Genetik Hacklere Karşı Savunmasız Online DNA Test Verileri | VPNoverview.com

Kullanıcıların DNA verilerini örneğin akrabalarını bulabilecekleri GEDmatch, MyHeritage ve FamilyTreeDNA gibi doğrudan tüketiciye yönelik genetik test hizmetleri ‘genetik saldırıya’ açıktır. Bu uyarı iki araştırma grubundan, Michael Edge ve Graham Coop, Kaliforniya Üniversitesi, Davis ve Peter Ney ve ark., Washington Üniversitesi’ni temsil etmektedir..


Genetik Test Gelişimi

Evde DNA test kitleri son derece popüler hale geldi. Çoğu insan, soyları ve soyağacı ilişkileri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi veya etnik karışımlarını tahmin etmeyi cazip buluyor. Bunun da ötesinde, doğrudan tüketiciye yönelik DNA testleri günümüzde bir kişinin kendi evinin konforunda ve uygun bir fiyata kolayca yapılabilir. Bu nedenle genetik testin hızla büyüyen bir iş olması şaşırtıcı değil..

Yıllarca daha niş bir ürün olduktan sonra, evde DNA test kitleri kesinlikle ana akım haline geldi. Sağlık ve hızlı DNA testi de dahil olmak üzere küresel DNA test pazarının 2018’de yaklaşık 2 milyar dolardan 2024’te 22 milyar dolara çıkacağı tahmin edilmektedir. Her yıl milyonlarca insan tıbbi bilgiler dışındaki amaçlar için genetik testler yapmaktadır. genetik soy testi.

Yüklenen Çok Sayıda Veri

Evde DNA test kitlerinin çoğu basit bir anket, bir DNA örneği toplama talimatları, DNA test kitinin nasıl kaydedileceği ve şirkete nasıl iade edileceğine dair bir rehber ve sonuçlar açısından ne olacağını kısaca açıklıyor. Test kitini geri gönderirken isim eklenmez. Ayrıca, kişinin gizliliğini korumak için postaya ulaşan sonuçlar anonimdir.

Bununla birlikte, bazı doğrudan tüketiciye genetik test hizmetleri, insanların aile geçmişleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve örneğin akrabaları bulmak için genetik bilgi yüklemelerine izin verir. Bu tür veritabanları hükümetler tarafından suçluları DNA maçları üzerinden izlemek için de kullanılır.

Genellikle, açık veya örtük onayla, akrabaların tam adları ve hatta bazen iletişim bilgileri bu veritabanlarına yüklenir. 2019’da, 26 milyondan fazla insan sadece en büyük beş şirketin veritabanlarına kaydoldu.

Bilgisayar Korsanlarına Karşı Savunmasız Bilgiler

Makalelerinde, Kaliforniya Üniversitesi Davis’ten araştırmacılar Michael Edge ve Graham Coop, bu verilerin bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olduğunu belirtiyorlar. Sorun, kullanıcıların genetik verilerine erişmek için tükürük göndermek zorunda oldukları ticari DNA sıralama şirketleri için geçerli değildir. Kamu veri tabanlarında ise güvenlik açıkları çoktur.

“Genetik ve bilgisayar teknolojisi alanında çok az uzmanlığa sahip biri bile, sadece genetik verilerden çok veritabanından daha fazla bilgi alan DNA dizileri tasarlayıp yükleyebilir.”

Bu şekilde, bir saldırgan veritabanındaki kişilerden genetik bilgi alabilir veya Alzheimer’lara yatkınlık gibi belirli genetik özelliklere sahip kişileri belirleyebilir. “İnsanlar, herkesin erişebileceği sitelere veri yüklediklerinde, farkında olduklarından çok daha fazla bilgi verme eğilimindedir. Kredi kartı bilgilerinin aksine, bir kişi sadece eski genomunu iptal edip yeni bir tane alamaz ”dedi..

Peter Ney ve diğ. Paul G. Allen Bilgisayar Bilimi Okulu’ndan & Washington Üniversitesi Mühendislik: “Güvenlik, her sektördeki internet şirketleri için zor bir sorundur ve genetik şecere farklı değildir. Veri paylaşma seçeneği kişisel bir karardır ve kullanıcılar veri paylaştığında her zaman potansiyel bir veri güvenliği riski riski vardır. ”

Güvenlik Açıklarını Netleştirmek için Genetik Test Hizmetleri

Her iki araştırma grubu da bilgilerini önde gelen genetik test hizmetleriyle paylaştı ve potansiyel karşı önlemler sundu. “Hizmetlerin güvenlik açıklarını ve bunlara nasıl hitap ettiklerini açıklığa kavuşturmasını istiyoruz”, diye ekledi Graham Coop.

Peter Gen, “Genetik şecere hizmetleri için bir takım önerilerimiz var” dedi. “Bu öneriler kapsamlı, gerekli veya güvenlik için yeterli değildir. Aksine, bu öneriler güvenli sistem tasarımı hakkında düşünmek için bir başlangıç ​​noktası sağlar. Güvenli genetik şecere hizmetlerinin tasarımı konusunda daha fazla araştırma yapılmasını teşvik ediyoruz. ”

Şimdiye kadar, araştırmacılar karışık bir yanıt aldı.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me