Tinder’da Gizlilik Ayarlarınızı Yönetme | VPNOverview

Tinder logosuTinder şüphesiz şu anda dünyanın en popüler tanışma uygulamasıdır. 2012’den bu yana, yakındaki kullanıcıların profillerini doğru (“ilgileniyorum”) veya sola (“ilgilenmiyorum”) kaydırabiliriz. Uygulamayı tüm dünyada yaklaşık 50 milyon kişinin kullandığı tahmin edilmektedir. Sola ve sağa kaydırmanın anlamı birçok kişi için ortak bilgi haline gelmiştir. Online randevu çoğunlukla çok eğlencelidir. Arkadaşlık uygulamaları, kullanıcıların oturma odasında kanepede otururken diğerleriyle tanışmalarını sağlar. Bununla birlikte, aynı zamanda, bu uygulamaların kullanımına bağlı birkaç gizlilik riski vardır. Bunların farkında olmak her zaman akıllıca olur.

Bu makale paniğe neden olmak veya kişilerin tanışma uygulamaları kullanmaktan kaçınması anlamına gelmez. Bununla birlikte, kişisel gizliliğiniz üzerindeki risklere karşı kendinizi mümkün olduğunca korumanıza yardımcı olmak istiyoruz. Tinder gibi arkadaşlık uygulamalarının kullanılmasının eğlenceli olmasını sağlamak için birkaç önlem almanızı öneririz. Örneğin, Twitter veya Instagram profil resminizi asla Tinder’da kullanmayın, bir tarih planlarken dikkatli olun ve dikkatli olun, kendiniz hakkında çok fazla bilgi paylaşmayın, şüpheli davranışları bildirin ve mümkünse bir VPN kullanın.

Tinder Kullanmanın Gizlilik Riskleri Nelerdir?

Faaliyetiniz İzlenebilir

Tinder’daki etkinliğiniz düşündüğünüz kadar özel olmayabilir. Siber güvenlik şirketi Checkmark’ın bir raporu, Tinder iOS ve Android uygulamalarında iki büyük güvenlik açığından bahsediyor. Bu güvenlik açıklarının her ikisi de yetersiz şifreleme sorunuyla ilgilidir. Bir sorun, uygulamanın profil resimlerini şifrelemek için güvenli HTTPS protokolünü kullanmamasıdır. Ayrıca, sol ve sağ tokatlamak için Tinder sunucularından farklı veriler gönderilir.

Sonuç olarak, adlar ve kişisel bilgiler gibi metinler şifrelenirken, Tinder profil resimleri şifrelenmez. Bu, bilgisayar korsanlarının etkinliğinizi izlemesinin ve hangi profil resimlerine baktığınızı görmenin mümkün olduğu anlamına gelir. Bunu, mobil cihazınız ve Tinder sunucuları arasındaki trafiği keserek yapabilirler. Buna ek olarak, bilgisayar korsanları bir resimde sağa veya sola hızlıca kaydırıp kaydırmayacağınızı belirlemek için Tinder sunucularındaki verileri kullanabilir. Bilgisayar korsanlarının verilerinize müdahale edebilmesi için sizinle aynı Kablosuz ağda olmaları gerekir ve genel ağlar en savunmasızdır.

Tinder verilerinizi ele geçiren bir bilgisayar korsanının kimlik hırsızlığına neden olması pek olası olmasa da, kullanıcının yine de bununla sonuçlanabilecek sonuçları vardır. Bu özellikle flört, eşcinsel ilişkiler ve evlilik dışı yakın ilişkiler konusunda olumsuz görüşlere sahip ülkelerde geçerlidir.


Diğer Kullanıcılar Konumunuzu Bulabilir

Akıllı Telefon Konum İşaretleyiciNe yazık ki, Tinder kullanırken konumunuz diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. Tinder’ın konum işleme verileri istemci tarafında gerçekleşir. 25 mil yarıçapındaki eşleşen kullanıcılar için konum verileri, kullanıcıların cihazlarına gönderilir ve son derece hassastır. Temmuz 2014’te Tinder’ın kullanıcıların cihazlarına enlem ve boylam koordinatları gönderme şekliyle ilgili bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Güvenlik açığı, temel programlama bilgisine sahip herkesin konum koordinatlarınızı bulabileceği anlamına geliyordu. Ayrıca, kullanıcıların Tinder uygulamasını kullanan yırtıcılar tarafından takip edilme riskini artırdı..

