Tatlım ve gizlilik: Bu ücretsiz uzantı güvenli mi? | VPNoverview

Bal logosuOnline alışveriş popülaritesi artmaya devam ediyor. Bu hiç de şaşırtıcı değil. “Satın al” ı tıklamak ve bir paketin ertesi gün kapınıza gelmesini sağlamak çok kolaydır. Çok sayıda çevrimiçi indirim de var. En son Nintendo’da 20 $ indirim, en sevdiğiniz gömleklerde% 10 indirim – tasarruf edilen her dolar bir dolar kazandı. Honey gibi uzantıların devreye girdiği yer burasıdır. Bu programlar, internette etkin kupon kodları ve satın almak üzere olduğunuz ürünlerde indirimler olup olmadığını kontrol eder, böylece asla çok fazla harcama yapmazsınız. Kulağa yararlı geliyor, ancak Honey gerçekten göründüğü kadar şaşırtıcı mı??


Bu yazıda size Honey, çevrimiçi alışveriş sırasında nasıl çalıştığı, paralarını nasıl kazandıkları ve bu ücretsiz para tasarrufu sağlayan uygulamanın kişisel verilerinize ve gizliliğinize nasıl davrandığı hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Bal Nedir?

Honey, çevrimiçi alışveriş yaparken paradan tasarruf etmenize yardımcı olan bir uygulama ve tarayıcı uzantısıdır. 2012 yılında ABD’de kuruldu. Honey, satın almak istediğiniz ürünleri daha ucuz hale getirecek mevcut kupon kodlarını araştırır. Benzer şekilde çalışan PriceScout ve InvisibleHand gibi birçok uygulama var. Ancak bal şu ​​anda en tanınmış olanı.

Para tasarrufu sağlayan uygulamalar en iyi fırsatlar için web’de arama yapar. Amaçları, çevrimiçi alışverişi olabildiğince ucuz ve hızlı hale getirmektir. Honey’in özellikle hem telefonunuz hem de tabletiniz için bir uygulaması ve bilgisayarınız için bir tarayıcı uzantısı var. Uzantı tarayıcınızın arka planında çalışır, bu nedenle yalnızca ihtiyacınız olduğunda görürsünüz. Çevrimiçi alışveriş yaptığınızda, hangi indirimlerin mevcut olduğunu görmek için tarayıcınızın üst kısmındaki Honey uzantısını tıklayabilirsiniz.

Bal nasıl çalışır

Bal tasarruf ettiHoney internet deneyiminizde birkaç değişiklik yapar. İlk olarak, ziyaret ettiğiniz web sayfalarına, özellikle de web mağazalarındaki düğmelere düğme ekler. Bu düğmelerle, belirli bir ürünü “droplist” inize kaydedebilirsiniz. Bu, Honey’in o ürünün fiyatını kontrol etmeye devam edeceği ve belirli bir noktanın altına düşmesi durumunda sizi bilgilendireceği anlamına gelir, böylece daha ucuz olduğunda satın alabilirsiniz.

Başka bir seçenek, Honey ile yakın işbirliği içinde olan devasa çevrimiçi pazar yeri Amazon’da bulunabilir. Orada, Honey, belirli bir ürün için ödediğiniz fiyatın Amazon’daki en ucuz fiyat olup olmadığını kontrol edecektir. Bazen, aynı ürün Amazon’a birçok kez yüklenir, her giriş farklı bir fiyatla. Honey ile kendinizi aramak zorunda kalmadan her zaman en ucuz seçeneği bulacaksınız.

Amazon’un ötesinde bile, Honey size yardımcı olabilir. Alışveriş sepetinizi bir web mağazasında doldurduktan ve check-out sırasında kendinizi bulduktan sonra, tarayıcınızdaki Honey logosunu tıklamanız yeterlidir. Tatlım sana en iyi kupon kodlarını bulacak. Basit ve kullanışlı bir uygulama, öyle görünüyor. Ama soru şu: Yakalama nedir? Honey’in şu anda 17 milyondan fazla üyesi var. Bunu nasıl başardılar? Ve hizmetleri gerçekten ücretsizse, bir işletmeyi yürütmek için parayı nereden aldılar??

