Knowfarë di Instagram për mua? | VPNOverview

Instagram u qëllua me shpejtësi në popullaritet menjëherë pas lëshimit të saj fillestar në iOS në 2010. Me rreth 500 milion përdorues aktivë të përditshëm, faqja vazhdon të rritet si faqja e duhur për redaktimin dhe shpërndarjen e fotografive. Me atë shumë përdorues aktivë, apeli për reklamuesit është i dukshëm. Platforma është duke u bërë një pikë përqëndrimi për tregtarët që ndërtojnë marka në internet. Për të shërbyer reklama më të mira, Instagram mbledh të dhëna personale për përdoruesit. Sasia e të dhënave që Instagram ka për ju, mund t’ju ​​befasojë. 


A ndihet sikur dikush po ju shikon?

A e merrni ndonjëherë atë ndjenjë në një turmë njerëzish që dikush po ju shikon? Sa herë që shikoni përreth kapni dikë ashtu si duken larg. Sigurisht, kjo mund të ishte një rastësi. Dhe ata mund të mendojnë se ju jeni duke i shikuar ato bazuar në sa shpesh ju shikoni për të parë nëse ata po ju shikojnë. Por kur rastësitë ndodhin shumë shpesh, mund të keni të drejtë të dyshoni.

Kjo ndodh kaq rregullisht në aplikacione si Instagram, mbase nuk do ta vini re më. Ju shkoni në internet duke kërkuar për një palë kufje të re. Më vonë kur hapni Instagram-in, ka një reklamë për kufjet që po shikonit më herët. Ose klikoni në një reklamë në Instagram, vetëm për të pasur një reklamë nga e njëjta kompani ose për një produkt të ngjashëm, që shfaqet më vonë në Facebook. Duket sikur dikush po ju shikon, por nuk mund t’i shihni.

Në fakt, Instagram e bën pikërisht këtë. Instagram fiton para duke shitur reklama të synuara. Dhe nuk janë vetëm pak para. Sipas Statista, Instagram do të sjellë mbi 6 miliard dollarë të ardhura nga reklama në vitin 2018. Reklamuesit reklamojnë vetëm atë lloj parash nëse shohin rezultate. Instagram mund të gjenerojë aq shumë të ardhura bazuar në atë që ata dinë për ju. Pra, çfarë di Instagram për ju? Përgjigja mund të ju shokojë.

Instagram po krahason shënime për ju

Mos harroni kur u shfaq fëmija i ri në shkollë? Ju dhe miqtë tuaj do të bëheshit bashkë për të krahasuar shënime për ato që dinin njëri-tjetri për ta. Instagram bën të njëjtën gjë. Facebook, Instagram dhe Messenger të gjithë ndajnë informacione për ju me njëri-tjetrin. Hasdo hashtag në Instagram është krahasuar me pëlqimet në Facebook. Këto krahasohen me mesazhet që dërgoni përmes të dërguarit. Së bashku ata ndërtojnë një profil të hollësishëm se kush jeni. 

Instagram gjithashtu mbledh informacione nga partnerët e tyre të reklamimit dhe zhvilluesit e tjerë të aplikacioneve. Facebook ofron mundësinë që të futeni në faqet e tjera përmes aplikacionit të tyre. Kjo është një mënyrë e përshtatshme për të shmangur ardhjen me një fjalëkalim të ri për të mbajtur mend. Ai gjithashtu i jep Facebook dhe Instagram qasje në informacione rreth jush përmes asaj faqe. Kështu që, kur vizitoni atë sit, Instagram po ju shikon. Klikoni në një lidhje, dhe Instagram e di. Përdoreni këtë për aplikacione dhe njoftime në Instagram se sa shpesh e përdorni aplikacionin dhe për sa kohë qëndroni.

