The Dark Web: Tam olarak nedir ve oraya nasıl ulaşırsınız?

Karanlık ağı duymuş olabilirsiniz. Genellikle her tür gölgeli işin gerçekleştiği internetin ‘gizli’ ve tehlikeli kısmı olarak tanımlanır. Çoğu internet kullanıcısı, kendilerini karanlık web’de düzenli olarak bulamazlar. Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü bazı kısımları güvensizdir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bu makale size karanlık web hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve hala güvende kalırken nasıl erişeceğinizi anlatacak..


İlk olarak, karanlık ağın tam olarak ne olduğunu ve üzerinde ne olduğunu tanıtacağız. Ardından, karanlık web’de sörf yapmak istiyorsanız VPN’ler ve Tor tarayıcı ve bu araçların nasıl gerekli olduğunu öğreneceksiniz. Ardından, karanlık web’e nispeten güvenli bir şekilde erişmek için kullanabileceğiniz hızlı bir rehber vereceğiz. Gerçekten güvende kalmak istiyorsanız, karanlık web’e güvenle göz atmak için 15 adımlı kapsamlı bir plan hazırladık. Bunu yapmadan önce tüm güvenlik önlemlerimizi kontrol ettiğinizden emin olun. Son olarak, karanlık web’i ziyaret etmenin yasal olduğunu öğreneceksiniz, ancak buradaki bazı uygulamalar.

Karanlık Web’de Güvende Kalın!

Karanlık ağa erişmek çok kolay, ama bu yüzden derin bir belaya giriyor. Bu nedenle, çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi her zaman aklınızda bulundurmanız önemlidir. Tüm internet trafiğinizi şifrelemek ve anonimleştirmek için bir VPN kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra, cihazınızda her zaman güncel bir virüsten koruma yazılımı bulunduğundan emin olun. Bu şekilde verilerinizi ele geçirmek, çevrimiçi işlemlerinizi izlemek veya bilgisayarınıza bulaşmak daha zordur. Bir VPN, yüzeyde veya derin web’de gezinirken değil, aynı zamanda karanlık web’e göz atmak istediğinizde de sizi koruyacaktır. Bununla birlikte, İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS), hükümetler ve bilgisayar korsanlarının çevrimiçi olarak ne yaptığınızı anlamak için çok daha zor zamanları olacaktır..

Karanlık web için mükemmel bir VPN: NordVPN

NordVPN, aynı anda birden fazla cihazı korumanıza izin veren yüksek kaliteli bir VPN sağlayıcısıdır. Güçlü şifreleme ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi ekstra güvenlik önlemi sunarlar. Bu, NordVPN’i karanlık ağa girdiğinizde kullanmak için harika bir sağlayıcı yapar. Ayrıca, iyi müşteri desteği sunarlar ve çok kullanıcı dostudurlar. Bu sağlayıcı hakkındaki tüm bilgileri NordVPN tam incelememizde okuyun.

Karanlık Web nedir?

İnternet genellikle üç bölümden oluşur: yüzey ağı, derin ağ ve karanlık ağ. Yüzey ağı çoğumuz her gün kullandığımız şeydir. Chrome, Safari ve Firefox gibi normal tarayıcılardan erişilebilir. Bu makalenin bir parçası: bir internet bağlantınız ve bir tarayıcınız olduğu sürece, herhangi bir yerden ve istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Derin ağ internetin çok özel bilgiler barındıran kısmıdır. Çoğumuz bu bilgilere erişemeyiz ve arama motorlarından da erişemeyiz. Çoğunlukla, bunlar yalnızca bir kuruluştaki belirli bir grup insan için tasarlanmış sayfalar ve veritabanlarıdır. Erişim elde etmek için tam web adresini (URL) bilmeniz gerekir. Bazı durumlarda, bir parolaya da ihtiyacınız vardır. Derin web’deki sayfalara örnek olarak, yalnızca abonelerin erişebildiği bazı üniversite kütüphanesi veritabanları, raporları ve dergileri ve özel Facebook hesabınızın zaman çizelgesi verilebilir..

