Zgjatjet kryesore të shfletuesit për privatësinë dhe sigurinë në internet

Në këtë moment, ju mund të jeni personi i vetëm që përdorni fizikisht kompjuterin tuaj. Ju madje mund të jeni personi i vetëm në dhomë. Sidoqoftë, nëse nuk po ndërmerrni hapa për të mbetur anonim në internet, atëherë nuk do të kërkoni vetëm. Sa herë që shkoni në internet, ju lënë një informacion informacioni që është i dukshëm për më shumë palë të treta nga sa mendoni – dhe pastrimi i historisë së shfletuesit tuaj nuk do të ndryshojë asgjë në lidhje me këtë.


Këto ditë ne nuk mund të kalojmë një javë pa lajme për qeveritë e mbingarkuara që përpiqen të monitorojnë dhe kontrollojnë qytetarët e tyre në internet. Por qeveritë nuk janë të vetmet që përpiqen të shikojnë trafikun tuaj në internet. Ekzistojnë disa entitete të tjera të profilit të ulët që mund të mbledhin informacionin tuaj identifikues pa e ditur tuaj. Këto përfshijnë ISP-në tuaj, motorët e kërkimit, faqet e internetit individuale, rrjetet sociale, administratorët e rrjetit lokal, aplikacionet, sistemin tuaj operativ dhe zuzarin e preferuar të të gjithëve: hakerat.

Në këtë artikull, do të gjeni një numër të zgjerimeve të shfletuesit që mund t’ju ndihmojnë të mbani mend privatësinë tuaj. Zgjatjet VPN do t’ju ndihmojnë të shfletoni në mënyrë anonime dhe të parandaloni hyrjen e padëshiruar në të dhënat tuaja, ndërsa adblockers mund të bllokojnë reklama të bezdisshme dhe menaxherët e fjalëkalimeve i mbajnë të sigurt fjalëkalimet tuaja pa pasur nevojë t’i mbani mend ato.

Farë është një bshtrirje e rreshtit?

Para se të prezantoni vetë shtesat, është e rëndësishme të kuptoni se çfarë saktësisht është një shtesë e shfletuesit. Një zgjatje e shfletuesit është një aplikacion që i bashkëngjitet vetë shfletuesit tuaj, për shembull Firefox, Chrome, Edge ose Safari, për të rritur funksionimin e tij. Extensiondo zgjatje ka funksionin e vet specifik dhe supozohet të marrë një detyrë që shfletuesi nuk mund ta kryejë vetë. Shumica e shfletuesve kanë vetëm nevojat e zhveshura kur bëhet fjalë për funksionalitetin. Intimiteti dhe mbrojtja juaj në internet mund të rritet shumë duke zgjedhur shtesat e duhura të palëve të treta. Ndërsa shfletuesit vazhdojnë të përparojnë në opsionet e tyre, ata nuk mund të përputhen me tiparet e aplikacioneve të dedikuara. Këto aplikacione përfshijnë rrjete private virtuale (VPN), bllokues reklamash dhe menaxherë të fjalëkalimeve.

Zgjatje VPN për shfletim të sigurt dhe privat

VPN-lidhje-InternetRrjetet virtuale private kanë qenë përreth për një kohë të gjatë, por deri relativisht kohët e fundit ato ishin fushën e profesionistëve të IT. Qeveritë dhe bizneset i përdorën ato për t’u siguruar punonjësve qasje të sigurt nga vendet e largëta. Tani, megjithatë, pothuajse kushdo mund të përdorë një. Një VPN ridrejton trafikun tuaj përmes një rrjeti të veçantë privat gjatë rrugës për në destinacionin e tij përfundimtar. VPN zëvendëson informacionin e përdoruesit me vete, kështu që edhe faqja e internetit përfundimtare nuk e di se nga erdhi trafiku origjinal. Ekzistojnë tre përfitime kryesore për VPN:

