Proxy sunucusu nedir ve ne için kullanılır? | VPNOverview

Proxy veya proxy sunucusu, kullanıcı ile internet arasında duran bir bilgisayardır. Kullanıcı tüm çevrimiçi trafiğini proxy sunucusuna gönderir. Sunucu, sırayla, verilerinizi internet üzerindeki hedefine gönderir. Proxy ile, kullanıcının kimliği ve konumu (kısmen) gizli kalır. Uygulamada, proxy’ler çoğunlukla belirli bir bölgede engellenmiş bir siteyi ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından kullanılır. Birçok şirket ve işletme, kapalı bir iş ağı oluşturmak için vekilleri de kullanır.


Proxy’nin birkaç avantajı vardır, ancak bazı dezavantajları da vardır. Bu nedenle, bir VPN kullanmak genellikle daha iyidir. Bu makalede, bir vekilin çalışması, farklı vekil türleri ve ne kadar güvenli oldukları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Proxy nasıl çalışır??

Proxy sunucusu, yerel bir bilgisayar veya yerel ağ ile daha geniş bir ağ (genellikle internet) arasında durur. Proxy genellikle harici bir sunucudur; çevrimiçi işlemde fazladan bir adımdır. Proxy sunucusu olmadan verileriniz aşağıdaki rotada ilerler: adres çubuğunuza bir web sitesi yazıp enter tuşuna bastığınızda, bilgiler önce bilgisayarınızdan internet servis sağlayıcınızın (İSS) yönlendiricisinden geçer. Ardından, istediğiniz sitenin sunucusuna devam eder. Sitenin yanıtı aynı yol boyunca geri gönderilir.

Proxy sunucu kullanıyorsanız, bilgisayarınızdan web sitesine giden yol biraz farklıdır. Kullanıcı (sizi ifade eder), örneğin bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile proxy sunucusuna bağlanır. Proxy sunucusu, isteğinizi İnternet’teki hedefine gönderir. Web’in geri kalanı IP adresinizi değil, proxy’nin IP’sini göremez. Aşağıdaki resim bu işlemi göstermektedir.

Proxy ile IP adresi değişikliği

Kısacası, bir vekil veri gönderir. Ancak yapabileceği tek şey bu değil. Bir proxy size ek bir çevrimiçi koruma katmanı sağlayabilir. Her birinin kendi özel işlevleri olan farklı vekil türleri bile vardır. Tarayıcınızın içinde çalışan web proxy’ler var, ancak yönlendiricinize bir proxy de yükleyebilirsiniz, böylece tüm veri trafiğiniz otomatik olarak proxy’den geçer. Bu makalenin bir sonraki bölümünde proxy sunucularının farklı işlevleri hakkında biraz daha bilgi vereceğiz.

Akılda tutulması gereken bir şey: Çoğu proxy sunucusu, verilerinizi ve gizliliğinizi çevrimiçi ortamda güvenli ve anonim kalmanız için yeterince iyi korumaz. Bu nedenle, bir VPN bağlantısını düşünmenizi tavsiye ederiz. Bir VPN çevrimiçi anonimite ve korumanızı sağlar. Aşağıdaki VPN sağlayıcı özellikle ucuz ve son derece iyi çalışıyor. Güvenli, güvenli ve kullanıcı dostu.

Farklı Proxy Çeşitleri

Farklı türde proxy sunucuları vardır. Her şeyden önce, bir kullanıcı veya bir kullanıcı grubu için proxy’lere ve büyük insan grupları tarafından kullanılan genel proxy’lere bölünebilir. İkincisi ile, diğer tarafların hangi verilerin hangi kullanıcıya ait olduğunu bulması çok daha zordur, çünkü birçoğu aynı IP’yi kullanıyor.

Proxy’ler ayrıca özel işlevlerine göre farklı gruplara ayrılabilir. Bu farklı işlevlerden bazıları şunlardır:

  • Web proxy’lerini önbelleğe alma
  • Proxy filtreleme
  • CGI vekil sunucuları
  • Ters proxy’ler

Bunun yanı sıra, proxy’ler sundukları gizlilik düzeyine göre kategorilere ayrılabilir. Bu, aşağıdaki sınıflandırmalarla sonuçlanır:

  • Şeffaf proxy’ler
  • Anonim vekiller
  • Yüksek anonimlik vekilleri

Web proxy’sini önbelleğe alma

Büyüteçli listeÖnbellek proxy’leri oldukça sık kullanılır. Bu tür bir proxy, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin bir kopyasını tutar. Önbellek proxy’si ile sayfalar kullanıcılara daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde gönderilir. Birisi bir web sitesini önbellek proxy’si aracılığıyla görmek istediğinde, proxy önce yerel dosyalarında (önbelleğinde) arama yapar. Web sitesi önceden önbelleğe kaydedilmişse, proxy bu verileri doğrudan kullanıcıya gönderir. Proxy henüz web sitesini kaydetmediyse, bilgileri doğru sunucudan toplar ve kullanıcıya geri gönderir. Web sitesinin bir kopyası daha sonra kullanılmak üzere kaydedilecektir.

