İnternete Anonim Olarak Göz Atma | VPNOverview

Çevrimiçi işlemlerinizin çoğu düşündüğünüz kadar özel değil. Bugünlerde sayısız taraf çevrimiçi davranışımızı olabildiğince yakından takip etmeye çalışıyor. İSS’lerimiz, ağlarımızın yöneticileri, tarayıcımız, arama motorları, yüklediğimiz uygulamalar, sosyal medya platformları, hükümetler, bilgisayar korsanları ve hatta ziyaret ettiğimiz web siteleri – belirli bir ölçüde – çevrimiçi olarak ne yaptığımızı bilir. Partnerinizin sipariş ettiğiniz özel doğum günü hediyesini bulmasını istemiyorsanız, gizli modu kullanmak yeterli olacaktır. Ancak, kimsenin çevrimiçi olarak ne yaptığınızı bilmesini istemiyorsanız, basit bir gizli mod.


Anonim olarak sörf yapmak, akış yapmak veya indirmek ister misiniz? Çevrimiçi gizliliğinizi korumanın birkaç yolu vardır. Bu makalede, çevrimiçi anonim kalmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem ve ipucu sunacağız. Size radarın altında kalmanıza yardımcı olacak araçlar olan VPN’lerin, proxy sunucularının ve Tor’un etkinliğinden bahsedeceğiz..

İpucu 1: Bir VPN ile güvenli ve anonim gezinme

VPN kalkanıBir VPN (Sanal Özel Ağ) kullanmak, internete anonim olarak göz atmanın uygun bir yoludur. Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda bağlantınız güvende olur. Yazılım, tüm çevrimiçi trafiğinizin özel protokoller kullanılarak şifrelenmesini sağlar, böylece bu veriler artık başkaları tarafından okunamaz.

Ayrıca, kullandığınız VPN sunucusunun IP’sini otomatik olarak aldığınız için IP adresiniz gizli kalır. IP adresi, internet bağlantınızın kimlik numarasıdır ve konumunuzu ve nihayetinde kimliğinizi ortaya çıkarabilir. Bir VPN, bu IP adresini kendi adresinin arkasına gizler. Bu şekilde, ziyaret ettiğiniz web siteleri gerçek IP adresinizi göremez ve sizi tanıyamaz.

Birçok VPN sağlayıcısı, hizmetlerini kullanırken etkinliğinizi günlüğe kaydetmez. Bu size söz verdikleri üründür: anonim gezinme. Bu sağlayıcılar, güvenli ve güvenli VPN bağlantılarıyla kullanıcılarına garantili anonimlik sunar.

Sizi çeşitli gruplardan koruyan şifreli VPN Tüneli

Maskelenmiş bir IP’yi güvenli bir bağlantıyla birleştirmek, VPN kullanıcılarının çevrimiçi davranışlarının artık kimse tarafından izlenememesini sağlar. Bununla birlikte, bu sözü verme söz konusu olduğunda, tüm VPN sağlayıcıları o kadar katı değildir. İnternet bağlantınızı anonimleştirmek istiyorsanız, sıfır günlük politikasıyla güvenilir ve iyi bir VPN sağlayıcısı aramak önemlidir. Sıfır günlük politikası, VPN sağlayıcısının çevrimiçi etkinliklerinizin hiçbirini kaydetmemesini sağlar. Bu şekilde, hükümet bile bir sağlayıcıyı bu bilgileri teslim edemez, çünkü verilecek hiçbir şey yoktur. Çoğu zaman, özel verileriniz ücretsiz bir VPN sağlayıcısının elinde her zaman güvenli olmadığından, premium bir VPN kullanmak akıllıca olur.

