Përdorimi i sigurt i kamerave në internet: Kush po ju shikon? | VPNOverview

Mund të ketë qenë Jetsons ata që së pari na prezantuan me idenë e bisedave telefonike të shoqëruara me video live. Sidoqoftë, do të duheshin dekada për të realizuar realitetin. Webcam i lidhur me kompjuterin tuaj është i aftë të transmetojë video thirrje live, duke ju lejuar të transmetoni video live në Facebook, ose thjesht të postoni video të vetes në YouTube dhe daljet e tjera. Nëse vlerësoni privatësinë tuaj, megjithatë, mund të keni disa shqetësime nëse kamera juaj është vërtet e sigurt. Mbroni veten nga hakmarrja në Webcam në disa hapa të thjeshtë.


Spiunimi i kamerave në internet – Realiteti ose Paranoia?

Mund të duket se shqetësimi për dikë që ju spiunon përmes Webcam tuaj është pak paranojak dhe mbase marrja e shqetësimeve të intimitetit shumë larg. Sidoqoftë, përdoruesit e paralajmëruar në Instagram në vitin 2016 vunë re kasetë mbi kamerën në internet të një kompjuteri në sfondin e një fotografie të themeluesit të Facebook Mark Zuckerberg në vitin 2016. Për më tepër, Drejtori i FBI, James Comey u ka thënë njerëzve publikisht se marrja e masave të tilla është thjesht e arsyeshme. Kështu që mbase mendimi nuk është aq i çmendur.

Në shumë raste, është qesharake e lehtë për një haker të fitojë kontrollin mbi kamerën tuaj. Në fakt, shumë hakerë e bëjnë këtë thjesht për argëtim. Regjistrimet sekrete të njerëzve në pozicione komprometuese mund të jenë gjithashtu fitimprurëse në faqet e pornografisë ose në faqen e errët. Ndërsa shumë mund të preferojnë të mos mendojnë për idenë, ata që merren me intimitetin mund të gjejnë mënyra të thjeshta për ta bërë përdorimin e kamerave të sigurta.

Kush mund të sigurojë hyrjen në Webcam tuaj?

Fitimi i hyrjes në webcam tuaj mund të jetë aq i thjeshtë sa një kod i vogël kodi. Të gjithë një agjent mashtrues duhet të hyjë në pajisjen tuaj është vetëm një çarje e vogël në sigurinë tuaj. Pasi të hyjnë, ata mund të zgjerojnë boshllëkun për të fituar akses më të plotë. Me të gjitha llojet e ndryshme të malware rreth jush nuk mund të zbuloni se nga erdhi një virus. Krimi kibernetik po zhvillohet gjithnjë e më shumë dhe ne duhet të vazhdojmë ritmin. Këtu janë disa nga mënyrat më të zakonshme në të cilat një haker mund të ketë qasje në Webcam tuaj.

Teknik teknik i largët

Kushdo që ka pasur qasje në kompjuterin tuaj nga distanca, mund të kthehet më vonë për të hyrë në webcam tuaj. Riparimet në kompjuter në distancë janë të zakonshme. Teknikët futen te kompjuteri juaj dhe adresojnë problemet me programin tuaj pa pasur nevojë të vijnë kurrë në shtëpinë tuaj. Ndërsa këta ofrues të shërbimeve përpiqen të kontrollojnë punonjësit e tyre, madje edhe metodat më të mira të shqyrtimit nuk do të arrijnë të kapin çdo mollë të keqe. Një kode e thjeshtë e kodit të mbetur në kompjuterin tuaj mund të lejojë teknikun të hyjë përsëri në kompjuterin tuaj më vonë.

Email i infektuar

të bllokuaraEmailet lehtë mund të përmbajnë bashkëngjitje që kanë të instaluar kodin infektues. Dërguesi nuk ka nevojë të ketë kod shumë komplekse për të fituar qasje minimale në kompjuterin tuaj. Sapo këmba e tyre të jetë në derë, edhe një haker i butë kompetent mund të jetë në gjendje të sigurojë hyrje në kamerën tuaj të internetit dhe informacione të tjera në kompjuterin tuaj.

Uebfaqe me qëllim të keq

Hakerët shpesh investojnë shuma parëndësishme të parave në blerjen e një domeni në internet që është shumë afër emrit të domain-it të një uebfaqeje popullore. Vetëm faqja e internetit e tyre ka një gabim të vogël. Reverse dy letra dhe ju papritmas jeni në një faqe në internet që mund të ofrojë vetëm një kod të mjaftueshëm për të lejuar hyrjen në kompjuterin tuaj.