Bir proxy’nin önbelleğinin belirli bir ömrü vardır, bundan sonra boşaltılır. Önbellek verilerinin silinmesi, genellikle söz konusu verilerin kaç yaşında olduğuna, boyutuna ve talep edilen sıklığa bağlı olarak gerçekleşir. İki basit önbellek algoritması En Son Kullanılan (LRU) ve En Az Kullanılan (LFU).

Proxy filtreleme

Bazı web proxy sunucuları da web sayfalarının içeriğini filtreleyebilir. Çin’deki devlet kontrollü sansür gibi bazı internet kısıtlamaları ve belirli çevrimiçi sansür türleri web proxy’leri aracılığıyla uygulanmaktadır. Bu proxy’ler internetin kullanıcıların erişebileceği bölümlerini sınırlar.

Diğer filtreleme web proxy’leri sayfaları belirli bir hedef veya kitleye göre ayarlayabilir. Bu, telefonunuzda veya tabletinizde bir web sitesinin mobil sürümüne otomatik olarak gönderildiğinde gerçekleşir. Ayrıca, ISS’ler bu proxy’leri bağlantılarını bilgisayar virüslerinden ve diğer kötü amaçlı içeriklerden korumak için kullanırlar. Kısacası: bir filtreleme web proxy’si belirli içeriği engeller. Bu, internet özgürlüğünüzü sınırlayabilir, ancak internet güvenliğinizi de artırabilir.

Ters proxy

Ters proxy, normal proxy sunucusunun tersi şekilde çalışır. Sörf internet kullanıcısının verilerini korumak yerine, bu tür bir proxy web sunucusunun avantajına çalışır. Ters proxy, sunucunun çevrimiçi verilerini korumak için güvenlik duvarı olarak kullanılabilir. Belirli sayfalara erişim, proxy ile verilebilir veya reddedilebilir. Bu şekilde, bir bankadan gelen müşteriler kendilerini bir yabancının çevrimiçi banka ortamında bulamazlar. Ters proxy’ler de genellikle statik sayfaları önbelleğe almak için kullanılır, bu nedenle sunucu hızlı bir şekilde aşırı yüklenmez.

CGI proxy’si

Özel bir web proxy türü bir CGI proxy’sidir. Bu, bir ziyaretçinin belirli bir başka sayfaya anında erişebileceği bir web sitesi şeklinde çevrimiçi bir proxy’dir. Bu web siteleri / proxy’ler genellikle çalışmak için PHP veya CGI kullanır. CGI proxy’leri, okullar, işletmeler ve hatta hükümetler tarafından engellenen web sitelerine erişim sağlayabilir. Kullanıcının IP adresini de gizledikleri için, belirli bir anonimlik düzeyi elde etmek için zaman zaman kullanılırlar..

Şeffaf proxy

Proxy’leri işlevlerine göre gruplandırmanın yanı sıra, bunları internette anonim kalmanıza ne kadar yardımcı olduklarına göre bölebilirsiniz. Şeffaf bir proxy, kullanıcının IP adresini gizlemez. Kendilerini proxy sunucu olduklarını duyururlar ve hatta web sitelerine kullanıcının orijinal IP adresini gösterirler. Bu proxy’ler genellikle çevrimiçi olarak anonim kalmak için kullanılmayan önbelleğe alınan proxy’lerdir.

Anonim proxy

Bu tür bir proxy kendisini bir proxy sunucusu olarak tanımlar, ancak kullanıcının orijinal IP adresini göstermez. Anonim proxy’ler kullanıcılarına belirli miktarda koruma sağlar. Netflix izlerken anonim bir proxy kullanmak mümkün değildir. Netflix bir proxy kullandığınızı bilecek ve içeriğine erişmenize izin vermeyecektir.

