Teknoloji Şirketleri Verileri Coronavirüsle Mücadelede Yardımcı Olmak İçin Kullanıyor | VPNoverview.com

Google ve Facebook gibi birçok büyük teknoloji şirketi, koronavirüs ile mücadelede yardımcı olmak istediklerini açıkladı. Şirketler kullanıcıları hakkında birçok bilgi topladılar ve bunu iyi bir şekilde kullanmayı umuyorlar. Kuruluşların virüsün nasıl ve hangi oranda yayıldığını anlamalarına yardımcı olmak istiyorlar. Şirketler, kullanıcıları hakkındaki tüm bu verileri toplamak için çok dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Bunun insanları tersine çevirebileceğini düşünebilirler.


Büyük Veri ve Gizlilik

Çevrimiçi olduğumuzda davranışlarımızla ilgili bilgilerin saklandığının farkında olmalıyız. Google ve Facebook gibi birçok büyük şirket kullanıcıları hakkında her türlü bilgiyi toplar. Örneğin, tüm bu veriler, reklamverenlerin size yalnızca sizin için alakalı olan şeyleri göstermesine yardımcı olmak için taranır.

Bu süre zarfında koronavirüsü izleyen birçok yeni uygulama geliştirildiğini görüyoruz. Bu uygulamalar hakkınızda birçok kişisel bilgi bilmek ister ve bazıları özel verilerinizin güvenliğini gerçekten dikkate almaz. Geçtiğimiz hafta boyunca büyük veri şirketleri virüsle mücadelede yardımcı olmak için topladıkları bilgileri kullanacaklarını söylediler. Ancak gizlilik ve güvenliğimiz için bunun ne anlama geldiğinin farkında olmalıyız.

Google’ın Veritabanı Kullanıma Açıldı

Cuma günü Google, koronavirüsün çarptığı bölgelerdeki insanların hareketini gösteren verileri yayınladı. Bu bilgiyi nasıl alıyorlar? Google’ı veya uygulamalarından herhangi birini kullanan herkes, konum geçmişlerini şirketle paylaşma seçeneğine sahiptir. Hareketlerinin takip edilmesini istemedikleri için birçok insan bunu devre dışı bırakır. Ancak bunu yapmayanlar için Google’ın gittiğiniz yere giriş yapabileceği anlamına gelir.

Şirket, Covid-19 Hareketlilik Raporları adlı 131 ülke hakkında rapor yayınladı. Bu raporlarda, kilitleme sırasında insanların hareketi kilitleme dışındaki hareketlerle karşılaştırılmıştır. Google, bu bilgileri yalnızca yetkililere değil, aynı zamanda halka da açıklamaya karar verdi. Uzun zamandır gizlilik konusundaki tartışmanın bir parçası oldukları için, paylaşılan şeylerde mümkün olduğunca şeffaf olmak istediklerini iddia ediyorlar. Bu tartışma son birkaç hafta içinde tekrar canlandı ve kullanıcıların gizliliğine çok fazla değer vermeyen birkaç korona izleme uygulaması ortaya çıktı.

Gizlilik ve güvenlik

Google, raporlarla bireylerin tanımlanamaması için önlemler aldıklarını belirtti. Bu tür veri toplama, insanların gözetimi gibi kolayca hissedebilir, bu yüzden çok dikkatli olmaları gerekir. Londra’nın Imperial College’in Hesaplamalı Gizlilik Grubundan bir akademisyen olan Yves-Alexandre de Montjoye, Google’ın gizlilik risklerini azaltmak için iyi adımlar attığını söyledi. Ayrıca şirketin işlerin teknik tarafında daha fazla ayrıntı vermesini istedi. Bu, dış araştırmacıların insanların gizliliğini gerçekten koruduklarından emin olmalarına yardımcı olabilir.

Herkese açık olduğundan herkes raporları görüntüleyebilir. Raporların çoğunda daha bölgesel veriler arayabilirsiniz. Google, bilgi istediğiniz bölgeyi seçtikten sonra toplanan verileri içeren bir PDF sağlayacaktır. Bu şekilde, erişmek için çevrimiçi kalmak zorunda kalmazsınız ve sahaya alınabilir.

Facebook Google’ın İzinde

Facebook ayrıca konum verilerini çeşitli ülkelerdeki araştırmacılarla paylaştı. Ancak Google’ın aksine bunu herkese açık hale getirmediler. Veriler yalnızca Data for Good aracılığıyla kullanılabilir. Bu program 2017’de başladı ve sadece üniversiteler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından erişilebilir. Şirket şimdi bu programı genişletmeye karar verdi. Virüsün nereye yayılacağını tahmin etmek için üç yeni harita sağlayacak ve ayrıca insanların evde kalıp kalmadığını da gösterecek. Bu bilgilere ilişkin veriler Facebook uygulamasında toplanacak.

Facebook uygulaması şimdi ABD’deki bazı kullanıcılar için hastalık belirtileri hakkında bir anket doldurmalarını isteyen bir pop-up gösterecek. Bu anket Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Delphi epidemiyoloji merkezi tarafından oluşturuldu. Virüsün daha sonra nereye vuracağını ve tıbbi kaynakların nerede gerekli olduğunu tahmin etmeye yardımcı olacak yeni bir semptom haritalama projesinin bir parçasıdır. Araştırmacılar, “bireysel anket yanıtlarını Facebook ile paylaşmayacaklarını ve Facebook’un araştırmacılarla kim olduğunuz hakkında bilgi paylaşmayacağını” söyledi.

Faydalı mı?

Büyük şirketlerin hepsi bu süre zarfında yardım etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Fabrikaların vantilatörler ve yüz maskeleri üretmek için üretim hatlarını yeniden yapılandırdıklarını görüyoruz. Ancak konum verilerini paylaşmak sağlık kuruluşlarına da yardımcı olur. Artık insanların nerede kaldıklarını ve nerede olmadıklarını biliyorlar. Bu, insanlara mesajlaşmasında daha fazla hedef alınabilecekleri anlamına gelir. Umarım bilgi, hastalığın yolunu haritalamaya gerçekten yardımcı olabilir, böylece daha fazla hayat kurtarılabilir.

Bununla birlikte gelen tek risk, özel veri toplama konusundaki bu olumlu dönüşün, çevrimiçi gizlilik savunucuları tarafından yapılan bazı çalışmaları geri alabilmesidir. Tartışma oldukça ısınıyordu ve insanlar bilgilerine neler olduğu konusunda endişeliydiler. Artık bu veri toplamanın faydaları görüntülendiğine göre, şirketler için daha az geri tepme olabilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map