Mac’te Gizlilik: Ayarlarınızı değiştirme | VPNOverview

Mac bilgisayar serisi bugün piyasadaki en iyi bazıları. Hem ham özellikler hem de verimlilik açısından bir Mac’i yenmek zordur. Apple, gizlilik özelliklerini kullanıcı için şeffaf hale getirme konusunda da kararlı. Birçok kullanıcı, gizlilik özelliklerini ayarlamak için zaman ayırmanın önemini fark edemez ve bu da kişisel bilgileri çevrimiçi olarak ifşa etmelerine karşı savunmasız bırakır. Yalnızca birkaç dakika içinde, verilerinizin güvenliğini sağlamak için Mac’inizin gizlilik ayarlarını yapabilirsiniz.


Mac’te gizlilik

Mac uzun zamandır güvenlik ve gizlilik konusunda bir üne sahip. Kullanıcı gizliliği yıllardır Apple için bir öncelik olmuştur. Ne yazık ki, geçtiğimiz yıl, bazı kamu tökezlemeleri oldu. Apple, güvenlik ve gizlilik konusunda herkese açık olmayı sürdürürken, özellikle Mac için High Sierra güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte bazı büyük hatalar ortaya çıktı. Eylül 2017’de kullanıcıların ‘root’ yazarak root erişimi elde etmesine izin veren özellikle zahmetli bir hata ortaya çıktı. Bu, etkilenen bir Mac’teki tüm verilere neredeyse sınırsız erişim sağlar.

Apple hataları hızlı bir şekilde yamalı olsa da, bazen yama bile hatalarla uğraştı. Bu, birçok kullanıcının Mac’lerinde gizlenen başka güvenlik açıkları olup olmadığını merak etmesine neden olur. Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek, yeni hataların ortaya çıkması durumunda verilerinizin güvenliğinin ihlal edilmemesine yardımcı olabilir.

Hackerları Uzak Tutun

HackerGüvenlik duvarı koruması, internete bağlı tüm bilgisayarlarda gerekli olan standart bir özelliktir. Mac bilgisayarda yerleşik bir güvenlik duvarı ile birlikte gelir, ancak bu özellik varsayılan olarak her zaman açık değildir. Mac’inizi korumak için yapmanız gereken ilk şeylerden biri güvenlik duvarınızın etkin olduğundan emin olmaktır.

Sistem Tercihleri’ni açın ve ‘Güvenlik’i tıklayın. & Gizlilik. ’Burada Mac’inizi korumanıza yardımcı olacak bazı ayarlar bulacaksınız. İletişim kutusunun sol alt köşesindeki asma kilit simgesine tıklayın ve bu ayarlara erişimi etkinleştirmek için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Güvenlik Duvarı ayarlarını açmak için ‘Güvenlik Duvarı’ sekmesini tıklayın. Şimdi ‘Güvenlik Duvarını Aç’ı tıklayın. Güvenlik Duvarı ayarlarını Güvenlik Duvarı Seçenekleri düğmesini tıklayarak da ayarlayabilirsiniz. Burada, Güvenlik Duvarı üzerinden hangi uygulamaların ve hizmetlerin veri gönderebileceğini veya alabileceğini değiştirebilirsiniz. Bir veya iki dışında tüm uygulamaları büyük ölçüde engellemek istiyorsanız bu yararlı olabilir..

Verilerinizi Şifreleyin

Sisteminizi ne kadar iyi korursanız koruyun, kararlı bir bilgisayar korsanının verilerinize erişme olasılığı vardır. Dosyalarınızı şifrelemek bazı rahatsızlıklara neden olabilir, ancak önemlidir. FileVault verilerinizin çalınsa bile okunamamasını sağlar.

FileVault, Mac’inizdeki tüm dosyaları şifreleyerek bilgilerinizi korur. İlk kez etkinleştirdiğinizde şifreleme yordamının çalışması biraz zaman alır. Ayrıca, herhangi bir dosyayı açmak istediğinizde şifrenizi girmenin zorluğu da vardır. Ancak, bu, verilerinizin güvenli olduğunu bilmenin getirdiği gönül rahatlığı için küçük bir bedeldir.