Tinder, koordinatları mesafe ölçümleriyle değiştirerek bu güvenlik açığını giderdi ve kullanıcıların konumunuzu keşfetmesini imkansız olmasa da daha zor hale getirdi.

Tinder Kişisel Verilerinizi Saklar

Tinder’ın gizlilik politikası verilerinizin reklam amaçlı kullanılabileceğini belirtir. “Kişisel bilgilerinizin, sohbetlerinizin ve iletişimlerinizin her zaman güvende olmasını beklememelisiniz” diye devam ediyor. Pratikte bu, yüzlerce sayfalık veriye dönüşebilir.

Fransız gazeteci Judith Deportail 2017’de Tinder’ın kişisel verilerini yayınlamasını istedi ve Tinder ona 800 sayfalık kişisel bilgilerini gönderdiğinde şok oldu. Deportail’in durumu alışılmadık bir durum değil çünkü Tinder tüm kullanıcıları için büyük miktarda veriye sahip. Tinder’in edindiği bilgi türleri konumunuzu, Facebook beğenilerini, Instagram fotoğraflarına bağlantıları (hesap silinmiş olsa bile), maçlarla Tinder görüşmelerini ve kaç Facebook arkadaşınızı içerir.

Tinder üzerinden biriyle sohbet ederken, konuştuğunuz kişiye ek olarak bilgilerinizi uygulamaya açıkladığınızı hatırlamak önemlidir..

Tinder Etkinliğiniz Facebook’ta Görünebilir

Facebook hesabınızı kullanarak Tinder’a kaydolmaya karar verirseniz, Tinder etkinliğinizin Facebook’ta görünmemesini sağlamak için adımlar atmanız gerektiğini unutmayın. Facebook ile Tinder’a kaydolduğunuzda, uygulama Facebook profilinize tam erişime sahip olur. Ardından, bölgenizdeki kişilerle eşleşmenize yardımcı olacak resimlerinizi, konumunuzu ve ilgi alanlarınızı almak için profilinizden veri alır. Bu entegrasyonun dezavantajı, yanlışlıkla Tinder’ı tüm Facebook arkadaşlarınıza kullandığınızı ortaya çıkarabilmenizdir. Ayrıca, Tinder’da tanıştığınız birinin sizi Facebook’ta bulma ve orada sizinle iletişim kurma riski de vardır. Facebook ile kaydolursanız, bundan kaçınmak için gizlilik ayarlarınızı yapmanız gerekir. Başka bir seçenek, cep telefonu numaranızı kullanarak Tinder’a kaydolmaktır.

Günlük Yaşamdaki Tehlikeler

Tinder bir çevrimiçi flört servisi ve öyle. Bu, uygulamayı nasıl kullandığınızdan bağımsız olarak, yabancılarla iletişim kuracağınız anlamına gelir. Muhtemelen bu yabancılar hakkında hiçbir şey bilmeyeceksiniz, bu yüzden her zaman catfishing olma olasılığı vardır. Bu korkutucu gelse de, tamamen beklenmedik değildir. Yine de, sizi Tinder’da gizlenen farklı tehlikeler hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Bu, uygulamanın kendisinin tehlikeli olduğu anlamına gelmez, ancak insanlar Tinder’ın sunduğu mevcut sosyal ağı kötüye kullanır..

“Tinder Stalking Kılavuzu”

sapı çalıların arasındaBirden fazla forumda ve web sitesinde, insanlar ‘Tinder Stalking Guide’ hakkında konuşuyorlar. Bu, Tinder maçınız hakkında mümkün olduğunca çok bilgiyi nasıl bulabileceğinizi anlatan çevrimiçi bir kılavuzdu. Birkaç dakika içinde Tinder profillerinin% 40’ından fazlası hakkında kişisel bilgiler bulabilir, örneğin Twitter, Instagram veya Facebook hesapları.

