Skype gizlilik ayarlarınızı güncellediniz mi? | VPNOverview

Görüntülü telefon görüşmesi yapma fikri, Star Trek veya Jetsons için ayrılmış fütüristik bir rüya gibi görünüyordu. Yine de 2011 yılında, Oxford İngilizce Sözlük, “Skype” ı, tipik olarak web kamerasıyla görüntüleme de dahil olmak üzere birisiyle internet üzerinden sohbet etmenin bir fiil olarak kabul etti. Bu inanılmaz teknolojiyi kabul etmek artık çok kolay. Bununla birlikte, Skype’ta gizlilik ayarlarınızı güncellemek için sadece birkaç dakikanızı ayırmak bilgilerinizin çevrimiçi korunmasına yardımcı olabilir.


Skype ile Gizlilikle İlgili Sorunlar

Microsoft kısa bir süre önce hizmet sözleşmesini gizlilik uzmanlarının ilgilendiği dille güncelledi. 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren güncelleme, Skype ve Xbox Live oyuncuları için geçerlidir. Microsoft, kullanıcıların “uygunsuz içeriği veya materyali herkese açık olarak göstermelerini veya paylaşmalarını” yasaklayan bir dil eklemiştir. Microsoft ayrıca, şirkete herhangi bir şikayeti inceleme sürecinde içeriğinizi inceleme hakkı veren kurallar ekledi.

skype logosuSkype kullanıcıları için bu, Microsoft’un çağrılarınızı sakladığını ve hizmetlerini nasıl kullandığınızı araştırmayı seçtiklerinde daha sonra izleyebileceğini açıkça göstermektedir. Bu, çağrılarının artık özel olmadığını ve kendilerine saklamayı tercih edebilecek çağrıları incelemeye ve incelemeye tabi olduğunu düşünen birçok kullanıcıyla ilgilidir..

İnternet üzerinden arama yapmak için birkaç seçenek olsa da, bu şirketler genellikle gizlilikle ilgili endişeler de sunmaktadır. Skype’ta sahip olduğunuz bilgilerin başkaları tarafından herkese açık olması konusunda da endişe duyabilirsiniz. Skype gizlilik ayarlarınızı hızlıca incelemek, yalnızca paylaşmak istediğiniz bilgileri paylaşmanıza yardımcı olabilir.

Skype Gizlilik Ayarlarını Bulma

Skype’ın kullanılabildiği birçok farklı platform var. Bu, tam ayarlarınızda ihtiyacınız olan ayarları bulmanızı zorlaştırabilir. Tabletinizde veya telefonunuzda Skype’ta gizlilik ayarlarını bulmak, birbirinden farklı ve ayarların masaüstü bilgisayarda bulunduğu yerden farklı olacaktır. Bunlar ayrıca Windows veya Mac kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak değişir.

Ayarlar için genel olarak menü çubuğuna bakın. Oradan “Gizlilik…” etiketli bir menü seçeneği görebilirsiniz veya “Tercihler” e tıklayıp oradan “Gizlilik” sekmesini seçmeniz gerekebilir. Bazı uygulamalarda, gizlilik ayarları yalnızca ayarlarınızda bulunur ve hiçbir şekilde bir gizlilik başlığı altında değildir. Zorluklar yaşıyorsanız ve aradığınız ayarı bulamıyorsanız daha fazla bilgi için Skype Yardımı’na gidebilirsiniz..

Skype Gizlilik Ayarlarınızı Değiştirme

Aşağıda Skype’ta değiştirebileceğiniz gizlilik ayarları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Farklı seçeneklerden geçerek gizliliğinizi nerede yükseltmek istediğinizi seçebilirsiniz.

Sizi Kimlerin Arayabileceğini Değiştirme

Skype, herhangi birinden gelen çağrılara izin verme veya yalnızca kişi listenizde bulunan kişilerden gelen çağrılara izin verme seçeneği sunar. Varsayılan olarak, bu seçenek herhangi birinden gelen aramalara izin verecek şekilde ayarlanmıştır. Sizi kimin arayabileceğini kısıtlayarak, istenmeyen veya rahatsız edici arayanların Skype aracılığıyla size ulaşmaya çalışmasını engelleyebilirsiniz. Seçeneği kapatmak ve gizliliğinizi korumak için kaydırıcıyı tıklamanız yeterlidir.

Anlık Mesajlaşmayı Yönet

Skype, varsayılan olarak herhangi birinin sizi Skype üzerinden aramasına izin vermesi gibi, uygulama da varsayılan olarak herkesin size anlık ileti göndermesine izin verir. “Bildirim Ayarları” altında, bu mesajları Skype’ta almamayı tercih ederseniz anlık mesajları ve SMS’yi kapatabilirsiniz..

