Skype Hakkımda Ne Biliyor? | VPNOverview

Skype, çevrimiçi iletişimdeki en büyük isimlerden biridir – özellikle görüntülü arama yapmak istiyorsanız. Servis, uzak mesafelere ayrılmış arkadaşlar ve sevdikler arasında popülerdir, ancak aynı zamanda birçok işletme için önemli bir araçtır. Bilgileri gizli tutan merkezi olmayan bir hizmet olarak tasarlanan Microsoft’un artık Skype’ı var. Yıllar boyunca Skype ile ilgili birçok gizlilik endişesi ortaya çıktı. Kullanıcılar, hizmetin kullanıcıları hakkında topladığı bilgilerin farkında olmalıdır. Aşağıda Skype’ın sizinle ilgili topladığı bilgiler ve bu bilgilerle neler yaptıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz..


Skype’ın Gizliliğine Ne Oldu?

skype logosuSkype eşler arası bir sistem olarak icat edildi. Bu, sesli çağrıların merkezi olmayan bir sistem üzerinden yapılabileceği anlamına geliyordu. Aramalar şifrelendi ve merkezi bir sunucudan yönlendirilmedikleri için gizlilik garanti altına alındı. Ne yazık ki, bugün durum böyle değil.

2017 itibariyle 1,3 milyardan fazla kayıtlı Skype kullanıcısı var. Bu sayı 2009’dan beri her yıl arttı ve 2023 yılına kadar 2 milyarın üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Skype’ın büyümesini tetikleyen şeyin bir kısmı iş sektörü. 2011 yılında Microsoft Skype satın aldı. Microsoft iş iletişimi platformunu Skype tabanlı bir platformla değiştirdi. İşletmeler artık mevcut iletişim programlarında yerleşik bir sesli ve görüntülü arama platformuna sahipti. Sonuç, iş dünyasında Skype kullanımında artış oldu.

Skype’ın satın alınmasıyla Skype’ın perde arkasında nasıl çalıştığı değişti. Kullanıcı deneyimi satışından bu yana çok fazla değişmedi. Ancak programın kullanıcıları bağlama şekli kökten değişti. Özel, merkezi olmayan sistemden çok uzak olan Skype şimdi Microsoft’un sahip olduğu sunuculardan geçiyor. Bu, Skype’ın güvenliğini ve gizliliğini çoğu kullanıcının tamamen farkında olmadığı bir şekilde değiştirdi.

Skype Gizlilikle İlgili Sorunlar Beni İlgilendirmeli?

Microsoft LogosuTüm Skype sohbetleri, sesli ve görüntülü görüşmeler artık Microsoft tarafından kontrol edilen sunucular üzerinden yönlendiriliyor. Bu, Skype aracılığıyla gönderdiğiniz ve aldığınız tüm bilgileri toplayabilecekleri ve izleyebilecekleri anlamına gelir. Microsoft’un Gizlilik Politikası, ne kadar veri toplandığı hakkında fazla bilgi vermez. Ancak artık şirketin çok fazla Skype verisi topladığını biliyoruz.

Sağlanan güvenlik verileri dökümü Edward Snowden, Skype’ın hükümetle nasıl çalıştığı hakkında birçok bilgi içeriyordu. Skype’ın NSA’ya şifreli mesajlara erişim sağladığını biliyoruz. Bu, Skype’ın Skype çağrılarını topladığını ve sakladığını gösterir. Skype ayrıca bu verileri devlet kurumlarına talep üzerine sunacaktır. Teröristlerden ve diğer suçlulardan güvenlik sağlamak toplum için iyi olsa da, gizlilik kaybı bu fayda için ciddi bir maliyettir.

Yeni Gizlilik Sorunları

Microsoft’un en son hizmet sözleşmesi 1 Mayıs 2018’de yürürlüğe girdi. Şirket, şirkette “uygunsuz içeriği veya materyali herkese açık bir şekilde görüntülemek veya paylaşmak için” hizmeti kullanmayı yasaklamak için dil ekledi. Bu politikada politika uzmanlarının ilgilendiği birçok sorun vardır. İlk sorun, Microsoft’un bu tür malzemeleri kontrol etmeye hazır görünmesidir. Bunu yapmak için Microsoft, sunucularından geçen içeriği izleyebilmelidir. Uygunsuz veya rahatsız edici olup olmadığını belirleyebilmelidir. Bu, bilgilerinizi toplama ve depolama yeteneğini ifade eder. Microsoft ayrıca içeriği analiz edebilmelidir.

İkinci büyük endişe ifadenin belirsiz dili üzerindedir. Hangi içeriğin uygunsuz olduğuna kim karar verir? Hangi içeriğin rahatsız edici olduğu konusunda çok çeşitli görüşler var. Politika çok belirsiz olduğu için, muhtemelen tutarsız bir şekilde uygulanacaktır. Uzak arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla iletişimde kalma hizmetine bağlıysanız, bu rahatsız edici bir durumdur.