Bu kılavuzun internetten veya en azından yüzey ağından kaybolduğu görülüyor, ancak yine de yabancıların sizinle ilgili bilgi bulması çok kolay. İhtiyaç duyabilecekleri tek şey Tinder profil resminiz ve adınız. Google üzerinden, diğer sosyal medya kanallarınıza ulaşmak için ters resim araması kullanabilirler. Yaşadığınız şehri, işinizi veya oradaki en sevdiğiniz restoranı belirtiyor musunuz? O zaman kötü niyetli herkes sizi takip etmek veya şantaj yapmak için bu bilgiyi kullanabilir. Bazı kullanıcılar, çıkmaya başlamadan önce hakkınızda biraz daha fazla bilgi edinmek isteyebilir. Böyle bir durumda, kendinize özel hayatınızla ilgili her türlü şeyi izniniz olmadan, sadece Googling ile öğrenip öğrenemeyecekleri iyi bir şey olup olmadığını sormalısınız..

Tinder ve suç

Grindr, suçlular LGBT topluluğu üyelerine karşı suç işlemek için uygulamayı kullandığından haberlerde sık sık yer aldı. Bazı haber sitelerinde Tinder tarihleri ​​hakkında en kötü şekilde yanlış giden haber makalelerinin tüm koleksiyonları vardır. 2017’de Amerikan Sydney Loofe, Tinder tarihine göre öldürüldü. Bundan bir yıl önce Meksiko’da bir kadının kemikleri bulundu. Tinder’de tanıştığı adamın vücudunu hidroklorik asit içine atmasından sonra kalan tek şey buydu.

Tinder aracılığıyla cinayet veya istismar mağduru olan sayısız insan örneği var. Hem erkekler hem de kadınlar bu riski taşır. Neredeyse tüm durumlarda, Tinder ile ilk karşılaşma sonrasında gerçek hayatta bir toplantı son derece ters gitti. Bu tür suçların Tinder için önlenmesi zordur, çünkü bunların hiçbiri uygulamanın kendisinde gerçekleşmez. Bu yüzden birisiyle buluşmaya karar verdiğinizde dikkatli olmanız son derece önemlidir.

Şantaj

İlk bir Tinder karşılaşmasını kabusa dönüştürebilen sadece fiziksel şiddet değildir. Çevrimiçi şantaj normalde de gerçekleşir. İki yıl önce, Hollanda’da 20 yaşında bir çocuk, Tinder’a kandırılıp şantaj yaptıktan sonra hayatına son verdi. Oradaki bir adam bir kadın gibi davrandı ve kurbanla çıplak resim ve video alışverişinde bulundu. Bu ilk kedi avından sonra, sahte profilin arkasındaki adam çocuğa karşı döndü ve malzemenin tüm arkadaşlarına ve ailesine gönderilmesini istemiyorsa onu ödemeye zorladı. Panik içinde çocuk intihar etti.

Ne yazık ki, bunun gibi şantaj vakaları Tinder’da oldukça sık görülür. Bu tür bir suçun gerçek bir yaşam toplantısına ihtiyacı olmadığı için siber suçlular başka biri gibi kolayca ortaya çıkabilir. Bir adam Google’da birkaç fotoğraf arayabilir ve heteroseksüel erkekleri hedeflemek için bir kadın Tinder profili düşünebilir. Bu şekilde, kiminle uğraştığınızı asla bilemezsiniz.

Tinder’da Gizliliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz??