ExpressVPN: Güvenilir Bir Dev

Güvenilir bir VPN sağlayıcısına örnek olarak ExpressVPN verilebilir. ExpressVPN’in tüm dünyada çok sayıda sunucusu vardır ve güçlü güvenlik seçenekleri sunar. Hizmetlerine abone olursanız, tüm cihazlarınızı koruyan ve Windows, Mac, Android ve iOS için çalışan yazılımlara erişirsiniz. Tek bir abonelikte aynı anda beş cihaza kadar internete bağlanabilirsiniz. ExpressVPN, tam anonimlikle sörf yapmak, akış yapmak ve indirmek isteyenler için son derece uygundur.

ExpressVPN çok kullanıcı dostudur. Kendinize bir abonelik aldıktan sonra, uygulamayı yükleyebilir ve birkaç tıklamayla güvenli bir VPN sunucusuna bağlanabilirsiniz. Uygulama, cihazınızın arka planında çalışır, ancak her zamanki gibi sadece güvenli ve anonim olarak göz atabilir ve akış gerçekleştirebilirsiniz. Bu sağlayıcı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen ExpressVPN’in tamamını okuyun.

CyberGhost: Kullanıcı dostu bir VPN

İyi performans gösteren ikinci bir VPN ise CyberGhost’tur. CyberGhost, anonim olarak göz atmanıza yardımcı olan kullanıcı dostu bir VPN sağlayıcısıdır. Tüm dünyada çok sayıda sunucuya sahipler, bu da ihtiyaçlarınıza uygun bir sunucu bulmayı son derece kolaylaştırıyor. Sunucuları, herhangi bir kısıtlama olmadan internete göz atabileceğinizden emin olacaktır. Netflix’i bile kullanabilir ve CyberGhost ile torrentleri özgürce indirebilirsiniz. CyberGhost uygulamasının kullanımı çok kolaydır ve bunu anlamakta sorun yaşıyorsanız, CyberGhost ayrıca size yardımcı olacak harika bir müşteri destek ekibine sahiptir..

Ziyaret etmeye çalıştığınız HTTP web sitesi için bir HTTPS alternatifi varsa, CyberGhost otomatik olarak sitenin güvenli sürümüne yönlendirildiğinizden emin olacaktır. Bu şekilde, anonim ve güvenli bir şekilde her zaman göz atabilirsiniz. Bu VPN hakkında daha fazla bilgi edinmek için CyberGhost’un ayrıntılı incelememizi okuyun.

2. İpucu: Doğru tarayıcıyı kullanın

Temel bilgilere geri dönmek ve bunların anonimliğinizi korumanıza yardımcı olduğundan emin olmak akıllıca olacaktır. Ancak bu durumda en iyi tarayıcı hangisidir? Farklı popüler tarayıcıların kullanıcı gizliliğiyle başa çıkmanın çok farklı yolları vardır. Ayrıca farklı güvenlik seviyeleri vardır. Bu bölümde, iyi bilinen birkaç tarayıcı seçeneğini tartışacağız.

Microsoft Internet Explorer ve Edge’den uzak durun

Microsoft Edge LogosuÇevrimiçi güvenliği ve gizliliği düşünürken, Microsoft’un tarayıcılarını (Internet Explorer ve Edge) kullanmamanızı öneririz. Internet Explorer artık herhangi bir güncelleme almıyor, bu da bu tarayıcıyı çok savunmasız hale getiriyor ve kullanıcılarını birçok siber suç da dahil olmak üzere çeşitli risklere maruz bırakıyor. Microsoft Edge, Internet Explorer’ın resmi halefidir ve güvenlik güncelleştirmeleri alır. Yine de, bu tarayıcıların gizlilik seviyeleri mükemmel değil. Diğer tarayıcıların yaptığı herhangi bir izleme koruması yoktur. Bu ve Microsoft’un gizlilik açısından eksik olduğu diğer yollar, gizliliğinizi korumaya odaklanmak istiyorsanız Internet Explorer ve Edge’den uzak durmanızı tavsiye etmemizi sağlar..

