Corona Uygulamaları: Ülkeler Gizlilikle Bu Şekilde İşliyor (Covid-19 Zamanlarında) | VPNoverview.com

Dünyadaki hükümetler Covid-19 salgını üzerinde kontrol sahibi olmanın bir yolunu arıyorlar. Birçok ülke bu virüsle mücadelede teknoloji ve uygulamalardan faydalanmak istediklerine karar vermiştir. Bazıları zaten bu tür uygulamaları geliştiriyor veya hatta bunları zaten uyguladı. Bu makale, bu ülkelerin koronavirüs ile mücadelelerinde neler yaptığını tartışacaktır. Bazı uygulamalar nasıl çalışır ve bunlar hakkında ne gibi endişelerimiz var? Ayrıca, bir izleme uygulaması geliştirirken mevcut seçeneklere de bakacaktır. Ayrıca, çeşitli güvenlik ve gizlilik uzmanlarıyla ilgili riskler hakkında konuştuk..


Uluslararası Deneyimler  

Tüm dünya hükümetleri koronavirüs ile savaşmak için uygulamalara güveniyor. Bu bölümde hangi uygulamaları kullandıklarını, nasıl çalıştıklarını ve nasıl deneyimlendiklerini tartışacağız. En önemli bulgular aşağıdaki tabloda özetlenmiştir. Tüm ülkeler için daha ayrıntılı bir analiz onların altında bulunabilir.