Yüksek anonimlik proxy’si

Bu tür bir proxy, bir proxy sunucusu olduklarını göstermez. Ayrıca kullanıcının IP adresini de göstermez. Web siteleri için tamamen görünmezken, ‘normal’ anonim bir proxy tespit edilebilir. Anonimlik söz konusu olduğunda, yüksek anonimlik proxy’si VPN’ye en yakın olanıdır. Bununla birlikte, bir VPN ile birlikte gelen çevrimiçi güvenliği ve güvenliği hala özlüyor.

Proxy sunucu kullanmanın yararları

Proxy sunucu kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Örneğin, proxy’ler internet hızınızı ve çevrimiçi güvenliğinizi etkileyebilir. Bunun yanı sıra, birçok proxy’nin başka avantajları da vardır: web sitelerini kara listeye almak veya diğer proxy’leri ve çevrimiçi blokları atlatmak için birini kullanabilirsiniz. Son olarak, bazı proxy’ler IP adresinizi gizler. Tüm bu avantajlar hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

hız

Önbellek proxy sunucuları, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin bir dosyasını tutar. Bu, göz atmanızı önemli ölçüde hızlandırabilir: önceden erişilmiş sayfaları yeniden indirmenize gerek yoktur, bu da zaman kazandırır. Ayrıca, sörf yaparken bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Emniyet

Proxy sunucuları, web sitelerini kötü amaçlı kod için taramak için de kullanılır. Web sitelerinin bu tehlikeli bölümleri engellenebilir. Bu şekilde bir proxy, sizin ve ziyaret ettiğiniz web sitesindeki zararlı kod arasında ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur. Herhangi bir virüs veya başka bir dijital enfeksiyon olasılığı önemli ölçüde azalır. Ancak, daha sonra daha ayrıntılı olarak açıklayacağımız için bir proxy sunucusu sizi tüm kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaz.

Poz kısıtlamaları

El sıkışırken işadamlarıProxy sunucuları belirli web sitelerini kara listeye almanıza izin verir. Bu şekilde, sunucuyu kullanan hiç kimse bu sitelere erişemez. Örneğin, bir okul veya şirket vekil kullanabilir, böylece öğrenciler ve çalışanlar okulda veya çalışma süresinde Facebook’a giremezler. Bir proxy, kısıtlama getirmenin yanı sıra, proxy’nin ağına bağlı her bilgisayarın tarayıcı geçmişine bakmanıza da olanak tanır. Proxy sunucusu üzerinden tüm trafik, patronunuz veya İSS’niz gibi kontrol altındaki kişiler tarafından kaydedilebilir ve analiz edilebilir..

IP adresinizi gizleyin

Birçok kişi, web sitelerinin ve şirketlerin bunları çevrimiçi olarak izlemelerini istemez – bunun iyi bir nedeni vardır. Çevrimiçi ortamda ne yaptığınız başka kimsenin işi değil. Proxy kullanmak çevrimiçi kimliğinizi maskelemenize yardımcı olur, çünkü IP adresinizi gizler (şeffaf bir proxy kullanmadığınız sürece). Diğer taraflar yalnızca proxy’nin IP’sini görür. IP adresinizi gizlemek, çevrimiçi gizliliğinizin daha iyi korunduğu anlamına gelir: Web siteleri çevrimiçi davranışınızı izleyemez ve sizinle bir profil oluşturamaz. Proxy ile, web sitelerine ve diğer taraflara kendiniz hakkında daha az bilgi veriyorsunuz. Tarayıcınızda herhangi bir kişiselleştirilmiş reklamın gösterilmesini istemiyorsanız, bir proxy sunucusu bunu elde etmenize yardımcı olabilir – belirli bir noktaya kadar.

Başka bir proxy’yi atla

Son olarak, çevrimiçi engelleme ve hatta başka bir proxy sunucusunun kısıtlamalarını atlamak için bir proxy sunucusu kullanılabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bir şirket veya hükümet proxy sunucularındaki belirli içeriği engelleyebilir. Bu web sitesine kendi proxy sunucunuz aracılığıyla bağlanarak, bu kısıtlamaları kolayca atlayabilirsiniz. Geçerli konumunuzda engellenmiş bir haber web sitesine erişmek mi istiyorsunuz? İyi bir proxy kullanın ve yolunuza devam edin.

