Mjaltë dhe intimitet: a është e sigurt kjo zgjatje falas? | VPNoverview

Logoja e mjaltitBlerjet në internet vazhdojnë të rriten në popullaritet. Kjo nuk është shumë befasuese. Shtë kaq e thjeshtë për të klikuar “blerë” dhe të kesh një paketë në portën tënde ditën tjetër. Ka shumë zbritje në internet për t’u gjetur gjithashtu. Një zbritje prej 20 dollarë në Nintendo më të fundit, 10% zbritje në bluzat tuaja të preferuara – çdo dollar i kursyer është një dollar i fituar. Kjo është ajo ku shtesa të tilla si hapi Honey in. Këto programe kontrollojnë internetin për kode aktive të kuponit dhe zbritje të produkteve që do të blesh në mënyrë që të mos shpenzosh kurrë shumë. Tingëllon e dobishme, por është me të vërtetë Mjalti po aq mahnitëse sa tingëllon?


Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë më shumë rreth Honey, si funksionon gjatë blerjeve në internet, si i fitojnë paratë e tyre dhe si aplikohet kjo aplikacion falas për kursimin e parave të dhënat tuaja personale dhe intimitetin.

Farë është Mjalti?

Honey është një aplikacion dhe shfletues shtesë që ju ndihmon të kurseni para ndërsa bleni në internet. Ajo u themelua në vitin 2012 në SH.B.A. Honey kërkon në internet kodet ekzistuese të kuponit që do t’i bëjnë produktet që dëshironi të blini më lirë. Ka shumë aplikacione që punojnë në një mënyrë të ngjashme, të tilla si PriceScout dhe InvisibleHand. Megjithatë, mjalti aktualisht është më i njohuri.

Aplikacionet për të kursyer para kërkojnë në internet për marrëveshjet më të mira. Qëllimi i tyre është të bëjnë blerjet në internet sa më të lira dhe të shpejta të jetë e mundur. Mjalti, posaçërisht, ka edhe një aplikacion për telefonin dhe tabletin tuaj dhe një zgjatim të shfletuesit për kompjuterin tuaj. Zgjatja shkon në sfondin e shfletuesit tuaj, kështu që do ta shihni vetëm kur të keni nevojë. Kurdoherë kur jeni duke bërë blerje në internet, mund të klikoni në shtesën Honey në krye të shfletuesit tuaj për të parë cilat zbritje janë në dispozicion.

Si funksionon mjalti

Paratë e mjaltit të kursyeraMjalti bën disa ndryshime në përvojën tuaj të internetit. Së pari, ajo shton butona në faqet e internetit që vizitoni, veçanërisht ato në dyqanet në internet. Me këto butona, do të keni mundësi të ruani një produkt të caktuar në “listën e pikës” tuaj. Kjo do të thotë që Honey do të vazhdojë të kontrollojë çmimin e këtij produkti dhe t’ju njoftojë nëse bie nën një pikë të caktuar, kështu që ju do të jeni në gjendje ta blini atë kur është më i lirë.

Një tjetër mundësi mund të gjendet në Amazon, tregu masiv në internet që bashkëpunon ngushtë me Honey. Atje, Honey do të kontrollojë nëse çmimi që po paguan për një produkt të caktuar është ai më i lirë në Amazon. Ndonjëherë, i njëjti produkt ngarkohet në Amazon disa herë, çdo hyrje me një çmim të ndryshëm. Me Honey, gjithmonë do të gjeni opsionin më të lirë pa qenë e nevojshme të dilni duke kërkuar veten tuaj.

Edhe përtej Amazon, Honey do të jetë në gjendje t’ju ndihmojë. Pasi të keni mbushur shportën tuaj të blerjes në një dyqan në internet dhe të gjeni veten në check-out, thjesht klikoni në logon Honey në shfletuesin tuaj. Mjalti do t’ju gjejë kodet më të mirë të kuponit. Një aplikacion i thjeshtë dhe i dobishëm, kështu që duket. Por pyetja është: çfarë është kapja? Mjalti tani ka mbi 17 milion anëtarë. Si e arritën këtë të suksesshme? Dhe ku i morën paratë për të drejtuar një biznes nëse shërbimet e tyre janë vërtet falas?

