Online cenzúra v Iráne: Prečo je cenzurovaná? | VPNOverview

Pre Iráncov je cenzúra skutočnosťou života. Podľa nezávislej organizácie strážneho psa, Freedom House, Irán „zostáva jednou z najhorších krajín na svete v oblasti slobody internetu“. Iránska telekomunikačná spoločnosť (TCI) a ministerstvo kultúry a islamského poradenstva spolupracujú s domácimi poskytovateľmi internetových služieb (ISP) na implementácii softvéru na kontrolu obsahu webových stránok a e-mailov. Ale ako k tomu došlo? V tomto článku si môžete prečítať o stave cenzúry v Iráne, o dôvodoch, ktoré sa skrývajú, ao spôsoboch, ako to obísť.


Štát cenzúry v Iráne

V roku 2010 nezisková sloboda skupiny na podporu tlače, Reportéri Sans Frontières, zaradila Irán na zoznam trinástich krajín, ktoré označila ako „nepriatelia internetu“. Napísali list vtedajšiemu Vysokému komisárovi OSN pre ľudské práva Navi Pillay, v ktorom protestovali proti iránskej celoštátnej cenzúre internetu. To zahŕňalo pasáž o zameraní na natívnych aktivistov v oblasti slobody prejavu.

Len za posledné tri roky iránski poskytovatelia internetových služieb blokovali prístup k celkovo 886 doménam. Prevažná väčšina týchto obmedzení sa týkala západných spravodajských médií a webových stránok skupín pre ľudské práva. Tieto webové stránky sa pripájajú k čiernej listine desiatok tisíc podobných stránok. Blokujú sa, aby produkovali alebo prejavovali „nemorálny“ alebo „neislamský“ obsah.

Napriek týmto rozsiahlym obmedzeniam však internet naďalej zohráva veľkú úlohu v živote a politike každodenných Iráncov. Ako súčasť znovuzvolenej ponuky prezidenta Hassana Rouhaniho v roku 2017 uskutočnil svoju kampaň na Instagrame. Urobil tak v nádeji, že osloví 41 miliónov používateľov internetu a takmer 50 miliónov majiteľov smartfónov v Iráne.

Na opačnom konci spektra mnohí použili telegramovú aplikáciu Telegram na propagáciu a organizovanie rozsiahlych pouličných protestov, ktoré sa pozorovali v Iráne koncom roka 2017 / začiatkom roku 2018. To viedlo vládu Rouhani k zablokovaniu prístupu k telegramu aj Instagramu..

V tomto článku sa zameriame na komplikovanú otázku iránskej internetovej cenzúry. Uvidíte, aké sú súčasné obmedzenia všadeprítomné a ako obyčajní Iránci hľadajú spôsoby, ako ich obísť.

Prečo je internet v Iráne tak ťažko cenzurovaný?

V roku 1993 sa Irán stal druhou krajinou na Blízkom východe, ktorá získala prístup na internet. Odvtedy sa využívanie internetu v republike výrazne zvýšilo. Odhaduje sa, že do septembra 2017 bolo aktívnych 56 miliónov používateľov pevnej a mobilnej siete.

Iránsky štát spočiatku reguloval iba mierne. Keď sa však používanie internetu začalo zvyšovať, náboženské a súdne orgány Iránskej islamskej republiky začali podnikať kroky na obmedzenie prístupu k obsahu, ktorý považovali za „kontrarevolučný“, „antiislamský“ alebo „antisociálny“ “. Vyvinuli úsilie na zosúladenie cenzúry internetu s existujúcimi obmedzeniami médií, politickej príslušnosti a náboženského prejavu.

Teokratická vláda Iránu presadzuje cenzúru, aby posilnila vnútornú stabilitu štátu. Prístup k obsahu, o ktorom sa predpokladá, že ohrozuje politickú bezpečnosť Iránu, je prísne zakázaný. Vláda navyše monitoruje komunikáciu, aby zabránila reformistickým alebo kontrarevolučným protestom.

Irán ťažko cenzuruje obsah, ktorý je v rozpore s morálnymi obmedzeniami štátneho náboženstva, šiitského islamu Twelverovej myšlienkovej školy. Prístup k pornografii, zdrojom LGBTQ alebo k akémukoľvek materiálu, ktorý porušuje islamove obmedzenia týkajúce sa ikonografie a ideológie, je úplne zakázaný.

