SIM Takas Saldırıları Yükselişte | VPNoverview.com

ABD’de iki erkeğin 500.000 dolarlık bitcoin çalmaya çalışmasıyla suçlanması, SIM Swap saldırılarını halkın dikkatine geri getirdi. SIM Takas saldırısı nedir? Genel halkın endişelenmeye ihtiyacı var mı?


SIM Takas Saldırısı nedir?

SIM değiştirme, siber suçlu bir dolandırıcılık telekom sağlayıcılarını, amaçlanan bir kurbanın telefon numarasını kurbanın telefonundan saldırgan tarafından tutulan bir cihazdaki bir SIM karta yeniden atamalarını içerir. Daha sonra saldırganlar, sağlayıcının saldırganlar tarafından kontrol edilen SIM swapped telefonuna kimlik doğrulama kodları veya hesap parolası sıfırlama bağlantıları göndermesini istemek için çevrimiçi hesap sağlayıcılarıyla kurban olarak poz verir.

Daha sonra saldırganlar, mağdurun hassas bilgilerinin kontrolünü ele geçirmek ve mağdurun kimliğini çalmak için mağdurun giriş bilgilerini sosyal medya hesaplarına sıfırlayabilir. Ayrıca, iki Massachusetts erkeğine göre, şifreleri e-posta hesapları ve kripto para cüzdanları gibi özel hizmetlere sıfırlayabilirler.

Son dava

Geçen hafta suçlanan iki Massachusettsli adam, Eric Meiggs (20) ve Declan Harrington’u (21) içeriyordu. İddiaya göre, on kişiye yönelik saldırılarda 500.000 doların üzerinde kripto para birimi çalmaya çalıştılar. Bu bireyler, büyük kripto para birimi hesaplarına sahip olmaları ve yüksek değerli sosyal medya hesap adlarına sahip olmaları nedeniyle hedeflendi. Mağdurlar tanımlanmadı, ancak iddianame bir kurbanı bir bitcoin vezne makinesine sahipken diğerini “blockchain tabanlı bir iş” yürütmek olarak tanımlıyor.

SIM Takas Saldırılarının failleri kimler?

SIM takas ve port-out dolandırıcılığı olarak da bilinen SIM takas dolandırıcılığı, sürdürülmesi zor dolandırıcılık değildir. Ne de böyle aldatmacalar yeni bir fenomen. Birkaç yıldır buradalar. Bununla birlikte, geç saatlerde, SIM takas bildirilen vakalarda keskin bir artış gördü. Yirmili yaşların ortalarına kadar on dokuz yaşlarındaki gençler genellikle SIM Takas saldırılarının failleri. İnternette ucuz SIM kart satın alıyorlar ve daha sonra saldırılar için kullanmak için brülör telefonlarına takıyorlar..

SIM Swapping genç siber suçlular arasında yaygınlaşırken, kripto para birimindeki birkaç kişi bu saldırılara kurban gitti. Bu, Messari, Coin Center ve VideoCoin’deki SIM SIM saldırılarına maruz kaldığını bildiren tanınmış kişileri içerir. Kripto alanında önde gelen bir yatırımcı olan Michael Terpin, mobil sağlayıcı AT’ye dava açtı&T ve 21 yaşındaki da SIM takas saldırısı yaptıktan sonra fail olduğu iddia edildi.

SIM Değiştirme Saldırılarına Karşı Koruma?

Kripto alanındaki bireyler genellikle SIM Takas saldırılarının ana hedefleridir. Bununla birlikte, bu siber suçluların ilgisini çeken bir şey varsa, halktan herkes hedef olabilir.

Genel halk bu tür saldırılara karşı kendilerini korumak için ne yapabilir? Kişisel verileri ve hesapları korumak için olağan önlemleri almak dışında, genel olarak halkın yapabileceği fazla bir şey yoktur. Dolandırılan kişiler, hedeflenen kurbanların kendisi değil, telekom sağlayıcılarının çalışanlarıdır. Bu nedenle, herkesi bu tür saldırılara karşı korumak için gizlilik ve güvenlik politikalarını sıkılaştırmak telekom sağlayıcılarına bağlıdır..

Bu amaçla, Terpin gibi kripto alanında önde gelen kişiler, düzenleyicilerden bu tür sahtekarlığı durdurmak için SIM takasına karşı harekete geçmelerini istedi. Şirketler ve düzenleyiciler harekete geçti. Ancak. kişisel verilerimiz ve özel hesaplarımız bu tür saldırılardan korunmadan önce yapılması gereken çok şey var.

Gelecek ne gösterir?

5G teknolojisinin başlamasıyla, SIM takas saldırılarının neden olabileceği hasarın çok daha fazla olması bekleniyor. 5G, gelecekte Operasyonel Teknoloji (OT) çözümlerinin bir parçası olarak giderek daha fazla kullanıldığından, SIM takas saldırıları sadece bireyleri hedeflemekle kalmayacak, aynı zamanda 5G SIM kartları çalıştıran kurumsal ekipmanlara ve cihazlara da yayılacaktır. Japonya merkezli bir siber güvenlik ve savunma şirketi Trend Micro’ya göre, OT’de 5G teknolojisinin kullanımı, “telefon dinleme, kötü amaçlı yazılım enjeksiyonları, büyük ölçekli sahtekarlık, makine öğrenmesinin zehirlenmesi ve tedarik zinciri saldırıları” gibi daha geniş tehditlere kapı açacak.

Bununla birlikte, 5G teknolojisinin başlaması, beraberinde yeni endüstri standartlarının geliştirilmesini de getirdi. Örneğin, Avrupa’da 5G güvenlik standartları 3. Nesil Ortaklık Projesinde (3GPP) belirlenmiştir. 5G’nin yeni güvenlik açıkları oluşturacağı doğrudur. Ancak, yaşamı şu anda SIM takas saldırıları altındaki mevcut mobil sistemlerden çok daha yüksek bir başlangıç ​​çizgisinden başlıyor. Bu nedenle, gelecekte SIM tabanlı güvenlik tehditlerinden daha iyi kaçınabileceğimizi veya bunlarla mücadele edebileceğimizi umuyoruz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map