The Dark Web Dictionary: Her Şey için Tanımlar Dark Net | VPNoverview.com

Karanlık ağ, özel jargon ve teknik konuşma ile doludur. Karanlık ağda aktif olan birçok kişi yeni gelenler için belirsiz olan kısaltmalar kullanır. Bu nedenle, düzenli olarak kullanılan terimlerin kısa bir özeti kullanışlı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, karanlık web hakkındaki makalemizi veya oraya nasıl gideceğinizi anlatan kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. Ayrıca, karanlık web’de ziyaret etmeye değer bulabileceğiniz web sitelerinin bir listesi var.


2FA

2FA, iki faktörlü kimlik doğrulamanın kısaltmasıdır. Bu, bir hesabı güvenli hale getirmenin daha elverişli bir yoludur. Yalnızca şifrenize güvenmek yerine, 2FA ile hesabınıza erişmek için kendinizi ikinci kez tanımlamanız gerekir. Genellikle bu, akıllı telefonunuza gönderilen bir kodla çalışır. Bu yöntem, suçluların hesabınızı hacklemesini zorlaştırır.

Alphabay

Alphabay, orijinal İpek Yolu’nun kapatılmasından sonra en büyük karanlık web pazarıydı. İpek Yolu kapatıldığında, çoğu alıcı Alphabay’a akın etti. Ancak, birkaç yıl sonra, Alphabay da kolluk tarafından düşürüldü.

Blockchain

Blockchain, Bitcoin için temel teknolojidir. Kullanıcıları arasında uyumluluğu sağlamak için kamu defteri olarak işlev görür. Teorik olarak özel bankalara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

botnet

Botnet, virüs bulaşmış bir cihaz ağıdır. Bu nedenle, bilgisayar korsanı tüm bu virüslü cihazları aynı anda çalıştırabilir. Bu ağlar DDoS saldırılarında kullanılabilir ve bazen karanlık web’de satılır.

Köprüler

Köprüler, bu ağ ülkeniz tarafından yasaklanmış olsa bile Tor ağına erişmek için kullanabileceğiniz düğümlerdir. Bir köprü, ağa farklı bir konumdan giriyormuş gibi görünmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle, artık yerel kısıtlamalar uygulanmaz. Bazı insanlar bunu ISS’lerinin Tor ağına eriştiklerini bilmelerini önlemek için de kullanırlar. Köprülerin miktarı sınırlı olduğu için, onları anlamsız nedenlerle kullanmaktan hoşlanmıyor. Özellikle bazı ülkelerdeki insanlar çevrimiçi özgürlük kazanmak için bu tür bir programa ihtiyaç duyduklarından.

BTC

BTC, Bitcoins’e verilen kısaltmadır. Hala en yaygın kullanılan ve popüler kripto para birimi.

Clearnet

Basitçe söylemek gerekirse, clearnet, Google gibi bir arama motoru aracılığıyla internette bulabileceğiniz her şeydir. Bunlar, herkese açık olan ve herhangi bir kayıt veya giriş kimlik bilgileri gerektirmeyen web siteleridir. Ancak, bu, giriş yapılması gereken web sitelerinin kümelenmenin bir parçası olmadığı anlamına gelmez..

CP

CP Çocuk Pornografisi’nin kısaltmasıdır. Ne yazık ki, karanlık ağ, üyelerinin yasadışı materyal alışverişinde bulunabilecekleri bir dizi sübyancı ağ içeriyor. Tüm dünyada kolluk kuvvetleri için bu tür ağları devralmaya çalışmak devam eden bir süreçtir. Anonymous grubu gibi hacktivistler bile bu tür davranışlara karşı eylemlerde bulundular. Ne yazık ki, sorun hala var. Failler bazen tutuklanır ve hüküm giyerler. Ancak, bu toplulukların büyük çoğunluğu devam ediyor.

Darknet

Darknet, karanlık ağın eş anlamlısıdır. Tanım hakkında bazı görüşler farklılık gösterse de, iki terim çoğunlukla birbirinin yerine kullanılır.

Gizli Wiki

Gizli Wiki, iyi bilinen karanlık bir web sayfasıdır. İlk bakışta Wikipedia’ya çok benziyor. Ancak, Gizli Wiki’de farklı kategorilerde gruplandırılmış karanlık web sayfalarına bağlantılar bulabilirsiniz. Bu, insanların karanlık web’de gezinmesine yardımcı olur. Kendinizi Gizli Wiki’de bulursanız, görmek istemediğiniz bir şeyin bağlantısını tıklatmamanıza gerçekten dikkat etmelisiniz..