Hulu gibi gerçek zamanlı aktarım hizmetlerine bile zaman zaman bir proxy üzerinden ulaşılabilir. Bu web siteleri coğrafi konumunuza bağlı olarak genellikle mevcut içeriklerini değiştirir ve sınırlar. İngiltere’deyken BBC iPlayer’da bir video izlemeyi deneyin. Hizmetin kullanılamadığını bildiren otomatik olarak bir hata alırsınız. Ancak, iyi bir anonim İngiliz proxy sunucusu kullandığınızda, genellikle bu videoları izleyebileceksiniz. Bununla birlikte, birçok hizmet için proxy kullanmak yeterli olmaz. Bir dizi akış platformu aktif olarak proxy’leri korumaya çalışıyor. Bu nedenle Netflix, bir proxy üzerinden izlemeye çalıştığınızda neredeyse her zaman bir hata verir.

Proxy sunucunun eksileri

Ne yazık ki, vekillerin dezavantajları da vardır. Bunlar çoğunlukla bir vekilin genellikle sadece yarım bir çözüm olduğu gerçeğiyle ilgilidir: tam bir çevrimiçi anonimlik veya güvenlik sunmaz. Bu talebi aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Tam bir anonimlik yok

Dizüstü anonimlik yokProxy sunucularının özel kullanıcıları genellikle tarama alışkanlıklarını gizli tutmak ve kişisel bilgilerini korumakla ilgilenir. Bununla birlikte, bir proxy sunucusu kullanıcının gönderdiği ve aldığı tüm bilgileri günlüğe kaydedebilir. Örneğin, patronunuz iş ağını kullanarak yaptığınız her şeyi kolayca görebilir (genellikle proxy aracılığıyla düzenlenir). Ayrıca, çalışanların belirli web sitelerinde ne kadar zaman geçirdikleri konusunda sekmeler tutabilir. Dikkat edin: Patronunuz, Amazon’da ne zaman yeni ayakkabı satın aldığınızı tam olarak bilir..

Kısacası, bir proxy veri trafiğinizi tüm izleyenlerden korumaz. Özellikle ücretsiz çevrimiçi proxy sunucuları büyük risklerle karşı karşıyadır: On kereden dokuzu, proxy bağlantısını kimin kontrol ettiği hakkında hiçbir fikriniz yoktur, bu nedenle verilerinizin gerçekten güvenli olup olmadığından emin olamazsınız. Tüm çevrimiçi trafiğiniz bir yabancının eline gönderilir. Tam çevrimiçi gizliliğe sahip olmak ister misiniz? O zaman bir proxy doğru seçim değildir.

Şifreleme yok

Benzer şekilde, bir proxy sunucusu çevrimiçi güvenliğinizi garanti edemez. Genellikle, bir proxy kullandığınızda, veri trafiğinizi size geri izlemek mümkün değildir, bu da belirli bir anonimlik seviyeniz olduğu anlamına gelir. Ancak, bu verilerin hiçbiri şifrelenmez. Bu, web sitelerinin, bu etkinliği gerçek IP adresinize bağlayamasalar bile, çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı görebileceği anlamına gelir.

IP adresiniz sızdırılmış olabilir

Proxy, çevrimiçi izleme için sağlam bir çözüm değildir. Bazı proxy’lerde, hemen hemen herkesin gerçek IP adresinizin ne olduğunu öğrenmesi nispeten kolaydır. Bu durumda, bir proxy’nin birçok avantajını kaçırırsınız. İnternette çok daha savunmasız olacaksın.

Kısacası: Proxy sunucunun artıları ve eksileri

Artıları
Eksileri
Daha hızlı bağlantıTam bir anonimlik yok
Kötü amaçlı koda karşı belirli korumaŞifreleme yok
İçeriği engelleme imkanıIP adresiniz sızdırılmış olabilir
Gerçek IP adresinizi gizlemeEngellenen tüm sayfaların kilidi açılamaz
Diğer proxy’leri atlatma veya çevrimiçi engelleme

Proxy sunucusu güvenli mi?

Web’de gezinirken anonim kalmak için bir proxy sunucusu kullanmak istiyorsanız, birçok farklı faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Çoğu durumda, proxy yerine VPN sunucusu kullanmak çok daha güvenli ve çok daha pratiktir.

Proxy’niz doğru yapılandırılmalıdır

Yalnızca iyi yapılandırılmış bir proxy sunucusu size iyi düzeyde bir gizlilik sunacaktır. Bir sunucuyu yapılandırmak oldukça karmaşık olabilir ve her zaman size bağlı değildir. Proxy’nin sahibi yetkin olmalı ve proxy’yi ayarlarken uygun bilgileri kullanmalıdır. Ancak o zaman sunucunuzun doğru şekilde yapılandırıldığından emin olabilirsiniz. Bunun dışında, sunucunun uygun şekilde bakımı yapılmalıdır. Birçok (ücretsiz) proxy sunucusu bu lüksün tadını çıkarmaz. Uygun bakım ve yapılandırma olmadan, IP adresinizin amaçlı veya yanlışlıkla sızdırılma olasılığı.

