WhatsApp Alternatifleri: En Güvenli Seçenekler | VPNOverview

Whatsapp LogosuArtık sohbet uygulaması olmayan bir dünya hayal edemiyoruz. Sohbet hizmetleri, her mesaj veya her dakika için ödeme yapmak zorunda kalmadan birbirimizle iletişim kurmanın bir yolunu sunar. WhatsApp böyle bir sohbet hizmetinin son derece popüler bir örneğidir. Avrupa, Rusya, Afrika ve Güney Amerika’daki en popüler sohbet uygulamalarından biridir. Dünya çapında, WhatsApp’ın 1,5 milyardan fazla kullanıcısı var. Uygulama çok popüler olduğu için genellikle tüm arkadaşlarınızla iletişim kurmak için en iyi seçenektir. Ancak, WhatsApp artık Facebook’a ait olduğundan, daha güvenli alternatiflere bakmanın zamanı olabilir. Bu alternatifler neler? Aşağıda onlar hakkında her şeyi okuyun!


Neden WhatsApp’a Alternatif İhtiyacımız Var??

WhatsApp son derece kullanışlı bir uygulama olsa da, kullanıcılarının gizliliğini korumakla ilgili bazı sorunları da vardı. Bu nedenle, bazı alternatiflere bakmak akıllıca olabilir. 2014 yılında WhatsApp Facebook tarafından satın alındı. WhatsApp kullanıcıları Facebook’un tüm verilerini toplayacağından korktuğundan bu oldukça karışıklığa neden oldu.

2016’da WhatsApp gizlilik koşulları değiştirildi. Bu değişen gizlilik koşullarını kabul ederek WhatsApp’ın üçüncü taraflarla bilgi paylaşmasına izin vermiş olursunuz. Bu bilgiler arasında telefon numaranız, kişi listeniz ve kullanıcı bilgileriniz (uygulamayı kullandığınızda) vardı. Dahası, WhatsApp mesajlarınızı şifrelemeden telefonunuza kaydeder. Bu nedenle, bir cihazdan diğerine giderken verileri koruyan uçtan uca şifreleme olsa da, telefonunuzun kendisinde korumazlar. Bu, gizliliğinizin korunmasında zayıf bir noktadır.

WhatsApp, verilerinizi telefonunuzun dışında da saklayabilir. Bir Bulut hizmetiyle yedek oluşturabilirsiniz. Sohbet geçmişi şifrelenmeden ve hem Bulut servis sağlayıcısı hem de bilgisayar korsanları kolayca konuşmaları okuyabilir. Günümüzde, WhatsApp yedeklemeleri şifreliyor. Ancak, bilgisayar korsanları, yedeklemeyi yapmak için kullanılan cihazların SIM kartıyla bu şifrelemeyi kırmanın zor olmayacağını biliyorlardı..

WhatsApp’ın hem telefonunuzda hem de harici hizmetlerle ilgili bazı güvenlik ve gizlilik sorunları açıkça vardır. WhatsApp gizlilik ayarlarınızı değiştirmek yalnızca gizliliğinize çok yardımcı olacaktır. Bu sorunlar, WhatsApp’a bazı alternatifleri kontrol etmek için yeterli neden yarattı. Aşağıda yaklaşık 5 daha güvenli alternatif okuyabilirsiniz. Ayrıca son derece popüler 3 alternatif okuyabilirsiniz, ancak bunlar ilk 5 seçenekten daha az güvenlidir.

WhatsApp’a Güvenli Alternatifler

Artık hayatımızın büyük bir kısmı telefonlarımızda yer alıyor ve iletişim bunun büyük bir parçası. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sohbet uygulamasının olması şaşırtıcı değil. Ancak, anonim olarak iletişim kurmak istiyorsanız, bu uygulamaların çoğu uygun olmayacaktır. Bir sohbet uygulaması kullanıcılarının güvenliğini ve anonimliklerini garanti etmenin oldukça zor olduğu kanıtlanmıştır..

Güvenli bir iletişim uygulaması ararken, hizmetin bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşıp paylaşmadığını kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, servis mesajlarınızı şifrelemelidir, aksi takdirde kolayca ele geçirilebilirler. Ortadaki Adam (MITM) saldırıları, bilgileri yakalamak için yaygın bir yöntemdir. Bunun hakkında daha sonra okuyacaksınız. Son olarak, iyi bir uygulama kayıtlı mesajlarınızı iyi korumalıdır. Aşağıda, WhatsApp’a güvenli alternatifler olan aşağıdaki uygulamalar hakkında bilgi vereceksiniz:

 • Surespot
 • işaret
 • Tel
 • Threema
 • Telgraf

Surespot

Surespot logosuİlk alternatif Surespot’tur. Bu en güvenli alternatif. Surespot güvenlik ve gizliliğe odaklanması dışında, WhatsApp gibi bir messenger hizmetidir. Güçlü 256 bit AES-GCM şifrelemesini ve uçtan uca şifrelemeyi kullanırlar. Ayrıca, Surespot SSL / TLS protokollerini kullanmaktadır. Bu kombinasyon, cihazınızla sunucu arasındaki tüm iletişimin şifrelenmesini sağlar.