ülke
Takip Tekniği
ayrıntılar
AlmanyaBir uygulama ile birlikte akıllı bant veya akıllı saatAkıllı bant, kalp atış hızı, vücut ısısı, kan basıncı ve uyku düzeni gibi verileri kaydeder, böylece korona semptomlarını tanıyabilir. Bu bilgi, ABD’de CDC benzer bir enstitü olan uygulaması tarafından Robert Koch enstitüsüne iletilir. Gönüllü katılım üzerine kuruludur. Şimdiye kadar ülkeye genel katılım düşük.
BelçikaBluetooth uygulamasıİnsanların hareketlerini kaydeden bir uygulama yakında başlatılacak. Nereye gittiğinize, oraya gittiğinizde ve kimlerle iletişim kurduğunuz kaydedilecektir. Hükümet, enfeksiyonu haritalamak ve virüs bulaşmış biriyle temas halinde olan insanları bilgilendirmek için uygulamayı kullanmak istiyor.
İsviçreAnaliz mobil veri telefonu sağlayıcısıİsviçre hükümeti, ülkedeki ana telefon sağlayıcılarından biri tarafından kaydedilen analiz verilerini elde etti. Hükümet, virüsün yayılmasını nasıl yavaşlatacağını belirlemek için insanların hareketlerini haritalamak istiyor.
Birleşik KrallıkBluetooth uygulamasıİngiltere hükümeti önümüzdeki birkaç hafta içinde bir kişi izleme uygulaması başlatmayı planlıyor. Virüs bulaşmış biriyle temas halinde olan insanları bilgilendirecektir. İngiliz medyası, uygulamanın Bluetooth ve muhtemelen GPS’den de yararlanacağını söylüyor.
İrlandaBluetooth uygulamasıİrlanda hükümeti yakında bir uygulama başlatacak. Virüs bulaşmış biriyle temas halinde olan insanları bilgilendirecektir. Katılım gönüllü olacak.
İzlandaGPS tabanlı uygulamaKatılımcılar gönüllü olarak bir uygulama indirecek. Konumlarını GPS ile kaydedecek ve veriler kullanıcının telefonunda yerel olarak saklanacaktır. Bir katılımcı bulaştığında bu bilgileri uygulamaya kaydeder. Daha sonra bir hükümet İrtibat İzleme Ekibi o kişinin hareketlerini analiz edecek ve olası enfeksiyonları haritalayacaktır.
DanimarkaUygulama Yok, yalnızca kilitlenmeDanimarka bir uygulama geliştirmeye veya kullanmaya yatırım yapmadı, ancak katı bir kilitlemeye karar verdi. Virüsün yayılması ülkede kontrol altında gibi görünüyor, bu nedenle kilitleme önlemleri Nisan ortasında rahatlayacak. Örneğin, okullar tekrar açılacak.
İtalyaHiçbir kişi izleme uygulaması, ancak tıp uzmanları ile temas halinde tutmak için bir uygulamaİnsanlar semptomlarını gönüllü olarak bir uygulamaya kaydedebilir ve tıp uzmanlarıyla iletişime geçebilir. Virüsün yayılması, insanların uygulamaya beslediği bilgilere dayanarak eşlenebilir. Bu şekilde yetkililer gerektiğinde müdahale edebilirler. Kullanıcılar ayrıca uygulamadaki acil durum servislerini arayabilir.
ispanyaÇeşitli uygulamalar ve 40 milyon İspanyol Telefonunu izlemeİspanya, insanların sağlığıyla ilgili verilerin toplandığı çeşitli uygulamalar geliştirmiştir veya geliştirmektedir. İnsanlar semptomlarını kaydederler ve bunlar konum verilerine bağlıdır. Hükümet, İspanyol halkını alınan önlemlere uyup uymadıklarını görmek için değil, virüsün yayılmasını haritalamak için izlediklerini belirtti. Hükümet ayrıca bir Covid-19 çalışması için 40 milyondan fazla akıllı telefonu izliyor. İnsanların hareketleri GPS üzerinden kaydedilir, böylece bölgeler arası önlemler hassas bir şekilde ayarlanabilir. Hükümet, tüm verilerin anonimleştirildiğini belirtti.
FransaTıp uzmanları ile iletişimde kalmak için konumlandırma ve aps için Bluetooth uygulamasıFransa, halen geliştirilmekte olan bir uygulama ile salgınla savaşmak istiyor. Uygulamanın ne yapacağına ilişkin kesin ayrıntılar henüz mevcut değil. Yetkililer, uygulamanın Bluetooth kullanacağını belirtti. Ancak uygulamadaki kusurlarla ilgili endişeler var. Dijital İşler sekreteri bu nedenle uygulamayı başlatmamaya karar verebileceklerini söyledi. Gizlilik, uygulamanın geliştirilmesinde ana sorun olacak ve Fransız yetkililer bu konuda dikkatli bir göz kulak olacak. Bunun dışında hükümet, insanları temel tıbbi tavsiye sunan uygulamalar indirmeye teşvik ediyor.
AvusturyaBluetooth uygulamasıBu uygulama Bluetooth ile diğer telefonlara bağlanır. Bu durum, iki kullanıcı birbirinden 6 feet’ten daha az mesafede 15 dakikadan fazla zaman harcadığında gerçekleşir. Bir kişiye virüs bulaştığında, temasta olduğu herkesi son 54 saatte haberdar edebilir. Uygulama, Bluetooth ile telefonla bağlantı kuran herkesi bilgilendirir. Cihazlar arasındaki mesafeyi belirlemek üzere ultrasonik sesler göndermek için uygulamanın telefonunuzun mikrofonuna erişmesi gerekiyor.
PolonyaSelfie’lere dayalı kendi kendine karantina uygulamasıBu uygulama Bluetooth veya GPS değil, selfies kullanır. Kavram, insanların Dijital İşler bölümüne selfies göndererek evde kaldıklarını kanıtlamaları gerektiğidir. Uygulama, kişinin gerçekten iddia ettiği kişi olup olmadığını belirlemek için yüz tanıma yazılımı kullanır. Uygulama ayrıca fotoğrafın çekildiği yeri bulur. Katılımcıların günde birkaç kez bir selfie göndermeleri gerekir. Uygulama rastgele selfie talepleri gönderecek ve 20 dakika içinde fotoğraf çekilmediğinde polis bilgilendirilecek.
RusyaDijital bulucu ve aynı zamanda bir QR sistemi olarak hizmet veren uygulamaKremlin, evde kalması söylenen insanları takip etmek için bir uygulama başlattı. Böylece uygulama kişinin verilen talimatları takip edip etmediğini takip etmek için bir konumlandırıcı olarak işlev görür. Değilse, yetkililer devreye girebilir. Rus hükümeti de QR kodlarını kullanan bir sistem üzerinde çalışıyor. Moskova’ya çevrimiçi kayıt yaptıran tüm kişilere bir QR kodu verilir. Bu, caddeye çıkarken kendilerini tanımlamak için kullanılabilir. Yetkililer daha sonra bu kişinin dışarıda bırakılmasına izin verilip verilmediğini kontrol edebilir.
TürkiyeCep telefonlarını izlemeCumhurbaşkanı Erdoğan, cep telefonlarını izleyerek ülkedeki tüm hareketleri izlemek istiyor. İletişim Bakanlığı mesaj göndermek veya evlerinden ayrılan kişileri aramak istediklerini belirtti. Kendi karantina kısıtlamalarına uymayan Türkler polis tarafından ziyaret edilecek ve para cezası alacaklar. Böyle bir uygulamanın geliştirilmesi için belirli planlar henüz yayınlanmamıştır.
Birleşik DevletlerUygulama yok, ancak cep telefonları üzerinden veri toplamaCDC konum verilerini cep telefonları aracılığıyla toplar. Bu bilgi daha sonra insanların hareketlerini izlemek için kullanılır. Google, Apple ve Facebook, virüsün ABD’de (ve ülke dışında) yayılmasını haritalamanın yolları üzerinde çalışıyor.
ÇinKişi izleme uygulamaları, GPS korsanlığı, yüz tanıma ve daha fazlasıÇin insanların hareketlerini çeşitli yollarla izliyor. Çinli insanlar belirli uygulamaları indirmek için yapılabilir. İşlevler, insanları izlemek için mevcut uygulamalara (Alipay ve WeChat gibi) dahil edilmiştir. Hak ve özgürlükleri karantina statülerine göre kaldırılabilir.
SingapurBluetooth uygulamasıSingapur, kişiyi Bluetooth üzerinden kaydeden bir uygulama kullanır. Bu veriler şifrelenir ve 21 gün boyunca yerel olarak kaydedilir. Uygulamaya sahip olan ve enfekte olmuş bir kişiyle iletişim halinde olan herkes bilgilendirilecek.
Güney KoreGPS izleme, güvenlik kameraları, kredi kartı bilgileri, kamusal alanlarda kontrol noktalarıGüney Kore, insanların ücretsiz olarak test edilebileceği düzinelerce test yeri açtı. Birisi pozitif test ettiğinde, GPS verileri, kredi kartı bilgileri ve güvenlik görüntüleri, birinin adımlarını izlemek ve iletişim kurdukları kişileri bilgilendirmek için kullanılır. Hastalık bulaşmış kişi hakkındaki kişisel ayrıntılar bu süreçte paylaşılır.
HindistanSelfie’leri kullanarak kendi kendine karantina uygulamasıBu uygulama insanların günde birkaç kez evde bir selfie göndermek istiyor. Bu, bir kişinin gerçekten evde kalıp kalmadığını kontrol etmek için kullanılır. Aksi takdirde, yetkililer tarafından kişi ile iletişime geçilecektir..
TayvanGPS ve akıllı telefon izlemeKarantinada olması gereken biri evinden ayrıldığında yetkililere haber verilir. Bunun için hükümet cep telefonu izleme verilerini kullanıyor. Birinin telefonu öldüğünde veya kapatıldığında, polisin ziyaretine de güvenebilir.
Hong KongBileklikler ve bir uygulamaHong Kong’da insanlara bir uygulamaya bağlı bileklikler verilir. Bu bileklikler insanların evde kalmasını ve karantinaya girmemesini sağlamak için kullanılır.
AvustralyaGPS ve mobil veri kullanan çeşitli uygulamalarYerel yönetimler Avustralya’da çeşitli uygulamalar başlattı. Bu uygulamalardan biri Victoria Whispir olduğunu. Bu uygulama hükümetin Covid-19 hastaların yerini izlemenizi sağlar. Yetkililer ayrıca uygulamayı bir kişiyle kısa mesaj yoluyla iletişim kurmak için kullanabilir. Uygulama, insanların kendi kendine karantinaya almasını sağlamaya yardımcı olur. 25.000 dolar para cezası almayan insanlar. Bir şirket için para cezası 100.000 dolara kadar çıkabilir.
Yeni ZelandaHenüz uygulama yok, ancak bir kişi izleme uygulaması geliştiriyorBir uygulama temas eşleştirmek mümkün olacak geliştirme aşamasındadır. Hükümetin aslında bu uygulamayı kullanıp kullanmayacağı belli değil. Hükümet ayrıca Singapur’da kullanılan uygulama ile ilgilendiğini belirtti.
İsrailVirüs bulaşmış kişiler için konum uygulaması ve akıllı telefon analiziİnsanlar son 14 gün içinde enfekte olmuş bir kişiyle temas halinde olduklarında bilgilendirileceklerdir. Bu kişiyle ilgili zaman ve konum verileri alacaklar, ancak herhangi bir kişisel bilgi verilmeyecekler. Daha sonra kendilerine karantinaya almaları gerektiği bildirilecektir. Hükümet, Sağlık Bakanlığı ile herhangi bir veri paylaşmayacağına söz verdi. İsrail gizli servisi, enfekte olduğunuzda telefonunuzu analiz edebilir, böylece kiminle iletişim kurduğunuzu öğrenebilirler. Bu insanlar daha sonra karantinaya alınabilir.
İranGPS kullanarak bulan uygulama3 Mart 2020’de tüm İran vatandaşlarına bir hastaneye veya sağlık merkezine gitmeden önce bir uygulama indirmeleri gerektiğini bildiren bir mesaj gönderildi. Bu uygulamanın adı AC19. Bir kullanıcının nerede olduğunu belirlemek için konumu izler. Ayrıca normalde fitness uygulamaları tarafından kullanılan hareketi izlemek için bir Android kütüphanesi kullanır. BİT sekreteri MJ Azari Jahromi’nin bir tweet’i, 3,5 milyondan fazla kişinin hükümetle özel ve konum verilerini zaten paylaştığını belirtti.
PakistanCep telefonlarını izlemeBirkaç Pakistan vatandaşı 24 Mart’ta bir Covid-19 hastasıyla temas halinde olduklarını belirten bir mesaj aldı. Bu önlem büyük olasılıkla hücre sitesi konum bilgisi (CSLI) ve çağrı detay kaydı (CDR) veri toplama yöntemleri ile uygulanmıştır. Onaylanmış bir hastanın ziyaret ettiği yerler ve aynı anda orada bulunan kişilerin cep telefonu numaraları, hastanın telefon kayıtları üzerinden CDS analizi ile belirlenebilir.
ArjantinÜçüncü taraflarca toplanan konum verilerinin analiziBüyük veri şirketi Grandata, Arjantin’deki hangi bölgelerin karantina önlemlerine en uygun olduğunu göstermek için bir ısı haritası oluşturdu. Grandata, üçüncü taraflara coğrafi konum verileri sağlayan uygulamalar tarafından toplanan anonimleştirilmiş bir veri kümesi kullandı. Harita, bir kişinin zamanının çoğunu geçirdiği yerden bir avludan daha fazla olup olmadığını gösterir. Bu, sosyal ekonomik bağlamı dikkate almaz. Bazı insanlar yiyecek almak veya temel hizmetleri bulmak için en yakın yere gitmek için mil katetmek zorunda kalabilirler. Bu aynı zamanda veri sömürü endüstrisinin yaptıklarına mükemmel bir örnektir. Kullanıcılar kişisel bilgileri nerede paylaştıklarını ve üçüncü taraflarla nasıl paylaşıldıklarını bilmeyebilir.
EkvadorUydu izleme / GPS izlemeHükümet, insanların karantina önlemlerine uyduğundan emin olmak için uydu izlemeyi kullanmayı planlıyor. Privacy International, bu önlemle insanların gerçekten evde kalmasını sağlayabileceklerini söylüyor.
BrezilyaAkıllı telefon izlemeBazı yerel yönetimler, Brezilyalıların kilitlenmeye bağlı olup olmadıklarını kontrol etmek için zaten akıllı telefonları izliyor. Brezilya’nın her yerinde hükümetler, kilitlenmenin ciddiye alınmasını sağlamak için coğrafi konum izleme kullanan bir sistem uygulamayı planlıyor. Sistem, Brezilyalı bir girişim olan InLoco tarafından geliştirildi. GPS veya işaret kullanmayan bir harita aracılığıyla insanları coğrafi olarak izler. InLoco, coğrafi izlemenin GPS ile izlemekten 30 kat daha doğru olduğunu iddia ediyor.
FasBilgi alışverişi için uygulamalarFas hükümeti Covid-19 ile savaşmak için iki uygulama kullanıyor. Birincisi Dakibot adlı bir girişim tarafından geliştirildi. Şirket, koronavirüs ile ilgili SSS’lere cevap veren bir sohbet botu kurdu. Diğer uygulama Sağlık departmanı tarafından başlatıldı. Tıp uzmanlarına yöneliktir ve hızlı ve basit bir şekilde bilgi alışverişi için kullanılabilir. Hükümet, bunun insanların koronavirüsle mücadelede daha etkili olmasına yardımcı olacağını umuyor.
Güney AfrikaTelekom verilerinin analiziGüney Afrika İletişim sekreteri Stella Ndabeni-Abrahams 24 Mart’ta gazetecilere verdiği demeçte, sağlık uzmanlarına yardımcı olabilmemiz için virüsten etkilenen kişilere bakmanın önemli olduğunu söyledi. Belirli bir bölgede kaç kişinin enfekte olduğunu öğrenmenin tek yolu budur. Telekomünikasyon endüstrisi, hükümetin bunu başarmasına yardımcı olmak için kullanıcı verilerini analiz etmeyi kabul etmiştir. Bunun tam olarak nasıl olacağı belli değil.

