Carnegie Mellon Üniversitesi Araştırmacıları IoT Gizlilik Uygulamasını Başlattı | VPNoverview.com

Bu hafta, Carnegie Mellon Üniversitesi güvenlik ve gizlilik araştırma enstitüsü olan CyLab araştırmacıları Nesnelerin İnterneti (IoT) Yardımcısı uygulamasını başlattı. Bu yeni uygulama, kullanıcıları çevresindeki IoT teknolojilerinin ne olduğu ve hangi verileri topladıkları hakkında bilgilendirir.


Hızla Büyüyen IoT Pazarı

2010’ların başından bu yana IoT cihazlarının sayısı 2017’de yıllık% 31 artışla 8.4 milyar’a çıktı. Tahminler değişiyor, ancak bu yıl sonuna kadar kullanımda 25 ila 30 milyar cihaz olması bekleniyor. IoT’nin küresel pazar değerinin trilyonlara ulaşması bekleniyor.

Bu bakımdan, tüketiciler her zamankinden daha fazla bağlantı kuruyor. Tüketici elektroniği ayrıca tüm IoT cihazlarının en büyük segmentini oluşturmaktadır. Bu cihazlar genellikle tüketici, ticari, endüstriyel ve altyapı alanlarına ayrılır.

Ayrıca, şu anda IoT’nin benimsenmesini destekleyen bir takım teknolojik gelişmeler var. Önümüzdeki yıllarda, “Ev” en hızlı büyüyen segment olacak. Bu, akıllı ev cihazlarında ve giyilebilir cihazlarda daha hızlı bir büyüme ile yönlendirilecektir..

Kullanıcılar genellikle İzlenen Verilerin Farkında Değildir

Ne yazık ki, IoT ve Bluetooth bağlantılı cihazların sayısı arttıkça, izlenen veri miktarı da artacaktır. Bu, kullanıcıların bilgisi ile veya olmadan olabilir.

“Bugün İnternetin dijital ortamında dolaşan insanlar, verilerinin nasıl izlendiğiyle ilgili bildirimlerle bombalanıyor. Ancak IoT cihazlarının her türlü veriyi izlediği fiziksel dünyada, çok az – eğer varsa – bildirimler sağlanıyor ”, Carnegie Mellon Üniversitesi temsilcisi Daniel Tkacık,.

Carnegie Mellon’un Yazılım Araştırmaları Enstitüsü’nün ve bu projenin baş araştırmacısının bir CyLab öğretim üyesi olan Profesör Norman Sadeh şunları ekledi: “Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve Kaliforniya Tüketici Gizlilik Yasası (CCPA) gibi yeni yasalar nedeniyle onlar hakkında hangi verilerin toplandığı hakkında bilgi sahibi olmak. Ayrıca bu süreçler üzerinde de bazı seçimler yapmaları gerekiyor. ”

Nesnelerin İnterneti (IoT) Yardımcısı uygulaması

İnsanların gizlilikleri üzerinde kontrol sahibi olmalarına yardımcı olmak için, Carnegie Mellon araştırmacılarından oluşan bir ekip, sorunu çözmek için tüm destekleyici altyapı ile birlikte bir uygulama oluşturdu. Nesnelerin İnterneti (IoT) Yardımcısı uygulaması bu hafta başlatıldı. Uygulama, etraflarındaki IoT teknolojilerinin neler olduğu ve hangi verileri topladıkları hakkında kullanıcıları bilgilendirir. Uygulama hem iOS hem de Android telefonlar için kullanılabilir.

“Yüz tanıma ve sahne tanıma özelliklerine sahip genel kameraları düşünün. Bluetooth işaretler, alışveriş merkezindeki konumunuzu gizlice izler. Veya komşunuzun akıllı kapı zili veya akıllı hoparlörü. IoT Yardımcısı uygulaması çevrenizdeki IoT cihazlarını keşfetmenize izin verecektir. Ayrıca topladıkları veriler hakkında sizi bilgilendirecektir. Cihaz veri toplamayı seçmek veya veri toplamayı seçmek gibi gizlilik seçenekleri sunuyorsa uygulama bu seçeneklere erişmenize yardımcı olur ”diye açıkladı..