Reklamimi i mjaltit: YouTube

Nëse keni dëgjuar për zgjatjen “Honey” më parë, shanset janë ato sepse ato kanë punuar me një nga ndikuesit tuaj të preferuar në internet. Honey ka sponsorizuar YouTubers të panumërta të famshëm, të cilët më pas do të flasin për zgjatjen në videot e tyre. Ata mund të përmendin zbritjet e jashtëzakonshme që ata mund të gjenin me Honey, duke u bërë thirrje shikuesve të shkarkojnë shtesën, e cila “merr vetëm dy klikime”. Këtu është një shembull i një videoje të tillë të sponsorizuar, në këtë rast nga MrBeast, një YouTuber i famshëm me gati 30 milion abonentë.

Përveç kontaktit direkt me ndikuesit, Honey gjithashtu tregton shërbimet e tyre duke blerë reklama në YouTube. Ju mund t’i keni parë këto reklama në fillim (ose djathtas në mes) të një videoje. Për shkak të reklamave dhe sponsorizimeve të tyre në platforma të tilla si YouTube, Honey ka qenë në gjendje të rritet marka e tyre dhe të fitojë mijëra (nëse jo miliona) përdorues të rinj.

Mjaltë dhe para

Mjalti mund të jetë një zgjatje falas, por kjo nuk do të thotë se nuk merret fare me para. Disa nga videot e sponsorizuara nga Honey janë sponsorizuar për dhjetëra mijëra dollarë. Në fund të vitit 2019, PayPal zbuloi se ata po blinin Honey për 4 miliardë dollarë – blerja e tyre më e madhe deri më tani. Si mund të bëhet softuer i lirë kaq i vlefshëm?

Si fiton mjalti para

Do biznes i suksesshëm ka një strategji financiare: një mënyrë në të cilën ata fitojnë paratë e tyre dhe janë në gjendje të vazhdojnë të ekzistojnë. Strategjia e Honey ka të bëjë me komisionet dhe bashkëpunëtorët. Partnerët e tyre, shitësit kodet e zbritjeve të të cilave ju përdorni, u sigurojnë atyre një komision kur një anëtar i Honey blen diçka duke përdorur një kod promovimi. Me fjalë të tjera, nëse blini diçka nga webshop X duke përdorur kodin e Honey, Honey do të marrë para nga dyqani i internetit X. Në këtë mënyrë, kështu që ata pretendojnë, ata janë në gjendje ta mbajnë Honey falas pa shitur asnjë prej të dhënave të përdoruesit të tyre.

Mjalti në mënyrë të qartë është më shumë sesa një bazë e dhënash e thjeshtë për kodet kupon. Shumë faqe interneti, dyqane dhe biznese të tjera kanë arritur marrëveshje me Honey. Këto marrëveshje, duke rezultuar në komisione për Honey, krijojnë formën më të madhe të të ardhurave. Me fjalë të tjera, kodet e përdorura nga Honey nuk janë thjesht kode të përgjithshme që ju marr interneti. Ato janë promovime aktive që ndihmojnë njerëzit që punojnë në Honey të sigurojnë jetesën.

Ari i mjaltit

Bagazhi i parave me shenjë dollari në kompjuterNë vend që t’ju ofrojë thjesht kode zbritje, Honey shkon një hap më tej. Ata kanë një program të veçantë besnikërie që ju lejon të fitoni pikë. Sa më shpesh të përdorni shtrirjen, aq më shpejt do të fitoni ‘pikë” në këtë sistem, i cili quhet Honey Gold. Pasi të keni pikë të mjaftueshme (1000 Honey Gold), ju mund t’i shkëmbeni ato për kartat e dhuratave në të gjitha llojet e dyqaneve në internet, përfshirë Amazon dhe eBay.