Avrupa’daki uygulamalar

dünya haritası avrupa ve rusya

Almanya

Almanya, koronavirüsün zorlandığı ülkelerden biridir. 115.000’den fazla enfeksiyon ve 2.600’den fazla ölüm meydana geldi. Bu nedenle Alman hükümeti virüsün yayılmasını durdurmak için her şeyi yapıyor. Robert Koch Enstitüsü (RKI), Alman CDC, bu hedefe ulaşmak için Corona-Datenspende adlı bir uygulama geliştirdi.

Uygulamayı kullanmak için Google Fit veya Apple Health’e bağlanabilen bir akıllı telefona ve akıllı banda veya akıllı saate ihtiyacınız var. Garmin, Fitbit, Polar veya Withings cihazları da uygulamayla çalışır. Semptomları erken bir aşamada tespit etmek için giyilebilir cihaza ihtiyacınız var. Bir akıllı bant veya akıllı saatiniz yoksa uygulamayı yüklemenin bir anlamı yoktur. Uygulamayı yükledikten sonra hangi verilerin toplandığı ve verilerin ne için kullanıldığı hakkında bilgi verecektir. Bu koşulları kabul etmeye karar verirseniz posta kodunuzu kaydetmeniz gerekir. Son olarak, uygulamayı giyilebilir cihazınıza bağlayacaksınız.

Toplanan tüm veriler RKI’ye iletilir. Ve onlar hakkında çok şey biliyorlar. Posta kodunuzu girdiğinizden beri konumunuzu biliyorlar, ancak bildikleri tek şey bu değil. Uygulama geliştiricileri, etkinlik izleyicinize eklediğiniz bilgilere erişebilir. Bu cinsiyet, yaş, boy ve kilo gibi bilgilerdir. Giyilebilir cihazınız tarafından toplanan veriler de RKI’ye iletilecektir. Bu, kalp atış hızı, stres seviyesi, vücut sıcaklığı, kan basıncı, aktivite, dinlenme ve uyku düzeni gibi bilgilerdir. Akıllı bandınızdaki veya akıllı saatinizdeki sensörler bu değişkenlerdeki değişiklikleri kaydeder. Bu cihazlar koronavirüs ile ilgili semptomları bu şekilde tanıyabilir.

Gizlilik hakkında ne dersiniz? Geliştiriciler doğrudan size topladıkları bilgilerin anonim olmadığını söylüyor. Uygulama adları ve adresleri kaydetmez, ancak belirli bir kullanıcı kimliği veya takma adla bağlantılıdır. Geliştiriciler, bunun uzun bir süre boyunca toplanan verileri doğru bir şekilde analiz etmenin tek yolu olduğunu söylüyor. RKI, toplanan verileri korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ve yürürlükte olan güvenlik önlemlerini tam olarak dikkate aldıklarını belirtmektedir..

Kullanıcılar gizlilik söz konusu olduğunda yüksek bir ücret öderler. Uygulamanın yazma anında sadece 50.000 kez indirilmesinin nedeni bu olabilir.

Belçika

Belçika hükümeti koronavirüsle savaşmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Ülke, oldukça erken bir zamanda sıkı bir kilitlenmeye karar vermişti. Sınır şehirlerindeki belediye başkanları, komşu ülkelerinin Hollanda’nın durumu çok hafif aldığını iddia ediyordu. Önlem olarak, Belçika Hollandalılarla sınırlarını kapattı.

Belçika yakında hareketi izleyen bir uygulama başlatacak. Nereye gittiğinize, oraya gittiğinizde ve kimlerle iletişim kurduğunuz kaydedilecektir. Hükümet, enfeksiyonları haritalamak ve virüs bulaşmış biriyle temas halinde olan insanları bilgilendirmek için uygulamayı kullanmak istiyor. Virolog Marc van Ranst, Mart ayının sonunda böyle bir uygulamanın önümüzdeki haftalarda sunulacağını doğruladı. Belçika, Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İsviçre ile birlikte Pan-Avrupa Gizlilik Koruma Proximity İzleme (PEPP-PT) adlı bir grubun parçasıdır. Bu araştırmacı grubu, Bluetooth kullanan gizlilik dostu bir iletişim izleme uygulaması geliştiriyor.

Herkes bunun harika bir fikir olduğundan emin değil. İnsan hakları Liga başkanı Kati Verstrepen, böyle bir uygulamanın gerçekten doktorlar ve araştırmacılar için değerli bir bilgi kaynağı olabileceğini belirtiyor. Ancak bu verilere çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu araştırmada başarının anahtarının insanların gizliliğine saygı duymak olduğunu söylüyor. Bilgiye kimin erişimi olduğu ve verileri kimin kaydettiği konusunda şeffaflık ister. Ayrıca uygulamanın kullanımını izleyebilecek bir danışma kurulu görmek istiyor. Ve veriler artık alakalı olmadığı ortaya çıktığında silinmelidir.

Belçika medyasına gizlilik hakkının mutlak bir hak olmadığını ve acil durumlarda bu hakların sınırlandırılması gerekebileceğini söyledi. Ancak ne zaman bir tedbir alınsa, hükümet hedeflerine ulaşmanın gerçekten gerekli olup olmadığını ve bu tedbirin eldeki konu ile orantılı olup olmadığını değerlendirmek zorundadır..

İsviçre

Reuters’in bir raporuna göre, İsviçre hükümeti, Swisscom’u işletmesini devletten cep telefonu verilerini teslim etmesini istedi. Hükümet bu verileri, virüsün yayılmasını yavaşlatmak için insanların hareketindeki kısıtlamaların gerçekten işe yarayıp yaramadığını belirlemek için kullanmak istiyor.

Federal Sağlık Dairesi’nde bulaşıcı hastalıkların başı olan Daniel Koch, “sürveyansla ilgisi yok” dedi. Yalnızca önceki güne ait verileri analiz ederler. Bu açıklama gizlilik savunucuları arasında bazı tartışmalara yol açtı.

Birleşik Krallık

Şu anda Birleşik Krallık’ta yaklaşık 62.000 kişiye virüs bulaşmış ve yaklaşık 7.100 kişi ölmüştür. Prens Charles’a Mart sonunda virüs teşhisi kondu. Hemen İskoçya’daki evinde kendini izole etti. Semptomları hafifti, bu yüzden hiçbir zaman işe geri dönmedi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, virüs teşhisi konulduktan sonra bir hafta boyunca hastaneye kaldırıldı. 12 Nisan’da taburcu edildi. İşini, iyileşmesi gereken süre boyunca Dışişleri sekreteri Dominic Raab’a devretti..

İngiltere kilit altında. Johnson, bu önlemi basit ve doğrudan bir şekilde alacaklarını açıkladı. “Bu akşam İngilizlere çok basit bir talimat vermeliyim: evde kalmalısın”. Ancak Başbakan’ın virüsü durdurmak için attığı tek adım bu değil. İngiliz hükümeti önümüzdeki birkaç hafta içinde bir temas izleme uygulaması başlatmayı planlıyor. Bu uygulama, enfekte olmuş biriyle temas halinde olduğunda insanları bilgilendirir. İngiliz medyası bu uygulamanın Bluetooth ve belki de GPS kullanacağını iddia ediyor.

Gizliliğin önceliğe sahip olmadığı anlaşılmaktadır. Anonim kalmak isteyen kaynaklar Sky News’e toplantılar sırasında “kullanmak istedikleri teknolojinin olası etkileri” hakkında hiçbir söz verilmediğinden bahsetti. Gizlilik savunucuları, hükümete açık mektupta bıkkın olmasını tavsiye etti. Yalnızca sosyal izleme için kullanılan bir uygulama başlatmamalarını istediler.

İrlanda

İrlanda hükümeti yakında virüsle savaşmaya yardımcı olacak bir uygulama başlatacak. İrlanda Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Yöneticisi (HSE), Mart ayı sonunda uygulamanın on gün içinde kullanıma sunulacağını duyurdu. Uygulamanın, enfekte olmuş biriyle iletişim kurduğunda insanları bilgilendirmesi gerekiyor.

Uygulamanın çalışma şekli hakkında çok az şey biliniyor. Bluetooth kullandığını ve İrlanda hükümetinin gizlilik örgütleriyle yakın işbirliği içinde olduğunu biliyoruz. Hükümet, GSYİH tarafından belirlenen kuralların çiğnenmesini önlemek istiyor. Kimse uygulamayı yüklemek için yapılacak değil, hepsi gönüllü katılım dayalı olacak.

İzlanda

İzlanda da Covid-19 ile savaşmak için bir uygulamaya iman ediyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarına RakningC-19 uygulamasını gönüllü olarak indirebilir. Uygulamayı ilk açtığınızda telefon numaranızı kaydetmeniz istenecektir. Katılımcılar daha sonra altı rakamlı kod içeren bir kısa mesaj alacaktır. Bu, katılımlarını doğrulayacak ve telefon numaraları IT şirketi Sensa’nın sunucularına kaydedilecektir..

Bir sonraki adım, en önemlisi, uygulamanın birisinin konumunu izlemesine izin verilip verilmediğini sorar. Bunu yapmak için uygulama Bluetooth kullanmaz, ancak GPS yongasını kullanır. Katılımcılar kabul ederse, uygulamanın konumlarını sürekli izleyeceği anlamına gelir. Uygulama, konum verilerini saatte birkaç kez kaydeder. Bu veriler 14 gün boyunca yerel olarak telefona kaydedilir. Bilgiler iki hafta sonra otomatik olarak silinecek.