Google Chrome: gizlilik için Google’a gitmeyin

Google Chrome LogosuChrome tarayıcı, birkaç pop-up engelleyiciyi ve diğer gizlilik odaklı tarayıcı uzantılarını destekler. Yine de Chrome, gizliliğiniz için kötü bir haber olan Google’ın malıdır. Google, kullanıcıları hakkında mümkün olduğunca fazla veri elde etmekten yararlanır. Bu veriler kişiselleştirilmiş reklamları göstermek ve Google’ın arama motorunu geliştirmek için kullanılır. Birçok kişi Google’ı insanların gizliliği ile ilgilenme biçiminde eleştirir. Örneğin, Chrome kullanıcılarının neden otomatik olarak Google veya Gmail hesaplarıyla giriş yaptıkları sorgulandı. Bu şekilde Google, tüm göz atma etkinliğinizi izleyebilir ve bir kişi olarak size bağlayabilir. Bu bilgiler daha sonra tüm cihazlarınız arasında senkronize edilir. Google Haritalar gibi uygulamalarla bir Android akıllı telefon kullanıyor musunuz? Ardından Google anında sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olur. Gizliliğinize değer veriyorsanız, Chrome bir tarayıcı için en iyi seçenek değildir.

Apple’ın Safari işini iyi yapıyor

Apple Safari LogosuSon zamanlarda, Apple’ın tarayıcısı Safari gizlilik açısından gerçekten iyi bir performans sergiliyor. Tarayıcı, dijital parmak izini durduran yeni özelliklerin tanıtımını gördü ve diğer tarafların sizi çevrimiçi takip etmesini çok daha zor hale getirdi. Aynı zamanda Akıllı İzleme Önleme özelliğine sahiptir. Bu, web sitelerinin yedi gün sonra Safari tarayıcısına yerleştirdiği birinci taraf izleme çerezlerini otomatik olarak siler. Bu sistem nedeniyle, web siteleri ziyaretçileri çok daha kısa bir süre için izleyebilir. Bunun yanı sıra, Safari çevrimiçi gizliliğinizi artıran bazı yararlı uzantılar sunuyor. Buna daha sonra geri döneceğiz.

Mozilla Firefox: gizlilik için en iyi ve en iyi bilinen tarayıcı

Firefox LogosuBize sorarsanız, Mozilla Firefox, gizliliklerine değer veren kullanıcılar için en iyi “normal” tarayıcıdır. İşleri başlatmak için, Firefox’ta kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma gibi çeşitli güvenlik özellikleri vardır. Bunun yanı sıra, bir web sitesi eklentileri yüklemeye çalıştığında Firefox kullanıcıları otomatik olarak bir uyarı alır. Gizlilik söz konusu olduğunda, Firefox, kullanıcıları her türlü izleme ve gizlilik ihlallerine karşı koruyan kullanışlı uzantılar sunduğu için çok güvenli bir seçimdir. Bu eklentiler, çoğunlukla Firefox içindir.

Diğer tarayıcıların aksine, Firefox açık kaynaklıdır. Bu, herkesin Firefox’un yazılımını oluşturan kodu kontrol edebileceği anlamına gelir. Bu şeffaf çalışma şekli nedeniyle Mozilla, isteseler bile izleme özelliklerini geliştiremezdi. Birisi fark eder ve bir gösteri yapar, bu da Mozilla’nın itibarı için korkunç olurdu.

Sonraki seviye anonim tarama: Tor tarayıcı

Tor Soğan Yönlendirici LogoGerçekten anonim olarak göz atmak istiyorsanız, Tor tarayıcı ilginç bir seçenek olabilir. Tor (Soğan Yönlendirici) şifreli ve anonim iletişim için çevrimiçi bir ağdır. Tor, Firefox, Safari ve Chrome gibi diğer tarayıcılarla hemen hemen aynı şekilde çalışır. Ancak, diğer tarayıcılardan farklı olarak Tor tamamen anonim olarak göz atmanıza izin verir. Tor ağı dünya çapında binlerce sunucudan oluşur. İçinden geçen tüm veri trafiği, daha sonra şifrelenen ve hedefine ulaşmadan önce birkaç sunucu üzerinden gönderilen küçük parçalar halinde kesilir. Bu işlem zaman alır ve bu nedenle Tor tarayıcı nispeten yavaş olabilir. Ancak ne kadar yavaş olursa olsun, çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı kimsenin göremediğinden emin olur.