Sonunda internetin dediğimiz kısmı var karanlık ağ. Yalnızca Tor tarayıcı gibi özel tarayıcılardan erişilebildiğinden, yüzeyden veya derin web’den daha zordur. Karanlık ağ, internetin kontrolsüz bir parçasıdır. Hiçbir kuruluş, işletme veya hükümet bundan sorumlu değildir veya kural uygulayamaz. Karanlık ağın yaygın olarak yasadışı uygulamalarla ilişkilendirilmesinin nedeni budur. Karanlık web’e Google Chrome veya Egde gibi “normal” bir tarayıcı aracılığıyla ulaşmak imkansızdır. Tor tarayıcısında .com veya .org ile biten karanlık web sitelerini bulamazsınız. Bunun yerine, URL’ler genellikle rastgele bir harf ve sayı karışımından oluşur ve .onion ile biter. Ayrıca, karanlık ağdaki web sitelerinin URL’leri düzenli olarak değişir.

Karanlık Web Yüzey Web Grafik Buzdağı

Karanlık Ağ Neden ve Nasıl Var Oldu?

Karanlık ağ, anonim iletişim kurmak isteyen suçlular tarafından oluşturulmadı. Aslında ABD hükümeti tarafından geliştirildi. Ama bu nasıl oldu??

Casus iletişim

CIA gibi birkaç “üç harfli ajanstan” ajanlar, çok uzak yerlerde konuşlanmıştı. ABD için bilgi ve istihbarat toplayan gerçek bir küresel Amerikan casus ağı vardı. 1990’lar boyunca, bilgi gittikçe dijitalleşti ve artık bu casusların raporlarını radyo veya mektup gibi eski moda medya aracılığıyla aktarmalarına gerek kalmadı. İnternet ve yeni kriptografik teknikler nedeniyle, tüm bilgiler aniden internet üzerinden gönderilebilir. 1995 civarında, ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı sonunda Tor (Soğan Yönlendirici) olacak bir program başlattı.Tor ile ajanslar saha ajanlarıyla şifreli bir iletişim hattına sahipti..

Herkes için anonimite

anonim1997 civarında proje Savunma Gelişmiş Araştırma Proje Ajansı’na (DARPA) devredildi ve bu proje bunu çeşitli insan hakları gruplarına devretti. Şimdi, kuşkusuz, hükümet neden bu tekniği ve ağı sivil savunma gruplarına devrediyor? Tor’un ABD hükümetinden asla vazgeçmediğine inanan bazı insanlar var.

Başka bir açıklama, anonim ağı açmak zorunda olduklarıdır, çünkü her ABD ajanı bunu dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda kullanabilmek zorundaydı. Bu, ağı sızmaya karşı savunmasız bıraktı. Ayrıca, yalnızca ABD istihbarat ajanları bu ağı kullanıyorsa, bu ağdan alınan herhangi bir iletişim çok değerli olacaktır. Bu nedenle, ağı diğer pek çok kişiye açmak daha iyi olur, bu nedenle istihbarat iletişimleri hükümet dışı iletişim denizinde çalkalanır. Bunun gibi, herkes anonim kalır ve ABD ajanları raporlarını iletmek için ağı kullanabilir.

Neden Karanlık Web’i Kapatmıyorlar??

Tor ağı internet bağlantısı olan herkes tarafından kullanılabilir hale gelirken, dünya genelinde giderek daha fazla sunucu kuruluyordu. Böylece ağ çok merkezsizleşti. Farklı bir ülkedeki her yeni bağlantıyla, ABD’nin internet üzerindeki yargı yetkisi küçüldü. Bir ağın gücü, tek bir yerden kapatılamaması gerçeğinde yatmaktadır. Fişi Amerikan tarafından çekerseniz, ağın geri kalanı var olmaz.