 • anonimiteti: Do faqe në internet lexon dhe ruan shpesh të dhënat e IP të përdoruesve të saj. Këto të dhëna përmbajnë informacione në lidhje me kompjuterin tuaj dhe lidhjen e rrjetit dhe mund të përdoren për t’ju identifikuar personalisht. Siç u përmend më lart, një VPN shton një hap të ndërmjetëm në udhëtimin e të dhënave tuaja. Prandaj, në uebfaqen e synuar mund të shihni vetëm informacionin IP të rrjetit të largët, jo tuajin.
 • Lundrimi i Sigurt: Përveç anonimizimit të të dhënave tuaja, rrjetet VPN janë të koduara mirë. Kjo e bën vetë të dhënat jashtëzakonisht të vështira, ndonjëherë të pamundura për tu lexuar nga palë të treta të paautorizuara. Kjo është veçanërisht e dobishme kur lidheni me rrjete publike të pasigurta Wi-Fi, siç janë ato në kafene, biblioteka, etj.
 • Përmbajtja e zhbllokuar: Interneti është përparimi më i madh për ta bërë botën një vend më të vogël dhe më të lidhur për njerëzimin. ’Shtë përplot me përmbajtje të pasura dhe të larmishme nga e gjithë bota. Fatkeqësisht, disa përmbajtje ende nuk janë të arritshme jashtë një zone të caktuar gjeografike. Ose më keq: disa përmbajtje madje janë bllokuar në vende të veçanta. Shtë shumë e zakonshme që përdoruesit e YouTube dhe Netflix ta gjejnë veten të përballur me një mesazh ku thuhet se një video e njohur nuk është në dispozicion në vendin e tyre. VPN ju lejojnë të anashkaloni geoblocks të tilla duke drejtuar trafikun tuaj përmes një serveri në vendin pritës të videos.

VPN-të janë më shpesh të disponueshme si aplikacione më vete, por dy nga të preferuarat tona përfshijnë shtesa intuitive të shfletuesit për qasje të lehtë në veçoritë e tyre. Këtu ata janë:

Zgjatja e shfletuesit ExpressVPN për Firefox, Chrome dhe Safari

ExpressVPN është një shërbim popullor VPN që vazhdimisht fiton nota kryesore në vlerësimet tona në shtëpi. Si të gjithë VPN premium, edhe ExpressVPN kërkon një pajtim, megjithëse sigurisht merrni atë që paguani. Pas instalimit të aplikacionit në kompjuterin tuaj, shtrirja ju jep qasje të drejtpërdrejtë në cilësimet dhe veçoritë direkt nga brenda shfletuesit tuaj të dëshiruar. Kjo ju lejon të ndryshoni serverët VPN për të përputhen në faqen tuaj të internetit të synuar pa pasur nevojë të lini shfletuesin. ExpressVPN krenohet me një rrjet me më shumë se 2000 servera në 94 vende, kështu që ju nuk do të keni asnjë problem të gjeni një që i përshtatet nevojave tuaja. Ashtu si vetë aplikacioni, shtrirja është shumë e lehtë për t’u përdorur dhe e këndshme për të punuar me të.

ExpressVPN ka zënë pozitën numër një në 5 VPN-të tona më të mira për një kohë të gjatë. Zgjatja e tyre e shfletuesit VPN gjithashtu funksionon po aq mirë. Për të përdorur këtë shtesë, do të duhet së pari të merrni një pajtim ExpressVPN duke klikuar butonin në kutinë më poshtë. Pasi të shkarkoni aplikacionin dhe shtesën e shfletuesit në faqen e internetit të ExpressVPN, do të keni mundësi të shfletoni dhe të shkarkoni të sigurt me vetëm disa klikime.

Zgjatja e shfletuesit që ofron ExpressVPN do të shfaqet në këndin e sipërm të djathtë të shfletuesit tuaj pasi ta keni instaluar. Brenda ekranit që shfaqet, lehtë mund të zgjidhni një vendndodhje dhe të aktivizoni VPN. Fotografitë e mëposhtme mund t’ju japin një ide mbi pamjen e kësaj shtese.

