Usenet ile Anonim İndirme | VPNoverview.com

İnternet çevrimiçi anonimlik büyük ölçüde sağlar. Ancak her geçen gün birçok partinin faaliyetlerimizi izlediği netleşiyor. Kullandığınız arama motoru, sosyal ağ, çevrimiçi alışveriş sitesi veya hükümet olsun, internette gezinirken birisinin gözlerini hissetmemek zordur. İnternette gezinmenin daha özel olduğu günlere geri dönmek için birçok insan eski bir teknolojiye yöneliyor. Usenet bir geri dönüş yapıyor ve daha anonim olarak göz atmak veya dosyaları gizli bir şekilde indirmek istiyorsanız, Usenet aradığınız cevap olabilir.  


Usenet Nedir? 

Usenet, kullanıcıların dosya paylaşarak bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir ağdır. Usenet, dünya çapındaki ağdan ayrı bir ağdır ve internetten erişilemez. Daha eski Bülten Tahtası Sistemlerinden birine eriştiyseniz, Usenet size tanıdık gelecektir. Bilgi ve dosyalar haber gruplarına gönderilir. Birçok internet forumu da haber grupları gibi kurulur. E-Kitaplar, müzik dosyaları, fotoğraflar ve video dahil olmak üzere okunabilecek veya indirilebilecek birçok farklı bilgi kaynağına sahip binlerce haber grubu var. 

Usenet’e Nasıl Erişilir? 

Usenet’e erişmek için, genellikle bir Usenet servis sağlayıcısına abone olmanız gerekir. Bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler) ayrı bir abonelik olarak Usenet’e erişim sunar. Ancak, Usenet erişimini barındırmanın karmaşıklığı ve indirme için dosyaları barındırmak için gereken bant genişliği nedeniyle, çoğu ISS bunu bir hizmet olarak sunmamayı tercih ediyor.  

Usenet sağlayıcı aboneliğinize ek olarak, haber okuyucusu olarak bilinen bir Usenet tarayıcısına ihtiyacınız olacaktır. Bir web tarayıcısı sizi internete bağladığı gibi, bir Usenet tarayıcısı da sizi Usenet’e bağlar. Bu karmaşık görünüyorsa endişelenmeyin. Uygulamada bu genellikle çok basittir. Çoğu Usenet sağlayıcısı indirebileceğiniz bir haber okuyucusu sunar, bu nedenle başlamak genellikle yazılımı yüklemek ve oturum açmak için basit bir konudur.

Gruplar Tartışmalar ve İndirmeler 

Öyleyse neden bir Usenet sağlayıcısına abone olmak ve Usenet’e erişmek istiyorsunuz? Usenet’e erişimde internetten daha fazla anonimlik var. Bu nedenle, internette olağan olmayan pek çok tartışma ve fikir alışverişi orada gerçekleşir.. 

Bu, suçluların birbirlerini bulabileceği bir yer olduğuna inanmanıza neden olabilir, ancak normalde durum böyle değildir. Potansiyel işverenlerin çevrimiçi olarak söylediğiniz veya yayınladığınız her şey için çevrimiçi bir arama yapacağı bir günde, mükemmel zararsız fikir veya fikirler, bağlamın nasıl görüneceğinden korkmak için geri tutulabilir. Usenet’in anonimliği, patronunuzun veya büyükannenizin tartışmanıza girebileceğinden korkmadan özgürce ifade etmenizi sağlar.

Torrenting’den Eşsiz İndirmeler 

pc indirBuna ek olarak, Usenet dosya indirme işlemlerini değiştirmek için iyi biçimlendirilmiştir. Dijital indirmeleri depolamak veya değiştirmek için diğer popüler yöntem Torrent’dir. Ancak bir Torrent dosyası, indirmek istediğinizde paylaşmak için mevcut dosyaya sahip kullanıcılara ihtiyaç duyar. Bu genellikle yavaş ve sinir bozucu bir süreç olabilir. Buna karşılık, Usenet dosyaları sunucuya indirmek için yayınlar. Orada her zaman mevcuttur ve genellikle herhangi bir web sitesinden indirmeye benzer hızlarda indirilebilir. 