Anlık iletiler almayı tercih ediyorsanız, ancak bu kişiyi yalnızca kişilerinizle sınırlamayı tercih ediyorsanız, bunu burada da değiştirebilirsiniz. Tanımadığınız kişilerin size anlık ileti göndermesini önlemek için “Yalnızca Kişiler” in yanındaki kutuyu işaretleyin.

Genel Girişinizi Kısıtlayın

Sizinle Skype üzerinden bağlanmak için, diğerleri arama çubuğunda sizi arayabilir. Bunu kullanıcı adınız, e-posta adresiniz veya telefon numaranızla yapabilirler. Skype, sizi Skype’ta arayan başkaları için hangi bilgilerin herkese açık olduğunu kısıtlamanızı sağlar.

Ayarlarınızı görüntülemek ve değiştirmek için “İnsanların beni Skype’ta nasıl bulduğunu yönetin” seçeneğini tıklayın. Buradan, herhangi bir arama sonucunda önerilerde görünme seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu en özel ortam.

İsterseniz, hangisinin en rahat olduğunuza göre sizi aramasına izin vermek için e-posta adresinizi veya cep telefonu numaranızı ekleyebilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, bilgi Skype’ta arama yapan herkesin kullanımına açık olacak.

İletişim Bilgilerinizi Yönetin

Skype, kişi listenizde bulunan arkadaşları otomatik olarak bulma olanağı sunar. Bu şekilde iletişim bilgilerini Skype listenize ekleyebilirler. Bunu yapmak için Skype, adres defterinizi arkadaşlarınızın telefon numaraları ve e-posta adresleri için tarar. Skype daha sonra bunları otomatik olarak arar ve bulduğu her şeyi Skype listenize ekler. Kişileriniz genel girişlerini kısıtladıysa, bir Skype hesabı olsa bile Skype listenizde görünmeyebilir.

Öte yandan, adres defterinizin içeriğini Skype’a sunmaktan memnun değilseniz, bu seçeneği kapalı tutabilirsiniz. Bu, arkadaşlarınızı Skype listenize eklemek için onları manuel olarak aramanız gerekeceği anlamına gelecektir. Bu daha fazla zaman alacaktır. Ancak, birçok kişi adres defterlerini Skype’a vermek yerine bu rotaya gitmeyi tercih ediyor.

Microsoft Hedefli Reklamlar

Çoğunlukla, Skype çoğu ülkede arama ve video görüşmesi yapan kullanıcılara ücretsiz hizmet vermektedir. Ama hepimiz biliyoruz, hayatta hiçbir şey gerçekten özgür değildir. Skype’tan para kazanmak için Microsoft, işletmelere reklam satıyor. Tüm kullanıcılarında profilleri olduğu için eklemeleri büyük bir hassasiyetle hedefleyebilirler. Bu profil, yaşınız ve cinsiyetiniz gibi kişisel ayrıntıları içerebilir.

Varsayılan olarak Skype, Microsoft’un size hedefli reklamlar sunmasına izin veren kutuyu işaretler. Hedefli reklamlar almamayı tercih ediyorsanız, “Microsoft Hedefli Reklamlara İzin Ver” in yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Profilinizi güncelleyin

Skype, kişisel bilgilerinizi eklemek için boş alanlara sahip bir profil sayfası sunar. Profilinize ne kadar çok eklerseniz, Skype aracılığıyla sizinle bağlantı kurmaya çalışırken arkadaşlarınızın veya ailenizin sizi bulma olasılığı o kadar artar. Ancak, daha fazla çevrimiçi kalmayı tercih edebilirsiniz. Profilinizi oluşturmak için istenen bilgilerin çoğunu çıkarabilirsiniz.

Örneğin, gerçek soyadınızı profilinize eklemek zorunda değilsiniz. Şehir ve eyalet de zorunlu bir alan değildir. Doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi de saklamayı seçebilirsiniz. Skype, telefon numaranızı profil bilgilerinizde açıklamanızı gerektirmez.

Yine, bunları profilinize dahil etmekte iyi olabilirsiniz ve bazen yararlı olabilir. Bu bilgiyi açıklama seçeneği sizindir. Bununla birlikte, yalnızca rahat olduğunuz kadar bilgi doldurmalısınız.

Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmeye başlayın, şirketlerin size ne kadar bilgi sahibi olduğunu öğreneceksiniz. WhatsApp, Twitter, Snapchat, Facebook, Instagram, Google, Skype ve diğer tüm hizmetler ve sosyal medya platformları için geçerlidir. Neyse ki, ayarları çevrimiçi ortamda nispeten gizli kalabileceğiniz şekilde optimize edebilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me