Siguroni privatësinë tuaj në internet në Instagram | VPNOverview

Instagram është një nga aplikacionet më të njohura dhe të përdorura mirë në dispozicion sot. Miliona njerëz kapin fotot, shtojnë filtra dhe hashtag ushqimet e tyre me aplikacionin. Shumica e përdoruesve zbulojnë shumë informacione personale për veten e tyre përmes aplikacionit, duke treguar foto nga ushqimet e tyre, familja, miqtë, kafshët shtëpiake dhe më shumë. Ju mund të mos keni menduar për sekretet e intimitetit në Instagram, por një përparim i shpejtë i opsioneve tuaja mund ta bëjë privatësinë tuaj më të sigurt në internet ndërsa përdorni Instagram.


Pse intimiteti në Instagram duhet të shqetësohet për ju

logoja e instagramitNë korrik të vitit 2010, themeluesit e Instagramit Kevin Systrom dhe Mike Krieger rrëmbyen fotografitë e para të shtuara në Instagram. Fillimisht e disponueshme vetëm për disa familje dhe miq, kur aplikacioni kur jetonte në iOS, ajo u ndërpre pothuajse menjëherë. Deri në prill të 2012, me një lëshim të aplikacionit për Android dhe mbi dhjetë milion përdorues, Facebook e bleu kompaninë për 1 miliard dollarë.

Brenda vetëm disa muajve, Facebook ngjalli shqetësime për privatësinë duke ndryshuar kushtet e shërbimit. Ndryshimet përfshinin të drejtën për t’i shitur përdoruesit foto palëve të treta pa njoftuar përdoruesit. Një reagim i reaguar nga përdoruesit e Instagramit bëri që Facebook të tërhiqte idenë. Në vitin e kaluar, Facebook është vënë në zjarr me skandalin e Cambridge Analytica që shkëlqeu vëmendjen se si Facebook i ndan të dhënat e përdoruesve me kompanitë e tjera.

Vetë Instagram ka shkaktuar shqetësim në mesin e përdoruesve kohët e fundit me ndryshimet që bëhen publike kur jeni duke përdorur aplikacionin dhe çfarë po bëni me të në atë kohë. Me shqetësime në lidhje me mënyrën se si kompania mëmë e Instagram mbron intimitetin tuaj, tani është një kohë e mirë për të marrë disa minuta për të ecur nëpër cilësimet e intimitetit tuaj për të siguruar që jeni të kënaqur me mënyrën se si Instagram po administron të dhënat tuaja.

Cilësimet e intimitetit tënd në Instagram

Hapi i parë për të siguruar privatësinë tuaj është të gjeni cilësimet e intimitetit në Instagram. Nga faqja e profilit tënd, prekni tre pikat në këndin e sipërm të djathtë për të sjellë Cilësimet. Nga atje, lëviz poshtë – është krejtësisht poshtë listës – deri sa të shihni “Intimitetin dhe Sigurinë”. Lista e gjatë nën titullin “Privatësia dhe Siguria” janë kontrollet e intimitetit tuaj. Ne kemi zgjedhur ato cilësime që janë më të rëndësishmet në mbrojtjen e intimitetit tuaj në Instagram. Më poshtë mund të zbuloni se cilat cilësime mund të ndryshoni nëse dëshironi që gramatika juaj të jetë më e sigurt.Cilësimet e Instagramit Intimiteti dhe Siguria

Privatësia e llogarisë

Ju mund të gjeni një nga cilësimet më të rëndësishme për të siguruar llogarinë tuaj në Instagram në butonin “Intimiteti i llogarisë”. Nëse aktivizoni këtë cilësim, vetëm ndjekësit tuaj do të jenë në gjendje të shohin postimet tuaja përpara. Gjithashtu, do të duhet të aprovoni ndjekës të rinj. Kjo nuk ndikon në ndjekësit tuaj të tanishëm, vetëm ata që duan t’ju ndjekin në të ardhmen.

Statusi i aktivitetit

Statusi i Aktivitetit ka shumë njerëz të interesuar në këtë kohë. Si parazgjedhje, Instagram tani e bën publik aktivitetin tuaj në internet. Llogaritë që ndiqni dhe kushdo që ju dërgoni mesazhe direkt mund të shihni kur keni qenë aktiv aktiv për herë të fundit në Instagram. Fikja e tij i mban këto informacione private. Duhet të jeni të vetëdijshëm se nëse e fikni këtë, nuk do të mund të shihni statusin e aktivitetit të askujt tjetër.

Rishitja në Tregime

Një tjetër veçori e madhe që ju mund të dëshironi të konsideroni të fikur është aftësia e Instagramit për të ndarë tregimet tuaja me të tjerët. Kur kjo të ndizet, njerëzit e tjerë mund të ndajnë postimet tuaja në tregimet e tyre. Kjo zgjeron rrethin e njerëzve që mund të shikojnë postimet tuaja – mbase për njerëzit që nuk i dini ose më mirë nuk keni ditur për jetën tuaj. Fikja e kësaj veçorie i mban të tjerët të mos ndajnë postimet tuaja dhe i mban të dhënat tuaja private.