Ky sistem i thjeshtë shpërblimesh krijon një ndjenjë besnikërie tek përdoruesit. Ata duan të marrin atë Honey Gold kështu që ata do të jenë në gjendje të marrin një kartë dhuratë – dhe kështu ata do të vazhdojnë të përdorin Honey.

Pse PayPal bleu Honey

PayPal e bleu Honey përsëri në fund të vitit 2019. Blerja ndodhi për jo më pak se 4 miliardë dollarë. Honey lëshoi ​​një deklaratë për mënyrën sesi kjo do të prekte anëtarët. Veçanërisht, ata do të jenë në gjendje të bashkëpunojnë me më shumë tregtarë dhe të ofrojnë më shumë mundësi pagese. Përdoruesit tani do të jenë në gjendje të bashkohen me Honey përmes llogarive të tyre PayPal. Për më tepër, Honey përmendi në mënyrë të qartë se nuk do të ketë ndonjë ndryshim në mënyrën se si ata trajtojnë intimitetin e përdoruesve të tyre. Ne do ta shikojmë këtë më nga afër në seksionin vijues.

Për Honey, duke u bërë pjesë e familjes PayPal qartë do të vijë me disa avantazhe. Pra, çfarë merr PayPal në këmbim të kësaj marrëveshje? Mjalti mund të jetë falas, por kjo nuk do të thotë se nuk fiton para. Siç u përmend më parë, Honey fiton komisione sa herë që një anëtar blen diçka duke përdorur një nga kodet e tyre të zbritjes. Megjithatë, përveç atyre fitimeve të mundshme, PayPal veçanërisht dëshironte të merrte duart e saj në teknologjinë e Honey. Sipas kompanisë, kjo teknologji do të ndihmojë që PayPal të arrijë klientët dhe të personalizojë përvojat e blerjeve. Pyetja është: si shkojnë përvojat e personalizuara të blerjeve dhe intimitetit?

Knowfarë dinë mjalti për ju?

Në një botë ku asgjë nuk është kurrë “falas”, të kesh një shtrirje falas si Honey që nuk përfiton nga ti në të paktën në një farë mënyre tingëllon e pamundur. Cfare po ndodh ketu? Ne e shikuam atë.

Mbledhja e të dhënave të përdoruesit

Për të bërë funksionimin e tyre të shërbimit, Honey duhet të mbledhë të dhënat e përdoruesit. Në fund të fundit, duhet të dijë se ku jeni në internet në mënyrë që të jetë në gjendje t’ju ofrojë llojin e duhur të zbritjeve. Sidoqoftë, për shkak se Honey është rritur për t’u bërë shumë më tepër sesa një gjetës i thjeshtë i zbritjeve, ato mbledhin shumë më tepër të dhëna të përdoruesit, për shembull përmes cookies. Kur instaloni shtesën, shihni ekranin e mëposhtëm, duke ju inkurajuar të krijoni një llogari.

Krijimi i një llogarie me Honey

Nëse vendosni të krijoni një llogari Honey, aplikacioni do të jetë në gjendje të mbledhë më shumë informacione për ju. Exactlyfarë saktësisht dinë ata? Në politikën e tyre të intimitetit, ata përmendin mbledhjen:

Informata personale:

 • Identifikimi juaj, nëse vendosni ta përdorni (përfshirë emailin tuaj, emrin e përdoruesit, fjalëkalimin)
 • Do të dhënë që ju vendosni t’i ndani në profilin tuaj, të tilla si emri juaj, lidhjet në media sociale dhe profilet (nëse regjistroheni me llogarinë tuaj në Google ose Facebook, ata do të jenë në gjendje t’i shikojnë këto llogari, por vetëm nëse ato janë publikisht në dispozicion)
 • Do komunikim me Honey përmes emailit ose përmes mjeteve të tjera
 • Informacione për bankën ose kartën e kreditit nëse i keni siguruar përmes aplikacionit Honey Mobile ose Pagesa e Honey
 • Artikujt që i shtoni në Droplist-in tuaj
 • Kuponë, kode promo dhe marrëveshje që keni ndarë me Honey
 • Shoke ju referoheni te Mjalte
 • Dyqan që ju zgjidhni të ndiqni duke përdorur gjurmuesin Honey