Honey’in reklamı: YouTube

Daha önce Honey uzantısını duyduysanız, bunun nedeni en sevdiğiniz çevrimiçi etkileyicilerden biriyle çalışmış olmalarıdır. Honey, daha sonra videolarındaki uzantı hakkında konuşacak olan sayısız ünlü YouTuber’a sponsor oluyor. Bal ile bulabildikleri inanılmaz indirimlerden söz edebilirler ve izleyicileri “yalnızca iki tıklama alır” uzantısını indirmeye çağırırlar. İşte bu kadar sponsorlu bir video örneği, bu durumda yaklaşık 30 milyon abonesi olan ünlü bir YouTube kullanıcısı MrBeast.

Etkileyicilerle doğrudan iletişim kurmanın yanı sıra Honey, YouTube’dan reklam satın alarak hizmetlerini de pazarlıyor. Bu reklamları bir videonun başında (veya tam ortasında) görmüş olabilirsiniz. YouTube gibi platformlardaki reklamları ve sponsorlukları nedeniyle Honey, markalarını büyütmeyi ve binlerce (milyonlarca olmasa da) yeni kullanıcı kazanmayı başardı.

Bal ve Para

Tatlım ücretsiz bir uzantı olabilir, ancak bu parayla hiç ilgilenmediği anlamına gelmez. Honey’in sponsor olduğu videoların bazıları on binlerce dolar için desteklendi. 2019’un sonlarında PayPal, şu ana kadarki en büyük satın alımları olan 4 milyar dolara Bal aldıklarını açıkladı. Özgür yazılım nasıl bu kadar değerli olabilir??

Bal nasıl para kazanır

Başarılı bir işletmenin finansal bir stratejisi vardır: paralarını kazanma ve varlıklarını sürdürme kabiliyetleri. Honey’in stratejisi komisyonlar ve bağlı kuruluşlarla ilgilidir. Ortakları, indirim kodlarını kullandığınız satıcılar, bir Honey üyesi bir promosyon kodu kullanarak bir şey satın aldığında onlara bir komisyon sağlar. Başka bir deyişle, Honey’in kodunu kullanarak webshop X’den bir şey satın alırsanız Honey, webshop X’ten para alacaktır..

Bal açıkça kupon kodları için basit bir veritabanından daha fazlasıdır. Birçok web sitesi, mağaza ve diğer işletmeler Honey ile anlaştılar. Honey için komisyonlarla sonuçlanan bu anlaşmalar, uzantının en büyük gelir biçimini oluşturur. Başka bir deyişle, Honey tarafından kullanılan kodlar sadece interneti seçtiğiniz genel kodlar değildir. Honey’te çalışan insanların geçimini sağlayan aktif promosyonlardır.

Bal Altın

Paranın üstünde bilgisayar dolar işareti olanSadece indirim kodları sunmak yerine Honey bir adım daha ileri gider. Puan kazanmanızı sağlayan özel bir sadakat programı var. Uzantıyı ne kadar sık ​​kullanırsanız, Honey Gold adı verilen bu sistemde daha hızlı “puan” elde edersiniz. Yeterli puanınız olduğunda (1000 Honey Gold), Amazon ve eBay dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi mağazada hediye kartıyla değiştirebilirsiniz..

Bu basit ödül sistemi kullanıcılara sadakat duygusu yaratır. Bu Honey Gold’u almak istiyorlar, böylece hediye kartı alabilecekler – böylece Honey’i kullanmaya devam edecekler.

PayPal neden Honey’i satın aldı?

PayPal Honey’i 2019’un sonlarında geri aldı. Satın alma işlemi 4 milyar dolardan az olmamak üzere oldu. Honey bunun üyeleri nasıl etkileyeceği hakkında bir açıklama yaptı. En önemlisi, daha fazla satıcıyla işbirliği yapabilir ve daha fazla ödeme seçeneği sunabilir. Kullanıcılar artık PayPal hesaplarından Honey’e katılabilecekler. Dahası, Honey açıkça kullanıcılarının gizliliklerini ele alma şekillerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtti. Bunu bir sonraki bölümde daha yakından inceleyeceğiz.

Honey için PayPal ailesinin bir parçası olmak açıkça birçok avantajla gelecek. Peki PayPal bu anlaşma karşılığında ne alıyor? Tatlım özgür olabilir, ancak bu hiç para kazanmadığı anlamına gelmez. Daha önce de belirtildiği gibi, Honey bir üye indirim kodlarından birini kullanarak bir şey satın aldığında komisyon kazanır. Ancak bu olası kazançların yanı sıra, PayPal özellikle Honey’in teknolojisini kullanmak istiyordu. Şirkete göre, bu teknoloji PayPal’ın müşterilere ulaşmasına ve alışveriş deneyimlerini kişiselleştirmesine yardımcı olacak. Soru şu: kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri ve gizlilik nasıl bir arada?