Kontrollet e tregimit

Klikimi në “Kontrollet e tregimit” sjell një ekran me disa opsione të ndryshme për të zgjedhur. Kjo e parë është një opsion i quajtur “Fshih Tregimin Nga”. Kjo veçori ju jep mundësinë për të fshehur historinë tuaj dhe çdo video live që postoni nga njerëz të veçantë. Nëse nuk e keni përdorur këtë më parë, cilësimi do të shfaqet “0 persona”. Klikoni mbi atë për të kërkuar ndjekës dhe zgjidhni ato nga të cilat dëshironi të fshini fotot tuaja.

Përgjigjet e mesazheve mund të jenë një mënyrë e mirë për të zgjatur një bisedë në lidhje me një postim. Por ju mund të mos dëshironi që askush të bashkohet me bisedën. Ju mund të kufizoni përgjigjet për ata njerëz që ndiqni ose fikni përgjigjet e mesazheve plotësisht nëse preferoni.

Duke lëvizur poshtë, opsioni “Ndarja” ju lejon të kufizoni të tjerët të ndajnë fotot dhe videot tuaja si mesazhe për të tjerët. Edhe nëse e keni fikur opsionin për t’i lejuar të tjerët të ndajnë postimet tuaja në tregimet e tyre, përveç nëse e fikni këtë cilësim, ata ende mund t’i ndajnë fotot tuaja si mesazhe për njerëzit që nuk i ndiqni.

Kontrollet e komenteve

Duke zgjedhur “Kontrollet e komenteve” do të shihni një ekran që ju lejon të kufizoni komentet në postimet tuaja. Kufizoni komentet për njerëzit që ndiqni, vetëm ndjekësit tuaj, ose të dy. Ju gjithashtu mund të bllokoni komentet nga njerëz të veçantë. Kjo është e përkryer nëse nuk doni të jeni të thotë. Nuk do të jetë e qartë menjëherë për ata që janë bllokuar pasi komentet e tyre do të tregojnë akoma, por vetëm për veten e tyre. Ju gjithashtu mund të keni komente fyese të filtruara automatikisht, ose të aktivizoni filtrin manual për të filtruar fjalë kyçe specifike që nuk dëshironi të paraqiten në komente në postimet tuaja.

Rishikoni historinë tuaj në Instagram

Disa punëdhënës tani kërkojnë nga ju që të hapni llogaritë tuaja në mediat sociale përpara se të punësoni. Ndërsa shumë ende debatojnë për ligjshmërinë dhe etikën e kësaj praktike, nëse vërtet dëshironi punën, mund të ndjeheni se është mirë që thjesht të pajtoheni me kërkesën. Para se ta bëni këtë, me siguri dëshironi të kontrolloni nëse keni postuar ndonjë gjë në të kaluarën që mund të mos duket e mirë për një punëdhënës.

Me Instagram, ju mund të shkarkoni një kopje të gjithçkaje që keni postuar në Instagram për vlerësimin tuaj. Klikoni në “Shkarkoni të dhënat tuaja” dhe brenda 48 orësh do të merrni një lidhje me një skedar me fotot tuaja, informacionin e profilit, komentet dhe më shumë. Ky format i rishikimit të lehtë mund t’ju ndihmojë të vini re informacionin që mund të mos doni të ndani me një punëdhënës, kështu që të mund të përshtateni në përputhje me rrethanat. Ose, ndoshta thjesht dëshironi të keni informacionin për rishikimin tuaj personal kur ju përshtatet një nostalgji. Cilado qoftë arsyeja juaj, informacioni është i disponueshëm për të shkarkuar.

Hapat e tjerë për të siguruar privatësinë tuaj në internet

Të kesh kohë për të rishikuar cilësimet e tua të intimitetit është një ide e mirë për të mbajtur informacionin tënd të sigurt. Mos harroni, Instagram ndryshon politikat e tyre të intimitetit në mënyrë periodike. Mund të jetë një ide e mirë të shkoni mbi rregullimet tuaja të intimitetit rregullisht për të siguruar që aplikacioni përdor postimet dhe aktivitetin tuaj vetëm në mënyrën si dëshironi.

Lidhja VPNNdërsa azhurnimi i preferencave tuaja të privatësisë është një mënyrë e mirë për të mbajtur të sigurt informacionin tuaj në Instagram, me shumë mundësi ju do të shpenzoni pjesën më të madhe të kohës në internet në aplikacione të tjera dhe në faqet e internetit ku informacioni juaj mund të mos jetë aq i sigurt. Përdorimi i një Rrjeti Virtual Privat (VPN) mund të ruajë privatësinë tuaj në internet, pa sakrifikuar komoditetin ose shpejtësinë kur shfletoni.

VPN gjithashtu ofrojnë një mënyrë për të punuar rreth kufizimeve gjeografike të vendosura nga shërbimet e transmetimit video dhe kufizime të tjera bazuar në vendin ku jetoni ose punoni. Për të zgjedhur ofruesin më të mirë VPN për përpjekjet tuaja në internet mund të hidhni një sy në 5-të tona më të mira të shërbimeve.

Më në fund, Instagram ndoshta nuk është e vetmja platformë e mediave sociale që përdorni. Për të informuar veten në lidhje me sigurinë tuaj në internet, gjithashtu shikoni artikujt tanë në cilësimet e intimitetit në Google, Facebook, Twitter, Snapchat, Skype dhe WhatsApp. Shtë mirë të mbani në mend se cilat mund të jenë pasojat e sjelljes suaj të postimit.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me