Zgjatja e shfletuesit ExpressVPN aktivizohet

Zgjatja e shfletuesit NordVPN për Chrome dhe Firefox

NordVPN është një tjetër shërbim VPN me një mundësi të mirë-dizajnuar të zgjerimit të shfletuesit. Megjithëse është një alternativë më pak e shtrenjtë për ExpressVPN, është akoma një shërbim premium. Ka një rrjet prej pothuajse 4500 serverash, të shpërndarë në më shumë se 60 vende. Nëse siguria është një përparësi kryesore, encryption dhe mbështetja SSL e 2048-bit SSL e NordVPN për të gjithë protokollet kryesore VPN e bëjnë atë një zgjedhje të sigurt. Mund të mos jetë aq e shpejtë ose të arrijë sa më shumë vende si ExpressVPN, por do të jeni të vështirë për të gjetur ndonjë gjë më të mirë në këtë pikë çmimi.

Zgjatja e shfletuesit NordVPN është në dispozicion për Chrome, Brave dhe Firefox. Shkarkimi i tij është shumë i lehtë, megjithëse ju nevojitet një pajtim për të punuar. Klikoni në butonin më poshtë për të shkuar në faqen e internetit të NordVPN. Ndiqni udhëzimet, shkarkoni programin shtesë dhe do të jeni mirë të futeni brenda pak minutash.

Zgjatjet VPN për Opera

Shfletuesi Opera nuk është përdorur aq sa shfletuesit e tjerë, si Chrome, Edge dhe Firefox. Prandaj, shumica e shërbimeve të mëdha VPN, të tilla si ExpressVPN dhe NordVPN, nuk ofrojnë ndonjë shtesë të shfletuesit për Opera. Kjo nuk do të thotë që përdoruesit e Operës nuk kanë asnjë mundësi, megjithatë. Shumë VPN ofrojnë zgjerime VPN të cilat mbështeten gjithashtu nga shfletuesi Opera. Opsionet përfshijnë Zenmate VPN, PIA dhe Tunnelbear. Duke parë faqen e zgjerimit të Operës, do të keni mundësi të gjeni të gjitha shtesat e tjera të shfletuesit në dispozicion edhe për Opera.

Disa nga shtesat e përmendura, të tilla si Tunnelbear, mund të përdoren plotësisht falas. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se VPN-të e lira janë zakonisht një ide e keqe. Shumë aplikacione VPN që ofrohen në internet nuk do t’ju mbajnë të sigurt ju dhe trafikun e të dhënave tuaja. Ata mund të grumbullojnë informacionin tuaj personal për t’ia shitur palëve të tjera, duke implantuar të gjitha llojet e malware në pajisjen tuaj, ose të fitojnë para duke ju treguar një sasi të tepërt reklamash. Nëse vërtet dëshironi të përdorni një shërbim falas VPN, sigurohuni që të merrni një cilësi të mirë, për shembull duke kontrolluar listën tonë me shërbime të lira falas VPN së pari.

Paralajmërim: mos përdorni Hola VPN

Hola është një shtrirje shumë e njohur VPN që mund të përdoret në disa shfletues. Shtë e lehtë, e shpejtë dhe mund të përdoret falas! Tingëllon perfekt, apo jo? Epo, jo vërtet. Në fakt, Hola nuk mund të quhet VPN fare. Për dallim nga opsionet premium VPN, Hola është i pakriptuar, nuk ka shërbim ndaj klientit dhe nuk e mbështet me lehtësi Netflix ose përrua. Për më tepër, ndërsa shërbime të tilla si NordVPN dhe ExpressVPN nuk mbajnë regjistra të trafikut, Hola bën. Kjo do të thotë që të gjitha të dhënat tuaja në internet janë ruajtur dhe trafiku juaj lehtë mund të gjurmohet përsëri tek ju.

Edhe më keq, Hola është një rrjet kolegësh me kolegë. Personat që qëndrojnë pas Hola nuk e mbajnë rrjetin e tyre të serverëve. Në vend të kësaj, ata u përkulën në gjerësinë e brezit të përdoruesve të tyre. Kjo do të thotë që përdoruesit e paguar lidhen përmes adresave IP të përdoruesve jo të paguar. Hola pretendon se kjo metodë është e sigurt, por në të vërtetë nuk është ashtu. Pa ndonjë kriptim, një politikë pa log dhe çfarëdo sigurie tjetër, çdo gjë mund të shkojë keq ndërsa ju përdorni Hola. Me pak fjalë: qëndroni shumë larg këtij VPN të rreme.