Bal senin hakkında ne biliyor?

Hiçbir şeyin “özgür” olmadığı bir dünyada, Bal gibi en azından bir şekilde kar etmeyen ücretsiz bir uzantıya sahip olmak imkansız gibi görünüyor. Burada neler oluyor? İçine baktık.

Kullanıcı verilerinin toplanması

Hizmet işlevlerini yerine getirmek için Honey’in kullanıcı verilerini toplaması gerekir. Sonuçta, size doğru indirimler sunabilmek için internette nerede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Ancak, Honey basit bir indirim bulucudan çok daha fazlası haline geldiğinden, örneğin çerezler yoluyla çok daha fazla kullanıcı verisi toplarlar. Uzantıyı yüklediğinizde, hesap oluşturmanızı teşvik eden aşağıdaki ekranı görürsünüz.

Honey ile hesap oluşturma

Bir Honey hesabı oluşturmayı seçerseniz, uygulama hakkınızda daha fazla bilgi toplayabilecektir. Tam olarak ne biliyorlar? Gizlilik politikalarında şunları toplarlar:

Kişisel bilgi:

 • Kullanmayı seçerseniz giriş bilgileriniz (e-postanız, kullanıcı adınız, şifreniz dahil)
 • Profilinizde, adınız, sosyal medya bağlantılarınız ve profilleriniz gibi paylaşmayı seçtiğiniz veriler (Google veya Facebook hesabınızla giriş yaparsanız, bu hesaplara yalnızca herkese açıksa bakabilirler) mevcut)
 • Honey ile e-posta yoluyla veya başka yollarla herhangi bir iletişim
 • Honey Mobile Uygulaması veya Honey Pay aracılığıyla sağladıysanız banka veya kredi kartı bilgileri
 • Droplist’inize eklediğiniz öğeler
 • Honey ile paylaştığınız kuponlar, promosyon kodları ve fırsatlar
 • Sevdiğin arkadaşlar Honey
 • Honey tracker’ı kullanarak takip etmeyi seçtiğiniz mağazalar

Teknik Bilgiler:

 • Cihaz türü
 • Cihazınızın benzersiz kimliği
 • İşletim sistemi
 • Tarayıcı türünüz
 • IP adresi
 • Etkinlik damgaları
 • Hata günlükleri

Gördüğünüz gibi, topladıkları kişisel bilgilerin çoğu, bunları onlarla paylaşıp paylaşmamanıza bağlıdır. Ne kadar çok paylaşırsanız, uygulama o kadar etkili olur ve daha az gizlilik elde edersiniz. Bazen topladıkları veriler, hizmetlerini analiz etmelerine yardımcı olmak için anonimleştirilir ve toplanır.

Diğer taraftan Honey, perakende web sitesi olmayan herhangi bir sitedeki arama motoru geçmişinizi, e-postalarınızı veya göz atmanızı asla izlemeyeceğine söz veriyor.

Önceden onaylanmış perakende satış sitelerinde, Honey söz konusu site (perakendecinin adı, sayfa görüntüleme sayısı), ayrıca öğelerin fiyatlandırılması ve kullanılabilirliği hakkında bilgi toplar. Bu bilgileri ve sizinle ilgili topladıkları bilgileri size sponsorlu ürün teklifleri göstermek gibi kişiselleştirilmiş öneriler vermek için kullanabilirler. Başka bir deyişle, alışveriş alışkanlıklarınızı izler ve çevrimiçi alışveriş deneyiminizi buna göre ayarlar.

