Zoom Güncellemesi: Platform Mücadeleye Devam Ediyor | VPNoverview.com

Zoom’un korona krizi sırasında çevredeki gizlilik ve güvenlikle karşı karşıya kaldığını bildirdik. Ne yazık ki, sorunlar henüz çözülmedi. Zoom’un CEO’su Nisan başında sorunları çözmek için çok çalıştıklarını açıkladı. Zoom artık insanların ev sahibi olduğu için son derece popüler hale geldi.


Eski Facebook Güvenlik Başlığı

Zoom, gizlilik ve güvenlik konularını iyileştirmek için bir adım daha atarak tüm eleştirilere yanıt veriyor. Şirket 8 Nisan’da, Facebook güvenliği eski başkanı Alex Stamos’u getirdiğini açıkladı. Güvenlik sorunlarının giderilmesine yardımcı olarak dışarıdan bir danışman olarak hareket edecektir. Stamos, Twitter’da bir ileti yayınladıktan sonra güvenlik sorunlarından bazılarını çözmek için önerilerde bulunduktan sonra Zoom’a yaklaştı.

Şirket ayrıca tamamen yeni bir gizlilik ve güvenlik kurulu oluşturdu. Üyelerin bazıları VMware, Netflix, Uber ve Electronic Arts gibi büyük şirketlerin güvenlik müdürleri. Hepsi CEO’ya önündeki devasa görevle nasıl başa çıkılacağına dair tavsiyelerde bulunacaklar.

Hissedar Tarafından Yakınlaştırılan Zoom

Zoom’un hissedarlarından biri şirkete “güvenlik önlemlerini abarttığı” için dava açtı. O, güvenlik eksikliğini çevreleyen tüm kötü tanıtımdan sonra para kaybettiğini iddia ediyor. Bu medyanın ilgisi hisse fiyatının düşmesine neden oldu.

Zoom’un karşı karşıya kalabileceği tek dava bu değil. Geçen ay şirketin Facebook ile veri paylaştığı için dava açıldı.

Çin’e Gönderilen Kullanıcı Verileri

Araştırmacılar Çin’de bazı Zoom kullanıcı verilerinin işlendiğini öğrendi. Kuzey Amerika’da yapılan bazı çağrılar Çin üzerinden yönlendirildi. Bu veriler bazen şifreleme anahtarları içerir. Bu tuşlar, kaydedilmiş görüşmelerin kilidini açmak için kullanılabilir. Platform uçtan uca şifreli olmadığı için Zoom bu şifreleme anahtarlarını kontrol eder. Bu nedenle kullanıcıların aramalarına erişebilir.

Normalde aramalar, yakındaki sunucu üzerinden bağlanır. Ancak bağlantı kuramadığınızda, örneğin yoğun kullanım nedeniyle ikincil bir veri merkezinden geçersiniz. Zoom, sunucu kapasitelerini artırırken yanlışlıkla iki Çinli veri merkezinin aramaları kabul etmesine izin verdiğini açıkladı. Bu veri merkezleri yalnızca ağ tıkanıklığı durumunda yedekleme işlevi görür.

Zoom, bu içeriğin herhangi birine yetkisiz erişimi önlemek için düzenlemeler uygulamıştır – ancak özel toplantılar oldukları için tüm erişimin yetkisiz olduğu iddia edilmelidir. Sorun şu ki, Çinli yetkililer Zoom’un şifreleme anahtarlarını teslim etmesini isteyebilir, böylece Çinliler sunucularında ne olduğunu görebilir. Sorun düzeltildi, ancak hangi kullanıcıların veya kaç kişinin etkilendiği açık değil.

Okullar Platformu Yasakladı

Gizlilik ve güvenlikle ilgili artan endişeler birçok okulda Zoom yasağı ile sonuçlanmıştır. Okullar etrafta oturup tüm sorunların çözülmesini beklemeyecekler. New York City Zoom’u tamamen yasakladı. Bunun yerine, okullardan Microsoft Teams ile çalışmalarını istiyorlar. Nevada’daki okullar öğretmenleri ve öğrencileri için güvenli olmayan bir ortamdan kaçınmak için benzer önlemler alıyor.

Zoom’un güvenliğine olan inancını yitiren sadece ABD’deki okullar değildir. Singapur da aracın kullanımını askıya aldı. Eğitim Bakanlığı, öğrenciler bir Zoombomber’ın kurbanı olduktan sonra buna karar verdi..

Zoombombing’i Önleme

Zoom zaten “Zoombombing” i önlemek için bazı adımlar attı. 5 Nisan’dan itibaren bir toplantıya katılmak için parola kullanması gerekecektir. Toplantı kimlikleri genellikle yeniden kullanılır veya tahmin edilir, bu da insanların başkalarının toplantılarına baskın yapmasına neden olur. Zoom ayrıca bekleme odası özelliğini varsayılan olarak etkinleştirdi, böylece toplantıya katılmak isteyen herkesin toplantı sahibi tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Büyük Şirketler ve Devlet Kurumları Ban Zoom

Elon Musk’un roket şirketi SpaceX, yakın zamanda çalışanların platformu kullanmasını yasakladı. NASA, SpaceX’in en büyük müşterilerinden biri olduğu için şirket ulusal güvenlik için hayati kabul edilen teknoloji geliştiriyor. Bu yasak, FBI’ın Zoom’un güvenliği ile ilgili uyarısından sonra geldi.

Google ayrıca güvenlik standartlarını karşılamadığı için Zoom yazılımını çalışan dizüstü bilgisayarlardan yasaklamaya karar verdi. Yine de platformun mobil uygulamalar ve tarayıcılar üzerinden kullanılmasına izin verecekler.

Sadece güvenli bilgi yasağı ile ilgilenen şirketler değil, aynı zamanda birçok hükümet de güvenliklerini sağlamak için önlemler alıyor.

ABD senatosu üyelerine artık uygulamayı kullanmamalarını söyledi. Tayvan ve Almanya da Zoom’un kullanımına kısıtlamalar getirdi. Toplantılar uçtan uca şifreli olmadığından yetkililerin platform hakkındaki endişelerini dile getirmeleri çok mantıklı. Hükümetler, bilgilerinin sokakta bırakılmasından korkuyor.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map