Cortana ve Skype ile ilgili sorunlar

Cortana logosuMicrosoft, Cortana dijital asistanını tüm ürünlerine entegre ediyor. Cortana zaten Windows 10 ile entegredir. Microsoft ayrıca Cortana’yı yakında Skype ile entegre etmeyi planlamaktadır. Ne yazık ki, Cortana zaten Skype ile gizlilik endişeleri yaratıyor.

Cortana, Skype görüşmelerinde içeriksel bilgiler konusunda size yardımcı olmaya çalışır. Bunu yapmak için, sürekli olarak Skype’ı izliyor. Skype’taki bir görüşmede hafta sonu planlarından bahsederseniz, Cortana hava durumu tahminleriyle ortaya çıkabilir. Bu, Cortana’nın Skype konuşmalarınıza tam erişime sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Skype Bilgilerinizi Nasıl Kullanır?

Microsoft’un gizlilik politikası Skype’ın kişisel verilerinizi nasıl kullanacağını açıklar. Skype, bilgilerinizi ürünlerini geliştirmek ve ürünlerini sizin için kişiselleştirmek için kullanır. Skype ayrıca verilerinizi size alakalı reklamlar sunmak için kullanır. Mahremiyet açısından rahatsız edici olan bu son kısımdır. Verilerinizi reklamları iyileştirmek için kullanmanın tek yolu, ilgi alanlarınız ve etkinlikleriniz hakkında ayrıntılı bir profil oluşturmaktır. Reklamverenler daha sonra bu bilgileri size belirli reklamları hedeflemek için kullanır.

Microsoft ayrıca sizinle ilgili bu bilgileri farklı Microsoft ürünlerinde paylaşır. Skype konuşmalarınızdaki bilgiler diğer kaynaklardan gelen bilgilere bağlıdır. Bu kaynaklar Outlook, Internet Explorer ve diğer Microsoft ürünlerini içerir. Bilgilerinizi paylaşarak ve birleştirerek Microsoft, kim olduğunuzun çok ayrıntılı bir profilini oluşturabilir. Bu veriler hedefli reklamcılık amaçları için değerlidir.

Skype Kullanırken Gizliliğimi Nasıl Koruyabilirim?

Skype, reklamcılık için özel bilgi toplamada en büyük suçlu olmayabilir [Facebook’un Hakkımda Bildikleri hakkında gönderi bağlantısı ekleyin]. Konuşmalarınızı izliyor olması hala oldukça rahatsız edici. Çevrimiçi gizliliğinizi artırmanın basit yolları vardır. Aşağıda gizlilik konusunda en iyi iki seçeneğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Skype Gizlilik Ayarlarınızı Değiştirme

Skype’ta gizliliğinizi geri almaya başlamanın en kolay yollarından biri, gizlilik ayarlarınızı güncellemek için birkaç dakika ayırmaktır. Gizlilik ayarlarınızı yaparak, hedefli reklamlar üzerinde bir miktar kontrol uygulayabilirsiniz. Skype’ta hakkınızdaki mevcut özel bilgileri de sınırlayabilirsiniz.

VPN Kullanma

VPN bağlantısıGizlilik ayarlarınızı değiştirseniz bile, Skype yine de sizinle ilgili birçok bilgi edinebilir. Çevrimiçi deneyiminizi daha anonim hale getirmenin basit bir yolu, iyi bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır. Bir VPN, verilerinizi doğrudan Skype’a ve diğer çevrimiçi hizmetlere göndermek yerine sunucuları üzerinden yeniden yönlendirir. Bu, Skype’ı hayatınızdan tamamen yasaklamaksızın çevrimiçi gizliliğinizi artırabilir.

Kaliteli bir VPN kurmak kolaydır ve birkaç dakika içinde yapılabilir. Bir kez kurulduktan sonra, bir VPN üzerinden bağlanmak basittir. Normal çevrimiçi etkinliklerinizde bir fark bile göremeyebilirsiniz. Gördüğünüz reklamların artık ilgi alanlarınıza o kadar ürkütücü bir şekilde uyumlu olmadığını fark edebilirsiniz..

Bir VPN, çevrimiçi içerik akışı için coğrafi kısıtlamalardan kaçınmanıza da izin verecektir. İnternet erişiminde çalışma alanı kısıtlamalarından da kaçınabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacak kaliteli bir hizmet bulmak için VPN kılavuzumuza göz atın.

Sonuç

Gizliliğinizi korumak için hiçbir şey yapmazsınız, Skype muhtemelen sizinle ilgili çok fazla bilgi topluyor. Ancak, Skype’taki gizlilik ayarlarını yaparak ve bir VPN kullanarak gizliliğinizin bir kısmını geri alabilirsiniz. Ayrıca, kişisel bilgilerinizin peşinde olan tek şirketin Skype olmadığını unutmayın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map