Surespot’u tamamen anonim olarak kullanabilirsiniz. Telefon numaranızı ve kişi listenizi uygulama ile paylaşmanız bile gerekmez. Ayrıca, Surespot sohbet geçmişiniz için kendi cihazınızda şifrelenmiş bir depolama alanı kullanır. Son olarak, üçüncü taraflarla herhangi bir bilgi paylaşmazlar.

Ne yazık ki, Surespot’un bazı dezavantajları var. Uygulama tüm cihazlarla çalışmıyor. Yalnızca Android ve iOS için kullanılabilir. Bu, örneğin, hizmeti dizüstü bilgisayarınızda veya PC’nizde kullanamayacağınız anlamına gelir. Dahası, Surespot kullanımı yaygın değildir, yani tanıdığınız insanlarla iletişim kuramayabilirsiniz. Yalnızca Surespot’u kullanmaya da ikna ederseniz.

Artıları
Eksileri
Uçtan uca şifrelemeSınırlı uyumluluk
Güçlü şifrelemeBirkaç kullanıcı
Anonim olarak kullan
Mesajların güvenli depolanması

işaret

Sinyal logosuWhatsApp’ın ikinci alternatifi Signal. Bu uygulama çok güvenli ve güvenilirdir. Dahası, çok kullanıcı dostudur. Tüm trafik Sinyal ile uçtan uca şifrelenir. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının trafiğinizi engellemeye çalıştığı MITM saldırılarına karşı genişletilmiş koruma sunar.

Signal ayrıca SSL / TLS protokollerini kullanır ve kullanıcı günlüğü tutmaz. Uygulamanın kişi listenize erişmesine izin verip vermeyeceğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca, sohbet geçmişiniz şifrelenir ve cihazınıza kaydedilir. Bu şekilde, telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında herhangi bir bilgi sızmasını önlersiniz.

Ne yazık ki, Signal, telefon numaranızı bilmek istedikleri için anonim olarak kullanamazsınız. Yapabileceğiniz şey, ön ödemeli numara gibi ekstra bir telefon numarası kullanmaktır. Bu şekilde, sohbet ettiğiniz kişiler yalnızca ikinci telefon numarasını görür. Signal web sitesinde bunun nasıl çalıştığını açıklıyorlar. Android ve iOS için sinyal kullanılabilir.

Artıları
Eksileri
Uçtan uca şifrelemeSınırlı uyumluluk
Kullanıcı dostuBirkaç kullanıcı
MITM saldırılarına karşı korumaAnonim kullanım yok
Mesajların güvenli depolanması

Tel

Tel haberci logosuWhatsApp’ın üçüncü alternatifi Wire. Bu, iyi korunan bir sohbet hizmetidir. Web sitelerinde piyasadaki en güvenli sohbet uygulaması olduğunu iddia ediyorlar. Bu uygulama ile mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile (HMAC-SHA 256-bit) gönderilecektir. Ve tüm video görüşmeleri SRTP şifrelemesi ile korunacaktır. Bu genellikle güçlü bir veri koruması olarak kabul edilir. Wire, tüm mesajlarınızı şifreler ve telefonunuza kaydeder.

Uygulama, çeşitli işletim sistemlerinde bu sağlam korumayı sunar. Uygulamayı Android, iOS ve Windows’ta kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir web tarayıcısında kullanabilirsiniz, bu da işletim sisteminden bağımsız olarak herkesin kullanabileceği anlamına gelir. Aynı anda birden fazla cihaza da giriş yapabilirsiniz.

Telin de bazı harika işlevleri vardır. Sohbet edebilir, arayabilir ve dosya paylaşabilirsiniz. Ayrıca, aynı anda 10 kişiye kadar görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Wire, kullanıcılarının gizliliğine saygı duyar ve uygulamayı kişi listenizi vermeden kullanabilirsiniz.