Şu anda, gözetim altındaki bazı kamusal alanlarda işaretler olabilir. Bunlar örneğin “Bu alan gözetim altında” diyebilir. Böylece, cihazın etrafındaki insanlar, bunların video kaydı olabileceği konusunda bilgilendirilir. Fakat Profesör Norman Sadeh bunun yeterli olmadığını söylüyor. “Bu işaretler size çekimlerinizde neler yapıldığı hakkında hiçbir şey söylemiyor.” Görüntüler ne kadar süreyle saklanacak? Yüz tanıma kullanıyor mu? Bilgiler kiminle paylaşılacak?

Cihaz Sahipleri için Çevrimiçi Portal

Son kullanıcılar, çevresindeki IoT cihazlarıyla ilgili bilgileri görmek için uygulamayı kullanabilir. Öte yandan IoT cihaz sahipleri, kendi IoT cihaz kaynaklarının varlığını yayınlamak için bulut tabanlı bir çevrimiçi portal da kullanabilir. Bunu yapmak için, CMU’da geliştirilen gizlilik altyapısı aracılığıyla sağlanan kayıtları kullanmakta serbesttirler. Önceden hazırlanmış şablonlar, kullanıma hazır cihazlar da dahil olmak üzere kayıt defterine çeşitli farklı IoT cihazlarının eklenmesini kolaylaştırır.

Alışveriş merkezi operatörleri, mağaza sahipleri, üniversiteler veya bireyler gibi kuruluşlar, IoT teknolojilerinin farklı alanlarda yayınlanmasını kontrol edebilecekleri kayıtların oluşturulmasını isteyebilir. Altyapı bulutta barındırılır ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Profesör Norman Sadeh, “Senin için işi yaptık,” dedi. “Tek yapmanız gereken IoT kaynaklarınızı eklemeye başlamak, böylece bugünün gizlilik yasalarına uymak.”

IoT Gizlilik Altyapısı Oluşturma

Nesnelerin İnterneti (IoT) Yardımcısı uygulaması Kişiselleştirilmiş Gizlilik Yardımcısı Projesi’nin bir parçasıdır. İki ana bileşenden oluşur. İlk olarak, IoT Yardımcısı mobil uygulaması. İnsanlar çevresindeki IoT teknolojilerini ve veri uygulamalarını keşfetmek için bu uygulamayı akıllı telefonlarından indirebilirler. İkincisi, IoT Kaynak Kayıtlarının büyüyen bir koleksiyonu. Burada insanlar IoT kaynaklarının varlığını ve veri uygulamalarını farklı alanlarda yayınlayabilir.

“Kişiselleştirilmiş gizlilik asistanlarını, zaman içinde kullanıcılarının gizlilik tercihlerini öğrenebilen, birçok ayarı yarı otomatik olarak yapılandıran ve onlar adına birçok gizlilik kararı verebilen akıllı aracılar olarak görüyoruz. Hedeflenen etkileşimler yoluyla gizlilik asistanları, kullanıcılarının verilerinin işlenmesi ile ilgili sonuçları daha iyi anlamalarına ve bu işlemleri sezgisel ve etkili bir şekilde kontrol etmelerine yardımcı olacak ”dedi. Örneğin, araştırmacılar ayrıca uygulamaya “dürtmeler” ekleme fikrini veya kullanıcıları paylaştıkları verileri bilgilendirecek bildirimleri araştırıyorlar..

Bir dipnot olarak: akıllı cihazlar ağı kavramının 1982’de tartışıldığını biliyor muydunuz, Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki değiştirilmiş bir Coca-Cola otomatı İnternet’e bağlı ilk cihaz haline geldi. Envanterini ve yeni yüklenen içeceklerin soğuk olup olmadığını rapor edebildi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map