Bllokuesit e reklamave për eliminimin e reklamave dhe shkrimeve të padëshiruara

Një zgjatje e bllokimit të reklamave është një nga mënyrat më të mira dhe më të lehta për të përmirësuar përvojën tuaj në internet. Ashtu siç nënkupton emri, këto shtesa bllokojnë reklama dhe skriptete të tjera të padëshiruara nga ekzekutimi në faqet që vizitoni. Reklamat mund të jenë të bezdisshme, veçanërisht lloji pop-up, por zakonisht janë të padëmshëm për përdoruesin përfundimtar. Kjo nuk vlen për të gjitha reklamat, megjithatë: disa përmbajnë malware ose ridrejtojnë faqeve që bëjnë, të tjerët përmbajnë përmbajtje fyese dhe imazhe të NSFW që, edhe kur nuk lidhen me përmbajtjen aktuale të faqes që vizitonit, mund të krijonin një situatë të vështirë nëse je në publik. Bllokuesit e reklamave ju japin kontroll më të mirë mbi përvojën tuaj në internet, kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojmë t’i përdorni ato – për sa kohë që përdorni.

Origjina uBlock

Logoja e UBlockuBlock Origin punon me të gjithë shfletuesit kryesorë dhe përdor pak burime të sistemit. Ashtu si shumica e adblockers, ju mund ta shkarkoni falas. Pasi të keni instaluar me sukses origjinën uBlock në shfletuesin tuaj, kjo zgjatje filtron në mënyrë efektive çdo reklamë dhe skenare të padëshiruara. Për shkak se ka kaluar për një kohë të gjatë dhe vazhdimisht dërgon azhurnime të reja, pothuajse të gjitha reklamat që mund të hasësh do të bllokohen.

Kjo zgjatje vjen me një listë gjithëpërfshirëse bllokimi bllokimi dhe një mjet për bllokimin e elementeve të faqes në fluturim. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të klikoni me të djathtën mbi një imazh ose fushë dhe zgjidhni “Block Element”. Kjo sjell një kuti teksti të mbushur me URL-në e elementit. Klikoni “Krijo” për të shtuar elementin në listën e bllokimit dhe ai menjëherë do të zhduket. Origjina uBlock është gjithashtu e personalizueshme, duke ju lejuar të keni lista të besueshme në listat e bardha.

Ndërsa disa adblockers të tjerë mund të jenë pak më të lehtë për t’u përdorur, uBlock Origin është një adblocker jashtëzakonisht i mirë. Ajo funksionon në mënyrë të shkëlqyeshme, është plotësisht e lirë dhe nuk lejon ndonjë reklamë vetëm për të fituar para prej tyre.

AdBlock Plus

logo adblock plusBllokuesi më i popullarizuar i reklamave në treg është AdBlock Plus. Sshtë një shtrirje falas në dispozicion për çdo shfletues të madh (d.m.th. Firefox, Chrome, Edge, Safari dhe Opera) dhe disa të vogla gjithashtu (si Yandex, Maxthon dhe Chromium). Një zgjatje e instaluar fllad do të bllokojë shumicën e reklamave me listën e saj të paracaktuar. Kjo ju lejon të importoni lista të tjera ose të krijoni tuajin. Ju gjithashtu keni mundësinë të aktivizoni ose çaktivizoni bllokimin në një faqe të veçantë. Kjo është shumë e rëndësishme për ekzistencën e vazhdueshme të shumë faqeve të internetit. Mjerisht, AdBlock Plus gjithashtu ka një anë negative.

Një pengesë kryesore e AdBlock Plus është nisma e tyre “Reklama të pranueshme”. Një nga mënyrat kryesore që AdBlock Plus fiton para është duke lejuar kompanitë të paguajnë për të lejuar reklamat e tyre përmes. Prandaj, edhe pse jeni duke përdorur një “Ad Blocker”, prapë ju ofrohen reklama nëse një kompani paguan mjaftueshëm. Për ne, kjo e mposht plotësisht qëllimin, dhe ne rekomandojmë të kërkojmë një alternative si uBlock Origin.

