YouTube Gizlilik Ayarlarınızı Yönetme | VPNoverview.com

En sevdiğiniz videoları YouTube’da izlediğinizde, YouTube’un sizi geri izlemesi muhtemelen hiç gerçekleşmez. Video hizmeti, daha hedefli reklamlar sağlamak için izlediğiniz videoları izler. Kim olduğunuz ve ilgi alanlarınızın ne olduğunu daha iyi belirlemek için hakkınızdaki bilgiler toplanır ve analiz edilir. YouTube’daki birkaç ayarı değiştirmek, hizmetin özelliklerinden herhangi birine mal olmadan gizliliğinizi korumanıza yardımcı olabilir.


Google YouTube’dan Milyarlar Nasıl Kazanır

YouTube’u komik kedi videoları ve film fragmanları için gittiğiniz etkin nokta olarak düşünebilirsiniz. Ancak video, pazarlamada en çok aranan kısımlardan biridir. Araştırmalar, kullanıcıların video izlemek için bir reklam okumaktan daha fazla zaman harcadıklarını gösteriyor. Sonuç olarak, reklamverenler videolarından birine göz atmak için milyarlarca dolar harcıyor. Bundan faydalanacak başlıca şirketlerden biri YouTube.

YouTube’un her ay 149 milyondan fazla izleyicisi var. Bu izleyiciler her gün ortalama 1 milyar saat video tüketiyor. Hizmeti kullanan pek çok insanla, YouTube’un 2015 yılında yaklaşık 8 milyar dolar getirebileceği şaşırtıcı değil. Ancak tüm bu para nereden geliyor??

Reklamcılık Sizi Nasıl Etkiler

Sizi etkileyen reklamları düşündüğünüzde, muhtemelen bir ürün satın almanıza veya yeni bir TV şovu izlemenize neden olan bir reklam düşünürsünüz. Reklamlar ürünlerini satmada etkili olsa da, sizi başka birçok şekilde de etkiler.

Google’ın YouTube’dan milyarlarca dolar kazanma şekli, hedefli reklamlar yoluyladır. Bu reklamlar yalnızca her YouTube kullanıcısına gönderilmez, aynı zamanda belirli bir profile sahip kullanıcıları dikkatle hedefler. Sitede izlediğiniz her video, her video araması, YouTube’un ilgi alanlarınıza yönelik daha hedefli bir profil oluşturmasına yardımcı olur. Bir videoyu ne kadar süre izlediğiniz, bir sonraki videoya hangi noktayı tıkladığınız ve hangi reklamlarla etkileşime girdiğinize ilişkin veriler YouTube tarafından toplanır.

Zaman içinde profiliniz gördüğünüz reklamları, izlemeniz için önerilen videoları ve YouTube’daki deneyiminizi etkiler. Gizli tutulduğunu düşündüğünüz özel bilgiler şirket tarafından profilinize ince ayar yapmak için toplanır. Gizliliğiniz farkında olmadan da etkilenir.

YouTube’un Gizlilik Ayarlarını Kontrol Edin

Reklam engelleyicilerinde bile YouTube’daki tüm reklamları engelleyemezsiniz, ancak profilinizde toplanan bilgileri sınırlayabilirsiniz. YouTube hesabınızdaki gizlilik ayarlarını düzenleyerek bilgilerinize erişimi sınırlandırabilirsiniz.

Gizlilik Denetimlerini Bulma

YouTube gizlilik ayarlarıWeb sitesinde, YouTube Ana ekranına gidin. En sağ köşede, profil simgenizi göreceksiniz. Ayarları getirmek için üzerine tıklayın.

YouTube uygulamasında benzer bir ayarlar ekranı bulabilirsiniz. Ana ekrandan sağ üst köşedeki profil simgenize dokunun.

Uygulamada veya web sayfasında “Ayarlar” ı tıklayın.

Burada ‘Gizlilik’ sekmesini bulacaksınız. Gizlilik ayarlarını getirmek için buna tıklayın. Ekranlar, uygulamada veya web sitesinde bulunmanıza bağlı olarak çok farklıdır. Aşağıda, uygulamanın ayarlarında ve web sitesinde neleri ayarlayabileceğinizi açıklayacağız.

YouTube Uygulamasında Gizlilik Ayarlarınızı Yapın

Buradan ele alabileceğiniz iki ana bölüm vardır – arama geçmişiniz ve izleme geçmişiniz.

