WhatsApp gizlilik ayarlarınızı kontrol ettiniz mi? | VPNOverview

WhatsApp, aylık telefon planımızda çok fazla para harcadığımız metin mesajlarının manevi halefidir. WhatsApp birçok yararlı özellik içermekle birlikte, özel bilgileri kolayca kullanılabilir hale getirebilir. Facebook’un WhatsApp’a sahip olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Facebook’un bilgilerinizi nasıl kullandığına dair endişelerin artmasıyla, WhatsApp gizlilik ayarlarınızı kontrol etmek için iyi bir zaman olabilir.


WhatsApp Hakkında Gizlilikle İlgili Sorunlar

Facebook 2014 yılında kurucuları Jan Koum ve Brian Acton’dan WhatsApp’ı satın aldı. Acton, 2017’de şirketten ayrıldı ve sık sık Facebook’u gizlilik konusundaki yaklaşımları üzerine sert bir şekilde eleştirdi. 30 Nisan 2018’de Jan Koum da şirketten ayrıldığını duyurdu. Koum’un duyurusu şirket için kritik olmamakla birlikte, sahne arkasındaki insanlar da Facebook’un WhatsApp’tan kişisel bilgileri kullanmasından endişe duyduğunu bildiriyor. WhatApp’ın yaratıcılarının gemiyi atladığını söylüyor.

WhatsApp, uygulamada varsayılan olarak çok sayıda kullanıcı bilgisi toplar. WhatsApp gizlilik ayarlarınızı yapılandırmak, uygulama tarafından toplanan verileri yalnızca sağladığınız bilgilerle sınırlamanıza yardımcı olabilir. Ancak, bazı kişisel bilgileri dökmeden WhatApp’ı kullanamayacağınızı hatırlamakta fayda var. Gerçekten anonim kalmak istiyorsanız bakmak isteyebileceğiniz bazı alternatifler var WhatsApp.

WhatsApp Gizlilik Ayarlarınızı Değiştirin

WhatsApp gizlilik ayarlarınızı yapmak istiyorsanız, aşağıdaki genel bakışı inceleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan ayarları nerede bulabileceğinizi açıklıyoruz. Dahası, WhatsApp’ta gizliliğinizi artırmak için hangi şeyleri değiştirebileceğinizi görebilirsiniz..

WhatsApp Gizlilik Ayarlarınızı Bulun

WhatsApp’ta menü düğmesine dokunun. Oradan “Ayarlar” a tıklayın ve “Hesap” ı arayın. “Hesap” altında “Gizlilik” i bulacaksınız. Aradığınız gizlilik ayarlarının bulunduğu yer burasıdır. Varsayılan olarak, WhatsApp herhangi bir kullanıcının profil fotoğrafınızı, “yaklaşık” bölümünüzü, uygulamada en son etkin olduğunuzda ve alınan bir mesajı okuyup okumadığınızı görmesine izin verir.

Okuma Makbuzlarını Yönetme

WhatsApp mesajıVarsayılan olarak, WhatsApp’ta bir mesaj aldığınızda, herhangi bir kullanıcı mesajı okuduğunda görebilir. Tek tek iletiler için bu özelliği kapatabilirsiniz. Bazen, gönderene mesajlarını gördüğünüzü otomatik olarak bildirmemek iyi bir fikir olabilir. Bu, bir iletiyi geri göndermeden önce bir yanıtı düşünmeniz için size zaman verebilir. Ancak, grup mesajları için okundu bilgisi her zaman açıktır.

Son Görülenleri Anlama

“Son Görülme” özelliği WhatsApp’ta en son ne zaman aktif olduğunuzu gösterir. Mesajlaştığınız kişinin yakın zamanda check in yaptığını veya birkaç gün içinde aktif olup olmadığını bilmek faydalı olabilir. Yine de bu bilgilerin başkaları tarafından kullanılmasını istemeyebilirsiniz..