Mbështetni faqet e internetit të preferuara duke i listuar ato

Shtë e rëndësishme të pranoni që bllokimi i reklamave ndikon drejtpërdrejt në të ardhurat e vendeve që vizitoni. Zgjatjet e shfletuesve si uBlock Origin dhe AdBlock Plus janë një frymë e ajrit të pastër për privatësinë tonë personale në internet dhe përvojën tonë në internet, por ato ndikojnë negativisht në faqet e internetit që vizitoni. Kjo, nga ana tjetër, mund të kthehet keq për ju si një vizitor.

Shumica e faqeve të internetit janë të lira për t’u përdorur sepse krijuesit mund të shesin hapësirë ​​reklamash. Nëse të gjithë bllokuan këto reklama, shumë faqe në internet do të humbnin plotësisht të ardhurat e tyre. Për të vazhduar ekzistimin, faqet e internetit më pas mund të kërkojnë një anëtarësi të paguar. Në këtë rast, do të duhet të paguani për të hyrë në përmbajtjen e faqes në internet. Nëse një faqe në internet nuk e bën këtë ose nuk është në gjendje, ajo mund të zhduket plotësisht.

Bërja dhe mirëmbajtja e një faqe në internet kushton kohë, përpjekje dhe, në shumicën e rasteve, para. A ekziston një uebsajt i caktuar që besoni se meriton ndonjë të ardhur që ata mund të fitojnë nga shfaqja e reklamave? Atëherë mund të vendosni të vendosni listën e bardhë në atë faqe në të dy AdBlock Plus dhe uBlock Origin. Në këtë mënyrë, do të shihni për reklamat në ato faqe sidoqoftë, dhe do t’i ndihmoni ata të ruajnë faqen e tyre të internetit. Prandaj, nëse i besoni një faqe në internet, dhe reklamat e tyre nuk janë shumë ndërhyrëse, konsideroni t’i mbështesni ato duke shtuar URL në listën e bardhë të listës suaj.

Disa uebfaqe madje mohojnë plotësisht përdoruesit e përdorimit të përmbajtjes së tyre kur përdorin një adblocker. Nëse shfletoni në një sit të tillë, do të shihni një mesazh, duke ju thënë se do të merrni akses vetëm nëse listën e plotë të internetit. Në këtë mënyrë, faqet e internetit mund t’i “detyrojnë” përdoruesit e internetit që (pjesërisht) të fikin reklamuesit e tyre.

Zgjatje për t’ju ndihmuar të shfletoni në mënyrë të sigurt dhe anonime

Almostshtë pothuajse e pamundur të shfletoni në internet pa lënë pas gjurmë informacioni për veten tuaj. Ju padyshim që do të takoni cookie dhe gjurmues të tjerë që përpiqen të gjurmojnë sjelljen tuaj të internetit. Për fat të mirë, janë zgjeruar mjaft zgjerime të shfletuesve që mund t’ju ndihmojnë t’i bëni seancat tuaja në internet shumë më të sigurta dhe më anonime. Ne do të diskutojmë disa opsione të mira këtu.

Badger privat

Badger privatPrivacy Badger është një zgjatje e zgjuar, falas e zhvilluar nga Fondacioni Elektronik Kufitar që gradualisht mëson të bllokojë gjurmuesit e padukshëm. Pasi të jetë instaluar, shtrirja do të fillojë të vëzhgojë të gjithë gjurmuesit e mundshëm në çdo faqe në internet që vizitoni. Zgjatja nuk do të bllokojë asnjë cookie për të filluar. Përkundrazi, Private Badger do të përdorë informacionin që mbledh për të mësuar. Ndërsa koha vazhdon, Privacy Badger do të kuptojë se cilat cookie të palëve të treta po ju ndjekin vazhdimisht në internet dhe do t’i bllokojnë ato. Si rezultat, ju nuk do të ekzekutoni vazhdimisht në të njëjtën kuletë në reklamat tuaja, ndërsa cookie-t e dobishme dhe më pak ndërhyrëse mbeten të paprekura.

Zgjatja e Badger Privacy funksionon me një sistem unik të të mësuarit. Për shkak të kësaj, shtrirja do të funksionojë më mirë dhe në mënyrë më efektive, sa më gjatë që ta përdorni. Privacy Badger aktualisht punon për Opera, Chrome, Firefox dhe Firefox në Android.

