Obmedzenia služby Facebook v zahraničí: Ako to obísť VPNOverview

Facebook je jednou z najpopulárnejších a všadeprítomných platforiem sociálnych médií v modernej histórii. Táto webová stránka sa môže pochváliť viac ako 1,23 miliardami používateľov z celého sveta a v priemere 486 183 používateľov pristupuje na Facebook každú minútu..


Napriek svojej drvivej popularite stále existujú krajiny, ktoré výrazne obmedzili alebo úplne zakázali používanie Facebooku. V extrémnych prípadoch totalitné vlády, ako napríklad vlády v Severnej Kórei alebo Iráne, zahrnuli Facebook do plošných zákazov na sociálnych sieťach z politických dôvodov..

Prekvapivo niektoré liberálnejšie krajiny a vlády tiež obmedzujú alebo filtrujú prenos na Facebook. Aj keď by ste mohli očakávať takéto obmedzenia na Kube alebo v Číne, vlády krajín ako Bangladéš, India a Vietnam zakázali Facebook naraz..

Nezisková organizácia Reportéri bez hraníc dokonca zahrnula krajiny ako Spojené kráľovstvo, USA a Nemecko do svojho zoznamu „Nepriatelia internetu“. Potom, čo zaviedli právne predpisy, ktoré im umožňujú filtrovať obsah internetu a sociálnych médií na účely „národnej bezpečnosti“.

Takže ak zistíte, že váš prístup na Facebook je blokovaný alebo ak máte obavy, že váš obsah je filtrovaný alebo monitorovaný, ako obchádzajú tieto obmedzenia?

V tomto článku sa zameriame na to, ako a prečo je Facebook obmedzený, ktoré krajiny ho obmedzujú a ako môžete na prekonanie týchto obmedzení použiť technológie, ako sú virtuálne súkromné ​​siete (VPN) a proxy servery..

Prečo krajiny obmedzujú Facebook?

Blok FacebookRovnako ako na mnohých webových stránkach sociálnych médií je Facebook často zakázaný, pretože slúži ako fórum pre spoločenské, náboženské alebo politické myšlienky, ku ktorým niektoré vlády nechcú, aby mali ich občania prístup. Obmedzenie prístupu na Facebook je vo všeobecnosti, aj keď nie vždy, súčasťou významnejšieho úsilia o obmedzenie prístupu na internet.

V prípade krajín ako Irán a Pakistan môžu byť zákazy na Facebooku nábožensky motivované. Vynikajúcim príkladom je, keď pakistanská vláda v roku 2010 zablokovala prístup na Facebook ako reakciu na globálnu online súťaž na predloženie kresieb proroka Mohameda, ktorý bol hosťovaný na stránke Facebooku. Podľa niektorých islamských zákonov je akékoľvek zobrazenie proroka Mohameda prísne zakázané.

V krajinách ako Turecko a Čína sú zavedené obmedzenia v oblasti sociálnych médií, aby zabránili svojim občanom v prístupe k politickým myšlienkam, ktoré sa považujú za nebezpečné pre štát. Dôkazom toho je rastúce obmedzenie Turecka v oblasti slobody prejavu, spravodajských médií a sociálnych médií po neúspešnom štátnom prevrate v roku 2016.

Ako je Facebook zakázaný alebo obmedzený?

Vo všeobecnosti sa obmedzenia Facebooku vyskytujú v krajinách, v ktorých má vláda veľkú kontrolu nad spoločnosťami, ktoré pôsobia ako poskytovatelia internetových služieb (ISP). Po schválení právnych predpisov, ktoré umožňujú vláde zakázať určité webové stránky, sa od týchto poskytovateľov internetových služieb zvyčajne vyžaduje, aby svojim zákazníkom zabránili v prístupe k zakázanému obsahu..

Vlády krajín ako Turecko a UEA vykonávajú prísnu kontrolu nad svojimi poskytovateľmi internetových služieb. Vyžadujú od nich, aby sa zaregistrovali vo vláde. Tieto spoločnosti potrebujú na podnikanie „osvedčenie o činnosti“. V rámci tejto registrácie sa musia riadiť cenzúrnymi aktivitami vlády alebo čeliť tvrdým trestom.

Existuje niekoľko spôsobov, ako môže poskytovateľ internetových služieb blokovať prenos na konkrétnu webovú stránku. Jednou z najbežnejších metód je blokovanie domén na úrovni DNS. Jednotlivé vlády, napríklad vlády v Turecku a Iráne, používajú sofistikovanejšie technológie, ako je filtrovanie paketov, aby aktívne zabránili používateľom v prístupe k zakázanému obsahu..