Lidhjet e dërguara përmes postës elektronike ose përmes mediave sociale gjithashtu mund të marrin përdorues të dyshimtë për të zbritur në një faqe interneti me qëllim të keq. E gjithë nevoja e hakerave është që ju të zbarkoni në faqen e tyre vetëm një herë. Kjo është e mjaftueshme për të dhënë kodin që do të hap derën e pasme për ta për të fituar qasje më vonë.

Cilat pajisje janë në rrezik?

Do pajisje që përdorni që ka një aparat fotografik mund të hakohet në përdorim për qëllim të keq. Të gjitha truket e njëjta të përmendura më lart do të funksionojnë me pothuajse çdo pajisje. Ndërsa disa janë më të vështira për tu goditur, realiteti është se çdo pajisje mund të hackohet përfundimisht. Hakerët punojnë pa u lodhur për të zhvilluar metoda të reja për të hyrë në pajisjet tuaja. Pavarësisht nëse jeni duke përdorur një kompjuter desktop, një laptop, një tabletë ose një smartphone, dikush potencialisht mund t’ju shikojë përmes kamerës tuaj. Sidoqoftë, duke ndërmarrë hapat e duhur për të mbrojtur pajisjet tuaja, mund të trembni shumicën e hakerave.

Si mund ta mbroj veten time?

Tashmë është përmendur një mënyrë e sigurt për të parandaluar përdorimin e paautorizuar të kamerës suaj. Një copë kasetë e thjeshtë mbi lente sigurisht që do të funksionojë. E meta e kursit është që ju nuk mund ta përdorni as. Nëse rregullisht kënaqeni me përdorimin e Skype, duke fotografuar fotografi ose video me aparatin tuaj, ose duke transmetuar video live në media sociale, mund të jeni të zhgënjyer që duhet të hiqni dorë nga kamera juaj tërësisht.

Mbajtja e azhurnuar e programeve tuaja antivirus është gjithmonë këshilla e mirë dhe mund t’ju ndihmojë të mbroni ju nga kërcënimet e njohura për sigurinë e kompjuterit tuaj. Për më tepër, mbajtja e azhurnuar e sistemit operativ të pajisjes tuaj me arna më të fundit do të ndihmojë në ruajtjen e pajisjes tuaj nga hyrja e paautorizuar.

Gjithmonë bëhu dyshues për lidhjet në postat elektronike nga përdoruesit që nuk i njeh, sepse mund të jetë phishing. Mos harroni, nëse një email duket i peshkut, është më mirë ta lini atë të pa hapur sesa të rrezikoni infeksionin. Nëse mendoni se një kompani mund t’ju ketë dërguar një email, kontaktoni ata direkt për të adresuar problemin në vend se të rrezikoni të hapni një email potencialisht të dëmshëm.

Si një VPN mund të jetë Garda më e mirë për Webcam tuaj

Që një haker të mund të ketë akses në kompjuterin dhe kamerën tuaj në internet, ata shpesh kanë nevojë për një pjesë të rëndësishme të informacionit – adresën tuaj IP. Adresa juaj e IP është kodi unik që identifikon vendndodhjen e pajisjes tuaj në hapësirën në internet. Për çdo program që të dërgojë informacione në kompjuterin tuaj në internet, ata duhet ta kenë këtë adresë.

VPN-lidhje-InternetNjë VPN mbron webcam-in tuaj duke e mbajtur të fshehur adresën tuaj IP. Kur përdorni një shërbim cilësor VPN, kërkesa juaj për informacion është e koduar në serverin VPN. VPN pastaj përcjell kërkesën për informacion i cili kthehet në adresën IP të serverit VPN – jo direkt për ju. VPN më pas kodon informacionin dhe i dërgon tek ju. Codedo kod me qëllim të keq që përpiqet të sigurojë qasje në kamerën tuaj të internetit ka vetëm adresën IP të serverit tuaj VPN. Ky informacion është pothuajse i padobishëm për hakerat pasi një VPN shpesh do të trajtojë qindra klientë të tjerë përmes serverëve të tij në çdo kohë të caktuar. Hakeri nuk mund të tregojë pajisjen tuaj dhe kështu nuk mund të ketë akses në kamerën tuaj.

Një VPN siguron shumë përfitime shtesë në sigurimin e intimitetit tuaj dhe duke ju dhënë akses në shërbimet e transmetimit video të kufizuar në zona të kufizuara gjeografike. Për më shumë informacion se si një VPN mund të ruajë intimitetin tuaj, shihni artikullin tonë në kutitë e jashtme të VPN-ve.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map