ABD, herhangi bir devletin ağı tamamen kapatamamasının yanı sıra, yasadışı faaliyetlere de sahip olsa bile, bu ağın etrafında bulunmasından da yararlanır. Halen istihbarat teşkilatları tarafından gizli iletişim için bir kanal olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda, siyasi aktivistlerin ABD’nin çok eleştirdiği otoriter devletlere karşı ayağa kalkması, sızması, düdük çalması vb. En iyi araçlardan biridir. İster Venezuela ister İran olsun, ABD, insanların bu rejimler için hayatı zorlaştıracak Tor gibi bir araca sahip olmasından memnun. Tabii ki, bu durum Wikileaks’in ortaya çıkması ve Snowden’ın bilgi uçurma faaliyetleriyle açıklandığı gibi ABD için de geçerlidir..

Bu nedenle, karanlık ağ aynı zamanda hem yararlı hem de tehlikeli olabilir. Birçok yönden faydalı olduğu için ABD hükümeti bunu kapatmak istemiyor. Yapsalar bile, onu tamamen kapatmaya ve ABD ile işbirliği yapmakla ilgilenmeyen düzinelerce ülkenin uyumluluğunu ve işbirliğini elde etmek zorunda kalacaklardı. Ulusal makamların yapabilecekleri belirli siteleri kapatmak ve sahiplerini, yöneticilerini, kullanıcılarını vb. Sorumlu tutmak için işbirliği yapmaktır. Genellikle karanlık bir web sitesi kapatıldığında, birden fazla ajans bunun gerçekleşmesi için birlikte çalışmıştır. Örneğin, ABD Adalet Bakanlığı Hollandalı bir esrar satan karanlık pazarı kapatmak istiyorsa, bu Hollanda polisi, Europol ve muhtemelen bir dizi başka kurum ve otoritenin işbirliğini gerektirecektir. Aşağıdaki görüntü, 1 karanlık pazarı ele geçirmekle ilgili kurumların sayısını göstermektedir..

Karanlık Pazar kapatıldı

Bu web sitesini kaldırmak, en az dört farklı ülkeden en az on farklı ajansın işbirliğini gerektiriyordu. Tüm bu ajansların bu siteyi devirmek için işbirliği yapması gerektiği gerçeği, tüm karanlık ağları bir kenara bırakıp, karanlık ağın parçalarını kaldırmanın ne kadar zor olabileceğini gösteriyor..

Karanlık Web’e Erişim

Karanlık ağı ziyaret etmek istiyorsanız, doğru önlemleri almazsanız bunun tehlikeli olabileceğini unutmayın. Karanlık web’e mümkün olan en güvenli şekilde gitmek için ipuçları ve püf noktaları ile dolu bir rehber oluşturduk. Aşağıda, bu kılavuzun çıplak temelleri olan zayıf bir sürümünü bulacaksınız. Bununla birlikte, aşağıdaki adımların sizi nispeten güvenli tutacağını, ancak hiçbir şekilde tamamen anonim tutacağını hatırlamak iyidir..

 • Cihazınıza bir VPN yükleyin (NordVPN’i öneriyoruz) ve açın
 • Cihazınızda güncel bir virüsten koruma yazılımı bulunduğundan emin olun
 • Anonim Tor tarayıcıyı indirin ve yükleyin
 • Tor tarayıcıyı başlat
 • Tor tarayıcısında komut dosyası çalıştırmanın yasak olduğundan emin olun
 • İsteğe bağlı: Tor’daki güvenlik ayarlarını değiştirin
 • Karanlık Web’de sörf yapın, örneğin Gizli Wiki’den başlayarak. Bağlantı http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page

Son olarak, karanlık ağa girmeden önce lütfen çok tehlikeli bir yer olabileceğini unutmayın. Uyarılarımızı yürekten alın ve kötü amaçlı yazılımların ve bilgisayar korsanlarının cihazınızı etkilemesini kolay hale getirmeyin! Mümkün olan en iyi korumanın bulunduğundan emin olmak istiyorsanız, karanlık web kılavuzumuzu takip edebilirsiniz..

