OBSH jo vetëm që lufton koronavirusin roman, por edhe përhapjen e keqinformimeve dhe mashtrimet në internet | VPNoverview.com

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) po rritet për të përshpejtuar kontrollimin e sojit të ri të koronavirusit. Fatkeqësisht, ajo gjithashtu duhet të trajtojë përhapjen e dezinformatave dhe mashtrimeve në internet, në dukje, të lidhura me agjencinë me reputacion të KB.


Mosinformimi fillon të përhapet

Coronavirus Wuhan, i quajtur përkohësisht 2019-nCoV, u raportua për herë të parë në fillim të dhjetorit 2019. Infeksioni i parë i njohur njerëzor ndodhi në provincën kineze Wuhan. Virusi u përhap më pas në të gjitha provincat e Kinës dhe në më shumë se dy duzina vende të tjera.

Më 30 Janar 2020, romani koronavirus u shpall një emergjencë globale shëndetësore nga OBSH. Sot, ka 40.158 raste të konfirmuara të infeksionit. Numri i përgjithshëm i vdekjeve që i atribuohen virusit është rritur në 906.

Ndërsa shpaloset situata, dezinformatat, mashtrimet dhe format e tjera të kërcënimeve dixhitale filluan të zvarriten në të gjithë botën. Scammers dhe kriminelët në internet madje përdorën emrin e WHO për të përhapur panik dhe për të joshur njerëzit në mashtrimet në internet. Kjo bëri që OBSH të tërhiqte përpjekjet e tyre për të ndaluar përhapjen e dezinformatave dhe ndërgjegjësimin për temat dixhitale.

Një pandemi duke u kthyer në një infodemike

Menaxheri i mediave sociale të OBSH-së, Aleksandra Kuzmanovic, dhe kolegët e saj aktualisht janë në kontakt me gjigandët e teknologjisë si Google, Facebook, Pinterest, Twitter, si dhe me faqen kryesore të mediave sociale kineze WeChat për të ndaluar atë që ajo e quan një “infodemike” . Pas përpjekjeve të javës së kaluar, përdoruesit e Google, Facebook dhe Pinterest që kërkojnë informacione ose imazhe që lidhen me koronavirusin tani shohin së pari burimet e OBSH-së dhe faqen e mashtruesve të mitëve të WHO. Burimet e lajmeve që përmbajnë informacion të saktë u përkthyen gjithashtu në kinezisht.

Këtë javë, menaxheri i zgjidhjeve dixhitale të OBSH-së, Andrew Pattison, po udhëton në selinë e Facebook. Në një takim me një grup prej rreth 20 ndërmarrjeve të teknologjisë, përfshirë Uber dhe Airbnb, ai dëshiron të diskutojë mënyra për këto kompani për të ndihmuar OBSH-në të luftojë përhapjen e dezinformatave. “Unë do të doja të shihja Airbnb t’u jepte këshilla njerëzve që udhëtojnë për koronavirus,” i tha Pattison New York Times.

Nuk është një ide e keqe, duke pasur parasysh një mori pretendimesh të pavërteta për koronavirusin. Disa mesazhe shprehen se mund të parandalohet duke ngrënë hudhër, duke gargarë gojën e gojës ose duke futur vaj susami, për shembull. Të tjerë thonë se kafshët shtëpiake dhe madje edhe paketat nga Kina mund të përhapin virusin, ose se preken vetëm të moshuarit.

Coronavirus Phishing mashtron në ngritje

Mjerisht, një emergjencë globale shëndetësore si kjo u jep kriminelëve kibernetikë një arsye të besueshme për të kontaktuar njerëz dhe për t’i tërhequr viktimat në mashtrime phishing. Për shembull, në një përdorues të mashtrimit përdoruesit marrin një email me një lidhje me një maskë në gojë për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Tjetra, ata përfundojnë në një uebfaqe phishing që u kërkon atyre të shkruajnë detajet e kartës së kreditit.

Për më tepër, OBSH paralajmëron përdoruesit të jenë vigjilentë rreth postave elektronike të rreme që mbajnë logon e Organizatës Botërore të Shëndetit [ose Qendrat e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (CDC) të një organizate tjetër me reputacion për këtë çështje]. Një shembull i një mashtrimi duke përdorur logon e tyre është një email me subjektin “Safty Corona Virus Awareness WHO”, që përmban një klik përmes butonit për “Masat e Sigurisë” të rëndësishme.

Njerëzit që flasin anglisht mund të vërejnë shpejt gabimin drejtshkrimor në linjën e temës. Një dhuratë tjetër është referimi në një sit HTTP, në vend të një siti HTTPS. Kjo është e pazakontë këto ditë. Së treti, ekziston një paraqitje e faqes në faqen kryesore të OBSH-së që u kërkon përdoruesve të “Verifikojnë” postën e tyre elektronike, duke shtypur adresën e tyre të postës elektronike dhe fjalëkalimin. Pasi një klikues të përdoruesit të verifikojë, kriminelët thjesht ridrejtojnë përdoruesin në faqen reale të OBSH-së, pasi kanë fituar qasje në llogarinë e tyre të postës elektronike në proces.

Një tjetër metodë që kriminelët kibernetikë mund të përdorin është të bashkëngjitni një keqdashës. skedar .mp4 ose .doxx në një email në dukje të besueshëm. Në realitet, këto skedarë përmbajnë trojanë dhe krimba të afta për të ndërhyrë në pajisjet kompjuterike ose rrjetin e viktimës.

Farë duhet të bëni?

Në përgjithësi, gjëja më e mirë që përdoruesit mund të bëjnë është t’i kushtojnë vëmendje emaileve të dyshimta. Mos u mashtroni nga emri i dërguesit dhe kërkoni kujdes për gabimet drejtshkrimore dhe gramatikore. Për më tepër është më mirë që të shmangni shikimin në lidhje të padëshiruara, të dyshimta ose hapjen e skedarëve të papritur. Asnjëherë mos futni të dhëna që një uebsajt nuk duhet t’i kërkojë.

Për më tepër, këshillohet gjithashtu të përdorni fjalëkalime të sigurta, të aktivizoni vërtetimin me dy faktorë dhe ta mbani softuerin tuaj të azhurnuar. Jini të vetëdijshëm që organizatat me reputacion nuk kërkojnë dhurime në formën e bitcoin ose formave të tjera të monedhave dixhitale.

Për të qëndruar të azhurnuar në koronavirus, vizitoni vetëm burime të besueshme informacioni direkt (duke shtypur vetë adresën), të tilla si uebfaqen dhe llogaritë zyrtare të mediave sociale të OBSH dhe CDC.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map