Kullanıcı verilerini paylaşma

El sıkışırken işadamlarıBal asla kişisel bilgilerinizi satmayacağınıza söz verir. ‘Kişisel verilerin’ topladıkları tüm verileri kapsamadığını söyleyebiliriz: satın aldığınız veya aradığınız ürünlerle ilgili bilgiler gerçekten kişisel mi? Meta veri olarak da adlandırılan bu bilgi çok değerli olabilir. Honey’in bunu size kişiselleştirilmiş teklifler ve buna göre uyarlanmış bir deneyim göstermek için kullandığı gerçeği. Yine de, gizlilik politikalarına göre, Honey bu bilgileri satmıyor. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı taraflarla paylaşacaklar:

 • Onların Servis sağlayıcıları, Ürünlerinin, pazarlamasının, yasal sorunlarının, güvenlik korumasının, ödeme işlemlerinin vb.
 • mağazalar satın aldığınız ürünü gönderebilmek için gönderim bilgilerinize ihtiyaç duyacak şekilde satın alırsınız (ancak yalnızca Honey Mobile Uygulamasını kullanırken)
 • Onların ana şirket, PayPal, ve iştirakleri ve bağlı ortaklıkları

Bunların dışında Honey, örneğin yasalarca istendiğinde diğer taraflarla da bilgi paylaşabilir. Anonimleştirilmiş verileri başkalarıyla da paylaşabilirler. Bu konuyla ilgili son bir söz, “haklarını korumanın, güvenliğinizi veya başkalarının güvenliğini korumanın veya sahtekarlığı araştırmanın gerekli olduğuna iyi niyetle inandıklarında” bilgi paylaşabilmeleridir. Bu ifade muhtemelen beklenmedik durumları kapsayacak şekilde belirsiz olsa da, aynı zamanda Honey’e kullanıcı verilerini paylaşmak için çok fazla alan sağlar..

Tüm bu bilgiler, şirketin web sitelerinde açıkça bulunan gizlilik politikasında bulunabilir. Honey, bilgilerinizin çoğunu toplar ve paylaşır; bu da çevrimiçi gizliliğinize değer verirseniz sorun olabilir. Ancak, en azından Honey politikaları konusunda açık.

Bal Her Hareketinizi Takip Ediyor mu??

Honey’in kullanıcılar için özelleştirilmiş önerileriyle, çevrimiçi davranışınızı ne ölçüde incelediklerini merak ediyor olabilirsiniz. Size kişiselleştirilmiş teklifler vermek için hangi bilgileri kullanıyorlar? Bazı insanlar Honey’in aslında online olarak yaptığınız her şeyi izleyen bir casus yazılım türü olup olmadığını merak ediyor. Şirket bu endişeleri duydu ve özel bir YouTube videosu ile cevap verdi. Bu videoda çalışanlarına yalan dedektörü testi yapıyorlar.

Çalışanlar, e-posta adresiniz gibi kişisel verilerinizi nasıl satmadıklarından bahseder. Honey’in komisyonlar aracılığıyla para kazandığını ve hizmeti kendilerinin kullanmayı kabul ettiğini tekrarlıyorlar. Bu video, çevrimiçi yalan dedektörü test videolarının son popülerliğinde oynadığı için akıllı bir pazarlama hamlesiydi. Honey’in ne kadar doğru olduğunu bulmak açısından gerçekten yararlı olup olmadığı tartışmaya açıktır. Sonuçta görüntüler düzenlenebilir. Ayrıca, uzantı verilerinizi satamayabilir, ancak bu, verilerinizi kendileri göremeyeceği anlamına gelmez -.

Bal casus yazılım mı?

Dizüstü bilgisayarda gözBunun en altına inebilmek için konuyu kendimiz araştırdık. Bazı insanlar Honey’in casus yazılım olabileceğinden korkar. Casus yazılım, bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu veya diğer cihazlarınızı etkileyen ve sizinle ilgili bilgileri toplayan bir kötü amaçlı yazılım biçimidir. Cihazınızı kullanırken, tarayıcı geçmişinizi, indirme geçmişinizi, giriş verileri ve banka bilgileri gibi kişisel bilgileri ve e-postalarınızı tam anlamıyla gözetliyor..

Genellikle, casus yazılımlar cihazınızı önemli ölçüde yavaşlatır. Kötü amaçlı yazılım sürekli olarak yaptığınız her şeyi günlüğe kaydettiğinden, çok fazla çalışma belleği kullanır. Göz atma, akış yapma, tıklatma işlemlerinin tümü önemli ölçüde daha uzun sürer. Honey’i kurduğumuzda durum böyle değildi.

Emin olmak için, Honey’in yazılımının cihazın arka planında etkin olup olmadığını anlamak için bilgisayardaki etkin süreçleri inceledik. Durum böyle değildi. Kısacası, Honey, yukarıda belirtildiği gibi ve gizlilik politikalarında verilerinizi toplasa bile bir tür casus yazılım değildir..