Ktoré krajiny obmedzujú Facebook?

Všetky krajiny uvedené nižšie majú obmedzený prístup k službe Facebook na jednom alebo druhom mieste. V obmedzenejších štátoch, ako je Severná Kórea a Irán, je prístup na Facebook úplne zakázaný. V iných krajinách, napríklad v Turecku a na Kube, nie je stránka so sociálnymi médiami oficiálne zaradená na čiernu listinu, hoci vnútroštátni poskytovatelia internetových služieb používajú obmedzovanie pripojení, aby sa veľmi sťažil prístup.

Severná Kórea

Nie je prekvapením, že v jednej z najviac tajných a obmedzených krajín na svete nemá väčšina Severokórejčanov prístup na internet. Namiesto toho totalitný štát prevádzkuje silne obmedzený intranet, známy ako Kwangmyong. Zahraničným návštevníkom je k dispozícii sieť 3G. Jeho používatelia sú však prísne monitorovaní a majú obmedzený prístup k veľkej väčšine webových stránok vrátane Facebooku.

Irán

Irán spočiatku zakázal Facebook po sporných voľbách v roku 2009 ako reakciu na obavy, že opozičné hnutia a radikálne skupiny využívali platformu na plánovanie udalostí a výmenu správ. Rovnako ako v Severnej Kórei je prístup k sociálnym médiám v Iráne veľmi obmedzený. Iránska vláda uvádza na čierny zoznam webových stránok.

Čína

Iniciatíva cenzúry a dozoru sponzorovaná vládou známa hovorovo pod menom „Veľký čínsky firewall“ od roku 2009 zablokovala prístup na Facebook. Toto počiatočné obmedzenie bolo zavedené po nepokojoch v roku 2009 v Ürümqi. Vláda navrhla, aby aktivisti Sin-ťiang používali Facebook na komunikáciu a plánovanie nepokojov.

V snahe upokojiť potenciálnych zahraničných investorov je prístup na Facebook k dispozícii, ak ste v zóne voľného obchodu so 17 štvorcovými míľami v Šanghaji..

Kuba

Podľa kubánskeho práva majú prístup k internetu zo svojich domovov iba politici, novinári a vybraní študenti medicíny. Každý, kto sa chce pripojiť, je nútený používať licencované internetové kaviarne. Požiadavka na prístup k internetu od 6 do 10 dolárov za hodinu sa nemusí v niektorých častiach sveta zdať príliš podobná. Je to však v krajine, kde je priemerná mzda okolo 20 dolárov mesačne. Preto je prístup na internet neúmerne drahý.

Okrem toho sa uvádza, že štátni poskytovatelia internetových služieb bežne používajú obmedzovanie rýchlosti pripojenia, aby sa obmedzil prístup na stránky sociálnych médií, pričom načítanie stránok trvá niekoľko minút..

Bangladéš

V roku 2010 bangladéšska vláda zablokovala prístup na Facebook. Toto po satirických karikatúrach vládnych predstaviteľov a proroka Mohameda bolo usporiadaných na stránke Facebooku. Zákaz sa odvtedy zrušil, vláda vedená ligou Awami však naďalej monitoruje prístup na stránku sociálnych médií. Zameriavajú sa na používateľov, ktorí uverejňujú „zákerný alebo rúhavý obsah“.

egypt

Počas pokusu o zvrhnutie egyptského prezidenta Hosniho Mubaraka Egypt spočiatku zablokoval prístup k množstvu webových stránok sociálnych médií. Od tej doby nedošlo k oficiálnej čiernej listine. Vláda však pravidelne obmedzuje prístup k sociálnym médiám pomocou obmedzovania pripojenia. Okrem toho monitorujú využívanie internetu a komunikáciu s tými v Egypte z dôvodu „národnej bezpečnosti“.

Tadžikistan

Od novembra 2012 má Tadžikistan zablokovaný prístup na Facebook. Toto obmedzenie sa zaviedlo ako reakcia na negatívne komentáre o prezidentovi Emomaliimu Rahmonovi a ostatných vládnych činiteľoch zverejnené online.

India

V reakcii na tvrdenia, že sociálne médiá boli využívané protinacionálnymi a protispoločenskými prvkami podporovanými pakistanskou armádou a pakistanskými spravodajskými službami, India uložila šesťmesačný zákaz pre Facebook, Twitter a ďalšie stránky sociálnych sietí v údolí Kašmíru. v roku 2016.