Ghostery

GhosteryGhostery është një shtrirje tjetër që synon të kontrollojë gjurmuesit e faqeve në internet. Ajo zbulon çdo cookie gjurmuese aktive në faqen e internetit që po vizitoni dhe ju jep mundësinë t’i bllokoni ato. Nëse bllokoni cookies, faqet e internetit do të jenë në gjendje të mbledhin më pak informacion për ju. Prandaj, Ghostery rrit privatësinë dhe sigurinë tuaj në internet. Reklamat tuaja nuk do të përshtaten më sjelljen tuaj në internet. Për shembull, nuk do të gjesh vazhdimisht të gjitha ato reklama në lidhje me veshjet e dasmave me zbritje kudo, vetëm sepse i tregove Facebook-ut që ishe në dasmën e kushëririt tënd javën e kaluar.

Ndërsa shumë prej shtesave të shfletuesve të diskutuara në këtë artikull, Ghostery është falas dhe në dispozicion për shumicën e shfletuesve, përfshirë Firefox, Chrome, Opera, Safari, Edge, Brave dhe Cliqz. Ata ofrojnë një version celular si për Android ashtu edhe për iOS.

Këshillë: Disa përdorues kanë shprehur shqetësimin për politikën e privacisë së Ghostery. Possibleshtë e mundur të pranoni programin e Ghostery të quajtur GhostRank mbledhjen e të dhënave. Ky është informacioni i mbledhur për të ndihmuar në përmirësimin e cilësisë së shërbimit. Sidoqoftë, nëse vendosni të mos pranoni të GhostRank, nuk do të duhet të shqetësoheni për çdo të dhënë që do të mblidhet kur përdorni Ghostery.

Cookie AutoDelete

Cookie AutoDeleteEmri i kësaj zgjatje flet shumë vetë. Cookie AutoDelete siguron që çdo cookie në shfletuesin tuaj të fshihet automatikisht pasi të keni mbyllur një skedë. Disa cookie mund të gjejnë rrugën e kalimit të Ghostery ose Privacy Badger, ku është aty ku hapet Cookie AutoDelete. Sshtë e rëndësishme që rregullisht t’i fshini cookies tuaj. Pa e bërë këtë, faqet e internetit do të jenë në gjendje t’ju përcjellin në internet për një kohë të zgjatur. Kur përdorni këtë shtesë, nuk do të duhet të mbani mend të pastroni cache tuaj: programi e bën atë për ju.

Nëse dëshironi, mund të shtoni cookies në një listë të bardhë automatike të Cookie AutoDelete. Kjo do të thotë që ju besoni atyre cookies dhe nuk dëshironi që ato të fshihen. Përdorimi i listës së bardhë të cookie-ve mund të jetë mjaft i dobishëm. Për shembull, nëse shtoni cookies tuaj Netflix në këtë listë, nuk do të duhet të regjistroheni sa herë që shfletoni në faqen fillestare të Netflix në një skedë të re. Cookie AutoDelete është në dispozicion për Firefox dhe Chrome.

HTTPS Kudo

HTTPS KudoUebfaqet mund të punojnë me HTTP ose protokollin HTTPS. Ju mund ta shihni qartë këtë në URL-në e faqes, e cila do të fillojë me http: // ose https: //. Kjo shtesë në të dytën do të thotë që komunikimi juaj me uebfaqet që përdorin atë protokoll do të jetë i koduar. Kjo siguron sigurinë dhe privatësinë tuaj në internet: aktivitetet tuaja në internet në atë faqe nuk do të jenë të dukshme për të tjerët. Për më tepër, shkëmbimi i informacionit midis jush dhe uebfaqes nuk mund të ndryshohet nga forcat e jashtme. Në këtë mënyrë, shansi që do të përfundoni aksidentalisht në një faqe të rreme të pretenduar se është mjedisi juaj bankar në internet zvogëlohet ndjeshëm.

Në vazhdimin aktual: HTTPS Kudo siguron që çdo faqe në internet që mund të punojë me HTTPS, do ta bëjë këtë. Kjo rrit sigurinë tuaj në internet. Zgjatja HTTPS Everywhere u prodhua si një bashkëpunim midis Fondacionit Elektronik Kufitar, i cili gjithashtu zhvilloi Badger Privacy dhe Projektin Tor. HTTPS Kudo është në dispozicion për Firefox, Chrome, Opera, Android dhe Brave.