Bir katılımcı virüs bulaşmış olduğunu öğrendiğinde, bu bilgileri uygulamaya kaydeder. Yasal Koruma ve Acil Servisler departmanındaki bir İrtibat İzleme Ekibi (CTT) daha sonra onlardan kimlik numaralarını pasaportlarında paylaşmalarını isteyecektir. Bu numara 14 gün boyunca Ekibin veritabanına kaydedilecektir. Bu, hastanın konum verilerinin izlenebileceği ve CTT’nin diğer olası enfeksiyonları haritalayabileceği anlamına gelir.

Şirket Sidekick de bir uygulama geliştirdi. RakningC-19’dan çok farklı çalışır. Herhangi bir konum verisi toplamaz, bunun yerine doktorların ve diğer sağlık profesyonellerinin iletişim kurması için bir yol sunar. Bu, birinin sağlığını güvenli bir mesafede izlemelerini ve gerektiğinde harekete geçmelerini mümkün kılar. Birisi kendi kendini yalıtıyorsa, uygulamayı yüklemesi için metin yoluyla istenir. Bu onları Sidekick Covid-19 programının bir parçası yapacak. Günde iki kez bir soru listesi doldurmaları istenir. Daha sonra bir algoritma, listelerdeki bilgileri kullanarak semptomların şiddetini belirleyecektir. Sonunda bir doktor müdahale etmeleri için bir ihtiyaç olup olmadığına karar verecektir. Doktorlar ayrıca bir hastaya soru sormak için uygulamayı kullanabilirsiniz. Kişi iyi hissetmedikleri sürece bir sağlık uzmanı tarafından izlenir. Daha iyi hissettiklerinde, taburcu olurlar ve uygulamayı telefonlarından silebilirler.

Covid-19 Uygulama İzlanda

Danimarka

Danimarka, koronavirüse karşı güçlü önlemler alan ilk Avrupa ülkelerinden biriydi. Ülke sınırlarını, okullarını, restoranlarını ve kafelerini kapatmaya karar verdi ve ondan fazla kişi için toplantı yapılmasını yasakladı. Şimdi, Danimarka başbakanı önlemlerin yavaş yavaş normale döneceğini belirtti. Okullar ve daycares Nisan ayının ortasından başlayarak yeniden açılabilir, yine de ayarlanan kısıtlamaları akılda tutarak (altı fit mesafe, ellerinizi yıkayın, ekstra temiz sınıflar, evden getirilen oyuncak yok, dışarıda daha fazla mola veriyor).

Danimarka’da alınan önlemler işe yaramış gibi görünüyor. 6.700 kayıtlı enfeksiyon ve yaklaşık 300 ölüm var. Danimarka hükümeti virüse karşı mücadelelerinde bir uygulama tanıtmak için adım atmadı.

İtalya

İtalya, enfekte kişilerin sayısı en fazla olan ülkelerden biridir. İtalyan hükümeti virüse karşı savaşlarını oldukça ileri götürüyor. Telekom sağlayıcıları, verileri kilitlenme sırasında izlemek ve insanların evde kalıp kalmadığını görmek için kullanılabilecek verileri onlara veriyor. Bu bir GDPR ihlali gibi görünüyor. Veriler anonimleştirilir, böylece gizliliğin ihlali gibi görünmez. Toplanan veriler belirli bir kişiye kadar izlenemez.

İtalyan hükümeti de virüsün yayılmasını durdurmak için umutlarını bir uygulamaya koydu. Uygulamaya Lazio Doctor Covid, yaklaşık altı milyon İtalyan’ın yaşadığı Lazio bölgesinde indirilebilir. Uygulama bir kişi izleme uygulaması değil, ancak virüs bulaşmış olabileceğini düşündüğünüzde uygulama sağlık profesyonelleri ile temasa geçmek için kullanılabilir.

Uygulamaya e-posta adresinizi ve telefon numaranızı kaydettirmeniz gerekmektedir. Ayrıca vücut sıcaklığı, kilo, kalp atış hızı ve kan basıncı hakkında bilgi kaydedebilirsiniz. Yakın zamanda yurtdışında olup olmadığınız veya virüsün bulaşmış olduğu biriyle temas halinde olup olmadığınız hakkında sorular sorulacaktır. App semptomların ilerlemesini takip entegre bir günlüğü vardır. Tüm bu bilgileri kullanarak, bir doktor size gerçekten Covid-19 virüsü bulaşıp bulaşmadığını ve bir sonraki adımda ne gibi adımlar atması gerektiğini değerlendirecektir. Uygulama aynı zamanda acil durum servislerine başvurabileceğiniz bir düğme içerir.

Kullanıcılar gönüllü olarak katılabilir ve uygulama Google Play Store’da 50.000’den fazla indirilmiştir.

ispanya

İspanya, ABD’nin hemen arkasındaki en yüksek ikinci enfeksiyon ve ölüm oranına sahip ülkedir. 175.000’den fazla kayıtlı enfeksiyon ve yaklaşık 20.000 ölüm kurbanı var. Bu nedenle, Mart ayında İspanyol hükümeti ülkede katı bir kilitlenme başlattı. Tüm oteller ve turistik konaklama yerleri kapanmaya zorlandı, okullar kapatıldı (ilkokullardan üniversitelere tüm okullar), insanlardan mümkün olduğunca evden çalışmaları istendi, toplu taşıma durdu, büyük etkinlikler iptal edildi ve insanlar yiyecekleri dışında evlerini terk etmemeleri ve işe ya da hastaneye seyahat etmeleri istendi. Bu kilitlenme en azından Nisan ayının sonuna kadar geçerli olacak.

İspanya’da virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için uygulamalar geliştirilmiştir. Başkent Madrid sakinleri, insanların virüs bulaşıp bulaşmadıklarını belirlemelerine yardımcı olan bir araç olan CoronaMadrid’i indirebilir. Uygulama, katılımcılar bazı kişisel bilgileri (isim, doğum tarihi, telefon numarası) kaydettikten sonra onlara bir dizi “evet” veya “hayır” sorusu soracaktır. Soruların cevapları, olası bir enfeksiyona işaret ediyorsa, bundan sonra hangi adımları atacağınıza dair tavsiye verilecektir. Uygulamanın geliştiricileri, yazılımın sağlık ve konum hakkında da veri topladığını belirtti. Bu veriler daha sonra merkezi olarak bölgesel makamların sahip olduğu sunucularda saklanır. Bu verilerin insanları izlemek için değil, sadece epidemiyolojik araştırmalar için kullanıldığını iddia ediyorlar..

Ulusal hükümet de virüsün yayılması hakkında veri toplayacak bir uygulama geliştiriyor. İspanyol gazetesi El País, Ticaret Bakanlığı’nın koronavirüsle mücadelede yardımcı olacak bir uygulamanın geliştirilmesini yeşil aydınlattığını yazdı. Uygulamanın kullanıcıları, virüs bulaşmış olup olmadıklarını kontrol etmek için olası semptomları uygulamada kaydedebilir.

Uygulamanın ayrıca virüsün yayılmasıyla ilgili veri toplaması gerekiyor. Kilitlenmenin uygulanması yerel ve bölgesel otoritelerin elindedir, çünkü İspanyol halkını evde olup olmadıklarını görmek için izlemek için kullanılmaz. Ancak aynı zamanda, hükümet düzeni, kendi bölgelerinden ayrıldıklarında insanlarla WhatsApp aracılığıyla iletişim kurmak için yer bırakıyor. Hükümet bu seçeneği kullanacaklarını yalanladı.

Sağlık Bakanlığı 1 Nisan’da İspanya’da 40 milyondan fazla akıllı telefonun takip edildiğini açıkladı. Bu DataCovid adlı bir araştırmanın bir parçasıdır ve daha önce bahsedilen uygulama için bir yan projedir. Hükümet, bölgeler arası önlemlerin ince ayarlanabilmesi için insanların bölgeler arasındaki hareketlerini izlemek için akıllı telefonların GPS konumunu kullanmak istiyor. Hükümet, tüm verilerin anonimleştirildiğini belirtti.

Fransa

Fransa virüs tarafından sert bir şekilde vuruldu. Neredeyse 120.000 kayıtlı enfeksiyon ve 12.000’den fazla ölüm meydana gelmiştir. Fransa katı bir kilitlenme gerçekleştirdi. İnsanların her gün bir saat evlerini terk etmelerine ve evlerinin bir mil yarıçapında kalmasına izin verilir. Ve elbette buna sadece kesinlikle gerekli olduğunda izin verilir, bu yüzden sadece bakkaliye veya seyahat için işe yarar. Fransa, virüsün yayılmasını durdurmak için bir uygulama geliştirmede İngiltere’yi takip ediyor. Bu uygulamayı geliştirmenin en az üç ila altı hafta sürmesi bekleniyor.

