Prístup k WhatsApp v zahraničí: Ako obísť obmedzenia

Populárna služba správ WhatsApp umožňuje používateľom bezpečne si navzájom vymieňať textové správy, videohovory a súbory. V čase, keď je porušenie údajov bežné, WhatsApp oslovuje mnoho ľudí. WhatsApp je, žiaľ, v Číne a Spojených arabských emirátoch zakázaný a vo viacerých ďalších krajinách je obmedzený. Používatelia WhatsApp však majú v týchto krajinách prístup k službe. Tu je prehľad obmedzení WhatsApp v zahraničí a ako sa nimi obísť.


Ktoré krajiny obmedzujú WhatsApp a prečo?

Čína v posledných rokoch do značnej miery zakázala WhatsApp. V júli 2017 čínska vláda začala blokovať mnoho funkcií WhatsApp. Patria sem zdieľanie súborov, video a hlasové rozhovory. Čína o niekoľko týždňov neskôr blok zrušila. V septembri 2017 však vláda zablokovala všetky funkcie aplikácie. V súčasnosti platí zákaz aj napriek obavám, že to naruší čínske podniky.

Aj keď je zákaz WhatsApp v Číne dobre známy, aplikáciu obmedzujú aj ďalšie krajiny. Katar a Spojené arabské emiráty zakazujú WhatsApp, ako aj Snapchat a FaceTime. Saudská Arábia v minulosti obmedzovala niektoré funkcie WhatsApp, najmä hlasové hovory, ale v roku 2016 zrušila zákaz. Medzi ďalšie krajiny, ktoré dočasne vypínajú WhatsApp, patrí Brazília, Uganda, Zimbabwe, Egypt a Maroko..

Prečo zakážu WhatsApp?

Whatsapp LogoJe potrebné preskúmať, prečo niektoré krajiny dočasne zakázali alebo zrušili WhatsApp. Brazílski občania mali viac slobody online. V roku 2014 krajina dokonca prijala internetovú ústavu podporujúcu neutralitu siete. V rokoch 2015 a 2016 však vláda WhatsApp dvakrát zablokovala. Dôvodom bolo, že vláda mala spor s vlastníkom WhatsApp Facebookom o odovzdaní údajov na vyšetrenie počítačovej kriminality. Brazílska vláda odvtedy prijala viac zákonov, ktoré bojujú proti počítačovej kriminalite. Tieto zákony však obmedzujú slobodu internetu mnohých Brazílčanov.

Turecko zablokovalo WhatsApp v novembri 2016 po zatknutí členov strany Kurdskej ľudovej demokracie (PDP). Turecká vláda sa čoraz viac uchýlila k cenzúre internetu. Ide predovšetkým o to, aby sa predišlo mediálnemu pokrytiu určitých politických udalostí. Tvrdia, že tieto kroky majú zabrániť občianskym nepokojom. Výrazne však obmedzujú slobodu tureckých občanov na internete.

Saudská Arábia zakázala hlasové hovory na WhatsApp, Skype a ďalšie služby VoIP (Voice over Internet Protocol) pred rokom 2017. To sťažilo obyvateľom Saudskej Arábie komunikáciu s okolitým svetom. Cieľom bolo obmedziť tok zahraničných myšlienok a informácií do krajiny. Kráľovstvo zrušilo tento zákaz v roku 2017 s cieľom podporiť obchodný a hospodársky rast. Myšlienku, že služby ako WhatsApp a Skype by sa mali obmedziť na obranu pred negatívnymi vplyvmi, zdieľa Čína.

Obmedzenia WhatsApp a Veľký Firewall v Číne

Čínsky zákaz WhatsApp súvisí s pokusmi krajiny o cenzúru bezplatnej a otvorenej komunikácie. Čínsky program cenzúry internetu, známy ako Veľký čínsky firewall, je jedným z najprísnejších na svete. Vláda navrhla Firewall na blokovanie informácií, ktoré ohrozujú jeho komunistické princípy. Funguje tiež na obmedzenie šírenia zahraničných a západných myšlienok v krajine.

WhatsApp sa osobitne zaujíma čínsku vládu, pretože má pokročilé funkcie šifrovania. Technológia šifrovania bráni tretím stranám vidieť konverzácie a správy odoslané cez WhatsApp. Vláda sa preto obáva, že si čínski občania vymenia protikomunistický obsah cez WhatsApp. Z tohto dôvodu je aplikácia obmedzená spolu s mnohými ďalšími webovými stránkami.

Čína má ďalšie služby zasielania správ, ako napríklad WeChat, ktorá je podobná službe WhatsApp, ale bez funkcií šifrovania. Nie je prekvapením, že služby ako WeChat sú často monitorované vládou. Okrem toho spoločnosť WeChat na požiadanie poskytuje informácie čínskej vláde. Tento postup ukazuje, že vláda je zo súkromnej komunikácie veľmi nedôverčivá. Výsledkom je, že Čína ťažko cenzuruje svojich občanov.

Ako sa obísť tieto obmedzenia

Je dôležité pochopiť, ako vlády obmedzujú WhatsApp, aby sa obišli tieto obmedzenia. Keď sa vláda rozhodne zablokovať WhatsApp, oznámi to všetkým poskytovateľom internetových služieb (ISP) v krajine. Poskytovatelia internetových služieb sú povinní blokovať pripojenia svojich používateľov k aplikácii, aby k nej už nemali prístup. Keďže všetci poskytovatelia internetových služieb musia spĺňať požiadavky, aplikácia je zablokovaná pri každom internetovom pripojení v krajine.