Tor nedir

Tor (soğan yönlendirici), tarayıcı işlevi gören ücretsiz açık kaynaklı bir yazılımdır. Chrome, Firefox ve Edge gibi tarayıcıların aksine Tor, kullanıcılarını anonim tutmayı hedefliyor. Bunu yapmak için, Tor tarayıcı internet aktivitelerinizi bir soğan katmanını temsil eden birkaç IP adresi / ana bilgisayar aracılığıyla kanallar. Aramalarınız bu düğüm ağı üzerinden yapılır. Her düğümde şifrelemenin bir kısmı çıkarılır. Sonunda bilgileriniz seçtiğiniz web sitesinde sona erer. Bu soğan yönlendirme işlemi kullanıcıyı anonim tutmayı amaçlar.

Tor düğümleri üzerinden bir internet dosyası alma kız

Tor tarayıcı karanlık ağa erişmek için kullanılır. Belirtildiği gibi, bu, .onion sonekine sahip URL’lere ulaşmanın en kolay yoludur. Bu sonek, Tor’un anonim gezinmeyi sağlamak için kullandığı soğan yönlendirmesine atıfta bulunur: şifreleme, soğan katmanları gibi katmanlar halinde gelir. Web siteleri, herkesin varlığını bilmesini istemedikleri için bir .onion alan adı kullanmaya karar verebilir. Bunun nedeni, yalnızca münhasır olmak istedikleri veya şüpheli veya yasa dışı içerik barındırdığı için olabilir.

Tor, web sitelerinin düzenlenmiş olup olmadığına bakılmaksızın tüm web’e erişmenizi sağlayabilir. Tor, karanlık ağa erişmek için kullanılabilse de, kullanıcılarının çoğu hala yüzey ağında kalır. Başka bir deyişle: Tor çoğunlukla çevrimiçi göz atmayı anonimleştirmek için kullanılır, ancak karanlık web’e giden ana yoldur. Tor tarayıcı hakkında daha fazla ayrıntı için Tor tarayıcı sayfamızı ziyaret edin.

Kısacası, karanlık web’e erişmek için Tor tarayıcıyı (veya benzer bir anonim tarayıcıyı) kullanmak gerekir ve ayrıca internette daha anonim olmanıza yardımcı olur. Örneğin IP adresiniz gizli kalır. IP adresinizi gizlemek için bu 10 nedene göz atın. Tor tarayıcısının kusursuz olmadığını lütfen unutmayın. Bu yüzden her zaman bir VPN çalıştırmanız önerilir.

VPN üzerinden Tor veya Tor üzerinden VPN?

Bunu fark etmemiş olabilirsiniz, ancak bir VPN’ye bağlıyken veya başka bir şekilde Tor ağına bağlanırsanız gerçek bir fark yaratır.

Tor ağına girmeden önce bir VPN kurmanın ek avantajı, ISS’nizin veya diğer ilgili tarafların (devlet kurumları, bilgisayar korsanları vb.) İnternet ağınız zaten oturum açtığı için Tor ağında oturum açtığınızı bilmeyecek olmasıdır. şifrelenmiş. Ne yazık ki, Tor gibi anonim bir ağda oturum açmak isteyeceğiniz gerçeği, bazı grupların gözünde size şüphe uyandırmak için yeterlidir. Tor ağı şifrelenmiş ve anonim olsa da, ISS’nizin veya internet trafiğinizi IP adresiniz aracılığıyla gizlemenin Tor’da oturum açtığınızı bilmesini engellemez. Tabii ki, ilk önce bir VPN ile bağlanmadığınız sürece.

Tor ağı üzerinden bir VPN’ye abone olmak da mümkündür. Bu, önce Tor’da oturum açtığınız, ardından Tor tarayıcısında örneğin NordVPN web sitesine gideceğiniz ve bir VPN alacağınız anlamına gelir. Ek yarar, ISS’nizin bir VPN hizmetine ilgi duyduğunuzu bilmemesidir. Bizim tecrübelerimize göre, Tor ağına girmek, karanlık ağ ile olan ilişkisi nedeniyle genellikle çok daha şüpheli olarak kabul edilir. Bu yüzden her zaman önce iyi bir VPN aboneliği almanızı öneririz. İyi VPN alternatifleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangisinin sizin için uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız incelemelerimize göz atın.