Bu, Usenet’i büyük medya dosyalarının değişimi için mükemmel bir kaynak yapar. Ses ve video dosyaları, bir ISS tarafından kısıtlama olmaksızın kolayca indirilebilir. Medya dağıtma özgürlüğü, birçok bağımsız sanatçının çalışmalarını başka türlü çevrimiçi erişilemeyecek bir şekilde sergilemesine olanak tanır.  

Usenet Sağlayıcılarını Karşılaştırma 

Usenet’i denemeye hazırsanız, yapılacak ilk şey bir Usenet sağlayıcısı bulmaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var ve bazıları bazı şeylerde diğerlerinden daha iyi. 

Bir Usenet sağlayıcısında aranacak bazı temel özellikler şunlardır: 

  • Dosya Tutma. Usenet sağlayıcısı sunucularına gönderilen dosyaları ne kadar süreyle indirmeye müsait tutar? İstediğiniz dosyaları bulmayı kolaylaştırdıkça daha iyi. 
  • hız. Sunucular ne kadar hızlı? İndirme işleminizi beklemek sıkıcı, mümkün olduğunca hızlı gitmesini istiyorsunuz. 
  • Haber Grubu Sayısı. Hizmet aracılığıyla ne kadar çok haber grubu varsa, istediğiniz dosyaları bulma veya ilginç bir tartışma bulma olasılığınız o kadar artar.. 
  • Güvenlik. SSL sunan bir Usenet sağlayıcısı, anonimliğinizi korumasız olandan daha iyi korumaya yardımcı olur.

En İyi Usenet Sağlayıcıları

Dikkate alınması gereken en iyi Usenet sağlayıcılarından bazıları şunlardır: 

  • Newshosting. Newshosting bir sebepten ötürü en iyi Usenet sağlayıcıları listelerinde yer alıyor. 1997’de kurulan bu sağlayıcı, ne yaptığını bilecek kadar uzun süredir var. Daha da iyisi, daha ucuz sağlayıcılardan biridir. 100.000’den fazla haber grubu ve 3.000 günden fazla saklama süresi sayesinde, aradığınızı bulmanız neredeyse garantilidir. Newshosting, ücretsiz bir haber okuyucu ve başlamak için ücretsiz bir deneme sunuyor. 
  • Easynews. Easynews, haber okuyucusuna ihtiyaç duymak yerine herhangi bir web tarayıcısıyla çalışan benzersiz bir bağlantı yöntemi sunar. Easynews, hareket halindeyken harika olan mobil cihazlarda da çalışır. Ayrıca 3.000 günden fazla dosya saklama ve 100.000’den fazla haber grubuna erişim sağlarlar. Bu hizmetin sınırsız plan için biraz daha maliyeti var, ancak Easynews’in sizin için uygun olup olmadığını görmek için 14 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. 
  • Usenetserver. Başka bir köklü Usenet sağlayıcısı olan UsenetServer 20 yaşında ve hala güçlü. Bir yıllık aboneliklerini tercih ederseniz, aynı zamanda en uygun fiyatlılardan biridir. UsenetServer, mevcut en yüksek indirme hızlarından bazılarına sahiptir. Hizmetlerinin birkaç dezavantajından biri, kullanmanız için kendi haber okuyucusunu sağlamamasıdır. UsenetServer, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç haber okuyucusunun bir listesini sağlar, böylece hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Usenet ve VPN’ler 

VPN’ler ve Usenets fıstık ezmesi ve jöle gibi bir araya geliyor. Özellikle gelen ve giden tüm verileri şifreleyen bir VPN arayın. Bu, ISS’nizin çevrimiçi etkinliğinizi gözetlemesini önleyecektir. İSS’niz çok sayıda dosya indirdiğinizi fark ederse, bant genişliğinizi kısıtlayabilir. VPN ayrıca sizi veya konumunuzla ilişkili olmayan bir sunucuya bağlayarak etkinliğinizi anonim tutar. İster Usenet kullanıyor olun ister internette sörf yapın, etkinliğinizi çevrimiçi olarak anonim tutmak, gizliliğinizi korur ve günümüz dünyasında atmanız için iyi bir adım. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me