že tato metoda není v žádném případě dokonalá.

V lednu 2015 vláda začala blokovat mnoho VPN, které čínští občané používali k obcházení Firewallu. Čínská vláda v roce 2017 oficiálně zakázala sítě VPN a nadále je blokuje. To znamená, že mnoho sítí VPN v Číně nebude fungovat. Protože je v Číně blokováno mnoho sítí VPN, měli byste vždy nastavit síť VPN před návštěvou země.

Některé z nejlepších možností VPN pro obcházení Great Firewallu jsou Stealth VPN nebo SoftEther, které byly navrženy tak, aby vypadaly jako normální připojení https a vyhýbaly se vládním filtrům. Od roku 2019 je ExpressVPN jednou z nejpopulárnějších možností mezi čínskými uživateli z hlediska jeho účinnosti a uživatelsky přívětivého designu. Další vysoce doporučenou sítí VPN je VyprVPN, který používá šifrovací protokol s názvem Chameleon, který šifruje metadata a účinně bojuje proti blokování VPN.

Kromě vybraných sítí VPN existuje několik dalších metod, které můžete zkusit firewall obejít, i když jejich účinnost může být omezená. Lucerna je bezplatný software pro obcházení, který používá tunelovací síť typu peer-to-peer k překonání Firewallu. Existují také proxy aplikace jako Shadowsocks a Surge iOS, které jsou zaměřeny na vývojáře.

Je důležité mít na paměti, že čínská vláda neustále aktualizuje pravidla týkající se služeb VPN v Číně. Nejlepším řešením je použít poskytovatele VPN, který se dokáže přizpůsobit těmto změnám.

Závěrečné myšlenky

Velký Firewall v Číně je výkonný cenzurní systém, který omezuje velké množství online obsahu. Vláda pečlivě sleduje všechny své občany. Zároveň existují způsoby, jak mohou návštěvníci i čínští občané projít bránou firewall a získat přístup k tomuto blokovanému obsahu. Používání VPN zůstává nejúčinnějším způsobem, a to navzdory snahám čínské vlády o jejich blokování. Pokud plánujete navštívit Čínu a chcete používat VPN, poskytovatelé výzkumu pečlivě zajistí, aby vláda nebyla odstavena. Měli byste také nastavit VPN před příjezdem. Provedením těchto kroků máte velmi dobrou šanci obejít Velký firewall a získat přístup k Googlu, Facebooku a dalším omezeným programům a webům během svého pobytu v Číně..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me