V Indii sa vyskytlo niekoľko ďalších prípadov blokovania Facebooku, vrátane trojdňového zákazu Facebooku a množstva ďalších sociálnych webových stránok počas nepokojov v Pandžábe, Hárjane a Čandígari, ktoré boli vyvolané zatknutím skupiny Baba Ram Rahim Sing..

Pakistan

Pakistan zakázal Facebook ako reakciu na tú istú stránku Facebooku, ktorá propagovala globálnu online súťaž na výrobu kresieb proroka Mohameda, čo spôsobilo, že Bangladéš zablokoval prístup na webovú stránku.

Prístup sa medzičasom obnovil, ale pakistanská vláda naďalej blokuje jednotlivé stránky Facebooku s cieľom odfiltrovať náboženský a politický obsah, ktorý považuje za škodlivý pre svojich občanov..

Vietnam

V máji 2016 vietnamská vláda oficiálne zablokovala prístup na Facebook na dva týždne, aby sa obmedzila komunikácia medzi skupinami protestujúcich študentov. Hoci už neboli vydané žiadne ďalšie oficiálne zákazy, observatórium vypínania internetu Netblocks zaznamenalo niekoľko prípadov, keď Facebook nebol vo Vietname prístupný v čase občianskych a politických nepokojov..

Ako môžete obísť obmedzenia služby Facebook?

Existuje niekoľko spôsobov, ako obísť obmedzenia prístupu na Facebook, od jednoduchej zmeny nastavení DNS po použitie prehliadača Tor. Avšak najúčinnejšou metódou je použitie služby VPN. Nižšie nájdete informácie o tom, ako vám tieto metódy môžu pomôcť obísť obmedzenia.

Zmena nastavení servera DNS

Jednou z najjednoduchších a najbežnejšie používaných metód obmedzenia prístupu na Facebook je, že poskytovateľ internetových služieb filtruje prenosy prechádzajúce cez jeho servery DNS. Zmenou preferovaného servera DNS na verejný DNS Google môžete obísť tieto obmedzenia.

Ak chcete zmeniť server DNS na počítači so systémom Windows, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 • Prejdite na Ovládací panel > Sieť a internet > Centrum sietí a zdieľania a vyberte možnosť „Zmeniť nastavenia adaptéra“.
 • Pravým tlačidlom myši kliknite na aktívny pripojovací adaptér a vyberte položku „Vlastnosti“.
 • Pravým tlačidlom myši kliknite na položku „Internet Protocol Version 4 (TCP / IPv4)“ a vyberte „Vlastnosti“.
 • Povoľte možnosť „Použiť nasledujúce adresy DNS“ a ako zvolenú adresu servera DNS zadajte 8.8.8.8.

S trochou šťastia to bude jediné, čo musíte urobiť, aby ste obišli obmedzenia vašej vlády.

Sieť Tor

Ak zmena servera DNS nepostačuje na obídenie obmedzení poskytovateľa internetových služieb pri prístupe na Facebook, môže byť kľúčom k návratu na sociálne médiá prehliadač Tor..

Prehliadač Tor funguje smerovaním vašej premávky cez množstvo distribuovaných relé po celom svete. Používanie týchto relé sťažuje vládam alebo poskytovateľom internetových služieb monitorovať vaše činnosti.

Nevýhodou prehliadača Tor je, že presmerovanie vašej prevádzky výrazne zvyšuje vašu latenciu. To spomaľuje vaše pripojenie a rýchlosť sťahovania. Preto môže byť ťažké používať aplikácie hlasového chatu, ako je napríklad Skype. Okrem toho, ako sme videli, niektoré krajiny vám umožňujú ísť na Facebook, ale snažte sa to znemožniť škrtením vášho internetu. Prehliadač Tor vás ešte viac spomalí, takže je skutočne nemožné ísť na Facebook.

VPN

VPN-connection-InternetVPN sú zďaleka najlepšou voľbou pre prístup k Facebooku, nech ste kdekoľvek na svete. VPN alebo virtuálna súkromná sieť vytvára šifrované spojenie medzi vašim počítačom a radom serverov po celom svete. Týmto sa skryjú vaše online aktivity a zabráni poskytovateľom internetových služieb blokovať prístup k webovým stránkam alebo obsahu.

Používanie siete VPN má aj ďalšie výhody. Šifrovaná povaha komunikácie vášho počítača so serverom VPN vás chráni pred počítačovou kriminalitou, zatiaľ čo vaša schopnosť smerovať prenos cez servery v mnohých krajinách vám umožňuje prekonať geografické blokovanie a sledovať všetky vaše obľúbené športové udalosti..

