Cenzúra v Číne: Ako sa obísť Veľký Firewall

Čína má jeden z najviac reštriktívnych programov cenzúry internetu na svete, známy tiež ako Veľký čínsky firewall. Jedná sa o vysoko kontroverzný systém s kritikmi, ktorí tvrdia, že Firewall obmedzuje slobodu prejavu, zabraňuje prístupu k informáciám a potláča inováciu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o Veľkom čínskom firewalle, o tom, prečo ho vláda vynucuje a aké kroky môžete podniknúť, aby ste ho obišli.


Čo je veľký Firewall v Číne?

Veľký firewall označuje program cenzúry internetu, ktorý realizuje čínska vláda. Vyvinula ho ministerstvo verejnej bezpečnosti krajiny, ktoré tento program aj dnes prevádzkuje.

Základ Firewallu bol položený v 90. rokoch, keď spoločnosť Fang Binxing vyvinula softvér „Golden Shield“, ktorý vláde umožnil monitorovať akýkoľvek prenos údajov a blokovať určité adresy IP. Čínska vláda začala rozširovať svoje úsilie začiatkom roku 2000 prijatím ďalších nariadení. Cenzúra sa dramaticky zvýšila po tom, ako sa v roku 2012 dostal k moci Xi Jinping. Xi chcel, aby všetok obsah online priniesol výhody komunistickej strane. Výsledkom bolo obmedzenie disidentov, propagácia komunistických hodnôt a zabránenie západným myšlienkam ovplyvňovať čínsku spoločnosť.

V posledných rokoch sa cenzúra internetu v Číne ďalej zvýšila. Patria sem opatrenia na zablokovanie určitých webových stránok, zabránenie anonymnému uverejňovaniu na sociálnych médiách a na zodpovednosť spoločností za to, ako zákazníci používajú svoje produkty. Vďaka veľkej bráne firewall je prístup na internet v Číne veľmi obmedzený. Nemôžete používať webové stránky ako Google, Facebook a YouTube. Zakázané sú aj platformy ako Skype a WhatsApp.

Ako je firewall vynútený?

Čínska vláda používa celý rad metód na vynútenie Firewallu. Niektoré z nich sú technologické, napríklad filtrovanie adries URL, narušenie serverov DNS a blokovanie sietí VPN. Vláda okrem toho neustále pracuje na zlepšení svojich technológií a kybernetickej bezpečnosti.

Vláda tiež presadzuje autocenzúru v rámci čínskych spoločností. Prijali zákony, vďaka ktorým sú spoločnosti zodpovedné za všetok svoj online obsah. To znamená, že spoločnosti musia zabezpečiť, aby žiadny z ich obsahu alebo platforiem neobsahoval zakázané témy. Ak tieto zákony porušia, budú im uložené pokuty, odstávky a iné vážne následky.

Ďalšou metódou, ktorú vláda používa, je zamestnávanie stoviek tisícov čínskych občanov na presadzovanie cenzúrnych zákonov. Títo zamestnanci sú najatí, aby monitorovali internetový obsah, hlásili porušenia orgánom a upravovali ich obsah. Pokrok v AI umožní automatizáciu týchto monitorovacích činností.

Prečo čínska vláda presadzuje cenzúru?

Čínska vláda v krátkosti vynucuje cenzúru s cieľom chrániť čínsku spoločnosť pred zahraničnými vplyvmi a západnými myšlienkami. V 80. rokoch 20. storočia prezident Deng Xiaoping vyvinul v Číne trhovú ekonomiku a implementoval „politiku otvorených dverí“. Zároveň vyhlásil: „Ak otvoríte okno na čerstvý vzduch, vyhodia sa nejaké muchy.“ Inými slovami, hoci politika otvorených dverí prinesie úžitok čínskej ekonomike, pritiahnu sa aj nechcené západné myšlienky. Súčasný prezident Xi zdieľa rovnaké myslenie a snaží sa obmedziť západné vplyvy zavedením omnoho väčších obmedzení prístupu na internet.

Môžu ľudia obísť?

Veľký Firewall je možné obísť, najčastejšie pomocou VPN. Je však dôležité si uvedomiť, že táto metóda nie je v žiadnom prípade dokonalá.

V januári 2015 vláda začala blokovať mnoho VPN, ktoré čínski občania používali na obchádzanie brány Firewall. Čínska vláda v roku 2017 oficiálne zakázala VPN a naďalej ich blokuje. To znamená, že veľa sietí VPN v Číne nebude fungovať. Keďže v Číne je blokovaných veľa sietí VPN, mali by ste si vždy predtým, ako navštívite krajinu, nastaviť svoju sieť VPN.

Niektoré z najlepších možností VPN na obídenie Veľkého firewallu sú Stealth VPN alebo SoftEther, ktoré boli navrhnuté tak, aby sa javili ako bežné pripojenia https a vyhýbali sa vládnym filtrom. Od roku 2019 je ExpressVPN jednou z najobľúbenejších možností pre čínskych používateľov z hľadiska efektívnosti a užívateľsky prívetivého dizajnu. Ďalšou vysoko odporúčanou sieťou VPN je VyprVPN, ktorá používa šifrovací protokol s názvom Chameleon, ktorý šifruje metadáta a účinne bojuje proti blokovaniu VPN..

Okrem vybraných sietí VPN existuje aj niekoľko ďalších metód, pomocou ktorých sa môžete pokúsiť obísť bránu firewall, hoci ich účinnosť môže byť obmedzená. Lantern je bezplatný softvér na obchádzanie, ktorý používa tunelujúcu sieť typu peer-to-peer na prekonanie brány Firewall. Existujú aj proxy aplikácie ako Shadowsocks a Surge iOS, ktoré sú zamerané na vývojárov.

Je dôležité mať na pamäti, že čínska vláda neustále aktualizuje svoje pravidlá týkajúce sa služieb VPN v Číne. Najlepším riešením je použiť poskytovateľa VPN, ktorý sa na tieto zmeny dokáže postarať.

Záverečné myšlienky

Veľký Firewall v Číne je výkonný cenzúrny systém, ktorý obmedzuje veľké množstvo obsahu online. Vláda pozorne monitoruje všetkých svojich občanov. Zároveň existujú spôsoby, ako môžu návštevníci aj čínski občania dostať cez bránu firewall a získať prístup k tomuto zablokovanému obsahu. Používanie VPN zostáva najúčinnejším spôsobom, napriek snahám čínskej vlády ich blokovať. Ak plánujete navštíviť Čínu a chcete používať sieť VPN, poskytovatelia výskumu pozorne ubezpečia, že ich vláda nevypla. Mali by ste tiež nastaviť svoju VPN pred príchodom. Vykonaním týchto krokov máte veľmi dobrú šancu obísť Veľký Firewall a získať prístup k službám Google, Facebook a iným obmedzeným programom a webovým stránkam počas svojho pobytu v Číne..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me