Gizli Wiki

Karanlık ağda gezinmek oldukça zor olabilir. Gizli Wiki gibi bir web sitesinden başlamak, yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilir. Gizli Wiki, arama motorlarına ve web sitelerine bağlantılar sağlar, böylece karanlık web’de daha kolay gezinebilirsiniz. Bu, Gizli Wiki’yi nereye gideceğinizi bilmediğinizde iyi bir başlangıç ​​noktası yapar. Gizli Wiki’de yönlendirmek istediğiniz bazı kategoriler var. Meşru görünen web sitelerinde bile, tıkladığınız bağlantılara her zaman dikkat edin.

Gizli Wiki’yi aşağıdaki URL’yi Tor tarayıcınıza kopyalayarak bulabilirsiniz: http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page. Karanlık web’deki web adresleri sürekli değişir, ancak yüzey web’de size bu belirli sayfa için doğru güncel URL’yi sağlayacak birçok web sitesi vardır..

Başlamak için bir başka iyi yer, karanlık web makalesinde görülmeye değer web sitelerimiz.

Karanlık Web’de Neler Oluyor?

silahlar çevrimiçiKaranlık ağda ne olduğunu tam olarak anlamak çok zor. Daha önce de belirtildiği gibi, doğru sayfalara ulaşmak için belirli URL’leri bilmeniz gerekir. Tüm web adresleri rastgele rakam ve harf kombinasyonları olduğunda doğru web sitesine rastlamak oldukça zordur. Dahası, karanlık web’de saklanan en çılgın hizmetler ve sayfalar hakkında birçok hikaye var. Hitmen siparişi vermek, mevcut örneklerden sadece bir tanesidir. Bu davranışın bir kısmının karanlık ağda gerçekleşmediğinden emin olamasak da, karanlık ağları çevreleyen çevrimiçi hitmen veya kırmızı odalar gibi söylentilerin çoğu saf bir kurgu. Örneğin, Besa Mafia adlı kiralık bir hitmen web sitesi kesinlikle vardı, ancak hiçbir isabet gerçekleştirmedi. Sadece birini öldürmek isteyen saf karanlık web kullanıcılarından para çalmaktı. Yine de, uyuşturucu ve silah gibi diğer birçok şüpheli şey karanlık ağda mevcut.

Çok sayıda hain web sitesinin varlığı nedeniyle, karanlık web çok kötü bir üne kavuştu. Genellikle karanlık ağda olan her şeyin ve her şeyin yasadışı olması gerektiğine inanılır. Bu doğru değil. Karanlık ağ aynı zamanda diktatör rejimler altında yaşayan gazeteciler, muhbirler ve vatandaşlar için güvenli bir sığınaktır. Ayrıca, daha gölgeli web sitelerinin bazıları da olumlu yan etkilere sahip olabilir. Hem olumlu hem de olumsuz sonuçları vurgulayarak nüanslı bir yaklaşım benimsemeyi amaçlıyoruz. Okurlarımızın yalnızca web’in karanlık girintilerine girmeye karar vermeleri durumunda güvende olmasını istiyoruz.

Karanlık ağ sürekli değiştiğinden ve büyük ölçüde birçok kişiye gizli kaldığından kesin iddialarda bulunamayız. Ancak, genel olarak, karanlık ağda bulabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • Karaborsalar
 • Sahte veya tehlikeli web siteleri
 • E-posta hizmetleri, forumlar ve diğer anonim çevrimiçi iletişim biçimleri
 • Bot ağları
 • Bitcoin ve kripto para web siteleri

Karaborsalar

karaborsa ilaçlarıKaraborsa internetin doğuşundan bu yana gelişti. Karanlık ağ, her türlü malın satılabileceği ve satın alınabileceği birçok siyah pazara ev sahipliği yapıyor. Bazı kamu figürleri, bilim adamları ve akademisyenler de bazı olumlu yan etkileri vurgulamış olsa da, bu tür pazarların varlığı yasadışıdır..