Tinder ile oluşabilecek tüm gizlilik ihlalleri göz önüne alındığında, gizliliğinizi korumak için ne yapabilirsiniz? Tinder’da konumunuzu ve kimliğinizi gizlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz çeşitli adımlar vardır. İşte en önemlilerinden bazıları:

Çevrimiçi Paylaştıklarınıza Dikkat Edin

Çevrimiçi olarak veya tanışma uygulamalarında herhangi bir şey göndermeden önce sonuçları dikkate almak önemlidir. Tam adınızı veya iletişim bilgilerinizi girmeseniz bile, diğer kullanıcılar sizi başka yollarla tanımlayabilir. Örneğin, Tinder’daki bir kişi, resminizin çevrimiçi başka bir yerde görünüp görünmediğini görmek için ters resim araması yapabilir. Tinder’a kaydolmak için Facebook kullandıysanız, Tinder profil resminizi Facebook’tan çektiği için birisi kolayca Facebook profilinizi bulabilir. Gizliliğinizi korumaya yardımcı olmak için, Tinder için internetin başka bir yerinde bulunmayan farklı bir resim kullanmalısınız. Facebook’ta iş yerinizin veya okulunuzun adını da vermekten kaçınmalısınız. Ayrıca, Instagram’a veya sosyal medya tanıtıcılarınıza Tinder profilinize bağlantılar koymaktan kaçının.

Tinder için Brülör Facebook Hesabı Kullanma

Tinder ve Facebook profillerinizi ayrı tutmanın popüler bir yolu, yalnızca Tinder için kullandığınız ekstra bir Facebook hesabı oluşturmaktır. Bu şekilde, gizliliğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahipken, Tinder’a erişmek için brülör Facebook hesabınızı kullanabilirsiniz. Kayıt olurken geçici bir e-posta adresi kullanın ve yazıcı Facebook hesabınız için bir takma ad kullanın. Ayrıca, başka bir yerde çevrimiçi olmayan birkaç fotoğrafınızı yüklemek de iyidir. Bu önlemleri alarak, Tinder’da tanıştığınız birinin sizi çevrimiçi bulmasını zorlaştırabilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Yapın

Bir yazıcı Facebook hesabı kullanmayı tercih edip etmediğinizi, Facebook gizlilik ayarlarınızı yapmanız önemlidir. Amaç, Tinder maçlarınızı çevrimiçi uygulamada tutmak ve sizinle Facebook üzerinden iletişim kurmalarını engellemektir. Bunu yapmanın en iyi yolu, Facebook Gizlilik sekmenize gidip ayarlarınızı şu şekilde değiştirmektir:

 • Gelecek gönderilerini kim görebilir? > Sadece ben
 • Arkadaş listenizi kimler görebilir? > Sadece ben
 • Size kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?? > Arkadaşlarımın arkadaşları
 • Sizi e-postanızla kim arayabilir?? > Arkadaşlar
 • Sizi telefon numaranıza göre kim arayabilir? > Arkadaşlar
 • Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasına izin verin > Kutunun işaretini kaldırın

Bir sonraki adım, Facebook ayarlarınızdaki Etiketleme ve Zaman Çizelgesi sekmesini tıklamaktır. Bu seçenekleri aşağıdaki şekilde değiştirin:

 • Kim senin zaman tüneline gönderi yapabilir? > Sadece ben
 • Zaman Çizelgenizde etiketli yayınları kimler görebilir?? > Sadece ben
 • Zaman Çizelgenize başkalarının neler gönderdiğini kim görebilir?? > Sadece ben
 • Bir yayında etiketlendiğinde kitleye kimi eklemek istersiniz?? > Sadece ben
 • Etiket önerileri > Hiç kimse

Bu adımları uygulamak, Facebook profilinizin yabancılara görünmemesini sağlayabilir.

Tinder Uygulamanızı Facebook’tan Gizleyin

Facebook, Tinder dahil birçok hizmetle entegrasyona izin verdiğinden, Tinder uygulamanızı Facebook’tan gizlemek için adımlar atmanız gerekir. Facebook arkadaşlarınızdan Tinder’da olduğunuz gerçeğini gizlemek istiyorsanız, Facebook gizlilik ayarlarınıza gitmeniz ve “Daha fazla ayar görün” seçeneğini seçmeniz gerekir. Buradan Uygulamalar’ı seçmeniz, Tinder uygulamanızı bulmanız ve uygulamanın sağındaki “Düzenle” seçeneğine basmanız gerekir. Uygulamaların ve Yayınların Görünürlüğü’ne gidin ve “Yalnızca Ben” seçeneğini seçin. Bu, Tinder erişiminizi yalnızca siz görebileceğiniz anlamına gelir.

