Rreziqet e privatësisë së termostatit tuaj të zgjuar | VPNoverview.com

Premtimi i termostateve të zgjuar ka tërhequr shumë pronarë të shtëpive. Termostati i shtëpisë Nest, Honeywell, Ecobee, dhe të tjerët po përfitojnë nga ky interes. Industria është në rritje dhe kjo rritje ka tërhequr shumë kompani për të hyrë brenda. Por nëse klientët kërkojnë kontrolle të forta të intimitetit, termostati i tyre i zgjuar i shtëpisë mund të bëhet një burim informacioni për ndërhyrës..


Termostati juaj i zgjuar di më shumë se sa dyshoni

Termostati i zgjuarTermostatet inteligjentë bëjnë më shumë sesa ndihmojnë për të mbajtur shtëpinë tuaj në temperaturën e përsosur. Këto termostate të zgjuar gjithashtu ndihmojnë pronarët e shtëpive të kursejnë qindra dollarë në faturat e energjisë. Termostati mëson kur do të jeni larg dhe të ktheheni, kështu që ju përdorni energji vetëm kur keni nevojë për të. Ju gjithashtu mund të rregulloni termostatin nga një aplikacion në telefonin tuaj. Kjo ju lejon të ngrini ose ulni nga distanca temperaturën nëse do të jeni larg më gjatë sesa ishte planifikuar. Këto avantazhe dhe komoditete janë ato që i bëjnë ata kaq tërheqës për blerësit.

Këto përfitime mund të shkaktojnë që të anashkaloni shqetësimet e mundshme të intimitetit në përdorimin e një termostati të zgjuar. Ju nuk e kaloni fjalëkalimin tuaj bankar ose email përmes termostatit tuaj, kështu që sa rrezik për privatësinë tuaj mund të paraqesë? Termostatet inteligjente mund të krijojnë një hendek në sigurinë tuaj të intimitetit pikërisht sepse ata mësojnë për zakonet dhe sjelljen tuaj.

Termostati yt mëson kur do të jesh në shtëpi dhe kur do të jesh larg. Termostati i zgjuar madje mëson kur shkoni për të fjetur, dhe nëse ajo kohë është e ndryshme gjatë fundjavave. Termostati inteligjent mëson se cila është temperatura juaj e preferuar ndërsa jeni në shtëpi. Ky informacion zbulon më shumë për ju sesa mund të dyshoni.

Kush mund të dëshirojë të dhënat tuaja të zgjuara të termostatit

Të dhënat nga termostati juaj i zgjuar zbulojnë tendencat në jetën tuaj. Kushdo që ka qasje në ato të dhëna mund të kuptojë se kur je në shtëpi ose kur fle. Siç mund ta imagjinoni, ky informacion mund të jetë mjaft i dobishëm.

Hakerët dhe hajdutët

Hakerët mund të përdorin të dhëna në lidhje me kohën kur jeni larg shtëpisë për të ditur kur të futeni në shtëpinë tuaj pa pasur frikë nga kthimi juaj. Duke analizuar tendencat se kur ndryshon termostati juaj, një hajdut mund të përcaktojë kohën më të mirë për të hyrë. Një hajdut me qasje në këto cilësime mund të dijë se jeni larg shtëpisë dhe nuk po ktheheni së shpejti.

Advertisers

Reklamuesit përfitojnë nga informacioni në lidhje me aktivitetet tuaja gjithashtu. Disa reklama funksionojnë më mirë menjëherë pasi të zgjoheni, ose më vonë në mbrëmje. Duke vërejtur tendencat në kontrollet tuaja të zgjuara të termostatit, një reklamues mund të synojë reklamat e tyre tek ju në momentin e duhur. Kjo mund të rrisë në mënyrë dramatike shanset e tyre për të bërë një shitje. Tregtarët e dinë vlerën e këtij informacioni dhe mund të përpiqen të ngacmojnë të dhënat nga termostati juaj i zgjuar. Mund të mos duket si një gjë e madhe por ju jeni, në një farë kuptimi, duke u manipuluar.

Sa e Sigurt është Politika juaj e Intimitetit?

Zgjedhja juaj e cilës termostat inteligjent për të blerë shpesh bazohet më shumë në avantazhet e një termostati mbi tjetrin. Ju nuk keni gjasa të merrni parasysh sigurinë e ofruar nga politika e tyre e intimitetit. Politika e një prodhuesi të zgjuar të termostateve mund të ndikojë në mënyrën se si pajisja e kësaj pajisje në shtëpinë tuaj ndikon në privatësinë tuaj.