Napriek týmto zákazom na WhatsApp máte prístup k službe pomocou virtuálnej súkromnej siete (VPN). Na prístup k zakázanému webovému obsahu môžete použiť aj siete VPN. VPN šifruje vaše údaje a prenáša ich cez proxy server, ktorý vám priraďuje inú IP adresu. Týmto sa skryje vaša skutočná adresa IP a miesto a údaje sa odosielajú do inej krajiny. Týmto spôsobom môže niekto v Číne obísť blok WhatsApp.

Vhodné možnosti VPN na odblokovanie WhatsApp

Ak chcete pristupovať k WhatsApp v krajinách, ktoré obmedzujú jeho použitie, musíte sa najskôr pripojiť k službe VPN. Potom sa môžete obísť obmedzenia a používať všetky funkcie aplikácie. Zároveň nie všetky VPN sú spoľahlivé. Musíte nájsť službu VPN s pokročilými bezpečnostnými funkciami, rozsiahlou sieťou serverov a vysokou rýchlosťou pripojenia. Tu je niekoľko možností VPN, ktoré sú vhodné na odblokovanie WhatsApp.

Prístup k WhatsApp s ExpressVPN

ExpressVPN je hodnotená ako najlepšia celková VPN služba v tomto okamihu z hľadiska rýchlosti, spoľahlivosti a bezpečnosti. Umožňuje vám pripojiť sa k sieti viac ako 3 000 serverov vo viac ako 90 krajinách. To znamená, že sa môžete obísť bloky WhatsApp v mnohých krajinách vrátane Číny. ExpressVPN je v skutočnosti jedna z najlepších sietí VPN, ktoré môžete použiť pri návšteve Číny.

Na ExpressVPN je veľa rôznych bezpečnostných funkcií, ktoré vám zaistia bezpečnosť pri používaní WhatsApp. Medzi vlastnosti patrí 256-bitové šifrovanie na ochranu vašich údajov, ochrana proti úniku DNS a prepínač zabíjania na zastavenie prenosu údajov cez nechránené pripojenie. Medzi ďalšie funkcie patrí kontrola IP a politika neprihlásenia na ďalšiu ochranu vašich súkromných údajov.

Táto služba sa vyznačuje tiež vysokými rýchlosťami, ktoré vám umožňujú odosielať texty, správy a hlasové hovory cez WhatsApp bez oneskorenia. Navigácia a inštalácia je tiež pomerne jednoduchá, vďaka čomu je dobrou voľbou pre začiatočníkov VPN aj skúsených používateľov.

Prístup k službe WhatsApp pomocou programu CyberGhost

CyberGhost je jednou z najjednoduchších dostupných možností VPN, vďaka čomu je ideálny pre nových používateľov VPN. Aby ste zistili, CyberGhost, nemusíte byť špičkové technológie alebo mať predchádzajúce skúsenosti s VPN.

Proces odblokovania WhatsApp je jednoduchý. Všetko, čo musíte urobiť, je otvoriť softvér CyberGhost a vybrať možnosť Odblokovať základné webové stránky. Odtiaľto môžete odblokovať WhatsApp jediným kliknutím. Program tiež automaticky nakonfiguruje všetky nastavenia.

Okrem jednoduchého používania má CyberGhost mnoho ďalších dôležitých funkcií. Jej sieť sa skladá z tisícov serverov v 60+ rôznych krajinách. Rovnako ako ExpressVPN, ponúka 256-bitové šifrovanie, nemá politiku protokolovania a môže sa pochváliť vysokými rýchlosťami. To uľahčuje bezpečné používanie všetkých funkcií WhatsApp.

Používanie sietí VPN v Číne

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť vyberiete, ak cestujete do Číny, existujú ďalšie dôvody. Ak plánujete používať sieť VPN v Číne, nezabudnite si pred odchodom domov starostlivo vybrať poskytovateľa a stiahnuť si sieť VPN. Je to preto, že Čína tiež zakazuje služby VPN. Podľa týchto krokov by ste nemali mať problém s používaním WhatsApp v Číne.

Záverečné myšlienky

Mnoho krajín obmedzuje služby ako WhatsApp z rôznych dôvodov. Niektoré krajiny ako Čína sa obávajú ľudí, ktorí posielajú protivládne správy. Alebo sa jedná o to, aby nechceli nežiaduce vplyvy svojich občanov. Dočasné zákazy WhatsApp sa často vyskytujú počas období občianskych nepokojov alebo protivládnych protestov. Krajiny sa často uchýlia k cenzúre, aby znížili nepokoje alebo nepokoje. V každom prípade je ochota vlády obmedzovať slobodu svojich občanov veľmi kontroverznou praxou.

Dobrou správou je, že aj napriek vládnym obmedzeniam majú občania aj návštevníci prístup k WhatsApp. Ak si kúpite VPN od renomovaného poskytovateľa, máte všetko, čo potrebujete na používanie WhatsApp v zahraničí. Pokiaľ nastavíte sieť VPN pred odchodom z domu, je možné obísť obmedzenia WhatsApp v ktorejkoľvek krajine.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map