İPhone veya iPad’deki gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

Apple ürünleri şıktır, kullanımı kolaydır ve en talepkar kullanıcıları bile etkileyebilir. Apple App Store kalite açısından titizlikle taranır. Apple ayrıca uygulama üreticilerinin bilginiz olmadan gizliliğinizi kullanmamasını sağlar. Ancak uygulamalar, telefonunuzdaki verilere erişmek için geçerli sondaj nedenleri sağlayabilir. Bu veriler hakkınızda istediğinizden daha fazla bilgi verebilir. Gizlilik ayarlarınızı anlayarak gizliliğinizi koruyabilir ve verilerinizin güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.


Gizlilik Neden Önemli?

Gizlilik ayarları iOS iPhoneBelki de şirketlerin özel veri kullanımlarını kötüye kullandıklarını gösteren en son skandallar sizi endişelendiriyor. Belki çocuğunuza bir iPhone veya iPad veriyorsunuz ve cihazı kullanırken gizliliklerini korumak istiyorsunuz. İPhone veya iPad kullanırken gizliliğinizi korumak için adımlar atmanın birçok iyi nedeni vardır.

Çoğu ücretsiz hizmet ve uygulama, hizmetlerinde reklam satarak kârlarını elde eder. Reklamverenler, reklamlarını ürünleriyle ilgilenen müşterilere göstermek için daha fazla ödeme yapar. Uygulamalarını ve web sitelerini oluşturanlar, gereksinimlerini karşılamak için, hizmetlerini kullanırken sizinle ilgili veriler toplar ve bu bilgileri reklamverenlere satar. Verileriniz tıbbi konular, çocuklarınız, geliriniz ve istemeyerek açığa vurmayabileceğiniz diğer hassas veriler hakkında özel bilgiler içerir.

Apple verilerinizi anonim tutmak için toplar. Ancak bazı şirketler bilgilerinizi izlenebilir şekilde satacaklardır. Bu veriler korunmazsa, bilgisayar korsanları içeri girebilir ve bilgileri çalabilir. Bu, bilgileriniz çevrimiçi olarak ifşa edildiğinde potansiyel olarak utanç veya hatta ihlal hissine neden olabilir..

Gizlilik ayarlarınızı yapmak bilgilerinizin kontrolünü ele geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca bilgilerinizin kötüye kullanılmasını veya çalınmasını önlemek için bir güvenlik katmanı ekler.

Konum Ayarlarınızı Yapın

Konum bilgileri, reklamverenlere veya verilerinize erişimi olan herkese en değerli bilgilerin bir kısmını verebilir. Cihazınızda sizinle ilgili toplanan verilerin çoğu yalnızca iPhone veya iPad’inizi kullanırken ne yaptığınızı içerir. Konum verileri gerçek dünyada ne yaptığınızı gösterir. Yeni bir yere gittiğinizde ve bir yere ne zaman gittiğiniz, sık sık yaşadığınız mağazalar kim olduğunuz ve ilgi alanlarınız hakkında çok şey gösterir.

“Ayarlar” ı açın ve “Gizlilik” e hafifçe vurun. Burada gizliliğinizi korumak için ayarlayabileceğiniz birçok yararlı ayar bulacaksınız. “Konum Hizmetleri” ni bulup dokunun. Burada konum verilerinize erişmesine izin verilecek uygulamaları tek tek seçebilir veya iPhone veya iPad’inizdeki tüm uygulamalar için konum hizmetlerini kapatmak üzere ekranın üst kısmındaki kaydırıcıyı tıklayabilirsiniz.

Apple Analytics’i yönetin

İOS’un eski sürümlerinde Analytics’e ‘Diagnostics adı verildi & Kullanımı’. Bu alan, cihazınızdan Apple ile paylaşılan bilgileri kapsar. Bu verilerin bazıları paylaşmak için yararlıdır ve Apple’ın cihazınızın sorunsuz çalışmasını sağlamasına yardımcı olur. Aktarılan diğer veriler daha müdahaleci görünebilir. Aktarılan veriler, Apple ile rahatça paylaşamayabileceğiniz sağlık ve aktivite verilerinizi içerebilir.

Ayarlar uygulamasında “Analytics” e hafifçe vurun. Rahat paylaşmadığınız ayarları seçin ve bu bilgilerin paylaşımını kapatmak için kaydırma çubuğunu seçin. Bu, analitik verilerini, uygulama kilitleyicileri ile uygulama kilitlenmeleri ve uygulamalarını nasıl kullandığınız hakkında paylaşılan verileri içerebilir. Ayrıca, Siri kullanımı tarafından toplanan verileri içerebilecek iCloud analizi.