Her video izlediğinizde, yalnızca birkaç dakika için bile, izleme geçmişinize eklenir. Bu, YouTube’un profilinizi oluşturmak için kullandığı verilerin bir parçasıdır. YouTube’un bu bilgileri toplamasını durdurmak için watch İzleme geçmişini duraklat ’seçeneğinin yanındaki kaydırma çubuğunu tıklayın.

Google’ın izleme geçmişiniz hakkında sakladığı bilgileri tamamen temizlemek için ekranın üst kısmındaki “İzleme geçmişini temizle” yi tıklayın. Bu, geçmişinizde depolanan tüm videoları bu noktaya kadar silecek.

Arama geçmişi, YouTube’un YouTube’da yaptığınız aramaların sakladığı kayıttır. Bu, Google arama motorunda veya Chrome adres çubuğunda yaptığınız aramalardan ayrıdır. YouTube’un arama geçmişinizi kaydetmesini durdurmak için “Arama geçmişini duraklat” ın yanındaki kaydırıcıyı tıklayın. Ayrıca ekranın üst kısmındaki search Arama geçmişini temizle’yi tıklayarak arama geçmişinizi YouTube’dan silebilirsiniz.

YouTube’un arama ve görüntüleme geçmişinizi göstermesinin rahatlığını korumayı tercih ediyorsanız, ancak belirli bir videoyu hariç tutmak istiyorsanız, Gizli mod yanıttır.

“Hesap” ekranından “Gizli Tanımı Aç” ı tıklayın. “Gizli” modunda aranan ve izlenen videolar, arama veya izleme geçmişinize eklenmez. Şu anda Gizli mod yalnızca YouTube uygulamasında kullanılabilir.

YouTube Web Sitesindeki Gizlilik Ayarlarınızı Yapın

Burada App daha farklı seçeneklerle sunulmaktadır. Beğendiğiniz videoları gizli tutma seçeneğiniz vardır. Bunu seçtiğinizde profilinizi ziyaret eden diğer kişilerin ‘Beğen’ düğmesini tıkladığınız videoları görmesini engeller. Aynı şekilde, kayıtlı oynatma listelerinizi gizli tutabilir veya başkalarının video kanallarına abonelikleri gizli tutabilirsiniz.

YouTube’un reklamları profilinize göre nasıl gösterdiğini kontrol etmek için, ‘İlgi alanıma dayalı reklamlar’ başlıklı bölümden daha aşağıya bakın. ‘Google Ads Ayarlarınıza’ sizi yalnızca YouTube için değil, tüm Google’ın reklam ayarlarına götürecek bir bağlantı bulacaksınız.

Google’ın profilinize göre size hedefli reklam yayınlamasını durdurmak için “Reklam kişiselleştirme AÇIK” seçeneğinin yanındaki kaydırıcıyı tıklayın. Bu özelliği kapatmak YouTube ve diğer Google ürünlerinde reklam görmenizi engellemez, yalnızca profilinize göre hedefli reklamlar sunmalarını engeller.

Gizliliğinizi Korumak için Basit Bir Adım

YouTube, hedefli reklamlar oluşturmak için üzerinizde büyük miktarda kişisel bilgi toplar. Gizlilik ayarlarınızı yapmak, YouTube ve Google’ın sizinle ilgili sahip olduğu bilgi miktarını azaltır. Yine de, bu şirketlerin sizin hakkınızda belki de sizin istediklerinizden daha fazlasını bildiği gerçeği devam ediyor.

Gizliliğinizi büyük ölçüde artırmak için atabileceğiniz basit bir adım, bir VPN hizmeti kullanmaktır. Bir VPN, sizinle çevrimiçi ziyaret ettiğiniz web siteleri arasında aracı olarak hareket ederek bilgilerinizi anonim tutar. Bilgisayarınızdaki bilgiler şifrelenir ve VPN sunucusuna gönderilir. Orada siteye gönderilir ve site istenen verileri VPN sunucusuna döndürür. Sunucu bilgileri size geri gönderir ve verileri bilgisayarınıza ve bilgisayarınızdan şifreler.

Eriştiğiniz web siteleri doğrudan sizinle değil, yalnızca bir VPN sunucusuyla ilgilendiği için anonim kalırsınız. Takdir ettiğiniz sitelere ve hizmetlere tam erişiminiz varken gizliliğiniz korunmaktadır. Bir VPN, işyerinde video veya güvenlik duvarlarının akışında coğrafi kısıtlamalardan kaçınma gibi başka avantajlar da sağlar. Bir VPN’nin size nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaçlarınıza en uygun VPN’i seçme konusundaki yayınımıza göz atın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me