Movedo lëvizje që ju bëni

Ashtu si stalker që gjithmonë duket se di se ku je, Instagram e di vendndodhjen tënde. Edhe nëse rregulloni opsionet tuaja të intimitetit për të kufizuar të dhënat tuaja të vendndodhjes, Instagram po i kushton vëmendje vendit ku jeni. Instagram mund të shënojë vendndodhjen tuaj përmes emituesve të afërt me Bluetooth, pikave të hyrjes Wi-Fi ose vendndodhjes GPS. Aplikacioni madje mund të përdorë atë që është e dukshme përmes aparatit tuaj ose në sfondin e fotografive. Ky nuk është ramblimi paranojak i disa djemve me një kapelë prej letre prej letre. Politika e të dhënave në Instagram është e qartë dhe e disponueshme për këdo që dëshiron të marrë telashe për ta lexuar atë në të vërtetë.

 Instagram e njeh transportuesin tuaj celular, numrin tuaj të telefonit dhe adresën tuaj IP. Ky informacion mund të përdoret për të njohur vendndodhjen tuaj me saktësi të arsyeshme. Instagram mban gjurmët e këtij informacioni dhe duke e krahasuar atë me një program hartë. Duke vepruar kështu, Instagram mund të dijë se ku jetoni, ku punoni, vendet tuaja të preferuara për të bërë dyqan, ku fëmijët tuaj shkojnë në shkollë, dhe më shumë. 

Vizitoni një dyqan pajisjesh jashtë dhe Instagram e di se mund të kërkoni së shpejti të bëni një udhëtim kampingu. Mund të prisni së shpejti një reklamë përkatëse. Vizitoni një specialist të ri mjekësor dhe reklamuesit janë paralajmëruar për gjendjen tuaj mjekësore. Merrni qenin tuaj në veteriner, dhe Instagram mund të tregojë reklama për produkte me interes për pronarët e kafshëve shtëpiake.

Worddo fjalë që thua

Për të qenë i drejtë, Facebook mohon me forcë përdorimin e mikrofonit të pajisjes tuaj për të dëgjuar bisedat tuaja. Por ka shumë raporte të besueshme, raporte të dokumentuara mirë, nga njerëz që sugjerojnë ndryshe. Shumë raportojnë se kanë bisedë për një produkt, dhe më pas shohin një reklamë të shfaqur për produktin menjëherë pas kësaj. Po, këto raporte mund të jenë një rastësi. Ndoshta ata e bënë një kërkim të produktit në internet më parë dhe e harruan atë. Nëse këto raporte nuk janë të sakta, përfundimi mund të jetë edhe më shqetësues. Do të nënkuptonte që Instagram e dinte vetëm nga profili juaj kur saktësisht do të interesoheshit për një produkt.

Whatfarë mund të bëjë Instagram së bashku nga të dhënat tuaja

Vizitimi i një dyqani, qoftë online ose personalisht, mund t’i sigurojë Instagram një pasqyrë të vlefshme. Llojet e produkteve që mund të jeni të interesuar për të blerë, dhe kur ndihmon për të synuar më mirë reklamat. Instagram tërheq së bashku të gjitha informacionet e tyre të konsiderueshme për ju dhe krijon një pamje të plotë se kush jeni. Shtë kjo fotografi e plotë që lejon Instagram-in të bëjë miliarda dollarë reklamë.

Duke ndjekur faqet e internetit që vizitoni, Instagram ndërton në profilin tuaj. Ata e marrin këtë informacion ose duke klikuar në një lidhje në Instagram ose duke vizituar një faqe në internet që partneritet me Facebook dhe Instagram. Vizitoni FoxNews.com dhe Instagram shton profilin e tyre të prirjeve tuaja politike. Vizitoni një sit në meditim dhe Instagram shton një pjesë tjetër të enigmës në besimet tuaja fetare. Kërkoni për rezultatet sportive për një ekip dhe interesat tuaja azhurnohen.

