Yeni Clearview Yüz Tanıma Uygulaması Internet’teki Görüntülerle Yüzleri Eşleştirir | VPNoverview.com

Küçük bir başlangıç ​​olan Clearview AI, çığır açan bir yüz tanıma uygulaması geliştirdi. Yüklenen kişilerin fotoğraflarını internetten o kişinin resimlerine eşleştirir. Şu anda uygulama ağırlıklı olarak kolluk kuvvetleri tarafından kullanılıyor.


Clearview Uygulamasının Arkasındaki Kişiler

Clearview yüz tanıma uygulaması 31 yaşındaki Avustralyalı bir geliştirici ve Hoan Ton-That adlı bir defalık model tarafından geliştirilmiştir. Ton-That, 19 yaşında ABD’ye taşınmadan önce Vietnamlı ailesi ile Avustralya’da büyüdü.

Orada şimdi Clearview AI’nin kurucu ortağı olan Richard Schwartz ile tanıştı. Schwartz, New York Belediye Başkanı iken Rudy Giuliani’nin yardımcısıydı ve bu nedenle birçok önemli temasa sahip. İkili 2016’da bir araya geldi ve kısa sürede birlikte yüz tanıma işine girmeye karar verdi. Ton-That, Uygulamayı geliştirdi ve Schwartz, ticari çıkarlarını artırmak için temaslarını kullandı.

Clearview’e kadar Ton-That, insanların Donald Trump’ın kendine özgü saç stilini ve rengini kendi fotoğraflarına koymasına izin veren bir uygulama geliştirmekle tanınıyordu. Ayrıca, çekmeyen bir fotoğraf paylaşım programı geliştirdi..

Clearview ise ABD emniyet teşkilatları arasında çok popüler hale geldi. Şüphelileri tanımlamak ve izlemek için yüz tanıma uygulamasını kullanırlar. Şirket ayrıca yüz tanıma uygulamasını güvenlik amacıyla çeşitli şirketlere lisanslamıştır. Clearview AI, uygulamanın genel olarak herkesin kullanımına sunulmadığını söylüyor çünkü “Her zaman kötüye kullanacak kötü insanlardan oluşan bir topluluk olacak”.

Clearview Nasıl Çalışır??

Clearview kullanımı kolay ve nispeten ucuz yüz tanıma uygulaması. Omurgası, üç milyardan fazla resim ve video içeren bir veritabanıdır. Clearview AI, Facebook, Venmo ve YouTube gibi sosyal medya sitelerinden ve istihdam sitelerinden resim ve videoları kazdığını söyledi.

Kazıma Görüntüleri

Resimleri kazıma, web sitelerinden çok sayıda resim indirme işlemidir. Clearview AI’nın görüntüleri ve videoyu kazıdığı şirketlerin temsilcileri, politikalarının bu tür kazıma işlemlerini yasakladığını söyledi.

Ton-That’e göre, Clearview AI yalnızca herkese açık görüntüleri kullanır. Kullanıcılar sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını kısıtlarsa, bu fotoğraflar kazınmaz. Örneğin, kullanıcılar arama motorlarının profillerine bağlanamaması için Facebook’ta gizlilik ayarlarını değiştirirse, bu fotoğraflar veritabanına dahil edilmez.

Ne yazık ki, fotoğraflar zaten kazınmışsa, çok geç. Clearview AI, daha sonra bir kullanıcının profilinden kaldırılsa bile kazdığı tüm resimleri saklar. Ancak Ton-That, insanların fotoğraflarının Clearview’in veritabanından kaldırılmasını istemek için bir yol sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Clearview’in Yüz Tanıma Sistemi

Clearview AI, akademik belgelerden elde edilen bilgilere dayanarak yüz tanıma AI algoritmasını mükemmelleştirdi.

Clearview AI, kazınmış görüntüleri, bir kişinin gözlerinin ne kadar uzakta olduğu gibi yüz geometrisine dayanan matematiksel formüllere veya vektörlere dönüştürür. Ardından, sistem benzer vektörleri olan tüm fotoğrafları “mahallelere” kümelendirir.

Bir kullanıcı eşleştirmek için bir fotoğraf yüklediğinde, Clearview veritabanında arama yapar ve fotoğrafların türetildiği bağlantılarla birlikte eşleşen kişinin genel fotoğraflarını alır. New York Times’a göre, “Sistem… ABD hükümeti veya Silikon Vadisi devleri tarafından inşa edilen her şeyin çok ötesine geçiyor.”

Clearview Yüz Tanıma Yazılımını Çevreleyen Gizlilikle İlgili Endişeleri Yeniliyor

Mahremiyet kaybı ve teknolojinin olası kötüye kullanımı nedeniyle insanları yüzlere göre tanımlayan teknolojiyi kullanma konusunda her zaman endişeler olmuştur. Santa Clara Üniversitesi Yüksek Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün eş direktörü Eric Golman’ın belirttiği gibi: “Silahlanma olanakları sınırsız. Potansiyel romantik ortakları takip etmek isteyen hileli bir kolluk kuvvetinin ya da yabancı bir hükümetin, insanlara şantaj yapmak veya hapse atmakla ilgili sırları kazmak için bunu kullandığını düşünün ”.

Ayrıca, bu tür sistemler% 100 doğru olmadıkları için endişelerini dile getirmektedir. Ton-That, Clearview’in yalnızca% 75 oranında doğru olduğunu kabul ediyor. Ton-That göre, uygulama her zaman çalışmaz çünkü veritabanındaki fotoğraflar göz hizasındadır. Bununla birlikte, polisin yüklediği malzeme genellikle tavana monte edilmiş veya duvarlarda yüksek güvenlik kameralarından alınmıştır..

Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl boyunca 600’den fazla emniyet teşkilatı Clearview Face Recognition uygulamasını kullanmaya başladı. Bu, herkes uygulamanın varlığının farkına varmadan ve gizlilik gerekçesiyle itiraz etmeye başlamadan önceydi.

Uygulamayı kullanan ABD kolluk kuvvetleri, Clearview’in nasıl çalıştığı hakkında yalnızca sınırlı bilgiye sahip olduklarını itiraf etti. Yine de, uygulamayı başarıyla hırsızlık, kimlik hırsızlığı, kredi kartı sahtekarlığı, cinayet ve çocuk cinsel sömürü davalarını çözmek için kullandılar.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me