Zoom ve Houseparty: Kendi Başınıza Görüntülü Arama (Gizlilik) Riski | VPNoverview.com

Birçok insan korona krizi nedeniyle evden çalışıyor, bu yüzden son zamanlarda evden nasıl güvenli bir şekilde çalışacağınız hakkında kapsamlı bir rehber yayınladık. Mevcut durumla birlikte, birçok şirket toplantılarını görüntülü görüşme yoluyla organize etmektedir. Google Hangouts, Skype ve Zoom gibi uygulamalar şu anda çok popüler hizmetlerdir. Ancak, Zoom gizliliğiniz için en iyi seçenek olmayabilir. Birçok kişi, arkadaşlarıyla bir grup görüşmesi düzenlemek için benzer uygulamaları kullanıyor. Bu hizmetlerin gizlilik ve güvenlik tarafına bakmak önemlidir. Birini davet etmeden Houseparty’nize katılmasını istemezsiniz.


İşverenler için Yakınlaştırma

Zoom, işvereninin yararına uygulamalarını açıkça kurmuştur. Çalışan mahremiyeti bu açıdan daha az önemli görünmektedir. Zoom uygulamasında, işverenler bir video görüşmesindeki diğer katılımcıların dikkatini “Katılımcı Dikkat İzleyicisi” ile takip edebilir.

Bu şu şekilde çalışır: Bir çalışan Zoom’da 30 saniye boyunca aktif değilse, işveren bilgilendirilir. Bir çalışan e-posta gönderirse veya tarayıcıda bir şey arıyorsa, Zoom’a göre birileri çevrimiçi toplantıya dikkat etmiyor.

Bu uygulama yalnızca birisi sürüm 4.0 veya daha yeni bir sürüm kurmuşsa çalışır. Ancak çoğu insan yakın zamanda evden çalışmaya geçtiği için, birçok kişinin programı son zamanlarda yüklemesi için iyi bir şans var..

Güncelleme: 2 Nisan’da Zoom, platformun gizliliğini ve güvenliğini artırmak için çalışacaklarını açıkladı.

Zoom ile Kaydedilen Görüşmeler

Ücretli kullanıcılar Zoom’a arama kaydetmeyi de seçebilir. Bu şekilde, tartışılan her şey bir ses dosyası ve bir konuşma metni (yazılı metin) olarak saklanır. Katılımcılar arasında gönderilen sohbet mesajları da kaydedilir.

Bu seçeneği kullanan işverenler, sohbete katılmasalar bile çalışanları arasında sohbetler alabilirler.

Kullanıcı Verilerine Yakınlaştırma

Zoom, kullanıcı verilerini üçüncü taraflara satmadığını hüküm ve koşullarında belirtir. Ancak, Google gibi şirketlerin pazarlama amacıyla verileri görüntülemesine izin verilir. Zoom’un, Facebook hesabı olmayan Zoom kullanıcılarının bile kullanıcı verilerini (cihaz bilgileri gibi) Facebook ile paylaştığı bulundu..

Bilgi toplama ve paylaşma yoluyla Zoom diğer platformlarda ve web sitelerinde reklam verebilir. Kendi sözleriyle, bu teknik olarak veri satışı değildir, ancak bazı bölgesel veya ulusal mevzuat uyarınca bir satış olarak düşünülebilir.

Güncelleme: 29 Mart 2020 itibariyle Zoom, kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmayı bıraktığını belirtti.

Bazı Twitter kullanıcıları endişelerini dile getiriyorlar (tweet’in tamamına buradan bakın):

twitter Zoom

Zoom Kameralar Hack Edilebilir mi??

Ayrıca, daha önce Zoom’un kullanıcıları ve cihazları için en güvenli uygulama olmadığı gösterilmiştir. Geçen yaz Safari 12 aracılığıyla Zoom görüşmesi başlatan Mac kullanıcılarının savunmasız olduğunu ve kameralarının saldırıya uğradığını gördük. Bunun üzerine, Zoom hizmetini kullanıcıların kamerayı kullanma izni vermeyecek şekilde ayarlamıştı.

Bununla ilgili resmi şikayetlerden sonra Zoom, 2019 yazında ayarları değiştirmeye karar verdi. Kullanıcıların artık kameralarının kullanımı için açıkça izin vermeleri gerekiyor. Bu, Zoom kullanırken birisinin kamerasına girmeyi çok daha zorlaştırdı.

Özel Video Houseparty ile Arama Gerçekten Özel mi?

Şu anda corona nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir başka uygulama Houseparty. Bireyler bunu arkadaşlarınızla ve ailenizle görüntülü görüşme yapmak için kullanır. Bununla birlikte, aşağıdaki tweet’lerin gösterdiği gibi bazı gizlilik sorunları ortaya çıktı (buradaki ve buradaki tweet’leri görüntüleyin).

Twitter Houseparty

Örneğin, bir hesap varsayılan olarak herkese açıktır. Bu sadece başkalarının sizi uygulamada bulabileceği anlamına gelmez, aynı zamanda yabancıların video görüşmelerinize girebileceği, video görüntülerinizi görebileceği ve sizinle konuşabileceği anlamına gelir..

Bundan kaçınmak için ayarlarınızı yapmanız yeterlidir. Ekranınızın altındaki kilidi basılı tutun. Kilit kapalıysa, özel modunuz açıktır ve yabancılar artık konuşmalarınıza katılamaz.

Houseparty’de Her Zaman İzin Gerekmez

Houseparty’yi açarken, uygulama kameranızı ve mikrofonunuzu kullanma izni ister. Bu uygulamayı kullanmak için önemlidir.

Houseparty ayrıca kişilerinize ve konumunuza erişim ister. Uygulamayı kullanabilmek için uygulamaya izin vermek zorunda değilsiniz. Gizliliğinizi korumak istiyorsanız Houseparty’a kişilerinize ve konumunuza erişim vermediğinizden emin olun.

Eve gizlice gir

Sadece bir kişiyi aramak ve diğerlerine Houseparty’de çevrimiçi olduğunuzu söylemek istemiyor musunuz? Sonra görünmez giriş yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulama simgesini basılı tutarak uygulamayı açarsınız. Daha sonra “Eve gizlice gir” seçeneğini seçebileceğiniz bir menü göreceksiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map