Telin bazı dezavantajları var. Onlara bir telefon numarası veya e-posta adresi vermelisiniz. Ayrıca, MITM saldırılarına karşı en iyi korumayı sunmazlar. Ne yazık ki, Wire onlara kiminle iletişim kurduğunuzu bildiren davranış günlükleri tutar. Sadece hizmetlerini geliştirmek için yaptıklarını belirtiyorlar.

Artıları
Eksileri
Uçtan uca şifrelemeMITM saldırılarına karşı daha az etkili koruma
Birçok fonksiyonBirkaç kullanıcı
Birçok işletim sistemi için kullanılabilirDavranış günlüklerini tutar
Mesajların güvenli depolanması

Threema

Threema logosuWhatsApp’a başka bir alternatif Threema’dır. Threema, güvenlik ve anonimlik konularına odaklanan bir sohbet hizmetidir. Threema İsviçre’de bulunmaktadır, yani haberci hizmetleri için katı Avrupa güvenlik kurallarına uymak zorundadır. Web sitelerinde, kullanıcılarının güvenebileceği 6 garanti sunulmaktadır. Bunlar arasında tam bir anonimlik ve mükemmel şifreleme garantisi vardır.

Threema 256 bit şifreleme kullanır ve tüm iletiler uçtan uca şifrelenir. Ayrıca, MITM saldırılarına karşı güçlü koruma sağlarlar. Bu şekilde üçüncü tarafların sohbet trafiğinizi engellemesini önlerler. Sohbet geçmişiniz kendi cihazlarınızda güvenle saklanır. Bu, kişisel bilgilerinizin hiçbirinin Threema sunucularına kaydedilmediği anlamına gelir.

Bu yüksek koruma seviyesinin yanında, Theema da çok işlevsel. Sadece sohbet edip arama yapmakla kalmaz, aynı zamanda dosya, konum ve anket de paylaşabilirsiniz. Ayrıca, mesajlarınızdaki metnin biçimini de değiştirebilirsiniz.

Threems, kullanıcılarının gizliliğine saygı konusunda iyi puanlar. Sohbet servisi herhangi bir davranış günlüğü tutmaz ve servislerini kişi listenizi vermeden kullanabilirsiniz. Ayrıca, onlara telefon numaranızı veya e-posta adresinizi vermeniz gerekmez. Ne yazık ki, Threema tüm işletim sistemleri için mevcut değildir. Threema’yı yalnızca Android veya iOS cihazlarda kullanabilirsiniz.

Artıları
Eksileri
Uçtan uca şifrelemeSınırlı uyumluluk
Birçok fonksiyonBirkaç kullanıcı
Eksiksiz anonimlik
Mesajların güvenli depolanması
MITM saldırılarına karşı güçlü koruma

Telgraf

Telgraf-logoWhatsApp’a son alternatif Telegram’dır. Bu muhtemelen en iyi bilinen alternatiftir ve halihazırda dünya çapında 200 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Telegram, uçtan uca şifreleme kullanan ilk sohbet hizmetiydi. Güvenli 256 bit simetrik AES şifrelemesini kullanırlar. Ayrıca, Telegram çok hızlı bir mesajlaşma servisidir çünkü dünyanın her yerinde sunucuları vardır.

Telegram’ın birçok platform seçeneği var; servisi neredeyse tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Telegram’ın başka ilginç işlevleri de var. En fazla 100.000 kişinin katılabileceği bir grup sohbeti oluşturma seçeneği sunarlar. Ayrıca, paylaşabileceğiniz resim veya dosya miktarıyla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.

Telegram ayrıca hepsinin en güvenli sohbet servisidir. Kendilerinden o kadar eminler ki, şifrelemelerini kıran kişiye 300.000 $ ödül veriyorlar. Ancak güvenlik sistemlerine ilişkin bazı eleştiriler var. Görünüşe göre, mesajların depolanması söz konusu olduğunda servisin bazı zayıf noktaları vardır. Tüm mesajlar Telegram sunucularında saklanırken, uzmanlar bu bilgileri kullanıcının cihazında saklamanın daha güvenli olduğunu söylüyor.

Telgraf da bir miktar geri tepti çünkü uçtan uca şifreleme otomatik olarak açılmadı. Bu yalnızca özel bir sohbet oturumu başlatıldığında açılır. Normal sohbeti kullandığınızda, uçtan uca şifreleme kapatılır ve davranış günlükleri tutulur. Bu, kiminle ve ne zaman sohbet ettiğinizi takip edebilecekleri anlamına gelir. Telegram’ı anonim olarak kullanamazsınız, çünkü telefon numaranızı ve kişi listenize erişmek isterler.