İpek Yolu, karanlık ağdaki ilk tanınmış kara pazarlardan biriydi. Kullanıcılar sitedeki uyuşturucu kullanımından açıkça bahsetti ve ürünlerinin fotoğraflarını yükledi. Web sitesi nihayetinde “Vekil Ebay” lakabını kazandı. Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri birkaç yıl araştırdıktan sonra, web sitesinde “Dread Pirate Roberts” takma adı altında olan yöneticiyi (Ross Ulbricht) izlemeyi başardılar. Ekim 2013’te San Francisco’da yakalandı ve web sitesi kapatıldı.

Ancak Ulbricht’in tutuklanmasından sonra, birçok taklit web sitesi ortaya çıktı. Karanlık web’de her zamankinden daha fazla karaborsa web sitesi var. İpek Yolu türünün ilk örneğiydi, şimdi bir sonraki olmak için yarışan birçok farklı yol var.

Sahte veya tehlikeli web siteleri

tehlikeli web siteleriKaranlık ağ da sahte ve tehlikeli web siteleriyle dolup taşıyor. Bu yüzden her zaman dikkatli olmak ve hem VPN hem de iyi bir virüsten koruma yazılımı kullanmak önemlidir. Nereye gideceğini bilmiyorsanız, karanlık web’deki bir bağlantıyı hiçbir zaman tıklamayın. Ne olduğunu bilmeden önce bilgisayarınıza saldırı veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Dahası, karanlık web, içeriği nedeniyle yüzey ağında tolere edilmeyecek tüm web sitelerini barındırır. Ne yazık ki, orada hayvan istismarı veya çocuk pornografisi gibi şeyler bulabilirsiniz. Bu nedenle internetin bu bölümünden uzak durmak akıllıca olabilir.

E-posta hizmetleri, forumlar ve diğer anonim iletişim türleri

anonimKaranlık ağ, anonim iletişim için de kullanılır. Bilgi uçuranlar ve gazeteciler hassas bilgileri sızmak veya bulmak için bu yolları kullanabilirler. Bir şirketi veya hükümeti yasa dışı bir işlem için bildirmek isteyen kişiler, karanlık web’i anonim kalmaya çalışmak için kullanabilirler. Gazeteciler isimsiz kaynaklarla temas kurmak için kullanabilirler. Hem WikiLeaks ağı hem de Edward Snowden gibi muhbirler geçmişte karanlık web’i mesajlarını yaymak için kullandılar.

Bu örneklerdeki insanlar internet özgürlüğü ve şeffaflık adına yaptıklarını yaparken, herkesin aynı motivasyonları yoktur. Suçlular ve teröristler de karanlık ağda anonim iletişimi kullanarak kolluk kuvvetlerinden uzak durmaya çalışacaklar.

Bot ağları

Botnet, onları kontrol eden bilgisayar korsanı tarafından çalıştırılabilen virüslü cihazlar ağıdır. Genellikle, ağdaki cihazlara, sahipleri farkında olmadan virüs bulaşır. Botnet’ten sorumlu hackerlar, virüsleri yaymak, özel bilgi için kimlik avı yapmak veya DDoS saldırılarını kolaylaştırmak için cihazları kullanabilir. Botnet’in karanlık ağ üzerinde çalışıyor olması durumunda keşfedilmesi, alınması veya ele geçirilmesi daha az olasıdır. Karanlık ağda bazı bilgisayar korsanları oluşturdukları botnetleri satarlar. Çok para karşılığında, büyük bir virüslü cihaz ağı üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto para web siteleri