Thelbësore të privatësisë së DuckDuckGo

DuckDuckGo

DuckDuckGo është një kompani e interesuar për privatësinë që i është përkushtuar përhapjes së intimitetit në internet duke ofruar shërbime alternative për kompanitë më pak të interesuara për privatësinë. Më e rëndësishmja, DuckDuckGO krijoi një motor kërkimi alternative për Google që në të vërtetë respekton privatësinë tuaj. Mund ta vizitoni në https://duckduckgo.com

Essentials privacy është përsëritje e fundit e portofolit të tyre. Kjo zgjatje ndihmon në mbrojtjen e intimitetit tuaj përmes tre mekanizmave:

 1. Bllokoni automatikisht çdo gjurmues të padëshiruar
 2. Bëni automatikisht faqet të përdorin versionin e tyre më të sigurt të HTTPS të faqes së internetit. (instalimi i kësaj shtese do të thotë që nuk keni më nevojë për HTTPS Everywhere.
 3. Siguroni një përmbledhje të çdo faqe në internet ku vizitoni, ku mund të matni shpejt besueshmërinë dhe besueshmërinë e një faqe në internet në një dritare të singe.

DuckDuckGo Privacy Essentials është falas dhe është në dispozicion për Firefox, Chrome, Brave, Opera, Android, en iPhone.

Zgjatjet e shfletuesit të menaxherit të fjalëkalimeve

Shumë prej nesh kanë disa llogari në internet për gjëra të tilla si bankare, rrjete sociale, borde mesazhesh, email, etj. Në mënyrë ideale, duhet të keni një emër përdoruesi të ndryshëm dhe një fjalëkalim unik të fortë për secilën llogari. Të kujtosh të gjitha ato fjalëkalime të ndryshme është e vështirë, dhe nuk do që t’i shkruash të gjitha në një copë letër që mund të humbet ose vidhet. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni një menaxher fjalëkalimi. Një menaxher i fjalëkalimeve kodon dhe ruan fjalëkalimet tuaja në një vendndodhje qendrore, kështu që në vend që të mbani mend dhjetëra, duhet të mbani mend vetëm një. Shumica e kohës, një menaxher fjalëkalimi është një zgjatje e thjeshtë e shfletuesit. Ne do të diskutojmë disa menaxherë të mirë me fjalëkalim këtu për t’ju ndihmuar të filloni.

LastPass

Logoja e LastPassLastPass është një menaxher popullor i fjalëkalimeve që siguron të gjitha fjalëkalimet tuaja nën një frazë master. Kjo ju lejon të mirëmbani një kasolle të fjalëkalimeve të gjata dhe komplekse për të gjitha llogaritë tuaja, në mënyrë që të mos keni më nevojë të mbështeteni në memorjen tuaj. LastPass krenohet me kriptim të fuqishëm AES-256 bit vetëm lokal që mban të dhënat tuaja të fshehura nga të gjithë, por ju. Fjalëkalimi juaj master dhe çelësat e enkriptimit mbahen në pajisjen tuaj dhe nuk dërgohen kurrë në serverat e LastPass.

Lastpass ofron shtojca dhe shtesa për pothuajse të gjithë shfletuesit e mëdhenj dhe punon në desktop, laptop, tablet dhe smartphone. Anydo ndryshim që bëni në llogarinë tuaj, për shembull kur shtoni një hyrje të re, sinkronizohen në pajisjet tuaja.

Funksionet themelore të LastPass janë në dispozicion falas. Përveç këtyre, kompania ofron një larmi nivele premiumesh që ofrojnë karakteristika të tilla si autentifikimi shumë faktor, mbështetje teknologjike me përparësi, ruajtje të skedarizuar të skedarëve, licenca të shumta, dosje të përbashkëta dhe një mori funksionesh specifike të biznesit. Për të marrë të gjitha këto funksione shtesë, do të duhet të paguani. Pavarësisht, LastPass është një menaxher shumë i mirë me fjalëkalim me një version falas që funksionon më shumë sesa duhet. Dëshironi të dini më shumë rreth saj? Ju mund të vizitoni uebfaqen e LastPass këtu.

