WhatsApp Benim Hakkımda Ne Biliyor? | VPNOverview

WhatsApp, mesajlaşma için özel, güvenli bir platform sağlama fikri ile oluşturuldu. Kullanıcılar, yalnızca metin mesajlarının sağlayabileceğinin ötesinde seçenekler ve avantajlarla birbirlerine mesaj gönderebilirler. Çoğu WhatsApp kullanıcısı mesajlarının gizliliğine değer verir. Sadece amaçlanan alıcıların konuşmalarının içeriğini bileceğini bilmelerine duydukları güvene değer veriyorlar. WhatsApp’ın kullanıcıları hakkında çok fazla bilgi topladığını öğrenmek sizi şaşırtabilir.


WhatsApp’ın Facebook Bağlantısı

WhatsApp logosuWhatsApp gizlilik göz önünde bulundurularak oluşturuldu ve yıllarca kullanıcılarına iyi hizmet etti. Ancak, son yıllarda WhatsApp Facebook’a satıldı. Birçok kişi Facebook’un nasıl bilgi topladığı ve kullandığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Bu, WhatsApp dahil tüm hizmetlerini etkiler.

WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum, 2014 yılında yayınlanan bir röportajda “” dedi. Kullanıcılarımız hakkında çok fazla şey bilmek zorunda değiliz. Reklamları iyi hedeflemek için şirketlerin nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, kiminle olabileceğinizi, neyi sevebileceğinizi veya beğenmeyeceğinizi bilmesi gerekir. Bu çılgınca bir veri. ”

Bu felsefe altında WhatsApp hızlı bir şekilde büyüdü. Bu, dünyanın en büyük sosyal medya platformunun dikkatini çekti. WhatsApp’ın kurucuları, uygulamalarını arkadaşlarının iletişim kurmasına yardımcı olacak bir araç olarak gördü. Facebook reklam bilgilerinin altın madeni olasılığını gördü.

2014 yılında Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldı. Facebook her çeyrekte milyarlarca dolar gelir getirirken, bu hala bir rakip satın almak için önemli bir sermaye harcamalarıydı. WhatsApp’tan elde edilen veriler, bu abartılı fiyatı bile değerli bir yatırım haline getiriyor.

WhatsApp Tarafından Toplanan Temel Veriler

WhatsApp’ın size hizmet verebilmesi için bazı temel bilgileri toplaması gerekecektir. Bu alışılmış ve beklenen bir durumdur. Hizmete nasıl giriş yaptığınız ve başkalarıyla nasıl bağlantı kurduğunuz gibi WhatsApp’ın telefon numaranız vardır. Bu uygulama aynı zamanda mobil servis sağlayıcınızın kim olduğu hakkında bilgi toplar. Bu bilgiler, cihazınıza bilgi gönderme ve almada önemli olabilir. WhatsApp ayrıca kullandığınız telefon türü ve açık olduğu işletim sistemi hakkında bilgi toplar. Uygulama, bağlantınız ve sinyal gücünüz ile ilgili diğer bilgileri toplar. Tüm bunlar sorumlu bir şekilde toplanır ve kullanılırsa anlaşılabilir olabilir..

WhatsApp Tarafından Toplanan Olağandışı Bilgiler

Yukarıda, WhatsApp’ın sizin için topladığı genel bilgileri okuyabilirsiniz. Burada uygulamanın izlediği bazı ek şeylerin bir listesini bulacaksınız.

Alışkanlıklar ve Tercihler

WhatsApp, uygulamayı ne zaman ve ne sıklıkta kullandığınız hakkında bilgi toplar. Ayrıca, şirket belirli bir kullanıcıyla bağlantı kurmak için ne kadar zaman harcadığınızı ve onlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu kaydeder. Bu biraz müdahaleci görünmeye başlar. Bu, şirketin bir resim veya metin gönderme olasılığınızın yüksek olup olmadığını ve metinler üzerinden resim gönderen arkadaşlarınızı tercih edip etmediğinizi izlediği anlamına gelir. Açıkçası, uygulamanın cihazı kullandığınızı bilmesi gerekir, ancak kullanım kaydını tutmak birçok kullanıcı için bir gizlilik istilası gibi hissetmeye başlayabilir.

yer

WhatsApp konumunuzu da izliyor. Konum, telefonunuzun bağlanmak için hangi hücre kulelerini kullandığını analiz ederek belirlenir. WhatsApp ayrıca yakındaki Wi-Fi erişim noktaları ve Bluetooth sinyalleri aracılığıyla sizi izler. Gizlilik ayarlarınızı yapmak konumunuzu yalnızca kişilerden gizli tutar. Ancak uygulama, bu diğer yollarla konumunuzu belirlemeye devam edebilir. Bu paranoyak bir komplo teorisi değildir. Bu, WhatsApp Gizlilik Politikasında açıkça belirtilmiştir.