Instagram e bazon profilin tuaj në informacionin në dispozicion të tyre ndërsa përdorni shërbimin e tyre. Ata i dinë preferencat tuaja të veshjeve, gjininë tuaj, moshën, shijen në ushqim dhe ka të ngjarë që preferencat tuaja seksuale. Instagram ndoshta i di gjërat për ju që miqtë tuaj më të afërt do të habiten kur i mësuan.

YouTuber e mirënjohur Safiya Nygaard u përpoq të blinte artikuj që Instagramit i rekomanduan asaj për të zbuluar se si funksionojnë algoritmet. Shtë interesante të shihet se si interpreton Instagram aktivitetin e saj në platformën e tyre.

Ndarja është e kujdesshme

Instagram nuk i mban të gjitha informacionet tuaja në vetvete. Ata grumbullojnë informacionin tuaj me miliona përdorues të tjerë dhe ia shesin palëve të treta. Kjo mund të jetë reklamuesit, studiuesit, shitësit, zbatimi i ligjit, dhe më shumë. Ky informacion nuk ju identifikon personalisht si parazgjedhje. Por përdoruesit mund të japin lejen në Instagram për të ndarë informacione personale me palët e treta. Nëse ndonjëherë keni klikuar “dakord” për diçka që nuk e keni lexuar shumë mirë, mund të jeni duke lejuar që Instagram të ndajë informacionet tuaja personale me palët e treta. Edhe nëse e revokoni atë leje më vonë, të dhënat tuaja tashmë janë atje.

Ndërsa shumë prej atyre që marrin informacion të përbashkët nga Instagram kanë politika të arsyeshme të intimitetit, shumë jo. Ata nga ana tjetër mund të ndajnë informacionin tuaj me të tjerët. Palët e treta që mbajnë informacionin tuaj mund të mos kenë gjithmonë sigurinë më të lartë. Ndërsa Instagram duhet të ruajë sigurinë e rreptë të të dhënave ose të rrezikojë reagimin e publikut, një kompani që nuk e keni dëgjuar kurrë se përballet me shumë më pak rrezik nëse siguria e tyre ekspozon informacionin tuaj.

Intimiteti juaj është i ruajtur roje

Nuk ka asgjë të keqe në Instagram duke përdorur informacionin që ata mbledhin mbi ju për të siguruar që reklamat që shihni janë për produkte që dëshironi të blini. Në fakt, shumë njerëz vlerësojnë komoditetin e reklamave të synuara. Megjithatë, shumica e njerëzve janë mjaft të shqetësuar për të mësuar se sa informacione informacioni si Instagram mund të mbledhin për përdoruesit. 

Ndërsa rregullimi i cilësimeve tuaja të intimitetit mund të kufizojë të dhënat që Instagram grumbullon mbi ju, ata do të kenë akoma më shumë sesa duhet për të ndërtuar një profil gjithëpërfshirës. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë përvojën tuaj në internet me Instagram dhe aplikacionet e tjera më anonime është përdorimi i një Rrjeti Virtual Privat (VPN). Një VPN vendos distancën midis jush dhe faqeve të internetit dhe aplikacioneve që përdorni në mënyrë që kompanitë të mos jenë në gjendje të mbledhin sa më shumë të dhëna personale. Kjo ndihmon në mbrojtjen e privatësisë tuaj dhe mund të sigurojë përfitime të tjera të dobishme, siç është zhbllokimi i përmbajtjes së kufizuar në internet.

Një VPN gjithashtu mund t’ju ndihmojë të shmangni kufizimin e hyrjes në internet në punë. Ka shumë shërbime të shkëlqyera VPN atje që janë tepër të thjeshta për tu vendosur dhe përdorur në mënyrë të rregullt. Nëse privatësia është e rëndësishme për ju, pse të mos shikoni në opsionet tuaja për të mbrojtur informacionin tuaj në internet? 

Farëdo që të arrini të bëni, është e rëndësishme të edukoni veten në mënyrat e këtyre platformave që përdorni. Në këtë mënyrë nuk do të habiteni nëse merrni reklama të personalizuara.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map