DSÖ sadece yeni Coronavirüs ile değil, aynı zamanda Yanlış Bilgilendirme ve Çevrimiçi Dolandırıcılık ile savaşır | VPNoverview.com

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni koronavirüs suşunun tutulmasını hızlandırmak için adım atıyor. Ne yazık ki, aynı zamanda saygın BM ajansı ile ilişkili görünen yanlış bilgi ve çevrimiçi dolandırıcılıkların yayılmasıyla da mücadele etmek zorunda..


Yanlış Bilgi Yayılmaya Başladı

Geçici olarak 2019-nCoV olarak adlandırılan Wuhan koronavirüsü ilk olarak Aralık 2019’un başlarında bildirildi. Bilinen ilk insan enfeksiyonu Çin’in Wuhan eyaletinde meydana geldi. Virüs daha sonra Çin’in tüm eyaletlerine ve iki düzineden fazla ülkeye yayıldı.

30 Ocak 2020’de, yeni koronavirüs DSÖ tarafından küresel bir sağlık acil durumu ilan edildi. Bugün, 40.158 doğrulanmış enfeksiyon vakası vardır. Virüse atfedilen toplam ölüm sayısı 906’ya yükseldi.

Durum ortaya çıktıkça, yanlış bilgi, dolandırıcılık ve diğer dijital tehdit biçimleri dünya çapında ağda dalgalanmaya başladı. Dolandırıcılar ve siber suçlular, panik yaymak ve insanları çevrimiçi dolandırıcılığa çekmek için DSÖ’nün kendi adını bile kullandılar. Bu, DSÖ’nün yanlış bilgilerin yayılmasını durdurma ve dijital konular hakkında farkındalığı artırma çabalarını hızlandırmasına neden oldu..

Bir Infememiye Dönüşen Bir Salgın

Dünya Sağlık Örgütü’nün sosyal medya yöneticisi Aleksandra Kuzmanovic ve meslektaşları şu anda Google, Facebook, Pinterest, Twitter gibi teknoloji devleriyle ve Çin’in sahip olduğu büyük sosyal medya sitesi WeChat ile “infodemic” dediği şeyi durdurmak için temas halinde . Geçen haftanın çabalarının ardından, koronavirüs ile ilgili bilgi veya resim arayan Google, Facebook ve Pinterest kullanıcıları şimdi WHO kaynaklarını ve WHO’nun efsane avcıları sayfasını görüyorlar. Doğru bilgileri içeren haber akışları da Çince’ye çevrildi.

Bu hafta, DSÖ’nün dijital çözümler müdürü Andrew Pattison, Facebook’un genel merkezine gidiyor. Uber ve Airbnb de dahil olmak üzere yaklaşık 20 teknoloji şirketinden oluşan bir grupla yaptığı toplantıda, bu şirketlerin DSÖ’nün yanlış bilginin yayılmasıyla mücadelesine yardımcı olma yollarını tartışmak istiyor. Pattison New York Times’a “Airbnb’nin koronavirüs hakkında seyahat eden insanlara tavsiye verdiğini görmek isterim,” dedi..

Koronavirüs hakkında çılgınca yanlış iddialar dizisi göz önüne alındığında, kötü bir fikir değil. Bazı mesajlar, örneğin, sarımsak yiyerek, gargara yaparak veya susam yağı koyarak önlenebileceğini belirtmektedir. Diğerleri, Çin’den evcil hayvanların ve hatta paketlerin virüsü yayabileceğini veya sadece yaşlı insanların etkilendiğini söylüyor.

Coronavirus Kimlik Avı Dolandırıcılığı Yükselişte

Ne yazık ki, bunun gibi küresel bir sağlık acil durumu, siber suçlulara insanlarla iletişim kurmak ve kurbanları kimlik avı dolandırıcılığına çekmek için inanılır bir neden veriyor. Örneğin, bir dolandırıcılıkta kullanıcılar kendilerini koronavirüse karşı korumak için bir ağız maskesine bağlantı içeren bir e-posta alırlar. Ardından, kredi kartı bilgilerini girmelerini isteyen bir kimlik avı web sitesine girerler..

Ayrıca DSÖ, kullanıcıları Dünya Sağlık Örgütü’nün [veya bu konuda başka bir saygın kuruluşun Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC)] logosunu taşıyan sahte e-postalar konusunda uyanık olmaları konusunda uyarır. Logolarını kullanarak bir aldatmaca örneği, önemli “Güvenlik önlemleri” için bir tıklama düğmesi içeren “Safty Corona Virüs Bilinci WHO” konulu bir e-postadır..

İngilizce bilen insanlar konu satırındaki yazım hatasını çabucak fark edebilirler. Başka bir verme, bir HTTPS sitesi yerine bir HTTP sitesine yönlendirmedir. Bugünlerde bu alışılmadık bir durum. Üçüncü olarak, DSÖ ana sayfasının bir görüntüsünde, kullanıcılardan e-posta adreslerini ve şifrelerini yazarak e-postalarını “Doğrulamalarını” isteyen bir açılır pencere vardır. Bir kullanıcı doğrulamayı tıkladığında, suçlular işlemi sırasında e-posta hesaplarına erişerek kullanıcıyı gerçek DSÖ sitesine yönlendirir..

Siber suçluların kullanabileceği başka bir yöntem kötü amaçlı bir .pdf eklemektir. .mp4 veya .docx dosyasını güvenilir görünen bir e-postaya gönderin. Gerçekte, bu dosyalar kurbanın bilgi işlem ekipmanına veya ağına müdahale edebilen truva atları ve solucanlar içerir.

Ne yapalım?

Genel olarak, kullanıcıların yapabileceği en iyi şey şüpheli e-postalara dikkat etmektir. Gönderenin adına kanmayın, yazım ve dilbilgisi hatalarına dikkat edin. Ayrıca, istenmeyen, şüpheli bağlantılara göz atmaktan veya beklenmedik dosyaları açmaktan kaçınmak en iyisidir. Asla bir web sitesinin istememesi gereken verileri girmeyin.

Ayrıca, güvenli parolalar kullanmanız, iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmanız ve yazılımınızı güncel tutmanız da önerilir. Saygın kuruluşların bitcoin veya diğer dijital para birimleri şeklinde bağış istemediklerini unutmayın.

Koronavirüs hakkında güncel kalmak için, DSÖ ve CDC’nin web sitesi ve resmi sosyal medya hesapları gibi yalnızca doğrudan (adresi kendiniz yazarak) güvenilir bilgi kaynaklarını ziyaret edin..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me