Nisja e Disney Plus: Si të shikoni me një VPN | VPNoverview.com

Këtë javë, Disney Plus filloi në SH.B.A., Kanada dhe Hollandë. Javën tjetër, tifozët në Australi dhe Zelanda e Re do të jenë në gjendje të hyjnë në bibliotekën mbresëlënëse të Disney-së. Fatkeqësisht, gjërat nuk janë aq magjike nëse jetoni ose udhëtoni jashtë këtyre vendeve: nuk do të keni lehtësisht qasje atje. Disa përdorues të shërbimeve VPN përballen me të njëjtat çështje, pavarësisht se ku jetojnë.


Farë është Disney Plus?

Disney Plus është shërbimi i ri, i pritshëm shumë i pritur nga Disney. Ashtu si Netflix, Apple TV + dhe Amazon Prime, ai është një shërbim me kërkesë video me një bibliotekë të hollësishme të shfaqjeve, serive dhe filmave që mund të shihni në çdo kohë, nga pothuajse çdo pajisje. Përveç filmave dhe shfaqjeve tipike Disney, shërbimi i transmetimit përmban edhe lëshime të reja nga Pixar, Marvel, Star Wars dhe National Geographic.

Sipas Drejtorit të Përgjithshëm të Disney Bob Iger, pothuajse çdo film i vetëm në katalogun e Disney përfundimisht do të jetë në dispozicion në Disney Plus. Kjo do të përfshijë të gjithë filmat e animuar të mbyllur më parë në “kasafortën e Disney”. Disa mund të vijnë në një version të redaktuar ose me një paralajmërim, kur “përmbajtja besohet se përmban përshkrime të vjetruara kulturore”. Shembuj janë kënga e Jugut, të cilën Disney e varrosi në vitet ’80 dhe një skenë raciste në versionin origjinal të Dumbo. Me këtë përmbajtje arkivore, Disney Plus ka të ngjarë të tërheqë edhe abonentë përtej Disney, Star Wars dhe tifozëve të superhero, duke shtuar në grupin thelbësor të përdoruesve të familjes që i duan të gjitha gjërat Disney dhe ka të ngjarë të vijnë dhe të qëndrojnë.

Shërbimi i vetëm i Disney Plus është pa reklama dhe mund të transmetohet në 4K Ultra HD. Një llogari mund të ketë deri në 7 profile dhe do të lejojë transmetimin në 4 pajisje njëkohësisht. Mund të shikoni përmbajtje në kompjuterin tuaj, por edhe në iOS, AppleTV, Android, Google Chromecast, Roku, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One dhe së shpejti Amazon Fire TV.

Vendet ku Disney Plus është dhe nuk është i disponueshëm

Më 12 nëntor, tifozët në SH.B.A., Kanada dhe Hollandë ishin të parët që mundën të regjistrohen në Disney Plus. Një datë e dytë e nisjes është planifikuar për 19 nëntor, e cila do të shikojë Australinë dhe Zelandën e Re të shtuar në përzierje. Mbretëria e Bashkuar dhe Evropa Perëndimore pritet të ndjekin deri në Mars 2020, Amerikën Latine deri në Gusht 2020, dhe Azinë Paqësori dhe Evropën Lindore deri në Shtator 2021. Vendet aziatike si India, Indonezia dhe Tajlanda aktualisht nuk janë në listë.

Marrëveshjet për licencimin dhe bllokimet e tjera të rrugës nënkupton se Disney ende nuk do të jetë në gjendje të ofrojë të njëjtën bibliotekë në çdo vend. Blerja e së drejtës së shpërndarjes ndërkombëtare për të gjithë përmbajtjen e saj do të jetë një proces i gjatë, por një hap i rëndësishëm për të mundësuar një nisje globale.

Mënyra sesi Disney përcakton se cilit përdorues i lejohet të shikojë përmbajtje të caktuar dhe kush nuk është, bazohet në adresat IP të atyre përdoruesve. Kjo është mënyra se si shërbimet e transmetimit shpesh bllokojnë përdoruesit që ndodhen jashtë rajoneve të mundshme. Disa përdorues kanë gjetur një mënyrë rreth kësaj duke përdorur një shërbim VPN. Me një shërbim VPN, ata janë në gjendje të ndryshojnë adresën e tyre IP në një adresë IP në një vend tjetër. Në këtë mënyrë në uebfaqen që ata përpiqen të lidhen me këtë rast Disney Plus – do të mendojnë se janë në vendin specifik dhe do t’u lejojnë atyre të regjistrohen dhe të përdorin pajtimin e tyre sikur të ishin vërtet atje..

Shikimi i Disney Plus me një VPN

Shumë njerëz përdorin një VPN për të siguruar lidhjen e tyre në internet. Kjo u lejon atyre të shfletojnë në internet në mënyrë anonime dhe të sigurt. Përveç kësaj, një VPN ka shumë avantazhe. Sidoqoftë, gjithnjë e më shumë shërbime transmetimi po përpiqen të bllokojnë përdoruesit e VPN. Disney Plus është një nga ato shërbime. Kjo do të thotë që, edhe nëse jetoni në një vend ku duhet të keni mundësinë të hyni në Disney Plus tani, nuk do të keni mundësi të shikoni përmbajtje ndërsa VPN juaj është i ndezur. Kjo çështje e bën shumë më të vështirë për shumë njerëz përdorimin e Disney Plus.

Nëse doni të dini se si mund ta shikoni Disney Plus në mënyrë të sigurtë me një VPN, pavarësisht, mund ta shikoni këtë artikull. Ju gjithashtu mund të krahasoni ofruesit e VPN dhe të mësoni më shumë rreth asaj se si të krijoni një VPN në këtë uebfaqe.

10 milion pajtimtarë dhe numërim

Këtë javë, Disney konfirmoi se tashmë i tejkaloi 10 milion regjistrimet. Kjo përfshin si pajtimtarë pagues dhe jo pagues, pasi Disney po ofron një provë falas shtatë-ditore.

Përdoruesit kanë përjetuar disa vështrime, të cilat Disney i ka atribuar kërkesës dërrmuese platformën e krijuar gjatë javës së parë të shërbimit. Sigurisht, disa probleme të dhëmbëve nuk janë të papritura dhe nuk ka të ngjarë të jenë çështje afatgjatë.

Analisti i Morgan Stanley, Benjamin Swinburne, kohët e fundit rriti parashikimin e tij, duke parashikuar se shërbimi i transmetimit të Disney do të arrijë në 130 milion pajtimtarë deri në vitin 2024, përfshirë Hulu, Disney Plus dhe ESPN Plus. Në krahasim, në tremujorin e tretë të vitit 2019, Netflix numëroi mbi 158 milion abonentë që paguanin në të gjithë botën, si dhe 5.5 milion klientë falas.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map