Správne orgány

Za aplikáciu cenzúry internetu a jej presadzovanie je zodpovedná Najvyššia rada virtuálneho priestoru. Iránsky najvyšší vodca Ayatollah Ali Khamenei zriadil tento výbor v roku 2012 s cieľom obmedziť prístup k obsahu na internete..

Výbor pre zisťovanie prípadov trestného obsahu (CDICC) prijíma rozhodnutia o cenzúre. Teoreticky zakladajú svoju činnosť na zákone o počítačových zločinoch z roku 2009 (CCL)..

V skutočnosti má často konkurenčný charakter iránskych náboženských, demokratických a súdnych orgánov za následok škvrnitú, politicky motivovanú a často reakčnú aplikáciu obmedzení. Vynikajúcim príkladom je krátke zablokovanie Instagramu, ktoré zaviedli tvrdé línie v iránskej vláde počas volieb v roku 2017. Týmto blokom chceli zabrániť reformistickému kandidátovi a teraz prezidentovi Hassanovi Rouhanimu v tom, aby jeho kampaň vysielala naživo. Žiadny vládny orgán oficiálne nepotvrdil zodpovednosť za príkaz na zablokovanie.

Ako sa cenzuruje internet v Iráne?

Keylogger HackerV roku 2016 Irán investoval 36 miliónov dolárov do vývoja technológie „inteligentného filtrovania“. Vychádzalo sa z existujúceho čínskeho softvéru. Tento softvér by úradom umožnil selektívne cenzurovať prístup občanov k internetu.

Iránski poskytovatelia internetových služieb trvalo blokujú stovky tisíc webových stránok vrátane služieb Twitter, Facebook, YouTube, Google a WordPress. Populárna aplikácia správ Viber bola zablokovaná, keď sa ukázalo, že je vo vlastníctve izraelských občanov. Keď Telegram v apríli 2017 spustil bezplatné šifrované hlasové hovory, generálny prokurátor vydal všetkým poskytovateľom internetových služieb príkaz na okamžité a trvalé zablokovanie funkcie.

Poskytovatelia internetových služieb musia spĺňať požiadavky. Preto v krajine neexistuje pripojenie na internet, ktoré by občanom umožňovalo navštíviť blokované webové stránky.

Komunikácia vo vlastníctve štátu

Pred poskytnutím prístupu na internet sa poskytovatelia internetových služieb musia najprv zaregistrovať u ministerstva kultúry a islamského poradenstva a iránskej telekomunikačnej spoločnosti (TCI). Iránski poskytovatelia internetových služieb musia implementovať softvér na kontrolu obsahu. Softvér obmedzuje prístup na štátne zoznamy zakázaných webových stránok a monitoruje e-mailovú komunikáciu. Vláda do dnešného dňa zrušila najmenej dvanásť iránskych poskytovateľov internetových služieb pre nedostatočné filtrovanie obsahu.

Spoločnosť TCI vlastní aj najväčšiu iránsku spoločnosť ISP, spoločnosť Data and Communication Company (DCC). Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) je majoritným vlastníkom TCI. Tým sa zabezpečí, že vláda bude mať úplnú kontrolu nad postupom preskúmania nových poskytovateľov internetových služieb. Majú tiež právomoc svojvoľne vypnúť existujúcich poskytovateľov internetových služieb.

Najväčší iránsky poskytovateľ mobilných služieb, Iránska mobilná telekomunikačná spoločnosť (MCI), je dcérskou spoločnosťou TCI. Druhou najväčšou mobilnou sieťou MTN Iran Cell je 51% spoločnosť Iran Electronics Industries, spoločnosť, ktorá je dcérskou spoločnosťou ministerstva obrany a logistiky ozbrojených síl. To umožňuje vojenským a bezpečnostným silám monitorovať komunikáciu a obmedziť prístup k mobilnému internetu kombinovaného 75 miliónov iránskych mobilných používateľov.

Vlastníctvo obsahu a „Zrýchlenie rýchlosti“

Iránska vláda praktizuje aj „obmedzovanie rýchlosti“. To obmedzuje prístup k internetu a správam v čase politickej neistoty. Počas volieb 2009 a 2013, počas udalostí Arabskej jari a počas pouličných protestov 2017 – 18 sa rýchlosť pripojenia obmedzila na obmedzenú komunikáciu..