‘Güvenlik & Gizlilik ’ekranında, FileVault sekmesini tıklayın. İşlemi başlatmak için File FileVault’u Aç… ’etiketli düğmeyi tıklayın. Size bir kurtarma anahtarı verilecektir. Bilgisayarınızdaki dosyaların kilidini açmak için kurtarma anahtarını veya hesap parolanızı kullanmanız gerekir. Bunların ikisini de unutursanız, bu dosyalara olan tüm erişimi kaybedersiniz.

Uygulama İzinlerinizi Kontrol Edin

Uygulamaların Mac’inizdeki kritik hizmetlere erişmek için izne ihtiyacı var. Bununla birlikte, bazen, bu uygulamalar uygulamanın işini yapması için kesinlikle gerekli olmayan bilgilere erişebilir. Gizlilik ayarlarında hangi uygulamaların hangi bilgilere erişebileceğini seçebilirsiniz.

‘Güvenlikten & Gizlilik ’ekranında‘ Gizlilik ’sekmesini tıklayın. Gizliliğinizi korumak için verebileceğiniz en önemli kararlardan biri, konumunuza erişimi kısıtlamaktır. Diğer bilgi kaynakları internete nasıl eriştiğinize veya Mac’in kendisini nasıl kullandığınıza bağlı olsa da, konum hizmetleri uygulama üreticilerine kim olduğunuzu ve çevrimdışı yaptığınız şey hakkında çok şey söyleyebilir.

Sol bölmedeki “Konum Hizmetleri” ni tıklayın. Bu, Mac’inizdeki konumunuza erişebilen tüm uygulamaların bir listesini görüntüler. Konum verilerinize erişmesine izin vermek istemediğiniz her uygulamanın işaretini kaldırın.

Benzer bir şekilde, hangi uygulamaların iletişim bilgilerinize, takviminize ve hatırlatıcılarınıza erişebileceğini kısıtlayabilirsiniz. Gizliliğinizin kontrolünü geri almak için uygun kategorideki her bir uygulamanın işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Siri Sizi Dinliyor mu?

Siri logosuGizlilik uzmanları arasında bir şaka var: ‘Amerikalılar hükümetin telefonlarını ve evlerini mahvediyor olmasından endişe ediyorlardı, şimdi Apple’a bunu onlar için yapmaları için para veriyorlar.’ Apple Siri tarafından toplanan verileri güvende tutarken, Siri, kendisine yönlendirilen anahtar kelimeleri almak için her sohbeti dinliyor. Siri, e-postaları ve özel mesajları ve belgelerinizin içeriğini de okuyabilir. Bu bilgiler genellikle hizmetleri geliştirmek için saklanır ve analiz edilir. Siri’nin Mac’iniz üzerinden sizi dinleyebileceğinden endişe ediyorsanız, devre dışı bırakmanız gerekir..

Sistem Tercihleri ​​ekranından Siri simgesini tıklayın. Doğrudan Siri ekranındaki Siri logosunun altında, hizmeti Mac’inizden devre dışı bırakmak için ‘Siri’yi etkinleştir’ seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.

Bağlı Bir Dünyada Anonim Kalma

Bilgilerimizin daha fazlası reklamverenler ve diğerleri için çevrimiçi olduğunda, kişisel bilgileri gizli tutmak daha zor bir iş haline gelir. VPN kullanmak, gizliliğinizin bugün korunduğundan emin olmak için atabileceğiniz en basit adımlardan biridir.

Kaliteli bir VPN servisi kullanarak bağlandığınızda, verileriniz VPN sunucusuna gidip gelirken şifrelenir. Trafiğiniz VPN sunucusu üzerinden geçer ve şifrelenir. Bu aracı yaklaşımı, bilgi alışverişinde anonim kalmanız anlamına gelir. Çevrimiçi durumdayken gördüğünüz reklamların artık eskisi kadar kişisel olmadığını fark edebilirsiniz. Bu, çevrimiçi etkinliklerinizi IP adresinize bağlamanın bir yolu olmayan reklamverenlerin bir sonucudur.

Gizliliğin ötesinde bir VPN kullanmanın birçok faydası vardır. Bir VPN’nin size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ihtiyaçlarınız için en iyi VPN’i seçme hakkındaki yazımızı okuyun.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me