İletişim

WhatsApp ayrıca uygulama aracılığıyla arkadaşlarınız ve kişileriniz için iletişim bilgilerini toplar. Her seferinde kişi eklemeyi seçebilmenize rağmen, çoğu kişi WhatsApp’ın tek bir düğmeye basarak tüm kişi listesini eklemesine izin vermeyi tercih eder. WhatsApp kullanmasanız bile, arkadaşlarınızdan biri muhtemelen kullanıyor. WhatsApp kişi bilgilerinizi kişi listelerinden alabilir. Uygulamayı hiç kullanmamış olsanız bile, uygulama zaten bilgilerinize sahip olabilir. Bu, arkadaşlarınızın kişi listelerinden biri aracılığıyla telefon numaranızı, e-postanızı ve diğer iletişim bilgilerinizi içerir.

WhatsApp Bu Bilgilerle Ne Yapar?

WhatsApp, toplanan bilgileri kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullandıysa, gizliliğin ihlali konusunda endişe duymayabilirsiniz. Yine de durum böyle değil. Facebook gelirini ürüne göre ayırmasa da, Forbes, WhatsApp’ın 2020 yılına kadar yılda 5 milyar dolar üreteceğini tahmin ediyor. Bu noktada, WhatsApp’ın uygulamada reklamları yok. Facebook, uygulamada oluşturulan bilgileri reklam hedefleme profillerini geliştirmek için kullanır. Diğer bir deyişle, Facebook uygulamada hakkınızda öğrendiğiniz bilgileri diğer ürünlerinde daha iyi reklamlar satmak için kullanıyor.

Facebook, WhatsApp kişileriniz hakkında bilgi alır ve diğer Facebook ürünlerindeki iletişim bilgileriyle karşılaştırır. Bu, şirketin kişilerinizin kim olduğu hakkında çok şey öğrenmesini sağlar. Şirket WhatsApp kişinizin henüz Instagram’da olmadığını (Facebook’un sahip olduğu başka bir uygulama), çevrimiçi olarak veya Facebook’un diğer hizmetlerinden birinde reklam görmeye başlayabilir.

Konum geçmişi, hayatınızla ilgili en değerli bilgi kaynaklarından biri olabilir. Konumunuzu izleyerek, WhatsApp hakkınızda zengin bilgiler keşfedebilir. Bu, yaşadığınız yeri, nerede çalıştığınızı, alışveriş yapmak istediğiniz yeri ve daha fazlasını içerir. Çocuklarınızı okula düzenli olarak bırakırsanız, WhatsApp bunu bilecektir. Daha sonra çocuklarınız olduğunu ve yaklaşık yaşlarının ne olabileceğini belirlemek için bu verileri analiz eder..

Bir plastik cerrahı düzenli olarak ziyaret etmeye başlarsanız, WhatsApp bu bilgileri reklamverenlerle paylaşabilir. Daha sonra kozmetik cerrahi veya kozmetik reklamlarının hedefi olabilirsiniz. Bir üreme uzmanını ziyaret ettiğinizde reklamverenler veriler için iyi para ödeyecektir. Daha sonra erektil disfonksiyon, doğum kontrol yardımcıları veya hamilelik testleri için ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini bilirler. WhatsApp doğrudan size reklam vermese de, verileriniz reklamları diğer hizmetlerde daha değerli hale getirir.

Gizliliğinizi Korumak için Paranoyak Olmanıza Gerek Yok

Çevrimiçi gizliliğinizle ilgilenmek sağlıksız değildir. WhatsApp ve diğer şirketlerin size topladığı veri miktarı göz önüne alındığında, gerçek bir endişe duymamak zor. Hakkınızda toplanan veriler kim olduğunuz hakkında çok fazla bilgi verir. Verilerinizin nasıl kullanıldığı ve toplandığına ilişkin endişe gereklidir. Paranoyak olmadan gizliliğinizi korumak için makul önlemler almak mümkündür.

Gizliliğinizi korumak için atabileceğiniz basit adımlar vardır. Basit bir yöntem, WhatsApp’ın verilerinize erişimini kısıtlamaktır. Gizlilik ayarlarınızı güncellemek için birkaç dakikanızı ayırarak bilgilerinizin daha güvenli tutulmasına yardımcı olabilirsiniz. WhatsApp, hizmeti kullanırken gizliliğinizi kontrol etmenize yardımcı olacak çeşitli araçlar sunar. Neden onlardan yararlanmıyorsunuz?

Bir başka basit adım da Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır. Bu çözüm, sizinle çevrimiçi kullandığınız bilgi hizmetleri arasında bir engel oluşturur. Uzak bir sunucuya bağlanarak etkinliklerinizin çevrimiçi olarak anonim kalmasına yardımcı olursunuz. Bir VPN’in gizliliğinizin korunmasına nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek ve çevrimiçi içerik akışı için coğrafi kısıtlamalardan kaçınmak gibi ek avantajlar sağlamak için birkaç dakikanızı ayırın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map