Uygulama İzinlerini Kontrol Edersiniz

Bir uygulama yüklediğinizde, genellikle telefonunuzdan belirli hizmetlere erişmek için izin ister. Bu servisler arasında konum, mikrofon erişimi, diğer uygulamalara, kişilerinize ve bağlı cihazlara erişim olabilir. Bir uygulama istediği tüm hizmetlere erişim olmadan tam işlevselliğe sahip olmasa da, uygulamanın hangi hizmetleri kullanacağından siz sorumlusunuz.

“Ayarlar” uygulamasından “Gizlilik” e hafifçe vurun. Orada her bir uygulamayı seçebilir ve izinleri gözden geçirebilirsiniz İzni kapatmak veya açmak için her hizmetin veya uygulamanın yanındaki kaydırıcıyı tıklayın.

Reklam İzleme Gizliliğin Anahtarıdır

Hassas verilerinizin çoğu yalnızca reklam amacıyla paylaşılır. Reklam izlemeyi kontrol altına almak, gizliliğinizi korumak için atabileceğiniz temel adımlardan biridir. İOS cihazlarda reklam izlemeyi sınırlamak, verilerin size reklam vermek için nasıl kullanılabileceğini kısıtlar.

“Ayarlar” uygulamasında tekrar “Gizlilik” e hafifçe vurun. “Reklamcılık” a kaydırın. Verilerinizin reklamverenler tarafından kullanılma şeklini sınırlamak için Ad Reklam İzlemeyi Sınırla’nın yanındaki kaydırıcıyı tıklayın. Bunun reklam izlemeyi ortadan kaldırmadığı, yalnızca onu sınırladığı unutulmamalıdır. Gizliliğinizi daha da artırmak için “Reklam Tanımlayıcısını Sıfırla” ya hafifçe vurun. Bunu yapmak, kişisel kimliğinizde zaten etiketlenmiş olan bilgileri ortadan kaldıracaktır..

İOS’un reklamları sizin için özelleştirmek için bilgilerinizi nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgiyi Ad Reklam Bilgilerini Görüntüle ’başlığı altında bulabilirsiniz. Bu, iOS’un size reklam vermeyi kişisel olarak hedeflemeye yardımcı olması için kullandığı bilgileri gösterir.

Safari İzlemiyor

safari logosuWeb siteleri genellikle geldiğiniz siteyi ve ziyaret ettikten sonra gittiğiniz siteyi izler. Bu site Twitter veya Facebook gibi diğer reklamverenlerle iş ortaklığı yaparsa, bilgileri onlarla paylaşabilirler. Etkinliğiniz, çevrimiçi olarak ilgi alanlarınız ve etkinliklerinizin daha eksiksiz bir profilini oluşturmanıza yardımcı olur. İOS cihazlarda, Safari’yi kullanarak web’e göz atarken gerçekleşen izleme miktarını sınırlamak mümkündür.

“Ayarlar” uygulamasında “Safari” ye hafifçe vurun ve “Gizlilik ve Güvenlik” bölümünü inceleyin. Burada cihazınızdaki çerezleri engellemeyi ve ‘Web Sitelerinden Beni İzlememesini İsteyin’ seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu, çoğu web sitesinin IP adresinizi izlemesini sınırlar.

Daha Fazla Gizlilik Elde Etmek

Gizlilik ayarlarınızı sıkmak çevrimiçi gizliliğinizi sağlamaya yönelik iyi bir adımdır. Birçok kişi, özellikle çevrimiçi hizmetleri ve web sitelerini kullanırken, bilgilerinin daha anonim olduğunu bilmenin güvenliğini de tercih eder. Ne yazık ki, yalnızca gizlilik ayarlarınızı değiştirmek gizliliğinizin su geçirmez bir koruması değildir. Çevrimiçi ortamda anonim kalmayı gerçekten denemek için bir VPN almak isteyebilirsiniz.

VPN bağlantısıKaliteli bir VPN ile bağlanırken bilgileriniz şifrelenir ve uzak bir sunucuya gönderilir. Tüm trafiğiniz doğrudan sizden web sitesine veya uygulamaya değil, VPN sunucusundan geçer. Bu, konumunuz ve web etkinlikleriniz hakkındaki bilgileri anonim tutmanıza yardımcı olur. Kaliteli bir VPN’in kullanımı kolaydır ve çevrimiçi gizliliğinizi artırır.

Bir VPN ayrıca, akışlı video hizmetleri için coğrafi sınırlamalardan kaçınmanın ek avantajlarını da sağlayabilir. İşinizde kurulu güvenlik duvarlarının çevresinde çalışmak için bir VPN de kullanabilirsiniz. Veriler şifreli olduğundan, çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı yalnızca sizin bildiğinizi bilmenin huzurunu yaşarsınız. Bir VPN’nin sizin için neden iyi bir seçim olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map