Snapchat Benim Hakkımda Ne Biliyor? | VPNOverview

Snapchat, sosyal medyaya yüz yüze görüşmenin dolaysızlığını getirmek amacıyla oluşturuldu. Uygulamada yer alan hikayeler sadece kısa bir süre için yaşıyor. Bu, Snapchat’in çok az bilgi topladığına veya sakladığına inanmayı kolaylaştırır. Snapchat’in ilgi alanlarınız hakkında çok şey bildiğini öğrenmek şaşırtıcı. Hizmete yakın zamanda yapılan bir güncelleme, birçok gizlilik uzmanını da ilgilendiren veriler toplamaktadır. Snapchat’in aslında sizin hakkınızda ne bildiğini öğrenin!


Snapchat Ne Tür Bilgi Toplar??

Bugünün teknolojisinde, kaydolduğunuz herhangi bir hizmet için bir hesap oluşturmak için bazı kişisel bilgiler gerekir. Bu, e-posta adresinizi, telefon numaranızı ve doğum tarihinizi içerebilir. Bu zararsız görünse de, diğer kaynaklardan gelen bilgilerle birleştirildiğinde, bunlar kim olduğunuz hakkında oldukça fazla şey ortaya çıkarabilir.

Snapchat üzerinden gönderilen enstantaneler şirket tarafından da toplanmaktadır. Snapchat ayrıca uygulama aracılığıyla arkadaşlarınızla sohbet toplar. Bunlar siteden kaybolsa da, şirket silinmeden önce bunlara erişebilir. Mesaj gönderdiğiniz kişinin kopyasını kaydetmek için uygulamanın dışında bir yolu olabilir. Bu gibi durumlarda bilgileriniz güvenli olabilir veya olmayabilir ve kontrolünüz dışında olabilir.

Snapchat İstenmeyen Bilgileri Toplar?

Snapchat ayrıca perde arkasında bilgi toplar. Örneğin, uygulamayı ne sıklıkta kullandığınızı ve kime mesaj yazdığınızı kaydederler. Ayrıca Snapchat, her arkadaşınıza ne sıklıkla mesaj yazdığınızı bilir. Her arkadaşınızdan bir mesaj açmanın ne kadar sürdüğünü ve daha fazlasını bilir. Snapchat, hangi filtreleri tercih ettiğinizi ve Discover’da hangi Hikayeleri izlediğinizi bile izler.

Sosyal ağ, cihazınız hakkında ne tür bir telefonunuz olduğunu ve üzerinde çalıştığı işletim sistemini de içerir. Snapchat, hücre hizmetinizi sağlayan mobil operatörü izler. Uygulama, jiroskoplarınız ve pusulalarınız dahil olmak üzere telefonunuzun sensörlerinden bilgi toplar. Uygulama, mikrofonlarınızı ve bağlı kulaklık olup olmadığını izler.

Snapchat ayrıca konumunuz hakkında bilgi toplar. Cihazınızın hareket halinde olup olmadığını ve hangi yönde olduğunu izler. Ayrıca cihazınız aracılığıyla konum bilgilerini de izler. Bu, konum ayarlarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak için konum ayarlarınızı kullanma izni verip vermediğinizi gösterir. Yakındaki mobil kuleler ve Wi-Fi aracılığıyla Snapchat, konumunuzu makul bir doğrulukla daraltabilir.

Snapchat Diğer Kaynaklardan Hakkımda Hangi Bilgileri Toplar??

Snapchat sadece sizin hakkınızda bilgi almak için uygulamayı kullanmanıza güvenmez. Şirket ayrıca reklamverenlerden ve diğer üçüncü taraflardan bilgi toplar. Bu, ilgi alanlarınızın daha eksiksiz bir profilini oluşturmak için kullanılır. Bilgileri Snapchat’ın bir reklam ortağıyla paylaştığınızda, şirket bu bilgileri zaten bildikleriyle derler. Snapchat ile reklam veren bir şirketten yeni bir uygulama veya oyun yüklerseniz, şirket bu bilgileri toplar. Bu, Snapchat’in size ürün için reklam gösterip göstermediğini belirlemelerine yardımcı olur. Bu geri bildirim Snapchat ile reklam vermeyi daha değerli kılıyor.

Snapchat’teki bir reklamverenle her etkileşim kurduğunuzda, şirket reklamlarını daha iyi hedeflemek için bu etkileşimden haberdar edilir. Bu aynı zamanda Snapchat’in uygulamalarıyla reklamların ne kadar iyi çalıştığına dair ölçümlerini iyileştirmesine yardımcı olur. Bu, diğer işletmelerin reklam dolarları için beklenen getiriyi hesaplamasını kolaylaştırır.

Snapchat kullanmasanız bile, bir arkadaşınız kişileri güncellemek için Snapchat telefon rehberine erişmesine izin veriyorsa, Snapchat arkadaşınızın kişilerden sizinle ilgili bilgi toplar. Bu, adınız, e-posta adresiniz ve telefon numaranız dahil kişisel bilgileri içerebilir.

Snapchat Özel Bilgilerimi Nasıl Kullanır??

Bilgilerinizi toplamanın temel amaçlarından biri, reklamverenler için daha iyi hedefleme sağlamaktır. Genellikle, Snapchat ve onlar gibi şirketler bunu kullanıcıya yarar olarak ifade eder. “Deneyiminizi kişiselleştirme” veya “size daha alakalı reklamlar gösterme” gibi dil sıklıkla görülebilir. Ancak, profiliniz ne kadar kişiselleştirilmişse, reklamverenlerin o kadar fazla ödemeye istekli olduğunu vurgulamayı ihmal eder. Reklamverenler sizinle ilgili özel bilgilere eriştiklerinden reklamlar sizin için daha alakalı.