Proxy sunucunun sahibi?

Bir diğer önemli faktör vekilin sahibidir. İyi niyetleri olması çok önemlidir. Çoğu (genellikle ücretsiz) proxy sunucusunun sahibi, kişisel verilerinizin peşinde olan veya reklamlar yoluyla para kazanmak isteyen kötü niyetli taraflara aittir. Proxy sunucuyu çalışır durumda tutmak maliyetlidir ve çoğu sahip (kullanıcı) kullanıcı verilerini satarak, web sayfalarına reklam ekleyerek veya sunucuları aracılığıyla kötü amaçlı yazılım ve virüsler yayarak biraz para kazanmaya çalışır..

Proxy HTTPS’ye izin veriyor mu??

Güvenli bir bağlantı kullanmak son derece önemlidir. Proxy sunucusu internet bağlantınızı şifrelemez. Ekstra koruma olmadan, yabancıların, bilgisayar korsanlarının ve hükümetlerin bağlantıya kulak misafiri olmaları ve e-posta adresiniz ve giriş bilgileriniz gibi özel verilerinizi çalmaları oldukça kolaydır. Bunu önlemek için, web sitelerinin güvenli sürümünü (HTTPS sürümü) kullanmaya yardımcı olur. Birçok proxy HTTPS kullanımına izin vermez ve bu nedenle temel bir çevrimiçi güvenlik katmanını ortadan kaldırır. HTTPS bulunan web sitelerinin her zaman tamamen güvenli olmadığına dikkat edin. HTTPS yalnızca sizinle web sitesi arasındaki bağlantının güvenli bir şekilde kurulduğu anlamına gelir. Ancak web sitesinin kendisi hala tehlikeli olabilir. Örneğin, kendinizi bir kimlik avı web sitesinin HTTPS sürümünde bulabilirsiniz.

Proxy veya VPN

VPN kalkanıHer şeyi özetlemek gerekirse, bir proxy tamamen anonim değildir ve% 100 güvenli değildir. Bu yüzden bir VPN kullanmak neredeyse her zaman daha iyidir. Temel olarak, bir VPN veri trafiğinizi bir proxy gibi yönlendirir. Bunun da ötesinde, bir VPN verilerinizi şifreler, bu da onu ikisinin daha güvenli bir seçenek yapar. Bir VPN’nin IP adresinizi sızdırması olasılığı, özellikle VPN’nin kill anahtarını kullandığınızda son derece zayıftır. Dahası, VPN bağlantıları genellikle proxy’lerden çok daha hızlıdır. Özellikle anonim tarama ve indirme için VPN daha iyi bir seçenektir. Çevrimiçi verileriniz için en güvenli korumayı istiyorsanız, VPN’inizi iyi bir antivirüs programı ile birleştirmek isteyebilirsiniz..

Çoğu VPN, müşteri bilgilerini veya verilerini günlüğe kaydetmez. Yine de, yalnızca güvenilir VPN hizmetleriyle çalışmak önemlidir. Bazı sağlayıcılar herhangi bir kullanıcı bilgisini kaydetmeyeceğine söz verdi, ancak yine de öyle olduğu ortaya çıktı. Bunun gibi dublör çekmeyen iyi bir VPN’nin iyi bir örneği ExpressVPN’dir. Bu yüzden bu premium VPN, en iyi 5 VPN sağlayıcısında ilk 1’de yer aldı.

Son düşünceler

Proxy’ler internet bağlantınızı – genellikle harici – bir sunucu üzerinden yönlendirir. Proxy, İnternet bağlantınızın hızını artırabilir. Ayrıca, çevrimiçi kısıtlamalar ve sansürden geçmenize yardımcı olabilir. Son olarak, bir proxy internete anonim olarak göz atmanıza yardımcı olur. Ancak, koruma büyük olmaktan çok uzaktır. Dahası, proxy sahibi muhtemelen kullanıcı bilgilerinizi kaydeder. Çevrimiçi gizliliğinize ve güvenliğinize değer veriyorsanız, bir VPN ile çok daha iyi durumdasınız.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me