Informacion teknik:

 • Lloji i pajisjes
 • ID-ja unike e pajisjes suaj
 • Sistemi i tij operativ
 • Lloji i shfletuesit tuaj
 • adresa IP
 • Vula ngjarje
 • Shkrimet e gabimeve

Siç mund ta shihni, shumica e informacionit personal që ata mbledhin varet nga fakti nëse ju i ndani apo jo me to. Sa më shumë të ndash, aq më i efektshëm do të jetë aplikacioni dhe aq më pak intimitet do të kesh. Ndonjëherë të dhënat që ata mbledhin janë anonimizuar dhe grumbullohen në mënyrë që t’i ndihmojnë ata të analizojnë shërbimet e tyre.

Në anën tjetër, Honey premton të mos ndjekë historinë e motorit të kërkimit, email-et ose shfletimin tënd në ndonjë sit që nuk është një uebfaqe me pakicë.

Në faqet e para-miratuara me pakicë, Honey do të mbledhë informacione rreth asaj faqeje (emri i shitësit, shikimet e faqeve), si dhe çmimet dhe disponueshmërinë e artikujve. Ata mund të përdorin këtë informacion dhe informacionin që ata kanë mbledhur për ju për t’ju dhënë rekomandime të personalizuara, të tilla si shfaqja e ofertave të sponsorizuara të produkteve. Me fjalë të tjera, ata ndjekin zakonet tuaja të blerjes dhe rregullojnë përvojën tuaj të blerjeve në internet në përputhje me rrethanat.

Ndarja e të dhënave të përdoruesit

Biznesmenët që shtrëngojnë duartMjalti premton të mos shesë kurrë të dhënat e tua personale. Dikush mund të argumentojë se “të dhënat personale” nuk i mbulojnë të gjitha të dhënat që ata mbledhin: a ka informacione për produktet që bleni ose kërkoni për të vërtetë personale? Ky informacion, i quajtur gjithashtu metadata, mund të jetë shumë i vlefshëm. Fakti që Honey e përdor atë për t’ju treguar oferta të personalizuara dhe një përvojë e përshtatur tashmë dëshmon për këtë. Megjithatë, sipas politikës së tyre të intimitetit, Honey nuk i shet këto informacione. Megjithatë, ata do ta ndajnë atë me parti të ndryshme, përfshirë:

 • e tyre ofruesit e shërbimeve, të cilat i ndihmojnë ata në ruajtjen e produkteve të tyre, marketingut, çështjeve ligjore, mbrojtjes së sigurisë, përpunimit të pagesave etj
 • dyqane blini në të, të cilat do t’ju duhet informacioni juaj i transportit për të qenë në gjendje t’ju dërgojë produktin tuaj të blerë (por vetëm kur jeni duke përdorur Aplikacionin Mobile Honey)
 • e tyre kompani mëmë, PayPal, dhe filialet dhe filialet e saj

Përveç atyre, Honey mund të ndajnë informacione me palët e tjera, për shembull kur kërkohet nga ligji. Ata gjithashtu mund të ndajnë të dhëna anonimizuar me të tjerët. Një përmendje përfundimtare që ata bëjnë në lidhje me këtë temë, është se ata mund të ndajnë informacione “kur [ata besojnë me mirëbesim se është e nevojshme të mbrohen [të drejtat] e tyre, të mbrojnë sigurinë tuaj ose sigurinë e të tjerëve, ose të hetojnë mashtrimet”. Megjithëse kjo deklaratë ka të ngjarë të jetë e paqartë për të mbuluar ndonjë situatë të dyshuar, ajo gjithashtu i jep Honey mjaft hapësirë ​​për të ndarë të dhënat e përdoruesit, në rast se ata dëshirojnë të.