HS

HS, ‘Gizli Hizmetler’in kısaltmasıdır. Bunlar, karanlık web’de bulunan ve kullanıcılarının IP adreslerini izlemedikleri veya kendi IP adreslerini yayınlamadıkları için gizlenen hizmetlerdir. İletişime izin verilir, ancak tüm kanallar gizlidir.

LEA / LE

LEA ve LE, ‘Kolluk Kuvvetleri / Kolluk Kuvvetleri’ nin kısaltmasıdır. Bu kısaltmalar sohbet odalarında ellerinden uzak kalmak isteyenler tarafından kullanılır. Kolluk kuvvetleri karanlık pazarlarda mevcut ve aktiftir ve suçluları elinden yakalamaya çalışır. Haklarınızı bilin ve yasadışı bir şey yapmayın. Karanlık web’i araştırmak veya karanlık web’e göz atmakla ilgili yasadışı bir şey yok.

Gizemli Kutular

Karanlık web gizem kutuları YouTube’da bir çılgınlıktı. YouTuber’lar karanlık ağdaki gizemli kutuları sipariş etmiş gibi davrandılar ve bunları kamerada açtılar. Bu videolar çok ürkütücü ve heyecan verici görünse de, büyük olasılıkla tamamen sahte.

.Soğan

.Soğan, .com’un karanlık web sürümüdür. Karanlık ağda en yaygın olarak kullanılan etki alanı son ekidir. Adını Soğan Yönlendirici’den (Tor) aldı. Tor tarayıcı karanlık ağa erişmek için kullanılır.

İşletim Sistemi (Canlı veya Ana Bilgisayar)

İşletim Sistemi, İşletim Sisteminin kısaltmasıdır. Canlı bir işletim sistemi, VirtualBox gibi yazılımlardan geçici olarak yüklenmiş bir işletim sistemi olabilir. Ana İşletim Sistemi, bilgisayarı çalıştırdığınız işletim sistemidir, yani Windows veya MacOS.

PGP

PGP “Oldukça İyi Gizlilik” in kısaltmasıdır. Bu, yüz binlerce insan tarafından günlük olarak anonim ve güvenli bir şekilde iletişim kurmak için kullanılan bir şifreleme yöntemidir..

Kırmızı Odalar

Kırmızı Odalar, Dark Web’in ortak bir efsanesidir. Birçok kişi, bazı kişilerin işkenceye maruz kaldıkları canlı bir akışa erişmek için ücret ödediği belirli web sitelerinin bulunduğunu iddia eder. Neyse ki, aslında meşru olan kırmızı odalara dair hiçbir rapor olmamıştır..

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto, muhtemelen Bitcoin’in yaratıcısı ve mimarı için bir takma addır. Bununla birlikte, birden fazla kişinin bitcoin oluşturmak için işbirliği yapması mümkün ve daha mantıklıdır.

İpek yolu

İpek Yolu, karanlık ağın orijinal “başarı öyküsü” idi. Genç bir adam, insanların rekabet edebilmesi için tamamen serbest piyasa ekonomisi kurdu. 2013’te kapatıldı ve çoğunlukla uyuşturucu ve silah pazarı olarak biliniyordu..

frak

Tails, “Amnesiac Incognito Live System” anlamına gelir ve karanlık web’e anonim olarak göz atmak için bir USB sürücüden yükleyebileceğiniz bir işletim sistemidir. Sistemden çıktığınızda, etkinlikleriniz hakkında hiçbir bilgi bilgisayarda depolanmaz..

dik ve kayalık tepe

Tor, Soğan Yönlendirici’nin kısaltmasıdır. Bu, karanlık ağı ziyaret etmenizi sağlayan protokoldür. Tor tarayıcısı karanlık web’i ziyaret etmek için en çok kullanılan tarayıcıdır.

SATICI

Satıcı, belirli bir pazardaki karanlık web’de mal veya hizmet satmaya çalışan kişidir.

VPN

VPN, sanal bir özel ağın kısaltmasıdır. Verilerinizi şifrelemek ve çevrimiçi gizliliğinizi korumak için bir VPN kullanılır.

Şikayet

Bir ihbar, bir şirketin veya kuruluşun yanlışlarını dünyaya ifşa eden kişidir. Genellikle bu bilgiyi içeriden aldılar çünkü söz konusu kuruluş için çalışıyorlar. Bilgi uçuranlar genellikle anonim kalmak ister, aksi takdirde gizli bilgileri paylaşmak için kovulur veya dava açılır. Bu nedenle, birçok muhbir karanlık gazeteyi anonim olarak gazetecilerle temasa geçmek için kullanır

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me