Artıları
Eksileri
Uçtan uca şifreleme (özel sohbette)Güvenlikteki bazı zayıf noktalar
Eşsiz fonksiyonlarDavranış günlüklerini tutar
Hızlı sohbet servisiAnonim kullanım yok
200 milyon kullanıcı

WhatsApp için Popüler Alternatifler

Aşağıda WhatsApp için yaygın olarak kullanılan bazı alternatifler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bu hizmetlerin WhatsApp’tan daha güvenli olmadığını unutmayın. Onları ekledik çünkü popüler oldukları için, daha iyi oldukları için değil. Birçok kullanıcıya sahip olmak, bir sohbet hizmetinin önemli bir özelliğidir. Ne yazık ki, en güvenli seçenekler mutlaka en popüler seçenekler değildir. Gizliliğinizi veya anonimliğinizi önemsemiyorsanız, aşağıdaki seçeneklerden biri sizin için uygun olabilir.

Facebook Messenger (1,2 milyar kullanıcı)

Messenger LogosuFacebook Messenger, dünya çapında 1,2 milyardan fazla kullanıcısıyla WhatsApp için güçlü bir rakip. Uygulama Facebook ile bağlantılıdır ve özellikle Kuzey Amerika, Avustralya ve Avrupa’nın bir kısmında popülerdir. Messenger, WhatsApp ile alışkın olduğunuz tüm özelliklere ve daha fazlasına sahiptir. Mesaj gönderebilir, fotoğraf paylaşabilir, video görüşmesi yapabilir ve grup sohbetlerine katılabilirsiniz. Ayrıca Messenger, bir gün sonra kaybolan arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşmanıza olanak tanıyan ek bir özellik sunar. Snapchat kullanıyorsanız bu özellik size tanıdık gelebilir.

Facebook Messenger’ın gizli bir konuşma işlevi de var. Bu, iletilerin uçtan uca şifrelenmesini sağlar. Ancak, bunu diğer sohbet uygulamalarının çoğundan biraz farklı bir şekilde yaparlar. Messenger’daki mesajların şifresi bir noktada çözülür. Facebook sunucusuna girdikten sonra tekrar şifrelenir. Bu nedenle, Facebook, Messenger’daki konuşmalarınızın içeriği de dahil olmak üzere tüm verilerinize erişebilir. Bu hizmeti kullanırken bunu aklınızda bulundurun.

Artıları
Eksileri
Birçok kullanıcıGüvenlikteki zayıf noktalar
Birçok fonksiyonÇok fazla veri toplar
Anonim kullanım yok
Standart uçtan uca şifreleme yok
Facebook sohbetlere erişebilir

Viber (980 Milyon Kullanıcı)

Viber logosuViber, Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde nispeten bilinmeyen bir hizmettir. Bununla birlikte, kullanıcılarının çoğunun bulunduğu Asya ve Rusya’nın bazı bölgelerinde daha iyi bilinir. Bazı ülkelerde bu hizmet oldukça büyük bir pazar payına sahiptir. Viber, diğer çoğu uygulamanın da sunduğu tüm özellikleri sunar.

Viber ile sohbet edebilir, video görüşmesi yapabilir, grup sohbetleri oluşturabilir ve dosya paylaşabilirsiniz. GIF’leri Viber’de de gönderebilirsiniz. Dahası, Viber, video görüşmesi yaparken cihazlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan benzersiz bir özelliğe sahiptir. Bu, diğer taraftaki kişiyi kapatmadan dizüstü bilgisayarınızdan cep telefonunuza geçebileceğiniz anlamına gelir.

Viber ile telefonlarında Viber uygulaması yüklü olmayan kişileri de arayabilirsiniz. Bunu PayPal veya kredi kartınızı Viber hesabınıza bağlayarak yapabilirsiniz. Bu, üst dolar ödemek zorunda kalmadan dünyanın her yerinden insanları aramanızı sağlar. Viber’in bazı hoş ek özellikleri var. Viber’i Android, iOS, Windows ve Mac OS X gibi en büyük işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

Viber’in iyi bir koruması var. 256-bit uçtan uca şifreleme kullanırlar ve sunucularına herhangi bir bilgi kaydetmezler. Bu genellikle veri trafiğinin sağlam bir koruması olarak kabul edilir. Ayrıca, WhatsApp ve Facebook messenger’ın aksine, Viber’in Facebook’un bir parçası olmadığına da yardımcı olur. Viber, diğer şirketlerle herhangi bir bilgi paylaşmadıklarını söylüyor. Bununla birlikte, korunmasında bazı zayıf noktalar vardır. Viber günlükleri tutar ve kiminle ne zaman sohbet ettiğinizi görebilir. Bu uygulamayı tamamen anonim olarak kullanmanın bir yolu yok.