Snapchat’teki bir reklamverenle her etkileşim kurduğunuzda, şirket reklamlarını daha iyi hedeflemek için bu etkileşimden haberdar edilir. Bu aynı zamanda Snapchat’in uygulamalarıyla reklamların ne kadar iyi çalıştığına dair ölçümlerini iyileştirmesine yardımcı olur. Bu, diğer işletmelerin reklam dolarları için beklenen getiriyi hesaplamasını kolaylaştırır.

Snapchat’in Yeni Snap Map Özelliği Hakkında Endişelenmeli miyim??

anlık görüntü resmi2017’de Snap Chat, birçok gizlilik uzmanıyla ilgili Snap Map adlı bir özellik tanıttı. Bu özellik, Snapchat aracılığıyla konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanır. Uygulamayı açın ve harita üzerinde arkadaşlarınızın Actionmojis adlı animasyonlu emojilerini görebilirsiniz. Bu, nerede olduklarını ve şimdi ne yaptıklarını görmenizi sağlar.

Bir arkadaşınız arabaya binerken, Actionmoji’lerini haritadaki bir arabada görebilirsiniz. Bu çok rahatsız edici olmayabilir, ancak bundan elde edilebilen bilgiler kapsamlıdır..

Yer verileri, reklamverenler için en değerli bilgilerden bazıları olabilir. Snapchat’e asla ev adresinizi veya işvereninizin adını vermeyi kabul edemezsiniz. Konum bilgileriyle Snapchat, çevrimdışı yaşamınızın büyük bir kısmına erişir. Konumunuzu izleyerek Snapchat, üst veya orta sınıf bir mahallede yaşayıp yaşamadığınızı belirleyebilir. Çoğu şirkette, patron giriş seviyesi bir çalışandan daha yakın kapıya park eder. İş yerinde park ettikten sonra ne kadar yürüdüğünüzü takip ederek, Snapchat bir şirketteki pozisyonunuzu tahmin edebilir. Bu, gelir aralığınız hakkında bir fikir verebilir.

Konum verileri ayrıca Snapchat’i potansiyel yeni reklam fırsatlarına karşı uyarabilir. Bir golf mağazasını ziyaret edin ve Snapchat, pazardaki reklamverenleri yeni bir golf ekipmanı için uyarabilir. Bir bisiklet mağazasını ziyaret edin ve bisiklet ve aksesuar reklamları uygulamada görünebilir. Daha da önemlisi, bunun çok hassas sağlık bilgilerini bile ortaya çıkarabileceğidir. İlk kez bir tıp uzmanını ziyaret edin, reklamverenler sağlık sorununuzdan haberdar olabilirler. Bu, yakın aile üyelerinizle bile paylaşmadığınız bilgileri ortaya çıkarabilir.

Gizliliğimi Koruyabilir ve Hala Snapchat Kullanabilir miyim?

Bu noktada Snapchat’i silmek, telefon hizmetinizi iptal etmek ve cihazınızı en yakın nehre atmak cazip olabilir. Gizliliğinizi korumak için bazı basit önlemler almak mümkündür. Snapchat ve kullanmaktan hoşlandığınız diğer uygulamalara hala erişirken bunu yapabilirsiniz.

Snapchat Gizlilik Ayarlarını İnceleyin

İlk olarak, Snapchat Gizlilik Ayarlarında gezinmek için birkaç dakikanızı ayırın. Bunlar bilgileriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Uygulama aracılığıyla toplanan verileri ve Snapchat’in bu verileri nasıl kullanacağını kısıtlayabilirsiniz. Hayalet Modunun etkinleştirildiğinden emin olmak, Snapchat’in erişebileceği konum verilerini sınırlar. Tek başına bu adım size çok daha fazla gizlilik sağlayacaktır. Konumunuzu diğer Snapchat kullanıcılarıyla paylaşmamayı seçseniz bile, uygulamanın yine de konumunuzu belirleyebileceğini unutmayın..

VPN kullanın

Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmak, çevrimiçi olduğunuzda gizliliğinizi korumanın en iyi ve en kolay yollarından biridir. Bir VPN kullanırken, doğrudan bir web sitesine veya başka bir çevrimiçi hizmete bağlanmazsınız. Bunun yerine, isteğinizi çevrimiçi olarak ileten uzak bir konumdaki bir sunucuya bağlanırsınız. Bu, çevrimiçi etkinliklerinizi daha anonim hale getirmenize ve böylece gizliliğinizi korumanıza yardımcı olabilir. Bir VPN’in gizliliğinizi nasıl geri yükleyebileceğini öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırın.

Bir VPN başka avantajlar da sağlayabilir. Bu, çevrimiçi video akışı akışı için coğrafi sınırlamalardan kaçınmayı içerir. Ayrıca işyerinde internet erişimine ilişkin kısıtlamalardan da kaçınabilirsiniz. Farklı hizmetler farklı avantajlar sağlar, bu nedenle seçim yapmadan önce seçeneklerinizi keşfedin.

Sonuç

Değerli anları arkadaşlarımızla ve ailenizle paylaşmak için Snapchat’i kullanıyoruz. Ancak, sık sık fark etmediğimiz şey, Snapchat’in kendisinin de sizin hakkınızda çok fazla bilgiye sahip olduğudur. İstediklerinden daha fazlasını bildiklerini gördük. Bu nedenle Snapchat gizlilik ayarınızı ayarlayabilir ve bir VPN kullanabilirsiniz. Snapchat’in kesinlikle büyük miktarda kişisel bilgilerinize sahip tek uygulama olmadığını unutmayın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map