VPN kullanın

Mobil cihazlarda VPNBirçok tanışma uygulaması verilerinize yeterince dikkat etmez. Resimleri yüklemek için HTTP protokolü gibi güvenli olmayan bağlantılar kullanırlar. Bu onları orta saldırılarda insan için çok savunmasız yapar. Arkadaşlık verilerinizin yanlış ellere geçmediğinden emin olmak için bir VPN kullanabilirsiniz. VPN, sizinle sunucu arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. Bu şekilde başkaları IP adresinizi göremez ve Tinder gibi uygulamalarda ne yaptığınızı bilemez. Bir VPN kişisel verilerinizi kişisel tutmanıza yardımcı olabilir.

LGBT Topluluğu için: Traveler Alert’ü kullanın

Son zamanlarda Tinder, uygulamayı kullanarak LGBT üyelerini korumaya yardımcı olabilecek bir güncelleme yaptı. Traveler Alert işleviyle, uygulama artık LGBT insanlara karşı yasaları olan bir arazi veya bölgeye girdiğinizde sizi uyarır. Böyle bir ülkede seyahat ettiğinizde, Tinder size bir bildirim gönderir. Cinsel tercihinizi profilinizde gösteriyorsanız, söz konusu alandan ayrılana kadar bu otomatik olarak görünmez olur. Bunun yanı sıra, ekstra güvenlik için uygulamanın ayarlarındaki “Bana Tinder’da göster” seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaparsanız, profiliniz artık kimseye görünmeyecektir. Bazı hükümetler LGBT iletişimini ve ilişkilerini yasalarla cezalandırdığından ve bazen LGBT kişileri izlemek için tanışma uygulamaları kullanıldığından, yeni güncelleme çok gerekli ve önemlidir..

Şüpheli Davranışı Bildirin

Tinder sürekli olarak sahte profilleri, ciminalleri ve botları uygulamalarından kaldırmaya çalışıyor. Şüpheli davranışları bildirerek onlara yardımcı olabilirsiniz. Şüpheli bir hesabı bildirirseniz, Tinder ekibi bu hesabı araştırabilir ve kaldırabilir. Bu sizi ve diğer kullanıcıları daha güvenli hale getirebilir. İşte Tinder’ın şartlarını ihlal eden bazı davranış örnekleri:

 • Para veya bağış isteyen kullanıcılar
 • Resim isteyen kullanıcılar
 • Uygulamayı kullanan az yaşlı çocuklar
 • Başkalarını taciz eden kullanıcılar
 • Bir toplantıdan sonra uygunsuz davranan kullanıcılar
 • Sahte profiller / catfishing
 • Spam, kullanıcılara ürün satma girişimleri

Yukarıda belirtilenlerden herhangi birini kodlarsanız, doğrudan Tinder ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sizi rahatsız eden kullanıcıları da engelleyebilirsiniz. Bu şekilde, uygulama aracılığıyla sizinle iletişim kurmaları mümkün değildir.

Son düşünceler

Tinder ve diğer arkadaşlık uygulamaları son derece popüler olsa da, bu uygulamalar gizliliğiniz için de bir risk oluşturur. Tinder uygulamasındaki güvenlik açıkları, bilgisayar korsanlarının etkinliğinizi veya konumunuzu tespit eden diğer Tinder kullanıcılarının gözetlemesine neden olabilir. Ayrıca, Tinder kişisel verilerinizi toplar ve uygulamanın Facebook ile entegrasyonu da gizliliğinizin ihlaline neden olabilir. Bunlar, her bir Tinder kullanıcısının bilmesi gereken hususlardır. Tinder verilerinize erişebilse de, önlem alarak randevu uygulamasını kullanırken gizliliğinizi belirli bir ölçüde koruyabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me