Vlastníci musia zaregistrovať svoje webové stránky na ministerstve kultúry. Platformy vnútri Iránu okrem toho podliehajú pravidelným požiadavkám na odstránenie všetkého obsahu, ktorý vláda považuje za neprijateľný. Webové stránky s novinkami a blogy nemôžu podávať správy o domácich správach žiadnym spôsobom. Nemôžu tiež slobodne hovoriť o konkrétnych témach, ako sú politické nepokoje, hospodárske ťažkosti a dôkazy o korupcii. Okrem toho sú na stole aj témy ako iránska jadrová dohoda alebo kontroverzné politické osobnosti, ako napríklad bývalý prezident Mohammad Khatami..

Trest za prístup k obmedzenému obsahu je tvrdý. Vo všeobecnosti pozostáva z dlhých trestov odňatia slobody, vysokých pokút a obmedzení slobody pohybu a prejavu.

V reakcii na útok Stuxnetu na jadrové odstredivky v roku 2010 Irán začal s výstavbou vlastnej národnej informačnej siete známej ako SHOMA. Účelom SHOMA, účtovanej ako „halal internet“, je zlepšiť rýchlosť internetu. Okrem toho chcú presunúť väčšinu obsahu dostupného pre iránske prehliadače na domáce servery. To umožňuje väčší rozsah príležitostí na monitorovanie a cenzúru.

Od januára 2017 sa iránskym poskytovateľom internetových služieb ukladá zľava 50% na domácu komunikáciu, ktorá umožňuje prístup k zoznamu 500 webových stránok schválených regulačným úradom pre komunikácie..

Ako Iránci obchádzajú internetovú cenzúru?

Iránski občania stále čelia rastúcim pokusom iránskych správnych, súdnych a náboženských orgánov obmedziť prístup na internet a vykonávať invazívnejšie monitorovanie osobných komunikácií a vyvíjajú nové metódy na prekonanie štátnej cenzúry..

Štatistiky poskytnuté v rámci projektu Tor, ktorý ponúka anonymný prístup na internet prostredníctvom svojho webového prehliadača Tor, ukazujú, že počet používateľov pochádzajúcich z Iránu sa počas protestov v decembri 2017 zdvojnásobil. Aplikácia správ Telegram je stále populárnym spôsobom komunikácie, aj keď vláda blokuje to pravidelne. Vláda navyše často obťažuje, zatkne a uväzní správcov skupín kvôli obsahu správ uverejnených na ich skupinách. Ľudia však túto aplikáciu naďalej používajú pri pokuse obísť vládnu cenzúru.

VPN-connection-InternetOkrem toho sú služby VPN naďalej populárnou metódou obchádzania internetových obmedzení. Iránska vláda hrá s poskytovateľmi VPN nepretržitú hru na mačkách a myšiach. Neustále sa snažia zistiť a zablokovať IP adresy populárnych poskytovateľov VPN. Našťastie poskytovatelia VPN pravdepodobne nebudú ustupovať.

Iránska vláda využíva softvér Deep Packet Inspection (DPI) na detekciu a blokovanie prenosu z portov VPN. To núti poskytovateľov VPN používať metódy, ktoré zakrývajú prenos VPN ako bežný prenos HTTPS. Služby VPN, ktoré dokážu zameniť vládny softvér, s najväčšou pravdepodobnosťou budú v Iráne schopné poskytovať nefiltrovaný prístup na internet.

Záverečné myšlienky

Ako autokratická teokracia má iránska vláda a jej „najvyšší vodca“ záujem na cenzúre internetu. Týmto spôsobom obmedzujú obsah, ktorý nezodpovedá ich sociálnym, politickým a náboženským ideálom. Vojenská a revolučná stráž má kontrolný podiel v štátnom telekomunikačnom monopole. To spôsobuje, že cenzúra a monitorovanie komunikácií sú rozšírené a všadeprítomné.

Technológia, ktorú používajú na vykonávanie tejto cenzúry, je stále sofistikovanejšia. Používajú obmedzenia inteligentného obsahu na selektívne blokovanie webových stránok. Okrem toho využívajú hĺbkovú kontrolu paketov na boj proti využívaniu VPN. Iránski občania chytení metódami obchádzania cenzúry čelia tvrdému trestu. Tento trest môže zahŕňať aj významné tresty odňatia slobody.

Napriek riziku a obmedzeniam Iránci naďalej využívajú metódy ako VPN, telegram a prehliadač Tor, aby sa pokúsili obísť vládne obmedzenia. Túžba po voľne prístupnejšom internete rastie. To všetko podnecuje reformných politikov v Iráne, aby sa v budúcnosti vyjadrili k zníženiu cenzúry internetu. Kto vie? Mohlo by to dokonca viesť k zmenám!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me