Uygulamanın ne yapacağına ilişkin kesin ayrıntılar henüz mevcut değil. Sağlık ve Dijital İşler sekreterleri Le Monde’ye uygulamanın Bluetooth’u kullanacağını söyledi. Dijital İşler Sekreteri Cedric O, uygulamanın çalışmalarında bazı kusurlar olduğunu itiraf etti, bu nedenle hükümet uygulamayı başlatmaya karar vermeyebilir.

O da gizlilik uygulaması geliştirmede ana sorun olduğunu açıkladı. Fransız gizlilik gözlemcisi CNIL tavsiyelerde bulunabilir ve bunlar hükümet tarafından çok ciddiye alınacaktır. PEPP-PT tarafından belirlenen gizlilik önlemleri de dikkate alınacaktır. Bunun dışında hükümet, insanları temel tıbbi tavsiye sunan uygulamalar indirmeye teşvik ediyor. App Covidom Paris bölgesinde bunun için kullanılır.

Avusturya

Avusturya 16 Mart’ta kilitlendi. O andan itibaren sadece yiyecek, biraz temiz hava (günde bir kez) ya da işe gitmene izin verildi. Polis dikkatli bir şekilde göz kulak oldu ve insanların önlemlere uyup uymadığını kontrol etti. Kilitlenme başarılı görünüyor, çünkü virüsten 300’den az insan öldü.

Avusturyalı Kızıl Haç, kilitlemenin açıklanmasından kısa bir süre sonra Stopp Corona uygulamasını başlattı. Hükümet yavaş yavaş normale dönüyor şimdi bu uygulama virüse karşı mücadelede ana silah olacak. Paskalya’dan sonra küçük dükkanların tekrar açılmasına izin verildi ve yakında daha büyük mağazalar ve kuaför salonları gelecek. Bu başarılı olursa, oteller ve restoranlar Mayıs ortasına kadar kapılarını tekrar açabilecek.

Stopp Corona diğer telefonlarla iletişim kurmak için Bluetooth kullanıyor. Diğer telefonlarla eşleşmek için değil, anonimleştirilmiş kimlik numaralarını şifrelemek ve yerel olarak kaydetmek için iletişim kurar. Avusturya Kızılhaçı buna Dijital El Sıkışma diyor. Bu sadece yoldan geçenlerde olmaz. Yalnızca birbirleriyle 6 metreden daha az mesafede 15 dakikadan fazla zaman geçirmiş kişiler kayıt edilecektir. Bir kişi virüs bulaştığında bunu uygulamaya kaydetmesi gerekir. Uygulama, son 54 saat içinde iletişim halinde olduğu herkesi bilgilendirebilir.

Stopp Corona gizliliğinize değer veriyor mu? Uygulama konum veya kişi listesi gibi verileri kaydetmez. Ancak virüs bulaştığında telefon numaranızı paylaşmanız istenir. Bu sayı daha sonra merkezi olarak kaydedilir, büyük olasılıkla Avusturya Kızıl Haçı’nın sahip olduğu sunucularda. Kızıl Haç yalnızca herhangi bir belirti göstermezseniz benzersiz kullanıcı kimliğinize (UUID) sahiptir. Geliştiriciler, bu kimliğin hiçbir şekilde başka bir veriye bağlı olmadığını söylediler. Veriler anonimleştirilmedi, ancak takma ad verildi.

Bluetooth, bu uygulama için en önemli özelliktir, ancak cihazınızın mikrofonuna da erişmesi gerekir. Ve bunu ilk kez duyduk. Neden buna ihtiyaçları var? Mikrofon, insan kulağının duyamayacağı ultrasonik tonlar göndermek için kullanılır. Uygulama, diğer telefonlar da bu tonları gönderdiğinde cihazlar arasındaki mesafeyi belirleyebilecek.

Yaklaşık 300.000 kişi Stopp Corona’yı indirdi. Avusturya’da 9 milyon insan olduğu için bu nüfusun sadece küçük bir yüzdesidir. Bununla birlikte, Avusturya hükümeti uygulamanın ülkede ikinci bir salgının önlenmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Diğer ülkeler bu uygulamaya ilgi gösterdiler. Bu ülkeler arasında Hollanda ve Avustralya da bulunmaktadır..

Polonya

Polonya’da enfeksiyon sayısı oldukça düşük olmasına rağmen, hükümet hala virüsün yayılmamasını sağlamak için önlemler alıyor. Diğer Avrupa ülkeleri gibi, Polonya da bu hedefe ulaşmak için bir uygulama başlattı. Uygulamaya kabaca kendi karantina uygulamasına çeviren Kwarantanna domowa adı verilir. Uygulama, insanları izlemek için Bluetooth veya GPS kullanmaz, ancak selfie’leri kullanır. Kavram, karantinadaki insanların Dijital İşler bölümüne selfies göndererek aslında evde olduklarını kanıtlamaları gerektiğidir..

Bu nasıl çalışıyor? Tabii ki, sadece bir selfie göndermek hiçbir şey kanıtlamaz. Burası hükümetin uygulaması devreye giriyor. Kişinin gerçekte kim olduğunu iddia edip etmediğini belirlemek için yüz tanıma yazılımı kullanıyor. Uygulama ayrıca fotoğrafın çekildiği yeri bulur. Katılımcıların günde birkaç kez bir selfie göndermeleri gerekir. Uygulama rastgele selfie talepleri gönderecek ve 20 dakika içinde fotoğraf çekilmediğinde polis bilgilendirilecek. Bu nedenle uzun bir yürüyüşe çıkmak söz konusu değil.

Uygulama aslında evde olmadığınızı kaydettiğinde polis evinize gönderilecektir. Orada olup olmadığınızı kontrol edecekler. 120 dolar para cezası ile karşı karşıya kalırsınız – yakalandığınızda para cezaları 1200 dolara kadar çıkabilir,-.

Polonya hükümeti uygulamanın kullanımı hakkında çok açık. Kurulumu zorunludur. Dijital İşler Bakanlığı sözcüsü, Fransız basın ajansı AFP’ye karantinaya girmeniz gerektiğinde iki seçeneğiniz olduğunu söyledi: uygulamayı yüklediniz veya polis evinize gönderildi.

İngiliz gazeteci Jakub Krupa, hükümetin korona hastası olduğundan şüphelenilen herkes için otomatik olarak bir hesap oluşturduğunu düşündüğünü söyledi. Şu anda eve seyahat eden Polonyalı işçiler kesinlikle böyle kabul ediliyor.

Rusya

Başkan Putin, Nisan ayı başında virüse karşı savaşmak için bir uygulama başlattı. Uygulama kavramı, şu ana kadar Avrupa’da gördüğümüzden çok farklı. Çoğu uygulama, virüs bulaşmış biriyle iletişim kurduğunda insanları uyarmak için kullanılır. Bunun yerine Kremlin karantinaya alınan insanları izlemek istediklerine karar verdi. Hükümlüler tarafından giyilen bir tür GPS ayak bileği monitörü olarak görebilirsiniz. Big Brother sizi gerçekten izliyor.

Rus hükümeti ayrıca QR kodlarını kullanan bir sistem üzerinde çalışıyor. Moskova’ya çevrimiçi kayıt yaptıran tüm kişilere QR kodu gönderilir. Bu kod sokağa çıkarken kendilerini tanımlamak için kullanılabilir. Yetkililer daha sonra bu kişinin dışarı çıkmasına izin verilip verilmediğini kontrol edebilir. Eğer öyleyse, herhangi bir güçlük çekmeden yollarına devam edebilirler. Eleştirmenler uygulamayı ve QR kod sistemini “dijital toplama kampı” olarak adlandırdılar.

Türkiye

Türkiye pandemiyi hafife almıyor, bu da 60.000’den fazla kayıtlı enfeksiyonla mantıklı. Okullar kapatıldı, ulusal ve uluslararası uçuşlar iptal edildi ve toplantılar çoğunlukla yasaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk halkına birbirlerinden en az “üç adım” uzak olmalarını söyledi. Dışarı çıkmayı seçen insanlar yüz maskesi takmak zorundadır. 31 şehirde 48 saatlik zorunlu kilitlenme oldukça paniğe neden oldu. Duyuru, kilitlenmenin yürürlüğe girmesinden sadece iki saat önce yapıldı, bu yüzden insanlar yiyecek yapmak için acele ettiler. Bu, mağazaların dışında insanların birbirine çok yakın olduğu uzun hatlarla sonuçlandı. Bundan sorumlu sekreter bu nedenle istifa etmek istedi, ancak Erdoğan istifasını kabul etmeyecekti.

Erdoğan virüse karşı mücadeleyi Avrupa’nın çoğundan bir adım daha ileri götürüyor. Başkan, Nisan ayı başında cep telefonlarını takip edeceğini açıkladı. İletişim departmanı Reuters’e verdiği demeçte Erdoğan’ın insanların tüm hareketlerini izlemek ve mesaj göndermek ya da evlerini terk eden insanları aramak istediğini söyledi. Kendi karantina kısıtlamalarına uymayan Türkler polis tarafından ziyaret edilecek ve para cezası alacaklar. Böyle bir uygulamanın geliştirilmesi için belirli planlar henüz yayınlanmamıştır.