WhatsApp, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek daha sunar. En son gördüğünüz bilgilerin kimsenin bulunmadığından emin olmak için “Kimse” yi seçin. Bu seçeneği belirlerseniz, başkalarının Son Görülen bilgilerini de göremezsiniz. Alternatif olarak, bu bilgileri yalnızca kişi listenizdeki diğer kişilerle sınırlamayı seçebilirsiniz. Birçoğu için, bu kullanışlılık ve aşırı paylaşım arasında makul bir uzlaşmadır.

WhatsApp çevrimiçi VPN

Ayrıca, şu anda çevrimiçi olduğunuzda gizlenecek hiçbir seçenek olmadığını da unutmayın. Hangi seçenekleri seçerseniz seçin, bu bilgiler herkese açık kalır. WhatsApp yazarken de sinyal verir. Etkinliğinizi çevrimiçi olarak daha gizli tutmayı tercih ederseniz, WhatsApp bu güvenliği sunmaz.

Canlı Konumu Yönetme

Konum ayarlarınız, gizlilik ayarlarınızdan ayarların farklı bir bölümünde. WhatsApp, mevcut konumunuzu bireysel veya grup sohbetinde başkalarıyla paylaşma olanağı sağlar. Konumunuzu paylaştığınızda, konumunuzu paylaşmaya devam etmek için bir zaman belirleyebilirsiniz; aksi takdirde WhatsApp siz durmasını söyleyene kadar paylaşmaya devam eder. Son kullanma süresi belirlemeden konumunuzu daha önce paylaşmayı seçtiyseniz, konumunuzu paylaşmayı durdurmak isteyebilirsiniz.

Ayarlar menüsünden, “Uygulamalar & Bildirimler ”i seçin ve“ Uygulama İzinleri ”ne dokunun. Konum seçeneğini bulun ve buna dokunun. Buradan tüm konum izinlerini kapatabilir ve konumunuzu paylaşmayı durdurabilirsiniz. Konumunuzu bir sohbetle paylaşmayı durdurmak istiyorsanız, bu sohbeti açın ve “Paylaşımı Durdur” a hafifçe vurun.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Yönetme

Facebook hem WhatsApp’ın hem de Instagram’ın sahibidir. Bu platformlardan herhangi birine ilişkin bilgiler, bu platformlardan herhangi birindeki reklamverenlere akabilir ve Google aramalarında ve çevrimiçi diğer web sitelerinde size ulaşabilir. Birbirine bağlı çevrimiçi dünyada, WhatsApp’daki gizlilik ayarlarınız istediğiniz gibi ayarlanmış olsa bile, çevrimiçi ortamda gizliliğinizi korumak zor olabilir.

İlk adım, kullandığınız tüm sosyal medya uygulamalarındaki gizlilik ayarlarından geçmek olabilir. Facebook, Instagram, SnapChat ve Google dahil birçoğu için rehberler yazdık.

VPN bağlantısıBir başka, daha güvenli seçenek Sanal Özel Ağ (VPN) almak olacaktır. Bu, sizinle gizliliğinizi korumak için çevrimiçi kullandığınız hizmetler arasında bir aracı oluşturur. Kaliteli bir VPN hizmeti, hızdan veya kolaylıktan ödün vermeden daha yüksek bir anonimlik düzeyi sağlar. Buna ek olarak, bir VPN hizmeti, yurtdışında seyahat ederken veya işyerindeki belirli web sitelerine erişimi engelleyen güvenlik duvarlarında dolaşırken Netflix’in ABD sürümünü akış gibi diğer avantajlar sağlayabilir. VPN’ler ve çevrimiçi gizliliğinizi artırmaya nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında daha fazla bilgi için VPN’ler hakkındaki ana makalemize gidin.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, çevrimiçi güvenlik her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Tüm bilgilerinizin büyük sosyal medya şirketlerinin elinde güvenli olmadığını bilin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map