BitcoinKaranlık ağı ziyaret ederseniz, neredeyse her şeyin kripto para birimleri ile ödendiğini göreceksiniz. Bu kripto para birimleri, dünya çapında kullanılabilen çevrimiçi para birimleridir. Daha kesin olmak gerekirse, kripto para birimleri, blockchain protokolü gibi merkezi olmayan bir dijital defter değerine bağlı dijital varlıklardır. Bu temel olarak kripto para birimlerinin normal para birimlerinden farklı olduğu anlamına gelir, çünkü değer ve borsaların geçmişi bir dizi banka ve diğer finansal kurumlardan ziyade blok zincirinde görülebilir. Ancak, bunlar genellikle para birimlerinden ziyade dijital varlıklardır, çünkü genellikle bu varlıkları çevrimiçi olarak mallar için değiştirebilir, ancak bunun dışında değil. Bununla birlikte, blockchain yöntemi nedeniyle, kripto para birimleri karanlık web’deki gölgeli işletmeler için ideal olan anonim değişimleri mümkün kılar.

En iyi bilinen kripto para birimi Bitcoin, karanlık ağın dışında da kullanılır. Bununla birlikte, son olaylar, para biriminin bazı insanların umduğu kadar anonim olmayabileceğini gösteriyor. Diğer kripto para birimi türleri de çok popüler. Bazı yeni kripto para birimleri, onları kullanan insanların anonimliklerini koruma konusunda sürekli olarak geliştirmeye çalışıyor.

Karanlık Web Yasal mı??

Lady JusticeTek kelimeyle: evet. Karanlık ağ ve Tor tarayıcı çoğu ülkede yasaldır. Bununla birlikte, karanlık ağ üzerinde yasa ile tutarlı olmayan bir şekilde hareket etmeyi seçerseniz, elbette yasadışı olacaktır. Bu nedenle, bulunduğunuz ülkenin yasalarına uymanın önemini vurguluyoruz.

Bununla birlikte, karanlık ağın ve Tor tarayıcısının sadece gizlilik ve ifade özgürlüğü hakkınızı uygulamak için sadece araçlar olduğu unutulur. Birleşmiş Milletler mahremiyeti temel bir insan hakkı olarak tesis etti. Bu, aşağıdaki makalelerde yapıldı:

 • Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi (UDHR) 1948, Madde 12
 • Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi (ICCPR) 1966, Madde 17
 • Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi, Madde 11
 • Amerikan İnsan Hakları ve Görevleri Bildirgesi, Madde 5
 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Madde 8

Sonuç olarak: karanlık web’de gezinmek çoğu ülkede yasa dışı değildir. Ancak, yerel kolluk kuvvetlerinizin gözünde şüpheli görünmenize neden olabilir. Karanlık ağda satılan eşyaların çoğu yasadışıdır, bu nedenle, bu yasadışı eşyaları satın almak yasaktır. Bu ürünler genellikle sadece karanlık ağda bulunduğundan, internetin bu bölümünde sörf yapan herkes bunları satın alıyor olabilir. Bu yüzden karanlık ağı ziyaret ederseniz hükümetler sizi takip etmeye çalışabilir.

Her ne kadar karanlık ağın kullanımı çoğu ülkede yasal olsa da, orada düzenli olarak gerçekleşen yasadışı faaliyetler karanlık ağı kabataslak bir yer haline getirir. Bu nedenle, iyi ve yasalara saygılı bir vatandaşsanız, düzenli olarak ziyaret etmek internetin en iyi kısmı olmayabilir..

Son düşünceler

Öncelikle uygun güvenlik önlemlerini almadan karanlık ağı kullanmamanızı tavsiye ettiğimizi vurgulamak isteriz. Merak anlaşılabilir, ancak web’in bu düzensiz bölümünün tehlikelerine maruz kalmaya değmez. Sonunda, karanlık ağda suç faaliyeti var. Sonunda karanlık ağı ziyaret ederseniz, her zaman önlem alın. İyi bir VPN hizmeti ve sağlam bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı gereklidir, ancak yine de sizi açıkta bırakır. 15 adımlık plan, karanlık ağa ulaşmanın en güvenli yollarından biridir. Nihayetinde, karanlık ağa kendi sorumluluğunuzda erişirsiniz. Meraklı kalın ama güvende kalın!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map