Türk hukuku cumhurbaşkanının bütün bunları yapmasını engellemiyor. Bir salgın gibi olağanüstü durumlarda özel önlemler almasına izin verilir. Büyük insan gruplarını izlemek ya da dinlemek, şehirleri kilitlemek ya da tüm sosyal yaşamı durdurmak istediği zaman meclisten izin istemesine gerek yoktur. Erdoğan bir hedefe ulaşmaya çalışırken demokrasi bir kenara bırakılıyor.

ABD’deki uygulamalar

Dünya harita ABD

Virüs ABD’deki olay yerine patladı. Ülke, yazarken 760.000’den fazla kayıtlı enfeksiyonla virüs için bir yuva haline geliyor. Dünyadaki hiçbir ülkede daha fazla enfekte insan yoktur. Başkan Trump, Nisan ayının başında 100.000 ila 240.000 arasında kişinin büyük olasılıkla virüsten öleceğini duyurdu. L.A. gibi büyük şehirler sert bir şekilde vuruldu ve oradaki hastanelerdeki durum sorulduğunda doktorlar “yeryüzündeki cehennem” olarak adlandırdılar. Trump ekonomiye yatırım yapmaya karar verdi; 300 milyondan fazla insana 2 milyar dolardan fazla para kazandırdı. ABD’de şu anda 17 milyondan fazla insan işsiz.

ABD’de bir kişi izleme uygulaması geliştirmek için gerçek bir plan yok, ancak uzmanlar birinin birkaç hafta içinde geliştirilebileceğini söyledi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), cep telefonlarından konum verilerini izliyor. Bu veriler, reklam endüstrisi tarafından sağlanan bilgilerle birleştirilir ve insanların hareketlerini haritalamak için kullanılır. Araştırmacılar bunu virüsün hangi oranda ve nerede yayıldığını bulmak için yapıyorlar. Sivil haklar hareketleri, bu gizlilik ihlaline karşı dile getirilmiştir. Bir hükümetin bu tür bilgilere erişmesinin yasal olup olmadığını merak ediyorlar..

Google ve Apple da içeri girmeye çalışıyor. Birlikte, Android telefonların ve iPhone’ların birbirleriyle iletişim kurmaları için bir yol geliştirecekler. Anonimleştirilmiş kimlik numaraları ile karşılaştırılabilir olan “anonimleştirilmiş işaretçiler” daha sonra Bluetooth ile değiştirilebilir. Bunu yapmak için bir Uygulama Programlama Arayüzü veya API’sına ihtiyacınız vardır. Her iki şirket de bunun Mayıs ayında başlatılacağını belirtti. Google ve Apple, lansmandan sonraki ayları, Bluetooth’u da kullanacak daha genel bir kişi izleme platformu geliştirmek için kullanacak. Şirketler, daha fazla insanın katılabileceği için bu platformun API’dan daha yararlı olacağını söylüyor. Bir uygulama geliştirmek, hükümetlerin ve sağlık kuruluşlarının uygulamayı kendi ihtiyaçlarına göre ayarlamasına da olanak tanır. Google ve Apple, bir blogda “[p] rivacilik, şeffaflık ve rızanın bu çabada büyük önem taşıdığını belirttiler ve bu işlevselliği ilgili paydaşlarla istişare ederek geliştirmeyi umuyoruz. Başkalarının analiz etmesi için çalışmalarımızla ilgili bilgileri açıkça yayınlayacağız ”.

covid-19 google ve elma yöntemi

Facebook da partiye katılıyor. Mark Zuckerberg’in platformu, Veri için İyi programı aracılığıyla Facebook’un verilerini onlara sunarak araştırmacılara yardımcı oluyor. Araştırmacılar bu bilgiyi, ABD’de virüsün yayılmasını haritalamak için kullanabilirler, böylece tıbbi kaynakların nerede gerekli olacağını bilirler. Diğer büyük veri şirketleri gibi Facebook da çok fazla bilgi toplar. Her dakika 317.000 durum güncellemesi, 147.000 fotoğraf yayınlandı ve platformda 54.000 bağlantı paylaşıldı.

Asya ve Orta Doğu’daki uygulamalar

dünya haritası asya

Çin

Her şey Çin’de başladı. Salgının zirvesinde ülkede 82.000’den fazla enfeksiyon vardı. Ancak buradaki durumla ilgili son birkaç haber, kayıtlı yeni vakaların neredeyse olmadığını söylüyor. Wuhan yaklaşık 75 gün boyunca kilitliydi, ama insanlar şimdi sokaklara geri dönüyorlar. Mağazaların kapılarını tekrar açmasına izin verilir, ancak hükümet hala durumu yakından takip ediyor. İkinci bir enfeksiyon dalgası olmayacağından emin olmak istiyorlar..

Çin, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için kapsamlı nüfus izleme yeteneklerini kullanmıştır. Bireylerin nerede, ne zaman ve kiminle nerede olduklarını belirlemek için uygulamalar, telefon izleme, yüz tanıma ve hatta dronlar kullanılıyor. Komünist rejim, virüsün yayılmasını durdurmak için gereken her adımı attı. Alınan tedbirlerin bazıları acımasız sayılabilir. Kafanın üzerinden uçan ve eve geri dönmek için sana bağıran bir drone oldukça korkutucu. Ve her köşedeki bir polis, geçtiğinizde sıcaklığınızı kontrol ediyor, çoğu standarda göre biraz daha fazla. Her hareketinizin bir uygulama aracılığıyla hükümet tarafından izlenmesi, alınmış bir başka aşırı önlemdir. Ve Çin tüm vatandaşların böyle uygulamalar yüklemesini zorunlu kılıyor.

Çin hükümetinin durumu kontrol altına almasının bir başka yolu, mevcut uygulamaların (Alipay ve WeChat gibi) bir renk sistemi içermesi gerektiğidir. Uygulama, her kullanıcıya karantina durumuna bağlı olarak bir renk kodu sağlar. Uygulama daha sonra kullanıcılara karantina durumlarının evlerini terk etmelerine izin verilecek şekilde olup olmadığını bildirir. Ayrıca, toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin verilip verilmediğini de söyler. Kullanıcılar istendiğinde renk kodlarını yetkililere göstermelidir. “Yeşil” kodlu kişiler şehir içinde serbestçe dolaşabilirler. “Sarı” olan bireyler daha kısıtlıdır ve “Kırmızı” olan bireyler tam kilit altındadır. Uygulama ayrıca verilerini polisle paylaşıyor.

Singapur

Singapur nispeten az sayıda insanın enfekte olduğunu görmesine rağmen, virüsün yayılmasını durdurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu nedenle hükümet Mart sonunda TraceTogether uygulamasını başlattı.

Kullanıcılar uygulamayı yüklediklerinde Bluetooth’u etkinleştirmeleri gerekir. Uygulama, birisiyle ne kadar zamandır iletişim kurduğunuzu ve toplantı sırasında ne kadar uzakta olduğunuzu ölçecek. Bunu Bağıl Sinyal Gücü Göstergesi (RSSI) ile yapabilir. Biriyle çok fazla zaman geçirirseniz ve birbirine çok yakınsanız, cihazlarınız anonimleştirilmiş kimlik numaralarını değiştirir. Bu bilgiler şifrelenecek ve 21 gün boyunca yerel olarak telefonunuza kaydedilecektir. Uygulama bireylere geri izlenebilecek herhangi bir veri toplamak olmaz. Enfekte olduğunuzda bunu uygulamada kaydedersiniz. Bu uygulama daha sonra yakın zamanda iletişim kurduğunuz herkesi bilgilendirir.

TraceTogether tarafından toplanan veriler, birisi açıkça izin vermedikçe hükümete iletilmez. Uygulamadan çıkmak isteyen herhangi bir kişi telefon numarası da dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığı’na bir e-posta gönderebilir ve daha sonra tüm verilerinizi sunucularından siler. Hükümet kimsenin uygulamayı yüklemesini istemiyor, ancak uygulamayı mümkün olduğunca çok kişinin kullanmasının en iyisi olduğunu söylediler.

Uygulama yalnızca yeterli sayıda kişi katıldığında planlandığı gibi çalışacaktır. Etkili olmak için, insanların yaklaşık% 75’i uygulamayı indirmelidir, ancak bu olmadı. Virüs hala ülkede yayılıyor ve şu anda birçok göçmen enfekte oluyor.

Güney Kore

Güney Kore, insanların ücretsiz olarak test edilebileceği düzinelerce test yeri açtı. Birisi pozitif test ettiğinde, GPS verileri, kredi kartı bilgileri ve güvenlik görüntüleri, birinin adımlarını izlemek ve iletişim kurdukları kişileri bilgilendirmek için kullanılır. Hastalık bulaşmış kişi hakkındaki kişisel ayrıntılar bu süreçte paylaşılır.

Hindistan

Bu uygulama insanların günde birkaç kez evde bir selfie göndermek istiyor. Bu, bir kişinin gerçekten evde kalıp kalmadığını kontrol etmek için kullanılır. Aksi takdirde, yetkililer tarafından kişi ile iletişime geçilecektir..