Ktoré VPN sú najlepšie pre prístup na Facebook?

Ak chcete začať používať VPN na získanie prístupu k Facebooku, musíte si vybrať správneho poskytovateľa VPN. Potrebujete sieť VPN, ktorá je dôveryhodná a obsahuje všetky funkcie, ktoré potrebujete na ochranu svojich údajov pred vládou sliedenia. Nižšie nájdete niekoľko našich odporúčaní.

NordVPN

NordVPN ponúka fantastický balík za konkurencieschopnú cenu. Vyznačujú sa rýchlou a bezpečnou službou a majú veľké množstvo serverov na celom svete, ktoré vám ponúkajú množstvo možností na smerovanie vašej prevádzky..

Pomocou programu Obfsproxy, aby ste sa vyhli inšpekcii hlbokých paketov a uplatňovali politiku „neprihlásenia sa“, umožňuje spoločnosť NordVPN prístup k všetkému požadovanému obsahu. Nemusíte sa obávať, že vás niekto bude sledovať. Ak s ich službami nie ste úplne spokojní alebo ak si chcete službu vyskúšať pred potvrdením, NordVPN ponúka 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

CyberGhost

Softvér CyberGhost s povesťou, že sa ľahko inštaluje a používa, vám umožňuje pripojiť sa k ich službám zo siedmich rôznych zariadení, čo je ideálne na aktualizáciu všetkých vašich elektronických médií na sociálnych sieťach..

So značným počtom ponúkaných serverov a vynikajúcou rýchlosťou pripojenia vás CyberGhost pripojí k Facebooku okamžite. Ak nemáte 100% šťastie, ponúkajú tiež 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

IPVanish

Ak cítite potrebu rýchlosti, potom je pre vás služba IPVanish službou VPN. IPVanish je všeobecne považovaný za jednu z najrýchlejších služieb VPN v okolí. Poskytujú vynikajúce rýchlosti pripojenia k širokému spektru globálnych serverov.

Služby spoločnosti IPVanish sú veľmi výhodné. Stoja za kvalitou svojho systému a svojim zákazníkom ponúkajú 7-dňovú záruku vrátenia peňazí, ak nie ste úplne spokojní so svojím pripojením.

Záverečné myšlienky

Pre mnoho ľudí sú platformy sociálnych médií, ako je Facebook, primárnym spôsobom, ako sa udržať v kontakte so svojimi priateľmi a rodinou. Odpojenie tohto spojenia kvôli krajine, v ktorej sa nachádzate, môže byť veľmi frustrujúce, nehovoriac o trochu izolácii.

Mnoho krajín na svete bohužiaľ stále blokuje alebo filtruje prístup na Facebook z politických aj náboženských dôvodov. Jednoducho prerušili spojenie svojich občanov a návštevníkov so sociálnymi médiami.

Oboznámiť sa s týmito obmedzeniami nie je ľahké, ale tiež to nie je možné. Zmena konfigurácie servera DNS na verejný server DNS Google vám umožní obísť najjednoduchšie obmedzenia. Pre všadeprítomné filtrovanie však musíte použiť Tor Browser alebo VPN.

Aj keď je prehliadač Tor vynikajúcim spôsobom anonymného prehliadania, má určité nevýhody. Používanie mnohých relé na presmerovanie vašej premávky zvýši vašu latenciu. To znamená, že si všimnete dosť spomalenie spojenia. Niektoré krajiny, ktoré bežne obmedzujú prístup k internetovému obsahu, napríklad Čína, sa okrem toho stále viac snažia nájsť a zablokovať odbytiská Tor..

Najlepším spôsobom pripojenia k Facebooku v obmedzenej krajine je použitie služby VPN. Sieť VPN sa ľahko inštaluje, ľahko sa používa a prináša množstvo výhod, ktoré idú nad rámec len prístupu k jednej webovej stránke. S nasadenou sieťou VPN si môžete byť istí, že nikto nesleduje vaše internetové aktivity. Šifrované pripojenie VPN znamená, že k vašim údajom nebudú mať prístup ani vlády, ani počítačoví zločinci.

Ak ste športovým fanúšikom, alebo si len chcete pozerať BBC iPlayer zo zahraničia, potom práve VPN hľadáte presne to, čo hľadáte. Keďže sa zdá, že vaša prevádzka pochádza z ktorejkoľvek krajiny, sieť VPN vás obťažuje týmto nepríjemným geografickým blokovaním. Týmto spôsobom môžete sledovať svoje obľúbené relácie a aktualizovať svoje sociálne médiá bez akýchkoľvek obmedzení.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map