Zoombombing olarak da adlandırılan Çevrimiçi Sınıf ve Video Konferans Korsanlığı’nda Dalgalanma | VPNoverview.com

ABD Federal Soruşturma Bürosu, koronavirüs krizinde çevrimiçi sınıflara ve video veya telekonferans toplantılarına sızmaya çalışan korsanları aramak için bir uyarı gönderiyor. Dünya çapında, çok sayıda okul ve işletme, yabancıların “kapalı” oturumlarına sızdığını ve bozduğunu bildirmiştir. Bazıları şakacı, diğerleri kötü ağızlı yabancılar. Ancak siber suçlular içeri girmeye başlarsa bundan daha da ileri gidebilir.


Video Konferansta Dalgalanma Kendi Riskleriyle Birlikte Gelir

Birçok okul ve işletme, bu sosyal uzaklaşma, okul kapanışları ve ev kurulumlarından çalışma zamanında bağlantıda kalmanın yeni yollarını deniyor. Ne yazık ki çoğu insan için video konferans ve çevrimiçi işbirliği araçları nispeten yeni bir alandır. Birçoğu uygulamaları anında kullanmayı öğrenir ve genellikle istenmeyen “misafirleri” veya kaçırma girişimlerini engelleme bilgisinden yoksundur.

Davetsiz misafirlerin çevrimiçi toplantıya sızmasının birkaç yolu vardır. İlk olarak, işbirliği araçlarının bazıları kendi güvenlik ve gizlilik riskleriyle birlikte gelir. İkincisi, toplantı sahiplerinin ve katılımcıların video konferansı daha iyi korumak için alabilecekleri birkaç önlem vardır, ancak çoğu zaman bilmez veya bilmezler. Bir toplantının bağlantısını sosyal medyada paylaşmamak gibi. Kimsenin ekranlarını paylaşmasına izin vermiyor. Veya davet edilen ve gerçek katılımcıların sayısını saymak için bir çağrı yapın.

Zoombombing Düzenleniyor

Medyadaki ilgiden bu yana Zoombombing olaylarında artış oldu. BBC ve New York Times gibi satış noktaları, ‘trend’i yakaladı, bu da daha fazla çocuğun buna katılmak istediği anlamına geliyor. Bir Zoom baskını düzenleyebileceğiniz çevrimiçi yer sayısı katlanarak arttı.

Zoom konferans kodları Discord, Reddit ve Twitter gibi yerlerde paylaşılır ve Discord en popüler olanıdır. Genellikle gençler Zoom baskınlarının arkasındadır. Baskınlar genellikle kaydedilir ve daha sonra YouTube veya TikTok’a yüklenir. YouTube’un bu videolarla ilgili bir sorunu yok gibi görünüyor, çünkü web sitesinin politikasına aykırı içerik içermiyorlar. Zoombombing isteklerinin çoğu, sevilmeyen iş arkadaşlarını veya öğretmenlerini şakalamak isteyen gençler tarafından yapılır..

Etkilenen Birden Fazla Okul

Son zamanlarda, iki yerel okul FBI’a çevrimiçi kurslara giren yabancılardan bahsetti. Massachusetts merkezli bir okul şunları söyledi: “Bir öğretmen Zoom kullanarak çevrimiçi bir sınıf yürütürken, sınıfa giren kimliği belirlenemeyen bir kişi. Bu kişi bir küfür ve sonra öğretmenin ortasında öğretmenin ev adresini bağırdı ”. Massachusetts merkezli ikinci bir okul, kimliği belirsiz bir kişi tarafından bir Zoom toplantısına erişildiğini bildirdi. Bu olayda, birey gamalı haç dövmeleri sergiliyordu.

ABD’nin başka yerlerinde, Kaliforniyalı bir lise, çok sayıda bilinmeyen kullanıcı telekonferansa katılıp N kelimesini söylemeye başladığında ilk Yakınlaştırma toplantısını yapmak üzereyken, yakın plan pornografik görüntüler orta ekranı ele geçirdi. Benzer şekilde, katılımcılardan biri iffetsiz görüntüleri ve videoları görüntülemek için bir Zoom özelliği kullandığında, Arizona Eyalet Üniversitesi profesörünün ilk Zoom sınıfı çok yanlış gitti.

Çevrimiçi kaçırma olgusu sadece ABD’de değil. Örneğin, Norveç’te sadece birkaç gün önce, bir okul sanal bir sınıfa girmeyi başardıktan ve kendini dokuz yaşında bir gruba maruz bıraktıktan sonra aracı kullanarak çevrimiçi bir dersi bırakmak zorunda kaldı. Okul o zamandan beri farklı bir iletişim platformuna taşındı.

Zoombombing sadece Zoom’da Olmaz

“Zoombombing” kelimesi, istenmeyen bir kişi veya bireylerin kapı kilitli Zoom toplantıları veya bu konudaki diğer herhangi bir video konferansı anlamına gelir. Bu saldırı biçimi teorik olarak başka herhangi bir platformda gerçekleşebilir. Sadece Zoom daha popüler ve yaygın olarak kullanılan araçlardan biri, şimdi coronavirus krizi birçok insanı evden çalışmaya ve çalışmaya zorluyor.

En büyük endişe, insanların bu tür işbirliği araçlarına, özelliklerine ve ortamlarına alışmak için zaman ayırmadan içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle çok hızlı bir şekilde acele etmeleridir. Ayrıca, video konferans şimdi farklı bir ölçekte ve birçok yeni şekilde kullanılmaktadır. Bu, uygulamaların da uyum sağlaması gerektiği anlamına gelir.

Baskınlar daha yaygın hale geldiğinden, toplantıların düzenleyicileri kanallarını koruma konusunda daha iyi hale geliyor. Zoom, geçen ay boyunca katlanmak zorunda kaldıkları tüm eleştirilerden sonra güvenlik ve gizliliklerini iyileştirmek için de çok çalışıyor..

Çevrimiçi Kaçırma Önleme Stratejileri

Bir trol olayını takiben, Kaliforniya Üniversitesi, 20 Mart 2020 blog’larında Zoom’un yanı sıra zum bombardımanını önlemek için bazı pratik ipuçları yayınladı.

  • Bekleme odası özelliğini kullanma
  • Ekran paylaşımını yönetme
  • Şifre girişi gerekli
  • Dosya aktarımlarını devre dışı bırakma
  • Farklı ayarlara ve özelliklere aşina olmak

Ayrıca, FBI aşağıdaki hafifletici adımları ekledi:

  • Yalnızca belirli kişilere doğrudan bağlantılar sağlayın
  • Toplantıları veya sınıfları herkese açık hale getirme
  • Kullanıcıların uzaktan erişim uygulamalarının en son sürümünü kullandığından emin olun
  • Ekran seçeneklerini yönet
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me