Të gjitha këto informacione mund të gjenden në politikën e privatësisë së kompanisë, e cila është hapur në dispozicion në faqen e tyre të internetit. Mjalti mbledh dhe ndan mjaft informacione, të cilat mund të jenë problem nëse vlerësoni privatësinë tuaj në internet. Sidoqoftë, të paktën Honey është i hapur për politikat e tyre.

A e ndjek mjalti çdo lëvizje?

Me rekomandimet e personalizuara të Honey për përdoruesit, ju mund të pyesni veten në çfarë shkalle ata studiojnë sjelljen tuaj në internet. Informationfarë informacioni ata përdorin për t’ju dhënë oferta të personalizuara? Disa njerëz pyesin nëse Honey është në të vërtetë një formë e spyware që gjurmon gjithçka që ju bëni në internet, thjesht për të qenë në gjendje të përfitoni nga ajo. Kompania i dëgjoi këto shqetësime dhe u përgjigj me një video të veçantë në YouTube. Në këtë video, ata kryejnë një test zbulues gënjeshtar për punonjësit e tyre.

Punonjësit flasin se si nuk i shesin të dhënat tuaja personale, të tilla si adresën tuaj të postës elektronike. Ata ritheksojnë se Honey bën para përmes komisioneve dhe pranon të përdorë vetë shërbimin. Kjo video ishte një veprim i zgjuar i marketingut, pasi luan në popullaritetin e fundit të videove të testit të detektorit të gënjeshtrës në internet. Nëse është me të vërtetë e dobishme për të zbuluar sesi po qëndron Honey i vërtetë, mbetet e hapur për diskutim. Pamjet mund të redaktoheshin, në fund të fundit. Për më tepër, ndërsa shtrirja mund të mos shesë të dhënat tuaja, kjo nuk do të thotë se nuk mund t’i shihni të dhënat tuaja për veten e tyre – të cilat mund t’i.

A është Spyware Honey?

Sy në laptopPër të arritur në fund të kësaj, ne hetuam vetë çështjen. Disa njerëz kanë frikë se Honey mund të jetë spyware. Spyware është një formë e malware që infekton kompjuterin tuaj, smartphone ose pajisje tjetër dhe mbledh informacione për ju. Kjo fjalë për fjalë ju spiunon ndërsa përdorni pajisjen tuaj, duke ndjekur historinë e shfletuesit tuaj, historinë e shkarkimit, çdo informacion personal siç janë të dhënat e hyrjes dhe të dhënat e bankës dhe emailet tuaja.

Zakonisht, spyware do të ngadalësojë ndjeshëm pajisjen tuaj. Meqenëse malware po regjistron vazhdimisht gjithçka që bëni, do të përdorë shumë memorie pune. Shfletimi, transmetimi, klikimi përreth do të zgjasë të gjitha më gjatë. Kur instaluam Honey, nuk ishte kështu.

Për t’u siguruar, ne shqyrtuam proceset aktive në kompjuterin tonë për të kuptuar nëse programi Honey ishte aktiv në sfondin e pajisjes. Ky nuk ishte rasti. Me pak fjalë, Honey nuk është një formë e spyware, edhe pse ai mbledh të dhënat tuaja, siç u përmendën më lart dhe në politikën e tyre të intimitetit.

Aktiviteti i mjaltit në shfletuesin tuaj

Mund të konkludojmë që Honey nuk ndjek çdo veprim të vetëm që bën në pajisjen tënde. Në këtë mënyrë, nuk ndikon në sigurinë dhe privatësinë tuaj të përgjithshme. Sidoqoftë, meqenëse është një shtesë e shfletuesit, do të ishte interesante të shihni se si funksionon brenda shfletuesit. Ne instaluam Honey në shfletuesin Firefox dhe u përpoqëm të shihnim sa gjurmët e programit. Duke parë menaxherin e detyrave të shfletuesit tonë, ne mund të shohim se sa aktiv ishte Honey gjatë shfletimit tonë.