Viber’in bir dezavantajı, menülerin WhatsApp menüsü kadar net olmamasıdır. Uygulama, yukarıda belirtilen uygulamaların çoğundan daha az kullanıcı dostudur.

Artıları
Eksileri
Birçok kullanıcıGüvenlikteki zayıf noktalar
Birçok fonksiyonKişi listeniz gerekiyor
Uçtan uca şifrelemeAnonim kullanım yok
Çok çöküyor
Bağlantı günlüklerini tutar

WeChat (963 Milyon Kullanıcı)

WeChat logosuWeChat, çoğunlukla Çin’de 963 milyondan fazla kullanıcıya sahip, bu da onu ülkede en çok kullanılan uygulama haline getiriyor. Çin dışında, birkaç kişi uygulama hakkında bilgi sahibi. Listemize ekliyoruz çünkü çok büyük ve o bölgedeki insanlarla iletişim kurmak isteyenler için yararlı olabilir. Ancak, Çin hükümeti tarafından yoğun bir şekilde sansürlendiğinden, anonim iletişim için bu uygulamayı önermiyoruz.

WeChat çok popüler çünkü sadece bir sohbet uygulamasından daha fazlası. Yukarıda belirtilen uygulamalardan daha fazla özellik sunar. Yiyecek sipariş etmek, bisikletinizin kilidini açmak ve şeyler için ödeme yapmak için WeChat’i kullanabilirsiniz. Ayrıca Snapchat gibi “Anlar” adı verilen bir özellik sunuyor. Burada günlük yaşamınızın resimlerini ve videolarını gösterebilirsiniz. WeChat ayrıca 500 kişiyle grup sohbeti oluşturma imkanı sunar. Bütün bunlar buzdağının sadece görünen kısmı.

Bu gerçek olamayacak kadar iyi ve doğru gibi gelebilir. Sohbet Çin Hükümeti tarafından sansürlendiğinden, ne istediğinizi söyleme özgürlüğüne sahip olmayacaksınız. Dahası, istedikleri zaman konuşmalarınızı dinleyebilirler. Uygulama uçtan uca şifreleme sunmadığından onu hiçbir şekilde güvenli olarak adlandıramayız.

Artıları
Eksileri
Birçok kullanıcıAğır sansür
Birçok fonksiyonKişi listeniz gerekiyor
İçeriği engeller
Güvenlikteki birçok zayıf nokta
Şifreli depolama alanı yok

Bir VPN ile Kendi Seçiminizi Yapın

WhatsApp’a alternatiflere bakmak isteyebileceğiniz birçok neden var. Verilerinizin daha iyi korunmasını istediğiniz için bunu yapabilirsiniz. Bu durumda, sağladığımız ilk 5 güvenli alternatife bakmanızı öneririz.

Ayrıca ülkenizde WhatsApp engellendiğinden bir alternatif arıyor olabilirsiniz. Alternatiflere bakmayı seçebilirsiniz, ancak WhatsApp’ın engellemesini kaldırmanın yolları da vardır. Bunu gerçek IP adresinizi gizleyen bir VPN ile yapabilirsiniz. Bu şekilde, farklı bir ülkedeki bir sunucu aracılığıyla internete bağlanarak WhatsApp’ı kullanabilirsiniz. Bir VPN hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, VPN’ler hakkında her şeyi ayrıntılı olarak açıklayan özel makalemizi okuyabilirsiniz.

Son düşünceler

Sohbet uygulamaları günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. WhatsApp aracılığıyla her gün 55 milyardan fazla mesaj gönderiliyor. Bu mesajlar arasında, sadece kimsenin okumasını istemeyeceğimiz özel bilgiler üzerinde çok fazla şey var. WhatsApp’ın bazı güvenlik riskleri olduğundan, bazı alternatiflere bakmak akıllıca olabilir.

Yukarıda WhatsApp için en güvenli 5 alternatifi bulacaksınız: Surespot, Sinyal, Tel, Threema ve Telegram.

Bu alternatiflerden biriyle verileriniz daha güvenli olacak ve istediğiniz her şey hakkında sohbet edebilirsiniz. Ülkenizde engellendikleri için WhatsApp veya diğer sohbet uygulamalarını kullanamıyorsanız, bir VPN kullanabilirsiniz.

Hepimiz arkadaşlarımızla sohbet etmek istiyoruz, ancak bunu tamamen gizlilik içinde yapabilirsek özellikle güzel olurdu.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map