Yeni Avustralya Çevrimiçi Güvenlik Yasası hazırlanıyor | VPNoverview.com

Avustralya’nın İletişim, Siber Güvenlik ve Sanat Bakanı Paul Fletcher, Avustralyalıları çevrimiçi ortamda güvende tutmak için yeni çevrimiçi güvenlik reformlarının ana hatlarını açıkladı. Önerilen değişiklikler, 2018 yılında yürütülen mevcut mevzuatın kapsamlı bir incelemesine yanıt vermektedir. İlgili taraflar, 19 Şubat 2020’ye kadar teklif ve tartışma bildirisi hakkında geri bildirimde bulunmaya davet edilmektedir..


Tek Bir Çevrimiçi Güvenlik Yasası

Bugün, çevrimiçi güvenlik mevzuatı iki ana Kanuna dayanmaktadır. Birincisi, Çevrimiçi Güvenliği Artırma Yasası 2015, çevrimiçi güvenliği teşvik eden hükümler, çocukların siber zorbalığına ve resme dayalı kötüye kullanıma yönelik bir şikayet ve geri alma sistemi içermektedir. İkincisi, Yayın Hizmetleri Yasası 1992, yasaklanmış ve potansiyel olarak yasaklanmış çevrimiçi içerik için bir şikayet ve yayılma sistemi içerir.

Yeni teklif, çevrimiçi güvenliğe ilişkin mevcut yasal çerçeveleri tek bir Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nda bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Amaç:

  • Siber zorbalık ve resme dayalı kötüye kullanım şemaları gibi iyi çalışan öğeleri koruyun
  • Özellikle mevcut planların güncel olmadığı yerlerde boşlukları giderin
  • Yeni çevrimiçi zararları ortaya çıktıkça içerebilecek daha esnek bir çerçeve oluşturun
  • Failleri çevrimiçi eylemlerini açıklamak için tutabilme
  • Çevrimiçi hizmet sağlayıcıların şeffaflığını ve hesap verebilirliğini artırın
  • E-Güvenlik Komiseri’nin Avustralyalıları çevrimiçi ortamda yeterli bir şekilde korumasını sağlama
  • Tüm Avustralyalılara çevrimiçi ortamda güvenli bir şekilde iletişim kurmak ve potansiyel zararlara karşı direnç oluşturmak için gerekli bilgileri, araçları ve kaynakları sağlayın

Yeni Yasa özellikle yasa dışı veya uygunsuz içeriğe ve zararlı davranışlara maruz kalmaya yöneliktir. Veri ve ağların gizliliğine, kullanılabilirliğine ve bütünlüğüne yönelik siber güvenlik tehditleri ve çevrimiçi kumarla ilgili riskler diğer yasal düzenlemeler tarafından ele alınmaktadır..

Çevrimiçi Karayollarını Koruyun

Ulusal Basın Kulübüne hitaben yaptığı konuşmada Bakan Fletcher, “Avustralyalıların beklentileri ile bugün internet endüstrisi tarafından sunulanlar arasında önemli bir kopukluk olmaya devam ediyor.” Dedi. “Bu kopukluğun önemli bir tezahürü, günümüzün en popüler dijital ürün ve hizmetlerinin çoğunun kullanıcı güvenliği göz önünde bulundurularak tasarlanmamış olmasıdır.”

“Çevrimiçi otoyollarımızdaki” güvenliği, egemen uluslar tarafından yapılan mevzuatın uyguladığı uluslararası standartların, araçlarını küresel pazarlara tedarik ettikleri için küresel üreticiler tarafından karşılandığı küresel otomotiv pazarındaki güvenlik yaklaşımıyla karşılaştırdı..

Platformların Daha Fazla Sorumluluk Alması Gerekiyor

Bakan Fletcher ayrıca, Mart 2019’da Christchurch çekimleri gibi terörist saldırılara atıfta bulunarak Facebook ve Google gibi teknoloji devlerini “hızlandırmaya” ve zararlı içeriği daha hızlı indirmeye çağırdı. Terörist, Sosyal medyada bir milyondan fazla kez paylaşılan Facebook, saldırıyı izleyen saatlerde diğer platformlara kopyalandı ve yayıldı.

Önerilen Yasa uyarınca, eSafety Komiseri, internet servis sağlayıcılarından ciddi derecede zararlı içerik veya aşırı şiddet barındıran materyal barındıran sitelere erişimi sınırlı bir süre için derhal engellemelerini isteyerek çevrimiçi bir kriz olayına hızla yanıt vermek için ek yetkilere sahip olacaktır..

İnternet platformları, mevcut kurallara göre 48 saat yerine zararlı içeriği kaldırmak için en fazla 24 saat sürecektir. Buna siber zorbalık, çevrimiçi taciz ve taciz, intikam pornosu ve diğer zararlı materyaller dahildir.

Çocuklara Pazarlama Yaparken Daha Güçlü Gizlilik Ayarları

Çocuklar tarafından kullanılan oyunlar ve uygulamalar, saldırgan ve zararlı içerik ve davranış için kanallar olabilir. Çocukların zararlı içeriğe erişmesini önlemek için eğitim, çocukların çevrimiçi ortamda nasıl güvende tutulacakları, dayanıklılık oluşturma ve düzenleme hakkında bilgiler içeren bir yaklaşımlar karışımı gereklidir..

Morrison Hükümeti, çocuklara yönelik çevrimiçi oyunlar, uygulamalar ve hizmetlerin gizlilik ve güvenlik ayarlarını varsayılan olarak en kısıtlayıcı hale getirmesini sağlamak için çevrimiçi hizmet sağlayıcılarıyla birlikte çalışmaktadır..

eSafety Commissioner Geribildirim almak

Bakanlık, Avustralya’nın çevrimiçi güvenlik düzenleme çerçevesini iyileştirmek için yeni bir Çevrimiçi Güvenlik Yasası önerileri hakkında geri bildirim almak istiyor. Bakan Fletcher, çevrimiçi güvenliğe ilgi duyanları danışma sürecine katkıda bulunmaya teşvik ediyor.

İlgili taraflar önerilen reformlar hakkında yorumlarını 19 Şubat 2020’ye kadar gönderebilir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me