Tor düğümleri üzerinden bir internet dosyası alma kız

Tor kullanımının önemli bir yan notu, çevrimiçi ortamda yaptığınız işlemlerin yalnızca bir kısmını şifrelemesi. Yalnızca tarayıcıdan geçen internet trafiği korunur. Skype ve WhatsApp gibi hizmetler tarayıcı olmadan internete erişir. Tor size burada koruma sunamaz.

Bahsetmeye değer başka bir şey, Tor’un kullanıcılara karanlık web’e erişim sağlamasıdır. Karanlık ağda sörf yapmak büyük bir dikkatle yapılmalıdır. İnternetin bu ‘karanlık kısmı’ düzenlenmemiştir, yani güvenliğiniz için birçok risk vardır. Örneğin, orada kötü amaçlı yazılım bulmak çok kolaydır. Bu nedenle, çoğumuz için Firefox tarayıcısı ile birlikte bir VPN kullanmak daha kolay, daha iyi ve daha güvenli bir alternatiftir.

3. İpucu: Proxy ile anonim gezinme

Proxy sunucunun kullanımı da çevrimiçi bazı anonimlik sağlar. Proxy kullanırken, o proxy sunucuya bilgi isteği gönderirsiniz ve bu sunucu daha sonra doğru web sitesine gönderilir. Web sitesi yalnızca proxy sunucunun IP adresini görebilir, kendi proxy adresinizi göremez. Proxy, VPN ile aynı şifreleme düzeyine sahip değildir. Ziyaret ettiğiniz web siteleri kim olduğunuzu doğrudan göremese de, IP adresinizi ve çevrimiçi trafiğinizi çözmek bir VPN kullanırken olduğundan daha kolay. Diğer taraflar hala ne yaptığınızı görebilir. Kimliğinizi bilmelerini engelleyen tek şey proxy’nin IP’sidir. Bunun nedeni vekillerin bağlantınızı korumamasıdır.

Proxy Sunucusu aracılığıyla internete bağlanan kişi

Proxy sunucuları çoğunlukla bir VPN’ye daha hafif ve ücretsiz alternatifler olarak görülür. İhtiyaçlarınıza uygun olabilirler, ancak bir VPN ile aynı güvenlik standartlarına sahip olmadıklarını unutmayın..

4. İpucu: Anonim bir arama motoru kullanın

DuckDuckGoAyrıca anonim bir arama motoru kullanma seçeneği de vardır. DuckDuckGo muhtemelen en iyi bilinen anonim arama motorudur. DuckDuckGo gibi anonim arama motorları Google, Bing, Yahoo ve verilerinizi toplamak ve kullanmaktan hoşlanan diğer arama motorları için alternatiflerdir. DuckDuckGo kullandığınızda, arama terimleriniz ve tıkladığınız bağlantılar izlenmez. Ayrıca, ziyaret ettiğiniz web siteleri hangi arama terimlerini kullandığınızı göremez. Ancak, sayfalarını ziyaret ettiğinizi hâlâ biliyorlar. Bu kayıt IP adresiniz üzerinden gerçekleşir. DuckDuckGo ile internette normal bir arama motorundan daha fazla anonimlikle arama yapabilirsiniz, ancak size tam bir anonimlik veya gizlilik sunamaz.

DuckDuckGo, Google gibi büyük işletmelerle aynı bütçeye ve insan gücüne sahip değildir. Bu, sunulan arama sonucunun bu kadar optimize edilmeyeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bazıları bunun aslında gizliliğe odaklananlar için iyi bir şey olduğunu söylüyor. Sonuçta, DuckDuckGo aynı anahtar kelimeleri giren herkese aynı arama sonuçlarını gösterir. Google, aksine, sonuçlarınızı kullanıcı profilinize göre ayarlar. Bu nedenle DuckDuckGo’nun yanlışlığı, aslında anonimlik vaatlerine bağlı olduklarını gösterir. Tavsiyemiz, beğenip beğenmediğinizi görmek için DuckDuckGo’yu denemektir..