Honey’in tarayıcınızdaki etkinliği

Honey’in cihazınızda yaptığınız her hamleyi takip etmediği sonucuna varabiliriz. Bu şekilde, genel güvenliğinizi ve gizliliğinizi etkilemez. Ancak, bir tarayıcı uzantısı olduğundan, tarayıcıda nasıl çalıştığını görmek ilginç olacaktır. Honey’i Firefox tarayıcısına yükledik ve programın ne kadar izlediğini görmeye çalıştık. Tarayıcımızın görev yöneticisine bakarak, tarama sırasında Honey’in ne kadar aktif olduğunu görebiliyorduk.

Honey, her zaman etkin görünen bir tarayıcı uzantısıdır, ancak genellikle çok az etkinlik gösterir. Amazon gibi perakende web sitelerini ziyaret ederken, Honey’in enerji etkisi artar. Bu, bir iş ortağı web mağazasına ulaştığınızı kabul ederek doğru indirimleri aradığı anlamına gelir. Şu ana kadar sıradan bir şey yok: Balın yapması gereken tam olarak bu.

Perakende olmayan web sitelerini, örneğin kendi web sitemizi veya Google web aramasıyla bulunan diğer bilgilendirici sayfaları ziyaret ederken, Honey’in enerji üzerindeki etkisi düşüktür. Uygulama, web sitesinin bir perakendeci olup olmadığını kontrol etmesine rağmen, yapılmadığına karar verildiğinde başka bir şey yapmaz. Twitter ve YouTube gibi sosyal medya kullandığınızda da kayda değer bir şey olmuyor. Tatlım buradaki hareketlerini takip etmiyor gibi görünüyor.

Web sitesi ziyaret edildi
Balın enerji üzerindeki etkisi
Perakende web sitesi (Amazon)Ortalama / yüksek
Perakende olmayan web sitesi (VPNDüşük / sıfır
Sosyal medya platformu (YouTube, Twitter)Düşük / sıfır

Bal çok aktif olduğunda hafızası büyür. Bu, uygulamanın bilindiği gibi çevrimiçi alışveriş davranışınızla ilgili bilgileri kaydettiği anlamına gelir. Bu uygulamanın gizliliğiniz üzerinde kesinlikle bir etkisi olsa da, mutlaka yanlış olması gerekmez. Sonuçta, Honey’i kullanarak çevrimiçi hareketlerinizi izlemesine ve kullandığınız her web mağazasını kontrol etmesine izin vermeyi kabul edersiniz. Uzantı, verilerinizden deneyiminizi kişiselleştirmek için kullandıkları bir profil oluşturur. Bu nedenle uzantının bellek miktarı artar.

Son düşünceler

Honey’in para tasarrufu sağlayan uygulaması türünün en popüler uygulamalarından biridir. Hizmet, kullanıcıları için en iyi, en alakalı indirimleri bulmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kullanıcıların Honey’i kullanarak yeni ürünlere harcanan paranın bir kısmını geri kazanabileceği bir nakit iade sistemi de vardır. Balın işleyebilmesi için belirli kişisel verileri toplaması gerekir. E-postanız, sosyal medyanız ve diğer hassas bilgileriniz gibi bu verilerin çoğunu paylaşmamayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, düzenli bir kullanıcı için Honey, alışveriş deneyiminizi ayarlamak ve kişiselleştirmek için verileri kullanır.

Gizlilik söz konusu olduğunda, Honey kullanmak için en iyi uzantı değildir. Çevrimiçi ortamda anonim kalmak istiyorsanız veya alışveriş alışkanlıklarınızı başkalarıyla paylaşmak istemiyorsanız, Honey’ten uzak durmanızı öneririz. Ancak, uzantının tasarlandığı amaç için iyi bir iş çıkarır. Herhangi bir casus yazılım içermiyor gibi görünüyor ve kendinizi bir perakende web sitesinde veya web mağazasında bulduğunuzda aktif olarak çalışıyor. Bu uzantı verilerinizi pazarlamacılara (veya bu konudaki herhangi birine) satmaz, ancak pazarlamacının kendisinin görevlerini yerine getirir. Size kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak, daha fazla çevrimiçi satın almanızı sağlamaya çalışır, böylece onlar ve ortak mağazaları bundan faydalanabilir. Bu şirketin sizin ve çevrimiçi alışveriş yapma şekliniz hakkında çok şey bildiğini bildiğiniz sürece Honey’i kullanmaktan çekinmeyin!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me