Tayvan

Karantinada olması gereken biri evinden ayrıldığında yetkililere haber verilir. Bunun için hükümet cep telefonu izleme verilerini kullanıyor. Birinin telefonu öldüğünde veya kapatıldığında, polisin ziyaretine de güvenebilir.

Hong Kong

Hong Kong’da insanlara bir uygulamaya bağlı bileklikler verilir. Bu bileklikler insanların evde kalmasını ve karantinaya girmemesini sağlamak için kullanılır.

İsrail

İnsanlar son 14 gün içinde enfekte olmuş bir kişiyle temas halinde olduklarında bilgilendirileceklerdir. Bu kişiyle ilgili zaman ve konum verileri alacaklar, ancak herhangi bir kişisel bilgi verilmeyecekler. Daha sonra kendilerine karantinaya almaları gerektiği bildirilecektir. Hükümet, Sağlık Bakanlığı ile herhangi bir veri paylaşmayacağına söz verdi. İsrail gizli servisi, enfekte olduğunuzda telefonunuzu analiz edebilir, böylece kiminle iletişim kurduğunuzu öğrenebilirler. Bu insanlar daha sonra karantinaya alınabilir.

İran

3 Mart 2020’de tüm İran vatandaşlarına bir hastaneye veya sağlık merkezine gitmeden önce bir uygulama indirmeleri gerektiğini bildiren bir mesaj gönderildi. Bu uygulamanın adı AC19. Bir kullanıcının nerede olduğunu belirlemek için konumu izler. Ayrıca normalde fitness uygulamaları tarafından kullanılan hareketi izlemek için bir Android kütüphanesi kullanır. BİT sekreteri MJ Azari Jahromi’nin bir tweet’i, 3,5 milyondan fazla kişinin hükümetle özel ve konum verilerini zaten paylaştığını belirtti.

Pakistan

Birkaç Pakistan vatandaşı 24 Mart’ta bir Covid-19 hastasıyla temas halinde olduklarını belirten bir mesaj aldı. Bu önlem büyük olasılıkla hücre sitesi konum bilgisi (CSLI) ve çağrı detay kaydı (CDR) veri toplama yöntemleri ile uygulanmıştır. Onaylanmış bir hastanın ziyaret ettiği yerler ve aynı anda orada bulunan kişilerin cep telefonu numaraları, hastanın telefon kayıtları üzerinden CDS analizi ile belirlenebilir.

Okyanusya Uygulamaları

dünya haritası avustralya yeni zelanda

Avustralya

Yerel yönetimler Avustralya’da çeşitli uygulamalar başlattı. Bu uygulamalardan biri Victoria Whispir olduğunu. Bu uygulama hükümetin Covid-19 hastaların yerini izlemenizi sağlar. Yetkililer ayrıca uygulamayı bir kişiyle kısa mesaj yoluyla iletişim kurmak için kullanabilir. Uygulama, insanların kendi kendine karantinaya almasını sağlamaya yardımcı olur. 25.000 dolar para cezası almayan insanlar. Bir şirket için para cezası 100.000 dolara kadar çıkabilir.

Yeni Zelanda

Bir uygulama temas eşleştirmek mümkün olacak geliştirme aşamasındadır. Hükümetin aslında bu uygulamayı kullanıp kullanmayacağı belli değil. Hükümet ayrıca Singapur’da kullanılan uygulama ile ilgilendiğini belirtti.

Latin Amerika’daki uygulamalar

dünya haritası latin amerika

Argentinia

Büyük veri şirketi Grandata, Arjantin’deki hangi bölgelerin karantina önlemlerine en uygun olduğunu göstermek için bir ısı haritası oluşturdu. Grandata, üçüncü taraflara coğrafi konum verileri sağlayan uygulamalar tarafından toplanan anonimleştirilmiş bir veri kümesi kullandı. Harita, bir kişinin zamanının çoğunu geçirdiği yerden bir avludan daha fazla olup olmadığını gösterir. Bu, sosyal ekonomik bağlamı dikkate almaz. Bazı insanlar yiyecek almak veya temel hizmetleri bulmak için en yakın yere gitmek için mil katetmek zorunda kalabilirler. Bu aynı zamanda veri sömürü endüstrisinin yaptıklarına mükemmel bir örnektir. Kullanıcılar kişisel bilgileri nerede paylaştıklarını ve üçüncü taraflarla nasıl paylaşıldıklarını bilmeyebilir.

Ekvador

Hükümet, insanların karantina önlemlerine uyduğundan emin olmak için uydu izlemeyi kullanmayı planlıyor. Privacy International, bu önlemle insanların gerçekten evde kalmasını sağlayabileceklerini söylüyor.

Brezilya

Bazı yerel yönetimler, Brezilyalıların kilitlenmeye bağlı olup olmadıklarını kontrol etmek için zaten akıllı telefonları izliyor. Brezilya’nın her yerinde hükümetler, kilitlenmenin ciddiye alınmasını sağlamak için coğrafi konum izleme kullanan bir sistem uygulamayı planlıyor. Sistem, Brezilyalı bir girişim olan InLoco tarafından geliştirildi. GPS veya işaret kullanmayan bir harita aracılığıyla insanları coğrafi olarak izler. InLoco, coğrafi izlemenin GPS ile izlemekten 30 kat daha doğru olduğunu iddia ediyor.

Afrika’daki uygulamalar

dünya haritası afrika

Fas

Fas hükümeti Covid-19 ile savaşmak için iki uygulama kullanıyor. Birincisi Dakibot adlı bir girişim tarafından geliştirildi. Şirket, koronavirüs ile ilgili SSS’lere cevap veren bir sohbet botu kurdu. Diğer uygulama Sağlık departmanı tarafından başlatıldı. Tıp uzmanlarına yöneliktir ve hızlı ve basit bir şekilde bilgi alışverişi için kullanılabilir. Hükümet, bunun insanların koronavirüsle mücadelede daha etkili olmasına yardımcı olacağını umuyor.

Güney Afrika

Güney Afrika İletişim sekreteri Stella Ndabeni-Abrahams 24 Mart’ta gazetecilere verdiği demeçte, sağlık uzmanlarına yardımcı olabilmemiz için virüsten etkilenen kişilere bakmanın önemli olduğunu söyledi. Belirli bir bölgede kaç kişinin enfekte olduğunu öğrenmenin tek yolu budur. Telekomünikasyon endüstrisi, hükümetin bunu başarmasına yardımcı olmak için kullanıcı verilerini analiz etmeyi kabul etmiştir. Bunun tam olarak nasıl olacağı belli değil.

Uygulamaların Arkasındaki Fikir

Birçok ülke koronavirüsle mücadelede teknolojiden faydalanmak istediklerine karar vermiştir. Avrupalı ​​bilim adamları, Nisan ayının başında bir korona izleme uygulaması için yazılım tanıttı. Bu, kimlerle temas halinde olduklarını takip etmek için genel halk tarafından kullanılabilir. Virüs bulaşmış biriyle iletişim kurduğunuzda uygulama sizi bilgilendirir. Doktorunuzla iletişim kurmak, soru sormak ve olası korona semptomlarını tartışmak gibi araçlar gibi diğer uygulamalar da ortaya çıkmıştır. Bu gibi uygulamalar virüsün yayılmasını yavaşlatabilir, ancak sağlık hizmeti sağlayıcıları üzerindeki baskıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Polling, birçok insanın bu tür uygulamaları uygulamaktan yana olduğunu gösterdi.

İlk başta, bu fikirler Covid-19’a karşı savaşa girmenin bir yolu gibi görünebilir. Ama bir an düşündüğünüzde bazı sorular ve çekinceler bulabilirsiniz. Bir korona hastasıyla iletişim kurduğunuzda sizi uyaran bir uygulama gerçekten nasıl çalışır? Bu uygulamalar tarafından toplanan bilgiler nasıl ve nerede saklanır? Bu verilere kimler erişebilir? Bizim olacak gizlilik korunmak? Bu sorular birçok araştırmacıyı ayak parmaklarında tutar, çünkü hepsi sorulacak geçerli ve önemli sorulardır.

Nesnelerin Teknik Yönü: Bu Uygulamalar Nasıl Çalışır??

Yani iki tür uygulama var: kişi izleme uygulamaları ve iletişim uygulamaları. Çoğu medya ilkine odaklanır, çünkü birçok insan aslında nasıl çalıştığını bilmek ister. Bir korona izleme uygulaması hakkında konuşurken insanları izlemek için iki olası yolu vardır. İki seçenek Bluetooth veya GPS’dir.

Uygulama Yükleme

Açıkçası, yapmanız gereken ilk şey uygulamayı akıllı telefonuna yükle. Bu, Android kullanıcıları için Apple’dan daha kolaydır. Android kullanıcıları, uygulamaları indirmek ve yüklemek için Google Play Store ile sınırlı değildir. Geliştiriciler, uygulamalarını kendi web sitelerinde veya farklı bir platformda olduğu gibi başka şekillerde de sunabilirler.