İkinci bir anonim arama motoru Startpage’dir. Bu, arama sonuçlarını Google’dan alan ancak izlemeyi kullanmayan gizlilik dostu bir arama sistemidir. Ayrıca bunu denemenizi öneririz.

5. İpucu: Doğru tarayıcı uzantılarıyla izlemeyi en aza indirin

Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olan birçok tarayıcı uzantısı var. Bu uzantıların kurulumu ve kullanımı genellikle kolaydır. Adblocker, şifre yöneticisi ve VPN tarayıcı uzantısının yanı sıra, izlemeyi en aza indiren belirli eklentileri ve uzantıları da deneyebilirsiniz.

Gizlilik Porsuk ve Ghostery

Privacy Badger ve Ghostery, siz göz atarken bilgisayarınıza yerleştirilen üçüncü taraf izleme çerezlerini algılayan ve engelleyen tarayıcı uzantılarıdır. Bu çerezleri engellemek, üçüncü tarafların sizi çevrimiçi olarak takip etmesini engeller. Privacy Badger veya Ghostery’i yüklediniz ve üçüncü taraf izleme çerezlerini yüklemeye çalışan bir web sayfasını ziyaret ettiniz mi? Sonra bu uzantılar devreye girecek. Sizin için iyi, çevrimiçi pazarlamacılar için kötü ve gizliliğiniz için çok iyi.

6. İpucu: Facebook ve Google’a karşı dikkatli olun

Facebook’un kullanıcılarının kişisel bilgilerini reklamverenlerle paylaştığı biliniyor. Bu nedenle kadınlar, erkekler almadığı sırada Facebook yayınlarında kadın hijyen reklamları alma eğilimindedir. Bununla birlikte, Facebook bu uygulamayı çok daha ileriye götürür: sitelerinde değilken ne yaptığınızı da izlerler. Çevrimiçi araba sigortası arıyorsanız, muhtemelen Facebook feed’inizde alakalı bir reklam görürsünüz. Facebook bunu hesabınızın gizlilik ayarlarında biraz değiştirmenize izin verir. Bu ayarları değiştirdikten sonra, artık seçilen ekleri göstermeyebilirler, ancak yine de ekleri görürsünüz. Dahası, sizinle ilgili bilgi toplamaya devam edecekler. Kendi hizmetleri sayesinde izlemelerini kapatmak mümkün değildir, haber beslemenizde ortaya çıkanları sadece hafifçe değiştirebilirsiniz..

Google ayrıca kişiselleştirme ekleme özelliğini kapatmanıza da olanak tanır. Yine bu, tüm eklentilerin kaybolacağı veya Google’ın veri trafiğinizi izlemeyi bırakmayacağı anlamına gelmez. Kural olarak, gelir ekleyen bu büyük şirketlerin, örneğin bir VPN bağlantısı aracılığıyla imkansız hale getirmedikçe, bizi izlemeyi bırakmayacağını söyleyebilirsiniz..

Son düşünceler

Çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi daha iyi korumak için atabileceğiniz farklı adımlar vardır. İnternete anonim olarak göz atmak ister misiniz? O zaman size vermek istediğimiz ipuçları:

 • Mozilla Firefox veya Tor tarayıcı kullanın
 • VPN kullanın
 • Anonim bir arama motoru kullanın
 • Doğru tarayıcı uzantılarıyla izlemeyi en aza indirin

Bu ipuçlarını birleştirirseniz, çevrimiçi gizliliğiniz zaten çok daha iyi korunur. İnternete tamamen anonim olarak göz atabileceksiniz. Proxy kullanmak da bir seçenektir, ancak zaten bir VPN kullanıyorsanız (bu daha iyi bir alternatiftir) oldukça gereksizdir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map