Mjalti është një zgjatje e shfletuesit që duket të jetë aktive në të gjitha kohërat, megjithëse shpesh do të tregojë vetëm pak aktivitet. Kur vizitoni faqet e internetit të shitjes me pakicë, të tilla si amazon, ndikimi i energjisë në Honey rritet. Kjo do të thotë se po kërkon zbritjet e duhura, duke pranuar që keni arritur në një webfaqe partneri. Asgjë jashtë zakonshme deri më tani: kjo është pikërisht ajo që është menduar të bëjë Honey.

Kur vizitoni uebfaqe jo pakicë, për shembull uebfaqen tonë ose ndonjë faqe tjetër informuese të gjetur përmes një kërkimi në internet të Google, ndikimi i energjisë i Honey mbetet i ulët. Edhe pse aplikacioni ka kontrolluar nëse faqja e internetit është një shitës me pakicë, ajo nuk bën asgjë tjetër kur të vendoset që nuk është. Asgjë e dukshme nuk ndodh kur përdorni media sociale, siç janë Twitter dhe YouTube. Mjalti duket se nuk po i përcjell lëvizjet tuaja këtu.

U vizitua në internet
Ndikimi i energjisë së mjaltit
Uebfaqe për Shitje me pakicë (Amazon) Mesatare / e lartë
Uebfaqe Nonretail (VPNoverview) Low / zero
Platforma e mediave sociale (YouTube, Twitter) Low / zero

Kurdoherë që Mjalti është shumë aktiv, kujtesa e tij do të rritet. Kjo do të thotë që aplikacioni po kursen informacione në lidhje me sjelljen tuaj të blerjeve në internet, siç dihet të bëjë. Ndërsa kjo praktikë patjetër që ka një ndikim në privatësinë tuaj, nuk është domosdoshmërisht e gabuar. Në fund të fundit, duke përdorur Honey ju pranoni ta lejoni atë të gjurmojë lëvizjet tuaja në internet dhe të kontrolloni çdo dyqan në internet që përdorni. Shtesa krijon një profil të të dhënave tuaja, të cilat i përdorin për të personalizuar përvojën tuaj. Kjo është arsyeja pse sasia e kujtesës së zgjerimit rritet.

Mendimet përfundimtare

Aplikacioni i kursimit të parave të Honey është një nga më të njohurit në llojin e tij. Shërbimi ka për qëllim të gjejë zbritjet më të mira, më të rëndësishme për përdoruesit e tij. Ai gjithashtu ka një sistem të kthimit të parave, ku përdoruesit mund të fitojnë një pjesë të parave të shpenzuara për produkte të reja duke përdorur Honey. Në mënyrë që Honey të jetë në gjendje të funksionojë, duhet të mbledh të dhëna të caktuara personale. Ju mund të hiqni dorë nga ndarja e shumicës së këtyre të dhënave, të tilla si emaili juaj, media sociale dhe informacione të tjera të ndjeshme. Megjithatë, për një përdorues të rregullt, Honey do të përdorë të dhënat për të rregulluar dhe personalizuar përvojën tuaj të blerjes.

Kur bëhet fjalë për intimitetin, Honey nuk është zgjatja më e mirë për t’u përdorur. Nëse dëshironi të qëndroni anonim në internet ose thjesht nuk dëshironi të ndani zakonet tuaja të blerjes me të tjerët, ne ju këshillojmë të qëndroni larg Honey. Sidoqoftë, për qëllimin që zgjatja ishte krijuar, ajo bën një punë të mirë. Duket se nuk përmban ndonjë spyware dhe vetëm në mënyrë aktive shkon të punojë pasi të gjeni veten në një uebfaqe me pakicë ose një webfaqe. Kjo shtesë nuk i shet të dhënat tuaja për shënuesit (ose ndokënd tjetër, për atë çështje), por ai kryen vetë detyrat e një shënuesi. Duke ju dhënë një përvojë të personalizuar, ajo përpiqet t’ju bëjë që të blini më shumë në internet, kështu që ata, dhe dyqanet e partnerëve të tyre, mund të përfitojnë nga kjo. Mos ngurroni të përdorni Honey, për sa kohë që jeni në dijeni se kjo kompani do të dijë shumë për ju dhe si blini në internet!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map