YouTube, Çocuklara Yönelik Tüm Video İçeriği için COPPA Gizlilik Değişikliklerini Resmi Olarak Sunuyor | VPNoverview.com

Bu hafta YouTube, çocuklara yönelik video içeriği için yeni reklamcılık kurallarının resmi sunumuna başladı. Bunun nedeni, YouTube’un Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (COPPA) ihlal ettiği için ABD hükümetine yerleştiği bir dava. Yeni kurallar, YouTube’un politikalarını ve uygulamalarını COPPA ile uyumlu hale getirecektir. Bazı içerik oluşturucular büyük reklam-gelir kayıplarından korkuyor.


Çocuklara Pazarlama

Çocuklara pazarlamanın milyar dolarlık bir iş olmasının birkaç nedeni vardır. Çocuklar pazarlamacılar için önemli bir demografiyi temsil eder. Birincisi, kendi satın alma güçleri dikkate değer ve büyüyor. İkincisi, ebeveynlerini satın alma kararlarını etkilerler.

Bunun da ötesinde, şu anki çocuk nesli çok marka bilincindedir ve şiddetli bir marka sadakati geliştirme eğilimindedir. Bu, çocuklar reklamları bir şovdan ayırt edemedikleri zaman yürümeye başlayan yaşta başlar. Ayrıca, ağızdan ağıza pazarlama muazzam, özellikle aralar ve gençler arasında.

Hepsinden önemlisi, kullanıcılar her zaman YouTube’un gizlilik ayarlarında nasıl düzgün gezineceklerini bilmezler. Veri toplamayı karışıma atın ve konunun neden bu kadar tartışmalı olduğunu anlamak kolaydır. Bir yandan, naifliklerinden faydalanmayan etik bir şekilde de olsa, çocuklara pazarlamaya güçlü bir çağrı var. Öte yandan, düzenlemeler gittikçe daralıyor ve para cezaları katlanarak artıyor.

Bir Süredir COPPA

Amerika’nın Federal Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası bir süredir var. Kongre, ebeveynlerinin izni olmadan çocuklardan kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin toplanmasını sınırlamak için 1998’de COPPA’yı yürürlüğe koydu.

Komisyon’un COPPA’yı uygulayan ve Nisan 2000’den bu yana geçerli olan Kural, öncelikle 12 yaş ve altındaki çocuklar için tasarlanmış sitelere, hizmetlere ve uygulamalara veya o yaş grubundaki çocukların kişisel bilgilerini bilerek toplayan veya tutan web sitelerine yöneliktir. Yasa, içerik oluşturucularına, kanal sahibinin kendi web sitesi veya uygulaması olması durumunda olduğu gibi uygulanır.

COPPA, diğer şeylerin yanı sıra, önceden ebeveyn izni olmadan adlar, adresler, IP adresleri ve çerezler gibi bilgilerin toplanmasını yasaklar. Yasa ayrıca, sitelerin “eksiksiz bir gizlilik politikası yayınlamasını, ebeveynleri bilgi toplama uygulamaları hakkında doğrudan bilgilendirmelerini ve çocuklarından kişisel bilgi toplamadan veya başkalarıyla paylaşmadan önce doğrulanabilir ebeveyn onayı almasını” zorunlu kılmaktadır..

YouTube Gizlilik Değişiklikleri

YouTube’un bu değişikliği başlatmasının nedeni, video paylaşım platformunun hükümetle COPPA’yı ihlal ettiği için yerleştiği bir davadır. Eylül ayında YouTube, ABD düzenleyicisi Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 170 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve anlaşmanın bir parçası olarak ayarlama yapmaya söz verdi.

Artık çocukların videolarında hedefli reklam yayınlamak artık yasak. Ayrıca, genç bir kitleye yönelik videolar hakkında yorum yapmak imkansız olacaktır. YouTube’un push bildirimleri gönderme gibi diğer özelliklerinin çoğu da kapalıdır.

Kanal sahipleri, yükledikleri videoların “çocuklara yönelik” olup olmadığını belirlemelidir. Bu gereksinimin amacı, hem YouTube hem de kanal sahiplerinin yasalara uyduğundan emin olmaktır.

Ayrıca, izleyicinin kim olduğunu bilmek her zaman mümkün olmadığından, “çocukların videosunu” izleyen herkes çocuk olarak görülür. İzleyicinin gerçekte kaç yaşında olduğu önemli değil.

Yeni kurallar dünya çapındaki tüm videolar için hemen geçerlidir. YouTube, içerik oluşturucuların içeriklerini doğru bir şekilde etiketleyip etiketlemediklerini doğrulamak için AI algoritmaları kullanacaktır. Ayrıca YouTube, hata veya kötüye kullanım durumlarında etiketi geçersiz kılacağını ve hesap feshi de dahil ihlal edenlere karşı harekete geçebileceğini söyledi.

Video Yapımcılarının İşlerine Güçlü Etkisi

Çocukların videolarına odaklanan kanallar şüphesiz güçlü bir ticari etki ve muhtemelen reklam gelirlerinde bir kayıp hissedecektir. YouTube, “içerik oluşturucuların bu yeni alanda gezinmesine yardımcı olmaya ve aile içeriği ekosistemimizi desteklemeye kararlı olduğunu” söyledi..

Video yapımcıları Eylül ayından bu yana değişikliklerin geleceğini biliyorlar. Yukarıda belirtildiği gibi, video yapımcıları bir videonun çocuklara yönelik olup olmadığını belirtmelidir. YouTube, sorumluluğu ve tüm FTC cezalarını üreticilere yerleştirir.

FTC, dağıtımcıların ve içerik oluşturucuların içeriğin çocuklara yönelik olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olan yönergeler sunar. Bazı çocukların görebildiği için içerik “çocuklara yönelik” olarak değerlendirilmez. Ancak, dağıtımcılara ve içerik oluşturuculara göre, bir çocuk videosunun gerçekte ne olduğu belirsizliğini koruyor. Veya en az sayıda içerik oluşturucuyu korkutacak kadar geniş ve belirsiz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me