Dashlane

Dashlane ogoDashlane është një tjetër mundësi e mirë për këdo që kërkon një menaxher të thjeshtë fjalëkalimi. Shtesat punojnë në të gjithë shfletuesit e njohur, përfshirë Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari, Edge, Opera dhe Brave. Ashtu si LastPass, ai përdor nivele të larta të kriptimit dhe ka një model freemium, do të thotë se ka një version falas në dispozicion, por do të duhet të paguani për të qenë në gjendje të punoni me funksione të caktuara. Softueri Dashlane mban çelësat tuaj të enkriptimit dhe master-fjalëkalimin në vend në pajisjen tuaj, kështu që vetë ndërmarrja nuk ka qasje në to.

Me versionin e tij falas, Dashlane ju lejon të menaxhoni deri në 50 fjalëkalime në një pajisje. Me një plan premium, ju lejohen pajisjet e pakufizuara, ruajtjen e sigurt të skedarëve, hyrjen në llogari në distancë, vërtetimin më të fortë me dy faktorë dhe më shumë. Dashlane gjithashtu monitoron uebin e errët për listat e informacioneve të llogarisë që kanë zbuluar dhe vjedhur dhe ju dërgon një alarm nëse informatat tuaja vijnë. Nëse jeni të interesuar të përdorni Dashlane, mund të vizitoni faqen e tyre zyrtare këtu.

RememBear

Logo e përkujtuarNjë opsion i tretë i mundshëm është RememBear. Ky menaxher i fjalëkalimeve u zhvillua nga TunnelBear. TunnelBear gjithashtu ka shërbimin e vet VPN, të cilin ne e kemi testuar gjerësisht në platformën tonë. RememBear dhe TunnelBear janë të njohura për ndërfaqet e tyre miqësore dhe madje edhe qesharake. Gjithçka është tematizuar: kur përdorni RememBear, do t’ju caktohet ‘ariu’ juaj që mban të sigurt fjalëkalimet tuaja. Përveç kësaj, ndërfaqja është e mbushur me pun-duar, siç mund të sugjerojë emri i shërbimit.

Kjo pamje argëtuese nuk do të thotë, sidoqoftë, se RememBear i mungon përsa i përket sigurisë. Zgjatja përdor encryption të fortë fund-për-fund AES256 dhe e bëri atë me sukses përmes një auditimi të pavarur. RememBear punon në shumë pajisje në të njëjtën kohë dhe automatikisht sinkronizon çdo informacion në ato pajisje. Përveç fjalëkalimeve dhe hyrjeve tuaja, ju mund të përdorni programin për të ruajtur shënime të ndjeshme gjithashtu. RememBear ka një shtesë të shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Safari. Për më tepër, aplikacionet janë në dispozicion për iOS, Android, Windows dhe MacOS. Për më shumë informacion dhe për të shkarkuar ariun tuaj, ne dëshirojmë t’ju referojmë në faqen e internetit të RememBear.

Mendimet përfundimtare

Përdorimi i shtesave të duhura të shfletuesit mund ta bëjë jetën tuaj në internet më të lehtë dhe më të sigurt. A doni të përfitoni sa më shumë nga përvoja juaj e internetit? Ju mund ta bëni këtë duke përdorur në mënyrë aktive programet dhe shtesat vijuese:

 • Shfletuesi i duhur në internet
 • Një shërbim VPN
 • Një shtesë e shfletuesit për shërbimin tuaj VPN
 • Një adblocker për të filtruar reklama të bezdisshme dhe të nxitura jashtë ekranit tuaj
 • Një menaxher fjalëkalimi për të gjeneruar dhe mbajtur të sigurt çdo fjalëkalim (të fortë) që përdorni

Këto janë shtesat tona të rekomanduara për të qëndruar të sigurt në internet. Sigurisht, ka shumë mënyra të tjera për të rritur anonimitetin dhe sigurinë tuaj në internet. Dëshironi të lexoni më shumë? Sigurohuni që të kontrolloni seksionin tonë të shfletimit anonim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me