Politikat e kompanisë mund të ndryshojnë

Shumë prej prodhuesve të inteligjencës së termostateve kanë politika të forta të privatësisë. Markat e njohura Nest dhe Ecobee, shprehen për angazhimin e tyre të ngurtë ndaj intimitetit. Por kompanitë në fushën e teknologjisë shpesh shiten, dhe shiten përsëri. Politika e intimitetit të Nest-it saktëson që nëse shiten, ata do të nxisin kompaninë e re të mbajë të njëjtin standard të lartë në intimitetin që ata ofrojnë. Megjithatë nuk ka asnjë garanci se mbrojtja e intimitetit që ju gëzoni sot do të jetë akoma nesër.

Prishja e serverit të kompanisë

Ekziston gjithashtu një rrezik që hakerat të depërtojnë dhe të vjedhin të dhënat e ruajtura në serverat e prodhuesit të termostatit. Edhe ndërmarrjet e sigurta si bankat pësojnë shkelje të të dhënave që ekspozojnë informacione private. Nëse të dhënat tuaja janë vjedhur nga një server i kompanisë, shkelja e privatësisë tuaj mund të jetë e rëndë.

Asnjë prodhues i zgjuar i termostateve nuk ka raportuar ende ndonjë shkelje në të dhënat e konsumatorit. Sidoqoftë, ekspertët e intimitetit janë dakord se në shumicën e rasteve një shkelje e të dhënave është e pashmangshme për çdo kompani. Nëse Pentagoni mund të hakohet, asnjë kompani nuk është imune ndaj shkeljes së të dhënave. Politika më e sigurt është të trajtoni të dhënat tuaja sikur të prisni që ato të komprometohen dhe të ndërmarrin veprime nga atje.

Si mund ta mbroni privatësinë tuaj?

Përballë rreziqeve të ekspozimit të informacionit të ndjeshëm, si mund të mbroheni ndërsa jeni akoma duke shijuar përfitimet e një termostati të zgjuar? Së pari, kontrolloni politikën e privatësisë së prodhuesit të inteligjencës së termostateve. Ndërsa kemi parë që kjo nuk ofron mbrojtje të përsosur, fillimi me një kompani që vendos përparësi në privatësinë tuaj është një mënyrë e mirë për të ndihmuar në ruajtjen e informacionit tuaj.

Për të marrë vlerën më të madhe nga çdo informacion nga termostati juaj, një reklamues duhet të jetë në gjendje ta lidhë atë përsëri në profilin tuaj. Një hajdut që kërkon të shkelë, do të ketë nevojë për vendndodhjen tuaj. Pa e lidhur informacionin te ju, të dhënat tuaja janë kaq shumë zhurmë të rastësishme. Një mënyrë për t’i mbajtur këto informacione private është përdorimi i një VPN.

Përdorni një VPN për të siguruar rrjetin tuaj në shtëpi

Lidhja përmes një VPN siguron privatësinë tuaj duke i mbajtur informacionet tuaja në internet anonime. Informacioni që del nga pajisja juaj është e koduar dhe i kaluar në serverin VPN. Ai server shpesh përdoret nga qindra përdorues njëherësh, duke i mbajtur të gjitha informacionet e tyre anonime. Serveri drejton informacionin tuaj në destinacionin e tij. Datado të dhënë që kthehet tek ju shkon te serveri VPN në vend që të drejtpërdrejtë në pajisjen tuaj. Kjo teknikë e ndërmjetësit e bën të pamundur që të tjerët të lidhin veprimet tuaja në internet me vendndodhjen ose personin tuaj.

Ndërsa nuk mund ta lidhni termostatin tuaj inteligjent drejtpërdrejt me një VPN, një shërbim cilësor VPN shpesh do t’ju lejojë të drejtoni të gjithë trafikun e internetit në shtëpinë tuaj përmes serverit VPN. Meqenëse informacioni juaj dërgohet në mënyrë anonime, përcaktimi i vendndodhjes së termostatit inteligjent bëhet pothuajse i pamundur pa qasje në më shumë informacion. Në fund të fundit, përdorimi i një VPN do të sjellë çdo të dhënë të vjedhur nga ju ose të shitet për ju pothuajse e padobishme.

Një VPN solide për të mbrojtur rrjetin tuaj të plotë në shtëpi është NordVPN. Ky ofrues i VPN ka miliona klientë të kënaqur në të gjithë botën dhe një reputacion shumë të fortë për shkak të aplikacioneve të tyre të lehtë, sigurisë së madhe dhe çmimeve miqësore.

Për të mësuar më shumë rreth veçorive të privatësisë dhe përfitimeve të tjera të një VPN, shikoni postimin tonë në zgjedhjen e VPN më të mirë për nevojat tuaja.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map