App Store’dan yalnızca iPhone’unuz varken indirebilirsiniz, hapse atmış cihazları bir an için resim dışında bırakırsınız. Bu, geliştiricilerin uygulamalarını Apple’a sunmaları gerektiği anlamına gelir. Apple, uygulamanın geliştiriciler için belirlenmiş tüm koşullara uygun olup olmadığını kontrol edecektir. Bunu yapmazsa, çizim tablosuna geri döndüğü anlamına gelir. Ve her şey yolunda sayılırsa bile, Apple’ın bir uygulamayı aydınlatması haftalar sürebilir. Bu süreçte değerli zaman kaybedilecektir. Hükümetler potansiyel olarak Apple’dan süreci hızlandırmasını isteyebilir, çünkü bir pandemi var, ancak bu hiçbir şeyi garanti etmiyor. Tüm bunları aşmak için zaten Apple tarafından onaylanmış bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bunun da ötesinde, iOS’ta bu gibi uygulamaların arka planda çok iyi çalışmadığı sorunu var. Uygulama açıkken ve başka hiçbir uygulama kullanılmadığında en iyi şekilde çalışır. Uygulamayı açmayı unutursanız veya telefonunuzda başka bir şey yapıyorsanız, uygulama da çalışmaz. Statcounter’a göre Avrupalıların neredeyse üçte biri iPhone kullanıyor. ABD’de bu, insanların% 60’ına kadar çıkıyor, bu büyük bir sorun olabilir. Bu, uygulamanın çoğu için düzgün çalışmadığı anlamına gelir.

GPS ile bulma

Uygulamayı yüklemek yalnızca ilk adımdır. Uygulamayı etkinleştirmek ve akıllı telefonlarına yüklendikten sonra aktif olarak kullanmak insanların sorumluluğundadır. Nasıl? Bu henüz belli değil. Uygulamayı hasta olduğunuzu ve koronavirüs ile ilişkili semptomlar gösterdiğinizi bildirmek büyük olasılıkla size kalmış. Bu, soğuk algınlığınız, ateşiniz, nefes almakta zorlanmanız veya koku kaybınız olduğu anlamına gelir. Uygulama, aslında virüsün olup olmadığını söyleyemez, ancak muhtemelen bunu yaptığınızı varsayacaktır. Yani belirtiler gösterdiğini söylediğinde korona hastası olarak işaretlenirsin. Tıp bilimi virüsün semptomlarının hastadan hastaya çok değiştiğini göstermesine rağmen.

Uygulama muhtemelen virüs bulaşmış olduğunu bildiğinde, iletişim kurduğunuz herkesi bilgilendirir ve onları uyarır. Bu, yakın çevrenizdeki (aileniz ve arkadaşlarınız) insanları, aynı zamanda sokakta, işte veya yiyecek yaptığınız kişileri de içerecektir..

Bu gün ve yaşta hemen hemen her akıllı telefon bir Küresel Konumlama Sistemi yonga. Bu çip, neredeyse tam olarak, bu gezegende nerede olduğunuzu bilir. Sadece hareketsiz durduğunuzda değil, aynı zamanda hareket ettiğinizde de. Google’ın navigasyon uygulaması olan Haritalar’ı kontrol edin. Belli bir tarihte tam olarak nerede olduğunuzu, ne zaman geldiğinizi, oraya gitmek için hangi yolu kullandığınızı ve ziyaretiniz sırasında hangi fotoğrafları çektiğinizi size söyleyebilir. Tüm bu bilgiler sizin için düzgün bir şekilde sıralanmıştır. Grindr, Tinder ve Happn gibi arkadaşlık uygulamaları da GPS kullanıyor.

Bluetooth ile bulma

Bluetooth bu uygulamalar için kullanılacak başka bir seçenektir. Bluetooth üzerinden diğer cihazlara kablosuz olarak bağlanabilirsiniz. Müzik dinlemek için Bluetooth kulaklıklara sahip olabilirsiniz. Veya bir akıllı saat veya arabanıza bağlanmak için Bluetooth kullanın. Ayrıca, bir telefondan diğerine belge göndermek için de kullanabilirsiniz. Bluetooth hepsini mümkün kılar.

Bluetooth başka bir kişiyi tanımlamak için de kullanılabilir. Her cihazın kendi MAC adresi vardır, bu da cihazdaki çip için bir kimlik numarasıdır. Bu çip, internete veya ev ağınıza erişebilen her cihazda bulunur. Her Bluetooth cihazının da kendine özgü bir numarası vardır (BD_ADDR). Akıllı telefonlar genellikle her iki numaraya da sahiptir. Bu numaralar daha sonra izleme uygulaması tarafından insanları tanımlamak için kullanılabilir.

Bu nasıl çalışıyor? Uygulamayı yükler ve Bluetooth’u etkinleştirirsiniz. Sokakta yürürken telefonunuz benzersiz bir kimlik numarası gönderir. Aynı şeyi yapan kişilerle karşılaştığınızda, telefonunuz birbirine bağlanır ve kimlik numaralarını değiştirir. Bu şekilde, kimlik numaralarının bir listesini hemen toplayacaksınız. Gerçek temas olması gerekiyor. Birinin yanından geçerseniz, bağlantı kurma şansınız olmaz.

Aslında virüs bulaştığını düşünün. Daha sonra uygulamaya sahip olduğunuzu söyleyeceksiniz ve uygulama, iletişim kurduğunuz herkesi bilgilendirecektir. Daha sonra sağlıklı kalmak, karantinaya almak, doktorlarıyla konuşmak veya bir hastaneyi ziyaret etmek için önlemler alabilirler..

Sorunlar: Hasta ya da değil?

Bu uygulamalar, virüsün yayılmasını durdurmak için mükemmel bir çözüm gibi geliyor. Ama öyle mi? Uzmanlar yukarı ve aşağı atlamıyor ve onları böyle görmüyorlar. Bir sorun, uygulamanın size yanlış bildirimler verebilmesidir. Pencerelerinizi yıkadığınızı ve enfekte olmuş birinin geçmişte yürüdüğünü düşünün. Daha sonra bildirim alacaksınız. Sebepsiz, çünkü hasta ile aranızda bir pencere vardı. Uygulama açıkça bunu dikkate almaz.

Uygulama aynı zamanda gerçekten virüs bulaşıp bulaşmadığını bilmiyor. Bu bir uygulama, doktor değil. Enfekte olabileceğinizi düşündüğünüzde harekete geçmek size kalmıştır. Birisi kolayca başkalarını şaka yapabilir ve enfekte olmuş gibi davranarak her şeyi karıştırabilir. Uygulama bunun doğru olmadığını bilemez. Hükümetlerin bu sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını düşünmeleri gerekiyor. Kişilerin uygulamada olumlu bir sonuç kaydetmeden önce doktor notu alması gerekiyor mu??

Pratik bir sorun, uygulamanın gerçekten etkili olması için, insanların akıllı telefonlara sahip olması ve her zaman onlara sahip olmalarıdır. Telefonunuzu evde veya arabada bırakırsanız veya piliniz öldüyse, bir anlamı yoktur. Bluetooth veya uygulamaları olmayan eski bir telefonunuz varsa, bu da size yardımcı olmaz.

Gizlilik

Gizlilik örgütleri gizliliğimizin istila edileceğinden endişe duymaktadır. Kişi izleme uygulamaları, yalnızca anonimliğimiz garanti edilirse kullanılabilir. Bu uygulamalar hassas tıbbi bilgilerle ilgilenir, bu nedenle bu verilerin doğru bir şekilde işlenmesi önemlidir. Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS) üyelerinden bir Avrupa uygulaması geliştirmelerini istedi. İzleme uygulamaları geliştiren hükümetlere bir kılavuz listesi sunulmuştur. Bunu yaparak tüm kullanıcılar için güvenliği garanti edebilirler ve iç pazarın parçalanmasını önleyebilirler.

Çoğu ülke bu güvenliği sağlamak için her şeyi yapıyor. Aynı zamanda, bunun gibi uygulamaların yalnızca insanların çoğunluğu bunları yüklediğinde çalışacağı açıktır. Hükümetler insanları onları kurmaya zorlayabilir mi??

Veriler Nasıl Kaydedilir

Ortaya çıkan bir diğer soru da verilerin nasıl kaydedilmesi gerektiğidir. Yerel olarak veya merkezi olarak kaydedilebilir. Verileri yerel olarak kaydettiğinizde, verilerin cihazınıza şifrelendiği yere kaydedildiği anlamına gelir. Kimse bilgiye erişemez. Verileri merkezi olarak, bir veri merkezinde kaydetmeyi seçtiğinizde, birisinin bu verilere, yani verileri toplayan ve sizin için kaydeden kuruluşa erişebileceği anlamına gelir. Bu çok pratik olabilir, çünkü organizasyon gerektiğinde hızlı hareket edebilir. Bunun dezavantajı, büyük güvenlik ve gizlilik riskleri getirmesidir. Ve rakiplerin çoğu bizi uyarıyor. Bir bilgisayar korsanı verilere her eriştiğinde hassas bilgilerimiz sokaklarda kalır.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me